Co je to vlastně Urbex??
- Číst 10202 krát
Rozbořené budovy, zchátralé továrny, zasypané a zaplavené chodby, místa, která v mnohým z nás navodí úzkost, deprese… Přesto se mezi námi nachází jednotlivci a party, které právě taková místa milují a navštěvují, místa, kterého se často mnoho let nedotkla lidská noha. Přináší často až destruktivní fotografie a záběry ze „zapomenutého“ světa, které přes svou depresi mají svou krásu a kouzlo. Záliba v podobných zážitcích se jmenuje Urbex. Fotografie ve mně vzbudily zvědavost a tak jsem zjišťoval nějaké podrobnosti u skupiny, která si říká Urbex Plzeň a navštívila mnohá tajemná místa. Pohybují se často hluboko podzemí, navštívili mimo jiná atraktivní a tajemná místa Pripjat - černobylské město duchů..., viděli to, co většina z nás nikdy nebude mít možnost vidět.
Pánové, pojďte nám přiblížit pojem Urbex, co to znamená a čeho se vlastně týká?
Děkujeme za pozvání (rozhovor). Urbex je vlastně složenina ze slov URBAN (URB) a EXPLORATION (EX). Což se dá volně přeložit jak průzkum moderních ruin. V praxi to znamená, že se vydáváme hluboku do objektů, které jsou běžně nedostupné. Jsou ve většině případů buď střeženy, nebo nějak zabezpečené.
Kdy a jak může člověk s Urbexem začít a co k tomu potřebuje za vybavení?
H:Začít se dá kdykoliv, když si na to troufnete. Samozřejmě musíte předem zvážit důsledky co se na urbexu může stát. Co se výbavy týče, nepotřebujete nic jen odvahu. My třeba nosíme fotoaparáty, kamery, světla a mnoho dalších doplňků. KPZ (díky pane Foglar) a vhodné oblečení je také nezbytné. Základ jsou pevné boty a rukavice, neboť hrozí, že šlápněte na hřebík nebo se říznete o sklo.
T: Začít se dá téměř v každém věku, začátky má každý jiné. Někdo se přidá k partě, která už po lokacích jezdí, někdo začne objekty kolem svého bydliště, pak už je to hlavně o hledání a skládání informací v celek. Co je potřeba je také různé, někomu stačí rukavice a mobil, já jsem raději lépe vybaven. Boty odolné proti propíchnutí, odolné rukavice, čelovka a svítilny s náhradní baterií, mobil a fotoaparát na zdokumentování objektu a dnes i často natáčíme náš průzkum.
dnes už k "mapování" terénu používáme i hodně kvalitní dron
Je nějaká věková hranice, nebo limity, kdy se člověk může do Urbexu pustit?
H:Tak rozhodně by toto neměly provádět děti. Leze se do objektů, kde je možnost úrazu, zadržení ostrahou, či jiné svízelné situace o které není zas tak nouze v tom našem koníčku.
T: Jak jsem zmínil, začít se dá v každém věku. Limity jsou pak na každém, jak si je zvolí sám. Já třeba sám za sebe na každém kroku slyším hlídače, psa....
Jak je to s legálností, co se týče vnikání do budov?
H:Ve valné hromadě případů je to na hranici zákona. Přece jenom objekty můžou být zabezpečené bezpečnostní agenturou.
T: Je to na pomezí zákona, důležité je nevytvářet vstupy, ale využít děr v plotu, chybějícího okna nebo dveří a hlavně nic nekrást.
cesta do "středu" země začíná
Máte nějaké zkušenosti se zadržením?
H: Párkrát nás našel hlídač. Tak nás vyprovodil rychle ven.
T: V jedné teď již zničené fabrice nás 3x z 5-ti návštěv chytil hlídač, vždy nás ale jen vyvedl ven.
Překonáváte v rámci Urbexu i překážky jako řetězy, zámky?
H: My osobně násilně vstupy neprovádíme. Dokážeme se právě dostat do objektů netradiční cestou, aniž bychom něco rozbili.
T: Ne, pak už to není urbex ale vloupání. Už se párkrát stalo, že přijedeme na lokaci, ale když vstup do objektu nenajdeme, tak se otočíme a jedeme jinam.
Je Urbex nebezpečný, máte nějakým způsobem svojí bezpečnost? Přece jen chodíte do starých budov, chodeb….
H:K úrazu při urbexu lze přijít velice snadno. Je potřeba mít na paměti, že opuštěné objekty už nejsou udržovány, takže se můžete třeba propadnou podlahou, nebo v zatopených chodbách snadno šlápnete do odkrytého, kanálu … Klasické urbexové úrazy jsou říznutí o cokoliv rezavého, snadno spadnete, nebo něco spadne na vás.
T: Je to velmi nebezpečný koníček, kolega ty základní vyjmenoval, ono je toho moc a moc, od bloudění až po…. Takže je dobré značit v podzemí, kudy jdeme a někdo by měl vždy vědět, kam jedeme a dát si časy, kdy se máme ozvat. Tady pravidlo o opatrnosti platí 3x.
V jakém stavu nacházíte vnitřek budov? Zůstalo někde zařízení, stroje….?
H:Vesměs zachovalé, celá technologie často zůstává zachovalá a věci na původním místě. Jakoby jste otočili klíčem a odešli. Někdy si říkáme, že není možné, aby to někomu, nebo někde nechybělo
T: Je to lokace od lokace. Jsou místa která jsou totálně vybydlená, vykradená, vytrhané dráty ze zdí, chybějící okna, dveře, dokonce i překlady. Pak jsou místa, kde je to jako když poslední zaměstnanec zamkne a odejde.
Je nějaké pravidlo pro vás „urbexáky“, kterým se řídíte?
H:Nezanechavat nic než stopy. Ničím nepřispět k rychlejšímu zániku budovy. Neprozrazovat lokace těchto objektu.
T: Nesmíme si vytvářet vlastní vstupy, ničit zařízení, odnášet věci. Jediné co se smí odnést jsou fotky a vzpomínky.
Říkáte, že se nesmí nic odnášet, tak jaké suvenýry nebo artefakty si odnesete z vyložené námahy?
H:Tak především si odnášíte pocit, že jste se někam dostali, kam jiní nemůžou, vidíte něco, co mnohý člověk nikdy nemá šanci vidět, šlapete tam, kde více lidí nikdy nebude mít šanci šlápnout. Správný urbexer si odnáší pouze fotky nebo videa, zážitky
T: Pocit že jsme na tom místě stáli a fotky. Atmosféra těch opuštěných objektů, ť už jsou to budovy nebo podzemí je kouzelně mrazivá, strach se střídá s adrenalinem.
Jste nějak organizovaní, nebo pracujete jako jednotlivci, nebo skupiny?
H:V Česku jsou urbexová uskupení, tak i jednotlivci.
T: Je spousta lidí, kteří pracují pouze sami, já dávám přednost spíše 1-2 parťákům. Ale nějaká oficiální organizace tady není
Existuje mezi vámi výměna informací o zajímavých lokalitách, nebezpečí…
H: Většina urbexů sve lokace střeží. A nikdy by se však neměla veřejné prozradit. Čím více lidí ví o nějaké lokaci, tím rychleji toto místo zanikne.
T: Nějaká výměna informací určitě existuje, ale snažíme se lokace hledat sami, pomáhá nám internet, mapy, pamětníci…. Při výměně lokací může dojít k provalení místa a to urychlí zničení dalšího tajemného místa. Jsou lokality, na které se nikdo už nikdy nepodívá. Většinou jde o kryty CO (civilní obrany) na kterých vyroste nová budova.
Je Urbex vyloženě pánská záležitost, nebo tomu propadly i děvčata?
H:Zástupci se najdou i mezi oběma pohlavími.
T: několik urbexerek mezi námi je.
Kde jste byli na cestách za Urbexem nejdále a jaký pro vás do dneška byl největší Urbex zážitek?
H:Nejdále jsme zatím byli za Urbexem na Ukrajině. Konkrétně v městě duchů Pripjati, elektrárně Černobyl či na radaru Duga. Toto místo pro nás bylo životním snem, protože jsme vyrostli na hrách série S.T.A.L.K.E.R, která se v této oblasti odehrává.
T: nejdál to byla zatím černobylská oblast nebo Německo. Spíše jezdíme ale po Česku (zatím). Určitě tam patří naše oblíbená velmi rozsáhlá raketová základna, teplárna, nebo místa, kde se pohybovali manželé Stodolovi. Ona nějaká ta aura a atmosféra „místa“ tam zůstává. Jsou i mnohem lepší a atraktivnější místa, která jsme měli možnost navštívit, ale tím bychom mohli už moc naznačit.
Černobyl, příroda začíná pohlcovat to, co člověk vytvořil
Co vás na tom zajímá, přitahuje, že často jezdíte stovky kilometrů, abyste se podívali na ruiny budov? Vždyť já si myslím, že to musí vzbuzovat depresi, beznaděj…
H:Přitahuje nás už výše zmíněná atmosféra. Vidíme, jak se věci měly dříve. Vidíme zachovalé stroje, vybavení, dokumenty a mnoho dalšího. Je to zvláštní pocit, když stojíte ve velké hale, kde jsou zbytky strojů, stačí přivřít oči a kdo má fantazii, představí ty stovky postav, co se tu pohybovaly, rámus, hluk strojů, stovky rozzářených světel…, pak otevřete oči a okolo vás je hrobové ticho a přítmí. Pokoušíme se tu atmosféru zachytit našima očima na videu, nebo na fotografii. Ale největší zážitek je být tam.
T: Co je pro jedny depresivní místo je pro jiného ,,zázrak‘‘ Na většině míst se odehrály nějaké události. Příkladem je železárna, slévárny, já miluju třeba kryty civilní obrany. Je mi jedno že jsou vypálené, vykradené, ale to místo má pro mne kouzlo.
My jsme hudební server, takže se musím zeptat, jak jste na tom s muzikou? Co posloucháte, co vás v poslední době zaujalo?
H: Já rozhodně Pink Floyd, Northlane a celý australský metalcore.
T: Od plzeňského koncertu Dymytry mám v hlavě a v telefonu hlavně Panoptiko. Jinak si poslechnu XIII.století, Traktor, Tři sestry a pod, nemám vyhraněný styl.
Vy patříte ke skupině Urbex Plzeň, kde lidé najdou vaše fotky, videa, informace…?
Na naší stránce na Facebooku nebo na kanálu YouTube.
Co návštěvníci na vašich stránkách nebo kanále můžou najít ?
H:najdou u nás fotografie a videa z míst, ktera jsme navštívili a pravidelně přidáváme další a další materiál. Pokud by měl někdo zajímavý objekt na průzkum, budeme rádi, když nás kontaktuje a my místo zdokumentujeme.
T: zážitky z návštěv, vybrané fotky a začali jsme se věnovat i natáčením. Občas nám někdo nahraje fotku, jak to vypadalo, když byla lokace ještě v provozu (teď třeba se lidé podělili o fotky Komorního divadla) a to potěší, nebo upozorní na zvláštnost v jejich okolí.
Já vám děkuji, že jste nám odkryli část tajemství a záhady jménem Urbex a místo hudebního klipu si pustíme, jak "pracujete" v terénu.
Tak to jsme rádi a za váš zájem děkujeme také, a mimo jiné, jsme pilní čtenáři vašeho RP.