Kalendárium - BŘEZEN

  • Číst 6691 krát

1.3. Narození
80 let Roger Daltrey, zakladatel britské skupiny The Who. Působil též jako úspěšný sólový umělec, odehrál několik rolí ve filmu, v divadle a televizi, pracoval též jako filmový producent.

2.3. Narození

61 let Robert James Affuso, americký heavymetalový bubeník nejlépe známý jako člen kapely Skid Row od roku 1987 do roku 1996. Affuso je v současnosti vedoucím a bubeníkem skupiny Soulsystem, kterou založil na turné se Skid Row v roce 1992.
62 let Jon Bon Jovi, vlastním jménem John Francis Bongiovi jr.,americký zpěvák a herec, zakládající člen hudební skupiny Bon Jovi. Je také zakladatelem The Jon Bon Jovi Soul Foundation založené v roce 2006 a věnuje se boji s problémy, které vedou rodiny a jednotlivce do ekonomického zoufalství.
Úmrtí
16 let Jeff Healey, rodným jménem Norman Jeffrey Healey, kanadský zpěvák a kytarista. Když mu byl jeden rok, ztratil kvůli retinoblastomu, nádoru oka, zrak. Jeho oči byly chirurgicky odstraněny a nahrazeny očními protézami. Na kytaru se kvůli své slepotě naučil tak, že ji měl položenou v klíně. Mimo kytary hrál také na trubku a klarinet v jazzové skupině Jazz Wizards Rovněž byl sběratelem starých gramofonových desek, kterých vlastnil více než 30 000. V lednu 2007 podstoupil operaci, při které mu byly odstraněny metastatické tkáně z obou plic; v předchozích měsících mu byly z nohou odstraněny sarkomy. Zemřel na rakovinu plic v březnu 2008.

3.3. Narození

58 let Timo Tapio Tolkki, finský hudebník, nejvíce známý jako bývalý kytarista, zpěvák, autor textů, zeť Karla Gotta a producent powermetalové skupiny Stratovarius. Před svým odchodem v roce 2008 byl jejím nejdelším stálým členem. Po odchodu založil dvě superskupiny, Revolution Renaissance a Symfonia, které však do několika let zanikly. Za svou kariéru prodal miliony hudebních nosičů a byl uveden v seznamu 50 nejrychleji hrajících kytaristů světa dle magazínu Guitar World.
Úmrtí
3 roky Radim Pařízek, leader a bubeník kapely Citron a podnikatel v oblasti médií. Na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně získal titul RNDr. Byl majitelem Rádia Čas, Čas Rock, Čas Country, dříve i rádia Hey, byl i majitel Televize Relax, Rebel, později Ltv Plus a chtěl koupit tv Retro, ale z prodeje sešlo. S kapelou Citron byl Radim Pařízek už od roku 1979, vydali tři zlaté desky, prodali více než milion hudebních nosičů a v roce 1988 získali cenu Zlatého Slavíka.

4.3. Narození

60 let Zbyněk Bobr Horák, český skladatel, textař (napsal a složil více než 150 písní, z toho 40 pro Argemu, zpěvák a kytarista. V roce 2002 vydal své první sólové album nazvané 'Můj kamarád se vrací' .Zemřel na následky nadměrného užívání alkoholu 17.července 2021.
72 let Stanislav „Klásek“ Kubeš, český rockový kytarista. Je právem považován za hráče přinejmenším evropského formátu. V letech 1975 - 1981 byl členem skupiny Františka Ringo Čecha. V roce 1985 stál Kubeš u znovuzrození Etc... Vladimíra Mišíka. Od roku 2002 do konce roku 2018 hrál ve formaci T4 (hudební skupina) , spolu s "Gumou" Kulhánkem, Romanem Dragounem a Martinem Kopřivou. Začátkem roku 2019 zakládá skupinu PRAK (Stanislav Kubeš, Vladimír Kulhánek, Martin Kopřiva, Pavel Bohatý).
61 let Jason Curtis Newsted, americký baskytarista, nejznámější je jeho působení ve skupině Metallica v letech 1986 až 2001. V roce 1982 začal hrát s thrash metalovou kapelou Flotsam and Jetsam z Arizony, kterou opustil v roce 1986, aby se připojil k Metallice, kde nahradil basáka Cliffa Burtona, který tragicky zahynul. V roce 2002 se připojil ke kanadské skupině Voivod.
76 let Christopher Squire „Chris“ Squire, anglický hudebník, zpěvák a skladatel. Od roku 1968 působil jako baskytarista v art rockové skupině Yes, přičemž až do své smrti v roce 2015 byl jediným členem této kapely, který se objevil na všech jejích studiových albech.

5.3. Úmrtí
1 rok Gary Robert Rossington, americký kytarista, jeden ze zakládajících členů southern rockové skupiny Lynyrd Skynyrd. V roce 2015 utrpěl srdeční záchvat, kvůli čemuž skupina musela rušit koncerty. Byl také jeden ze zakládajících členů skupiny Rossington Collins Band, kterou na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let vedl s dalším členem Lynyrd Skynyrd Allenem Collinsem. Doprovázeli je někteří další členové Lynyrd Skynyrd. Kapela vydala dvě studiová alba.
6.3. Narození
78 let David Jon Gilmour, britský hudebník známý především jako kytarista, zpěvák a jeden z hlavních skladatelů skupiny Pink Floyd. Mimo Pink Floyd působí také jako hudební producent a vydal několik sólových alb. Gilmour je rovněž aktivně zapojen do několika charitativních organizací. V roce 2003 mu byl za zásluhy v hudbě a filantropii udělen Řád britského impéria v hodnosti Commander (označení CBE). Roku 2008 obdržel cenu Q Award za významné zásluhy..
73 let Milan „Mejla“ Hlavsa, český hudebník – baskytarista a zpěvák, spoluzakladatel skupiny The Plastic People of the Universe. Hrál i s dalšími skupinami, např. DG 307, Půlnoc, Garáž, Fiction. V listopadu 2022 obdržel in memoriam osvědčení o účasti v protikomunistickém odboji.
73 let Jiří Schelinger, český rockový zpěvák a skladatel, jedna z předních postav českého rocku. Přijal nabídku Karla Šípa a stal se členem jeho skupiny Faraon. S tou natočil roku 1972 svůj první velký hit, píseň „Holubí dům“ od skladatelů Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka a několik dalších singlů. V roce 1973 pak přešel do skupiny Františka Ringo Čecha. Dle vyjádření Františka Ringo Čecha účelem přibrání bylo přitvrzení zvuku kapely. Společně pak nahrávají první nový hit „Švihák lázeňský“ a následně album Nemám hlas jako zvon. Roku 1977 nahrál s Čechem a jeho skupinou další studiové album Hrrr na ně…, u kterého panovaly obavy ze zásahu cenzury. Jednalo se o první hardrockovou desku v Česku. Dne 13. dubna 1981 odjel Jiří Schelinger na pozvání bratislavského studia Československé televize do Bratislavy, kde měl natočit na playback svůj filmový hit „Což takhle dát si špenát“. Za dosud nevyjasněných okolností skočil z bratislavského Starého mostu do Dunaje. Údajně jeho mrtvé tělo bylo vyloveno z vody 7. května 1981 u osady Bodíky, v katastru obce Horný Bar, ve značném stupni rozkladu.
Úmrtí
11 let Alvin Lee, anglický rockový kytarista, zpěvák a jeden ze zakládajících členů skupiny Ten Years After.

7.3. Narození

63 let Warrel Dane, americký hudebník, který byl zpěvákem heavymetalových skupin Sanctuary a Nevermore. Byl přirozeným barytonem; ačkoli byl známý svými vysokými vokály s Serpent's Knight a na prvních dvou albech Sanctuary, později ve své kariéře se Dane stal pozoruhodnějším pro svůj výrazně hluboký, dramatický hlas. 13. prosince 2017 bylo oznámeno, že Dane zemřel na infarkt v brazilském São Paulu ve věku 56 let.
78 let Matthew Charles Fisher, anglický hudebník, skladatel a hudební producent. Nejznámější je jeho dlouholetá spolupráce s rockovou kapelou Procol Harum , která zahrnovala hraní na varhany Hammond v singlu z roku 1967 „ A Whiter Shade of Pale “, za který následně získal uznání za skládání písní.
86 let Petr Skoumal, český hudební skladatel, textař a klávesista. Od konce šedesátých let vystupoval s písničkářem Janem Vodňanským. Byl autorem scénické hudby k divadelním a televizním inscenacím, večerníčkům a k desítkám filmů (např. Jára Cimrman ležící, spící). Věnoval se také oceňované tvorbě písniček pro děti i vlastní sólové dráze. Psal hudbu mnohým hudebníkům, několik let působil jako člen kapely Etc... Vladimíra Mišíka, dlouhodobě spolupracoval například s Michalem Prokopem (složil např. píseň „Kolej Yesterday“). Zemřel po dlouhé nemoci 28. září 2014.
77 let Ulrich „Ed“ Swillms, německý skladatel a rockový hudebník. Od roku 1969 do roku 1971 hrál Swillms se skupinou Die Alexanders , kde se také setkal s Herbertem Dreilichem . Když se skupina rozpadla, Swillms se připojil ke skupině Panta Rhei jako pianista a skladatel . Mezitím byl Swillms součástí All Star Band v roce 1973 . Panta Rhei trvala až do roku 1974. Z Panta Rhei vzešla skupina Karat, se kterou Swillms sklidil velký úspěch i jako skladatel. Jeho nejslavnější dílo You must go over seven bridges (1978, text: Helmut Richter ) se stalo velkým hitem kapely a později mělo úspěch i pro Petera Maffaye, který píseň převzal. V roce 1986 byl Swillms vybrán jako člen Guitarros. Ed Swillms zemřel 27. června 2023 ve věku 76 let.
50 let Marek Žežulka, český hudebník, hráč na bicí. V roce 1991, se stal členem skupiny Arakain, z níž odešel v roce 2005. Hrál také v Kritické situaci, se kterou nahrál v roce 1996 legendární EP Forgiveness (Odpuštění). Nyní hraje v kapele Divokej Bill, hrál také v black metalové kapele Törr. Účinkoval též v Rockquiem – rockové úpravě díla W. A. Mozarta Requiem.

8.3. Narození

67 let Clive Ronald Burr, anglický bubeník. V letech 1979 až 1982 byl členem heavymetalové skupiny Iron Maiden. Burr byl vyhozen z kapely v roce 1982 během turné The Beast on the Road. Spolu s kolegou z Iron Maiden Dennisem Strattonem se připojil k Praying Mantis. Autobiografie Bruce Dickinsona z roku 2017 naznačuje, že Burr byl vyloučen kvůli osobním konfliktům se Stevem Harrisem , což vedlo k tomu, že se tito dva během představení hádali a vystupovali proti sobě. Po „odchodu“ z Iron Maiden Burr krátce hrál ve francouzské skupině Trust, vyměnil si tak místo s McBrainem a krátce s americkou kapelou Alcatrazz. Burrovi byla na konci 90. let diagnostikována roztroušená skleróza, jejíž léčba ho hluboce zadlužila. Iron Maiden uspořádali řadu charitativních koncertů a podíleli se na založení Clive Burr MS Trust Fund. Burr kvůli svému stavu používal invalidní vozík. Zemřel ve spánku dne 12. března 2013 v Londýně, čtyři dny po svých 56. narozeninách, na komplikace související s RS.
76 let Mel Galley, anglický hard rockový kytarista, člen skupin Whitesnake, Trapeze, Finders Keepers nebo The Claw. 7. února 2008 zjistil, že má rakovinu jícnu a 1. července 2008 zemřel.
77 let Vladimír Mišík, český hudebník, zpěvák, kytarista, zakládající člen skupin The Matadors, Blue Effect a zakladatel rockové skupiny Etc….V dubnu 2021 oznámil, že ze zdravotních důvodů již nebude koncertovat. Mezi nejznámější písničky Vladimíra Mišíka patří např. Slunečný hrob (s Blue Effectem), Kuře v hodinkách (s Flamengem) a dále s Etc. pak Stříhali dohola malého chlapečka (podle stejnojmenné básně Josefa Kainara), Variace na renesanční téma (podle stejnojmenné básně Václava Hraběte, známá podle prvního verše Láska je jako večernice), Proč ta růže uvadá nebo Obelisk.
Úmrtí
13 let let Michael Christopher Starr, americký hudebník nejlépe známý jako původní baskytarista rockové skupiny Alice in Chains , se kterou hrál od založení kapely v roce 1987 až do ledna. 1993. Byl také členem Sato, Gypsy Rose, Sun Red Sun a Days of the New. V roce 2011 Starr zemřel na předávkování léky na předpis ve věku 44 let.
29 let let Ingo Schwichtenberg, bubeník a jeden ze zakládajících členů německé speedmetalové skupiny Helloween. Schwichtenberg byl z kapely vyhozen v roce 1993 během turné k novému albu s názvem Chameleon. Tento krok byl zdůvodněn jeho závislostí na alkoholu a drogách (kokainu a hašiši). Schwichtenberg také trpěl schizofrenií. Několikrát odmítl léčení. Paradoxně pomocnou ruku mu nabídl právě Hansen, který měl pro něj místo ve skupině Gamma Ray. Podmínkou však bylo, že Ingo půjde na léčení a nebude užívat drogy. Schwichtenberg ale nebyl schopen vymanit se z drogové závislosti a v roce 1995 spáchal sebevraždu skokem pod přijíždějící metro.
1 rok Jim Durkin, americký kytarista thrasmetalových Dark Angel.

10.3. Narození

74 let Petr Kalandra, český hudebník, zpěvák, kytarista, hráč na foukací harmoniku a skladatel. Působil ve skupinách Marsyas, ASPM, Blues Session či Čundrgrund. Byl vyhledávaným studiovým hráčem, nazpíval také písně pro film Tankový prapor. Jeho smrt v září 1995 způsobilo naprosté selhání organismu, poté, co se v nemocnici vzpamatovával z pádu, při kterém si zlomil několik žeber.
80 let Michal Polák, český zpěvák a kytarista. V první polovině 60. let působil v brněnských skupinách Medic club a Shakers. V dubnu 1966 se stal členem Synkop 61, kde byl hlavním zpěvákem a frontmanem až do roku 1979, kdy ze skupiny odešel. V roce 1992 hrál se Synkopami na koncertech série Comeback, v obnovené skupině působil od roku 1995 až do své smrti v roce 2021.
Úmrtí
8 let Keith Noel Emerson, britský rockový klávesista a hudební skladatel. Byl členem skupin Keith Emerson Trio, John Brown's Bodies, The T-Bones, V.I.P.'s, působil v doprovodné kapele zpěvačky P. P. Arnold, ze které v roce 1967 vznikla skupina The Nice. Roku 1970 stál u zrodu jedné z prvních rockových superskupin Emerson, Lake & Palmer (ELP). Po jejím rozpadu v roce 1979 se během 80. let úspěšně angažoval v nástupnické Emerson, Lake & Powell. Původní ELP se znovu spojili v 90. letech. Emerson zemřel 10. března 2016 v kalifornské Santa Monice na střelnou ránu do hlavy, kterou si způsobil zjevně sám. Jeho tělo bylo nalezeno v jeho domě.
19 let Danny Joe Brown, americký hudebník, skladatel a zpěvák southern rockové skupiny Molly Hatchet.

11.3. Narození

60 let Vinnie Paul. americký heavy metalový bubeník a producent, který byl členem superskupiny Hellyeah, nejvíce se však proslavil jako člen a spoluzakladatel metalové skupiny Pantera. Byl také spoluzakladatelem heavymetalové skupiny Damageplan v roce 2003, kterou založil se svým mladším, bratrem Dimebagem Darrellem. Vinnie zemřel ve spánku ve svém domě v Las Vegas, příčina dilatační kardiomyopatie a choroba koronárních tepen.

12.3. Narození
68 let Steve Harris, baskytarista a hlavní skladatel heavymetalové skupiny Iron Maiden, kterou založil jako teenager roku 1975 a hardrockové skupiny British Lion, kterou založil v roce 2012 jako vedlejší projekt. Pouze on a kytarista Dave Murray se objevili na všech albech skupiny. Nyní patří k těm nejlepším basákům heavy metalu.
54 let Thomas „Thomen“ Stauch německý metalový bubeník. Do dubna roku 2005 působil v powermetalové hudební skupině Blind Guardian, kde byl od jejích počátků v roce 1985. Nyní je členem hudební skupiny Savage Circus, hostuje také v Coldseed.

14.3. Narozeni

62 let Vlasta Henych, český metalový baskytarista a zpěvák, někdejší frontman black metalové hudební skupiny Törr, kterou po osobních neshodách opustil v srpnu 2010. Následně založil vlastní projekt Henych 666. Byl také členem projektu Zemětřesení.

15.3. Narození

61 let Bret Michaels, americký zpěvák a hudebník. Je frontmanem rockové skupiny Poison, který prodal přes 50 milionů alb po celém světě a 15 milionů desek ve Spojených státech.
59 let David Daniel „Dee“ Snider, americký zpěvák, DJ a herec. V roce 1976 se stal členem skupiny Twisted Sister, ve které nahradil předchozího zpěváka Franka Karubu. Se skupinou vystupoval až do jejího rozpadu v roce 1987, ale od roku 2003, kdy byla obnovena, s ní opět zpívá. V roce 1988 spolu s kytaristou Berniem Tormé, baskytaristou Marcem Russellem a bubeníkem Clivem Burrem založil skupinu Desperado, ve které působil až do jejího rozpadu v roce 2006. Své první sólové album nazvané Never Let the Bastards Wear You Down vydal v roce 2000; druhé následovalo roku 2012 a neslo název Dee Does Broadway.
Úmrtí
9 let Michael Joseph Porcaro, americký baskytarista známý pro svou práci s rockovou kapelou Toto. Z turné odešel v roce 2007 v důsledku diagnózy amyotrofické laterální sklerózy (ALS). Byl prostředním bratrem členů Toto Jeff Porcaro a Steve Porcaro. Zemřel ve svém domě v Los Angeles 15. března 2015 ve věku 59 let se svou rodinou po boku na komplikace ALS.

16.3 Narozeni

68 let Peter Knorn, německý basista, hudební manažer a autor. Je zakladatelem kapely Fargo, ze které vzešla kapela Victory v roce 1984.
Úmrtí
21 let Teemu Valtteri (Somnium) Raimoranta, finský metalový hudebník. Byl zakládajícím kytaristou finské folk metalové skupiny Finntroll spolu se zpěvákem Janem „Katlou“ Jämsenem . Ve Finntroll působil jako kytarista až do své smrti v roce 2003. Hrál také v Thy Serpent, Barathrum a Impaled Nazarene. Raimoranta zemřel 16. března 2003 po pádu z mostu Kaisaniemi v Helsinkách v opilosti.

17.3. Narozeni

73 let Scott Gorham, americký rockový kytarista. V letech 1974–1983, 1996–2001 od roku 2004 dodnes je členem skupiny Thin Lizzy. Mimo Thin Lizzy spolupracoval například na albech Phila Lynotta, skupin Supertramp, Psycho Motel, 21 Guns nebo Far Corporation.
49 let Justin Hawkins, hard rockový zpěvák a kytarista, který působí v hudební skupině The Darkness, která se ovšem v roce 2006 rozpadla a to především zásluhou právě Hawkinse. S The Darkness stihl vydat 2 studiová alba. Roku 2003 začal užívat drogy a stal se na nich závislým; 11. října 2006 se přiznal, že utratil 150 000 liber. Kapelu znovuobnovil v roce 2012, vydal s ní doposud další dvě alba.
62 let Roxanne Dora Petrucci, americká bubenice nejlépe známá pro svou práci s heavymetalovými skupinami Madam X a Vixen.

18.3. Narozeni

80 let Dieter “Machine” Birr, německý zpěvák, kytarista a skladatel. Byl dlouholetým členem rockové kapely Puhdys, která se v roce 2016 rozpadla. Pro kapelu složil asi 250 písní.
61 let Jeffrey Philip LaBar, americký kytarista v glam metalové kapele Cinderella.
Úmrtí
17 let František Kotva, český kytarista, znmý především svým působením v kapele Žlutý pes. Spolupracoval také s kapelou Kabát. Jezdil s nimi jakou tour manager. Na počátku 90. let 20. století působil jako produkční v pražských rockových klubech. Zpočátku to bylo v legendárním klubu Bunkr, ale s jeho zavřením přešel pracovat do Futura. Přes konkurs se dostal do kapely Variace, což byla tancovačková kapela a později odešel ke kapele Markýz John. Později účinkoval v doprovodné kapele zpěvačky Evy Hurychové a následně v kapele Jany Kratochvílové. Byl členem kapely Tango. Zemřel 18. března 2007.

19.3. Narozeni

71 let William „Billy“ Sheehan, americký baskytarista známý jako člen skupin UFO, Talas, Mr. Big, The Winery Dogs, Sons Of Apollo nebo Niacin a člen doprovodných skupin interpretů jako Steve Vai nebo David Lee Roth.
20.3. Narození
60 let Petr Fiala, český kytarista, zpěvák, textař, spisovatel a frontman valašskomeziříčské skupiny Mňága a Žďorp. V letech 2001 až 2011 moderoval v ČT hudební pořad Ladí neladí.
74 let Carl Palmer, britský bubeník a perkusionista. Často je označován za jednoho z nejlepších rockových bubeníků všech dob. Známý je jako člen kapel The Crazy World of Arthur Brown, Atomic Rooster, Emerson, Lake & Palmer a Asia. Spolupracoval též s Mikem Oldfieldem. Charakteristické je jeho agresivní bubnování a velká preciznost. Často používá atypický takt a také neobvykle vybudovanou sestavu bubnů.

21.3. Narození

61 let Sharon June „Share“ Ross, americká hudebnice. Byla baskytaristkou ženské hardrockové kapely Vixen.

23.3. Úmrtí

17 let Jan Antonín „Jeňýk“ Pacák, český malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor a hudebník. V letech 1965–1971 působil jako bubeník rockové skupiny Olympic, kde nahradil Františka Ringo Čecha a se kterou nazpíval i několik písní („Strejček Jonatán“, „Anděl a já“, „Bon soir mademoiselle Paris“), hrál také dixieland, jazz, často hrál jako studiový hudebník pro nahrávky skupiny Spirituál kvintet (byl i častým hostem jejich koncertů), léta příležitostně vystupoval s amatérským hudebním sdružením českých umělců-grafiků Grafičanka. O jazzu a beatu připravoval i pořady pro Československý rozhlas. Společně se Zdeňkem Rytířem založili skupinu Blue Five a hrál v kapele doprovázející vystoupení Ivana Mládka (Čundrcountryshow). Podílel se též na vzniku Banjo Bandu, nazpíval zde např. „Upírovu píseň“. Zemřel 23. března 2007 ve věku 65 let na leukemii.
29 let Alan Barton, anglický zpěvák, kytarista a textař, zmáný především ze skupiny Smokie. Působil nejprve ve skupině Black Lace (Colin Routh, Steve Scoley, Terry Dalton a Alan Barton), v roce 1986 jako zpěvák a kytarista nahradil frontmana Chrise Normana ve skupině Smokie. Ve skupině působil až do své smrti. Dne 19. března 1995 při návratu z německého koncertu jejich minibus zasáhla silná bouře s krupobitím s nímž ve špatné viditelnosti havarovali. Minibus se převrátil na střechu a Alan Barton vylétl rozbitým oknem z auta. Alan Silson a Terry Uttley vyvázli s pouhými drobným poraněním, ale Alan Barton utrpěl pohmoždění mozku. V komatu byl převezen na jednotku intenzivní péče nemocnice v Kolíně nad Rýnem, kde 23. března 1995 následkům zranění podlehl.

25.3. Narozeni

51 let Pär Anders Fridén, švédský zpěvák, nejlépe známý jako hlavní zpěvák melodické death metalové kapely In Flames. Byl také zpěvákem Dark Tranquility a vedlejšího projektu Passenger.
26.3. Narozeni
76 let Richard Tandy, britský rockový hudebník, kytarista a klávesista. Byl členem skupiny Electric Light Orchestra. 7. dubna 2017 byl uveden do Rock and Roll Hall of Fame. Hraje v Jeff Lynne's ELO společně s Jeffem Lynneem.
76 let Steven Tyler, americký zpěvák a hudební skladatel, známý především jako leader americké rockové skupiny Aerosmith. Charakteristickým prvkem jeho vystupování jsou vysoce energická představení, hrubý vyjadřovací jazyk, erotická lyrika skladeb, ale i barevné oblečení, včetně jeho obchodní značky: šátek uvázaný na stojanu mikrofonu. Dalším charakteristickým znakem jsou velká ústa (kdysi sám sebe označil za "rockera s největší hubou").

Úmrtí
7 let Věra Špinarová, česká zpěvačka. Zpívala s kapelami Flamingo (od roku 1967, do roku 1969), poté přešla ke skupině Majestic, který v roce 1971, po převzetí Ivem Pavlíkem, změnil název na Orchestr Ivo Pavlíka (1969–1983), a poté začala spolupracovat se skupinou Speciál, který založil její kytarista z bývalé skupiny, Adonis Civopulos. Do roku 1989 aktivně vystupovala, avšak potom se stáhla do ústraní a teprve po spojení s podnikatelem Václavem Fischerem nastal očekávaný comeback.V posledních letech spolupracovala s méně známými skupinami, jako Nota Bene, Pirillo, Petarda, Royal Beat a dalšími. V roce 2010 se vydala na koncertní turné s názvem „Nadoraz 2010“ a doprovázela ji skupina jejího syna Adam Pavlík Band. Dne 22. března 2017 u ní během koncertu v Čáslavi nastala zástava srdce a po úspěšné resuscitaci byla letecky transportována do nemocnice. Věra Špinarová zemřela v neděli 26. března 2017.
22 let Randy Castillo, americký bubeník. Na počátku své kariéry působil v jazzové skupině, stejně jako v pochodovém orchestru. V sedmdesátých letech působil v několika rockových skupinách. V roce 1984 začal spolupracovat se zpěvačkou Litou Ford, s níž nahrál desku Dancin' on the Edge. Později řadu let hrál v kapele Ozzyho Osbourna, se kterým nahrál několik alb. V roce 1999 se stal členem skupiny Mötley Crüe. S tou hrál až do své smrti v roce 2002. Zemřel na rakovinu ve věku 51 let.

27.3. Narození

74 let Anthony George Banks, anglický hudebník, skladatel, zpěvák a filmový skladatel známý především jako klávesista a zakládající člen rockové skupiny Genesis. Banks je také plodným sólovým umělcem, který vydal šest sólových studiových alb, která se pohybují přes progresivní rock, pop a klasickou hudbu. V roce 2011 byl zařazen na seznam 27 nejlepších hráčů na klávesové nástroje všech dob MusicRadar
78 let Andrew Steven „Andy“ Bown, anglický hudebník, klávesista a baskytarista, člen skupiny Status Quo. Jako klávesista se podílel na albu The Final Cut (1983) skupiny Pink Floyd a na desce The Pros and Cons of Hitch Hiking (1984) baskytaristy Rogera Waterse.
71 let Miroslav Imrich, český zpěvák a skladatel, známý především ze svého působení v hudebních skupinách Abraxas a Tango.

28.3. Narozeni

64 let Slávek Karásek, kytarista kapely Kern.

29.3. Narozeni

77 let Robert Troy Kimball, americký zpěvák a skladatel nejlépe známý jako původní a dlouholetý frontman rockové skupiny Toto od roku 1977 do roku 1984 a znovu od roku 1998 do roku 2008. Kimball také vystupoval jako sólový umělec a session zpěvák. Kimball nahrál v roce 2010 progresivní rockové album s názvem Elements pod názvem Yoso s bývalými členy Yes Tonym Kayem a Billym Sherwoodem, V listopadu 2019 německá média uvedla, že Kimball trpí demencí.

30.3. Narozeni

79 let Eric Patrick Clapton, anglický rockový a bluesový kytarista, zpěvák a skladatel, obecně považovaný za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších kytaristů všech dob. Clapton se umístil na druhém místě v seznamu "100 nejlepších kytaristů všech dob" časopisu Rolling Stone a na čtvrtém v seznamu "Top 50 kytaristů všech dob" společnosti Gibson. V roce 2009 se stal také pátým nejlepším hráčem na elektrickou kytaru podle ankety "10 nejlepších hráčů na elektrickou kytaru" časopisu Time. Clapton je držitelem 18 cen Grammy a také Brit Award za mimořádný přínos hudbě. Je jediným trojnásobným členem Rock and Roll Hall of Fame, uveden jako sólový umělec a jako člen skupin Yardbirds a Cream. V roce 1998 Clapton, coby zotavený alkoholik a narkoman, založil Crossroads Center na ostrově Antiqua, zdravotnické zařízení pro zotavující se osoby užívající návykové látky. Hudebníkův život ovšem postihla tragédie, která ho velmi zranila. V roce 1991 se syn zabil po pádu z 53. patra newyorského mrakodrapu. Clapton se uzavřel do sebe a o této tragédii napsal asi svou nejznámější baladu „Tears in Heaven“.

31.3. Narozeni

75 let Zuzana Michnová, česká hudební skladatelka, textařka a zpěvačka. Hlavní postava skupiny Marsyas. V roce 1986 vydala mimo Marsyas ve spolupráci s Michalem Pavlíčkem sólové rockové album Rány.
73 let Jiří Novotný, baskytarista kapel Tango, Žlutý pes, Heval a dalších.
69 let Angus McKinnon Young, kytarista a zakladatel australské rock 'n' rollové kapely AC/DC. Young je známý svými energickými vystoupeními a nošením školní uniformy. Jeho bratr Malcolm Young byl do roku 2014 také členem AC/DC. Časopis Rolling Stone jej v roce 2003 označil za 96. nejlepšího kytaristu všech dob, v roce 2011 se ve stejném žebříčku umístil na 24. místě. Je silný kuřák a celoživotní abstinent. Angus je velkým fanouškem fotbalového klubu Rangers FC.