A … jako AC/DC

  • Číst 6654 krát

Tuhle skvělou kapelu jsem objevil, už když jsem aktivně hrál a samozřejmě jsme převzali některé skladby do našeho repertoáru. Ovšem zahrát a hlavně zazpívat, to byl velký oříšek, ale když jsme na zábavě spustili Highway to Hell, tak „máničky“ málem zbořili sál.

acdc01

AC/DC – tahle australská kapela byla založena v roce 1973 a to bratry Angus Young a Malcolm Young. AC/DC jsou určitě průkopníky hardrocku, i když oni se považují spíš za Rock and Roll. První studiové album bylo High Voltage z roku 1975. Pro mne ale stěžejní deska kde jsem je „objevil“ bylo album Highway to Hell“ které napsali bratři Youngovi a zpěvák Bon Scott, který kapele dal ten nepřehlédnutelný výraz. 19. 2. 1980 tragicky zemřel a nahradil ho Brian Johnson, se kterým kapela ještě téhož roku vydává album Back in Back, které bylo poctou Bonu Scottovi. Album se stává komerčně jedním z nejúspěšnějších. Alba Back in Back se prodalo celkem 160 miliónů a je celosvětově druhým nejprodávanějším albem historie, za albem Michaela Jacksona – Thriller. AC/DC, čtvrtí na seznamu 100 Greatest Artists of Hard Rock a televizí MTV byli vyhlášeni sedmou nejlepší heavy metalovou kapelou všech dob.
V angličtině je název AC/DC zkratkou pro „alternativ current/direkt current“ což v češtině znamená „střídavý proud/stejnosměrný proud“, charakterizující energii, která čiší z každého jejich koncertu. Údajně to bratry napadlo, když značku AC/DC viděli na šicím stroji své sestry… V některých kulturách prej zkratka AC/DC označuje bisexuály, ale to je tvrzení nějakého taxikáře, který je jednou někam vezl. Někteří náboženští představitelé dokonce tvrdí, že zkratka znamená „Anti-Christ/Devil Christ a snaží se kapelu prezentovat jako satanisty, což samozřejmě kapela i já odmítáme, z důvodů úmyslného poškozování jména kapely.

acdc02

Svůj první koncert kapela odehrála 31. 12. 1973 v klubu Chequers v Sydney a to v sestavě bratři Youngovi, baskytarista Larry Van Kriedt, zpěvák Dave Evans a bubeník Colin Burgess. Sestava se často měnila, střídali se baskytaristi i bubeníci a při koncertech často nahrazoval zpěváka Evanse manažer skupiny Dennis Lauglin. Proto se v roce 1974 stal zpěvákem zkušený Ronald Belford „Bon“ Scott. Sestava se stabilizovala ve složení bratři Youngovi, bubeník Phil Rudd, baskytarista Mark Evans a zpěvák „Bon“ Scott. Tato sestava se stala jednou z nejpopulárnějších, i když jejich vystoupení v australské televizi v roce 1977 bylo posledním na více jak dvacet let. V té době podepsali smlouvu s Atlantic Records a vydali se na turné po Velké Británii a Evropě.

19. února 1980 po zkonzumování značného množství alkoholu byl v autě nalezen Bon Scott mrtvý. Kapela krátce zvažovala ukončení, ale naštěstí se objevil výtečný zpěvák Brian Johnson. Angus Young vzpomínal jak mu Bon Scott pouštěl nahrávky od Little Richarda a vyprávěl, jak viděl zpívat Briana . . . „ten člověk zpíval, co jeho plíce dovolily a potom sebou švihnul na zem“ a takového šoumena si tihle pánové nemohli nechat ujít.

S Brianem Johnsonem nahráli/dokončili album Back in Back, které se stalo nejúspěšnějším albem AC/DC a i také nejůspěšnějším albem hard rockové historie. Skladby Hells Bels, You Shook Me All Night Long, či Back in Black můžeme považovat za milník v rockové historii a celkově se prodalo víc jak 50 miliónů alb.

V roce 1983 byl po rvačce s Malcolmem vyhozen bubeník Phill Rudd, kterého nahradil Simon Wright. Jako první album s novým bubeníkem nahráli Flick of the Switch které je ale považováno za málo úspěšné. V roce 1988 AC/DC nahráli Blow Up Your, video, které dosáhlo značného komerčního úspěchu, ale i přes to oznámil Malcom Young odchod z důvodů léčby z alkoholismu. V kapele jej nahradil Stevie Young, jeho synovec. Odchází také Simon Wright, kterého nahrazuje Chris Slade. Nové album z roku 1990, The Razors Edge znamená návrat mezi nejpopulárnější kapely. V roce 1994 se na bubenický praktikábl vrací starý dobrý Phil Rudd a AC/DC rok po té vydávají album Ballbreaker. V 97. Vyšel box set, který měl 4 alba, které mimo jiné obsahovala oboustranný plakát, smývatelné tetování, trsátko a hlavně…otevírák. Další alba byly v letech 2000, 2003 a 2007. 1. října 2004 byla jedna z uliček v Melbourne přejmenována na počest kapely na ACDC Lane, ale 2. března 2000 ve Španělsku ulice v Leganés ve Španělsku byla pojmenována „Celle de AC/DC“

AC/DC se samozřejmě dočkali . . .v březnu 2003 byli uvedeni do Rock and Roll Hall of Fame a během ceremoniálu zahráli písně Highway to Hell, You Shook Me All Night Long spolu se Stevenem Tylerem.

15. 9. 2008 začalo vysílat rádio AC/DC, kde se hraje hlavně jejich hudba, prokládaná rozhovory se členy skupiny. V roce 2010 vydávají album Iron Man 2 a stávají se hlavní hvězdou festivalu Download v Donigton Parku. Turné Black Ice trvalo 20 měsíců AC/DC odehráli 168 koncertů ve 108 městech.
V květnu 2012 Malcom Young prohlásil, že pracují na pokračování alba Black Ice, ale upozornil, že na novou desku si fanoušci počkají.

„Víte, jaký Brian je. Něco řekne a pak odejde. Bude to chvíli trvat - každopádně rok nebo dva. Pracuji s nějakým materiálem pro písně, dělám to celou dobu, stejně jako zbytek kapely. Stále pracujeme. Ovšem mezi alby Stiff Upper Lip a Black Ice jsme měli dlouhou pauzu, takže si myslím, že potřebujeme pár let na to, abychom se připravili a trochu více na tom zapracovali“.

19. 11. 2012 vyšlo album Live at River Plate a bylo to po 20 letech první koncertní album.

Dne 16. dubna 2014 v reakci na předchozí zprávy o tom, že se kapela může rozpadnout kvůli nemoci Malcolma Younga se Brian Johnson nechal slyšet, že se AC/DC nerozpadají

„Určitě se v květnu sejdeme ve Vancouveru. Vezmeme kytary, zahrajeme si a zjistíme, jestli má někdo nějaké melodie nebo nápady. Pokud se to stane, nahrajeme to."
Dne 7. března 2016 Brian Johnson oznámil, že mu byla diagnostikována hrozba úplné ztráty sluchu a ošetřující lékaři mu doporučili ukončit vystupování na velkých koncertech. Kapela však nechtěla přerušit rozjeté turné, a tak se svým frontmanem nakonec definitivně rozloučila, což oznámila v prohlášení již 16. dubna 2016. Jako náhradník byl pro turné Rock or Bust vybrán Axl Rose z Guns N' Roses.

acdc03

No říkal jsem si . . .na AC/DC s tímto ječákem snad ani nekouknu, ale byl jsem velice mile překvapen… Axl Rose se role zhostil naprosto profesionálně.
Dne 18. listopadu 2017 Malcolm Young, polovina tvůrčí duše, zemřel. Jeho kreativita skupinu AC/DC opustila už v roce 2014, kdy byl nucen odejít na odpočinek, když se u něj začala projevovat demence.

On vlastně ze svého místa vedle bicích řídil celou kapelu. Každý ho sledoval, aby nepropásl jeho povel k ukončení nebo prodloužení písně. Dokonce i Angus, když poletoval kolem a dělal kotrmelce, tak přitom zároveň neustále bedlivě sledoval Malcolma. Malcom, aspoň dle mého názoru byl ta pilná včelička, ten motor, který svým beklajdem určoval rytmus a rychlost písní AC/DC.

Dne 30. září 2020 skupina potvrdila návrat Briana Johnsona, Phila Rudda a Cliffa Williamse do kapely, samozřejmě vedle Anguse a Stevieho Youngových, tak jen doufejme, že tahle kapela půjde dál a bude přinášet radost ze svých koncertů či cédéček.

Pro Rockpalace - Milan Kolečko