Porta Inferi - Před branami pekel

  • Číst 6698 krát

Porta Inferi není žádným nováčkem na české rockové hudební scéně a své publikum zásobuje směsicí power metalu, melo-deathu a metalcoru s prvky moderní elektronické muziky již 15 let. Na svém kontě má 3 řadová alba a čtvrté plánuje vypustit do světa na konci tohoto roku. Kapela vyslyšela přání svých fanoušků a do svého repertoáru zařadila několik českých songů, které zaznamenaly úspěch na vlnách tuzemských rockových rádií. Můžete je nyní slyšet po boku úspěšné kapely Panoptiko na jejich turné.

Pro mne velká neznámá, pánové, pojďme si představit kapelu, jak jste vznikli?
První zmínky o založení PORTA INFERI padly kde jinde než v hospodě, kdy jsme se jako parta kamarádů domluvili někdy v zimě z kraje roku 2008, že by bylo fajn založit kapelu. Slovo dalo slovo, sehnala se zkušebna, vymyslel se název a začlo se tvořit. Oficiální formu tomu dal až příchod prvního zpěváka v srpnu 2008. Od té doby fungujeme jako PORTA INFERI aktivně.

Pokud se nepletu, váš počeštěný název jsem dal to názvu článku. Má znamenat Porta Inferi opravdu Před branami pekla? A definujte mi váš styl.
Když jsme vymýšleli název pro kapelu, tak jsme věděli, že chceme zpívat anglicky – protože se nám to prostě k našemu stylu muziky (ačkoliv byl v počátcích kapely trochu jiný než teď) hodilo víc.  Zpívat anglicky jsme chtěli, ale anglický název pro kapelu jsme nechtěli – protože bychom byli jen jedni z mnoha. Český název kapely by zase nekorespondoval s anglickými texty a tak nás napadlo, že by bylo fajn něco latinsky.  Takže jsme zkoumali a zkoumali, až jsme narazily na báseň Viktora Dyka  „A Porta Inferi“ – což je v překladu „od bran pekelných“. Natolik se nám název zalíbil, že jsme ho modifikovali na Porta Inferi - čili „pekelnou bránu“.  Jestli to úplně koresponduje s naším hudebním stylem je na zváženou, ale ne vše, co je spojeno nějak s peklem musí být hned satanistické. V naší muzice se docela často snažíme poukázat na lidské hříchy, díky kterým se člověk může dostat na „druhou stranu“ velice snáz, a jak se jim taky vyvarovat.

Znali jste se navzájem, prošli jste nějakými předchozími kapelami?
Znali jsme se, byli jsme kamarádi, chodili jsme spolu na pivo, hrávat fotbal atd.. Každý jsme působili ale v jiné kapele. Já jsem tenkrát hrál v kapele Nathania a bubeník Bárny (druhý zakládající člen) hrál tenkrát v kapele Amarcort tuším.

Z jakých vzorů jste vycházeli, vycházíte? Máte celá kapela stejný názor na muziku, nebo dochází ke kompromisům?
Málokdy se potká parta muzikantů s identickým vkusem. Ani u nás tomu nebylo na začátku jinak, a každý poslouchal něco trochu jiného. Nicméně vždy byli naše vzory někde okolo hard & heavy a power metalu.  Momentálně máme taky každý trochu jiné oblíbené kapely a myslím, že je to ku prospěchu věci, protože pak není kapela striktně zaškatulkované do jednoho žánru. Momentálně jsme někde na pomezí power metalu, melodic-death metalu, melalcore.

Z počátku jsem koukal, že jste měli anglické texty, mířili jste za hranici? Dnes už sem tam dáváte i český text, proč ten obrat?
Nemířili jsme nikam. Prostě jsme chtěli hrát a k našemu stylu muziky se nám víc líbila angličtina. Je to mnohem zpěvnější jazyk.

Upřímně – do češtiny nás dotlačili naši fanoušci tak trochu :-D Se zvyšující se fanouškovskou základnou kapely vzrůstal i tlak na nás, a že bychom mohli udělat pár česky zpívaných songů – že nás to přece nezabije a našinec si s náma bude moct KONEČNĚ i zazpívat. Nátlaku jsme neodolali a pustili jsme do světa song Vrať se nám, na jehož textu se podílel Honza Macků s kapely Dymytry a to rozpoutalo ještě větší nátlak fanoušků na další českou tvorbu :-D

Máte za sebou řadu úspěchů. Jak se vám povedlo hrát před geniálním Sametem s jeho Avantasia, popř Helloween?? To se hned tak nepovede. Co tréma před takovými koncerty?
My jsme kapela, která se neustále a dlouhodobě snaží na sobě pracovat, posouvat hranice a zvyšovat povědomost o kapele. Tahle snaha je samozřejmě i viditelná zvenčí a pořadatelé koncertů a festivalů se mezi sebou znají. Takže na některé akce nás pořadatelé sami oslovili a na některé akce jsme posílali nabídku z naší strany a pořadatelům se Porta zalíbila.

Co dá kapele možnost vystupovat před velkými kapelami? Fanouškovské zázemí a dobré reference na kapelu + poptávka. A jakými činnostmi se k tomu dostat?
Na koncertech: Energická vystoupení, komunikace s lidmi a schopnost lidi dostat na svou stranu, schopnost donutit lidi si zapamatovat kapelu a její název anebo si pobrukovat melodie.
Mimo pódium: aktivita kapely, profesionální a zodpovědný přístup kapely k činnostem mimo samotné koncertní hraní, schopnost se prodat…

Chystáte 4 album, má vyjít v listopadu, co nám už teď o něm můžete prozradit? Kolik skladeb, bude nějaký host, název….
Album bude obsahovat pravděpodobně 9 skladeb. Momentálně pracujeme na finalizaci posledních songů a zároveň na grafice desky. Je nám líto nechat singly, které vyšly v podobě videoklipů jen tak „bez obalu“ a proto jsme se rozhodli je zabalit do oficiálního CD. Zároveň přibydou další 3 novinky, takže se má posluchač určitě na co těšit.

Jak Porta Inferi pracuje na novém materiálu? Kolektivní práce, nebo nosíte nápady, které zpracujete, píšete do šuplíku …. kdo textuje?
Doposud tomu bylo tak, že donesu nahraný nápad (komplet aranže) bez zpěvů a textu (někdy se povede i vč. zpěvů a textu).
Poté se na zkušebně/studiu bavíme, jestli nějaké pasáže přehodit, upravit, vynechat, zkrátit a podobně a doděláváme zpěvové linky a text. Občas příjde Radim (zpěvák) i s vlastním textem a linkou.

Jak jdete do studia? Naprosto nachystaní, nebo dopisujete texty ještě na schodech?
Studio máme vlastní, takže máme možnost si celou desku nahrát sami. Na jednu stranu je to výhoda, protože nás nic netlačí a na druhou stranu je to nevýhoda, protože nás nic netlačí. Proto občas honíme finalizaci songu na poslední chvíli (hlavně texty a zpěvové aranže). Finální sound songu nám dělá studio Bomb Jack už od první desky, kterou jsme tam dokonce i natáčeli.

Vám se povedl husarský kousek, jedete podzimní „šňůru“ s Panoptiko, které mělo až neuvěřitelně raketový start do I. rockové ligy. Jak se těšíte? Kolik to bude koncertů?
Jelikož se známe osobně dlouhé roky s „Dr.Konektorem“, tak slovo dalo slovo a kluci s Panoptika nám dali nabídku, že můžeme jet s nima jako host. Samozřejmě jsme nabídku přijali a těšíme se možnost prezentovat naši muziku před jiným typem publika. Celkově budeme hrát spolu devět koncertů, první v Liberci a poslední v Karlových Varech.

Chystáte k turné speciální play list?
Chystáme zařadit do playlistu i novinky, které budou na nadcházejícím albu. Doufáme, že se budou lidem líbit.
Pro Plzeň a okolí se nejbližší koncert uskuteční v parádním sále u Vašíka Sladkého v Mrákově, kde se určitě uvidíme.

Jak byste „nalákali“ lidi na váš koncert, kteří vás neznají? Co můžou od vás očekávat?
Můžeme slíbit, že po našem koncertě budete odcházet/čekat na Panoptiko v propocených trenkách/spodním prádle, protože každý koncert hrajeme na plno – hlavně proto, protože nás to prostě baví. Máme rádi tu pozitivní energii na koncertě, kde si lidi jdou užít muziku a hodí strasti denního života za hlavu.

Kde najdou naši čtenáři informace o kapele, koncertech?
Nejaktuálnější je náš Facebook, kde najdete info z posledního dění okolo kapely a taky info o nadcházejících událostech.  Kdo Facebook ani jiné sítě neprovozuje, může mrknout na náš oficiální web www.portainferi.com.
Pro představu o naší muzice doporučujeme zabrouzdat na náš Youtube profil www.youtube.com/portainfericz , kde najdete naši aktuální tvorbu v podobě videoklipů.

Co Porta Inferi vzkáže našim čtenářům a jaký klip jim pustíme?
Choďte na živou muziku, protože jedině z té můžete mít zážitky, na které budete moct později vzpomínat. Sociální sítě jsou fajn pomůcka, ale reálný zážitek z nich není žádný.
Nebýt VÁS – fanoušků, tak by nebyla ani kapela, protože vy jste to palivo, co pohání náš motor dál a dohromady spolu tvoříme „Jeden tým“