IRAS - Pokaždé jinak

  • Číst 3616 krát

Polabská legenda Iras se vrací pokaždé jinak

Další legenda je přede mnou. Kapela Iras z Poděbrad. Polabskej metal jak má bejt. Škoda, že má tak útlou oficiální diskografii. Vedle jednoho singlu, jehož jsem šťastným majitelem, vyšla oficiálně ještě kazeta „Pokaždé jinak", která se později proměnila i v CD. A tento disk je předmětem této recenze.

Existují minimálně dvě verze. Já si vyberu tu, kterou máme v distribuci na Rockpalaci, byť mám cédéčko, kde jsou písničky v jiném pořadí a navíc tam jsou jiné bonusy „z pravěku kapely". To asi bylo dílem nadšeného fanoušky, který si prostě na cd vypálil, co ho napadlo. Navíc v námi distribuovaném bookletu je uvedeno 14 písní, z toho jsou tři starý pecky. V balíčku ke stažení je však jen základní jedenáctka, která byla součástí původní kazety. Té se budu věnovat podrobněji.

Naše palácová verze začíná „Půlnoční řekou". Jako otvírák se mi tato balada líbí, i když mi připadá, že jsem některé postupy slyšel už jinde. Ale je otázkou, co bylo dříve, vejce nebo slepice? Iras nebo jiná kapela? Skrblíkovou hymnou by mohla být „Sami máme málo" s úderným refrénem, který se zarývá pod kůži. Motivem z arabského světa začínají „Pyramidy". A arabika je cítit z celé písně. Představte si širé pouštní pláně a na nich legendární pyramidy. Přesně o tom to je. Píseň „Pár dnů s tebou" má v sobě zakódovaný klávesový motiv od Bon Jovi.

Pátou písní je „Hospoda". Ještě jeden kus bych si dal. „Vzpomeň si" je takovým ohlédnutím muzikanta za svými vzory. Následuje „Black and white", což v tomto případě není značka skotské whisky, jejíž etikety zdobí dva skotští teriéři. Černý a bílý. Ale o flašce „vizoura" se tam taky zpívá.

Osmičkou je jediná „převzatina" na této desce, kterou je „Hlupák váhá". Hádejte, kdo je původním autorem? To asi není nic těžkého, tak ani správnou odpověď nebudu prozrazovat. V každém případě je to legenda, kterou někdo miluje a jiný nenávidí.

„Pánská jízda" je jednou ze skladeb, která na mém starém CD chybí. Nemám ji naposlouchanou, ale zdá se mi, že do kolekce prostě nezapadá ani textově, ani hudebně, navíc bych se mi zdá, že má i jiný zvuk. Krotkou baladou, možná až s nádechem popu, je předposlední „May day". Tuhle píseň slyším rovněž prvně. Ale o pop nejde, na to je hudba Iras dost inteligentní. Poslední slovo má „Závěr" a to je typická kravinka na konec.

Podle zpráv na sociálních sítích se Iras chystá zpátky na pódia. Bude s tím souviset i rozšíření diskografie? Nechme se překvapit.

Jan Holý

CD KE STAŽENÍ ZDE