Kalendárium - DUBEN

  • Číst 6559 krát

1.4. Narození
70 let Jeffrey Thomas „Jeff“ Porcaro, americký rockový bubeník, zakládající člen skupiny Toto a vysoce ceněný studiový hráč. Spolupracoval s mnoha známými hudebníky, jako jsou např. Paul McCartney, Willy DeVille, Jackson Browne, Donald Fagen, Ricki Lee Jones, Michael Jackson, Go West, Nik Kershaw, Love and Money, Paul Simon, Don Henley, Madonna, Bonnie Raitt, Dire Straits, David Gilmour, Roger Waters, Pink Floyd, Roger Hodgson, Paul Anka, Eric Clapton, Miles Davis, Bruce Springsteen, Elton John nebo Larry Carlton. Zemřel v roce 1992 na infarkt myokardu..

2.4. Narození

72 let Leon Russell Wilkeson, americký baskytarista, člen skupiny Lynyrd Skynyrd, ve které hrál od roku 1972 až do své smrti v roce 2001. Na začátku 70. let byl Wilkeson jedním z předních baskytaristů v Jacksonville, a tudíž není divu, že když Van Zantova nová kapela Lynyrd Skynyrd byla bez baskytaristy, byl to právě Wilkeson, komu se ozvali. Na začátku 90. let se přihodilo neštěstí, které málem stálo Wilkesona život. Kytarista Ed King jej nalezl v autobuse kapely silně krvácejícího s podřezaným hrdlem a Wilkeson byl kvapem odvezen do nemocnice. Do dnes se neví, kdo byl viníkem. Zemřel ve věku 49 let na chronickou poruchu jater a plic.

3.4. Narození

56 let Sebastian Bach, kanadský heavy metalový zpěvák, známý především jako bývalý frontman skupiny Skid Row. Změnil si příjmení z Bierk na Bach, aby se podobalo jménu slavného skladatele Johanna Sebastiana Bacha. Sebastian Bach se v rozhovorech o této změně otevřeně vyjadřuje: „Hledal jsem úderné rock n' rollové jméno, ale neměl jsem dostatek kreativity a představivosti, abych přišel s vlastním nápadem a tak jsem se rozhodl ukrást jméno slavného skladatele. A fungovalo to!“
61 let Christopher Michael Oliva, americký hudebník, který byl hlavním kytaristou a spoluzakladatelem heavymetalové skupiny Savatage. Za svůj život vydal s kapelou sedm studiových alb a jedno EP. Zemřel 17.10.1993, kdy protijedoucí auto ovládané opilým řidičem přejelo do druhé poloviny vozovky a čelně narazilo do Olivovy Mazdy RX-7

4.4. Narození

72 let Gary Moore, irský bluesrockový kytarista. Jako jedenáctiletý začal hrát na kytaru a v šestnácti se stal členem dublinské kapely Skid Row. Po odchodu ze skupiny v roce 1973 založil Gary Moore Band a vydal debutové album Grinding Stone. O rok později se stal členem Thin Lizzy a nahrál s nimi album Night Life. Potom se připojil ke skupině Colosseum II a v druhé polovině 70. let s nimi vydal alba Strange New Flesh a Electric Savage. Začátkem 80. let založil kapelu G-Force a vydal stejnojmenné album, které nebylo příliš úspěšné. Znovu začal hrát sólově, v roce 1982 nahrál Corridors of Power, následovalo Victims of the Future. Posledním studiovým počinem je Bad for You Baby z roku 2008. „Těsně před svou náhlou smrtí připravoval Moore další materiál. Tvrdil, že bude rockový s keltskými vlivy. »Moje bluesová alba byla velmi úspěšná, mohu si proto dovolit ten luxus vrátit se k rockovým kořenům,« řekl tehdy novinářům s tím, že vyrůstal především na hudbě Beatles, rád poslouchá také U2, Rolling Stones nebo Kings of Leon. Svůj záměr však již nestihl dotáhnout do konce... Gary Moore zemřel ve spánku 6. února 2011 na dovolené ve Španělsku.

5.4. Narozeni

76 let David Holland, anglický bubeník, nejlépe známý pro dobu, kdy působil v rockové kapele Trapeze v letech 1969 až 1979 a Judas Priest v letech 1979 až 1989. V roce 2004 byl Holland zatčen a později shledán vinným porotou u korunního soudu v Northamptonu z jednoho pokusu o znásilnění a pěti případů neslušného napadení 17letého muže s poruchami učení. K trestným činům došlo v holandském venkovském anglickém domě v roce 2002 proti chlapci, který najal Hollanda, aby mu dal hodiny bubnování. Byl odsouzen k osmi letům vězení. V rozhovoru během trestního řízení Holland poprvé veřejně prozradil, že je bisexuál. Holland zemřel 16. ledna 2018 na rakovinu plic.
Úmrtí
26 let Cozy Powell, britský rockový bubeník. V roku 1973 se jeho sólový singl Dance With The Devil umístil na třetím místě v britském žebříčku hitů. V následujícím roce se Cozy proslavil, když hrál živě v televizi a zdolal rekord jako nejrychleji hrající bubeník. V roce 1976 se stal členem skupiny Rainbow Ritchieho Blackmorea. Powell vystupoval s mnohými známými skupinami – Michael Schenker Group od 1981 do 1982, Whitesnake 1982–1984, potom s Keithem Emersonem a Gregem Lakem v roce 1986 a nakonec se skupinou Black Sabbath v letech 1989–1991 a 1993–1995. Cozy Powell zemřel 5. května 1998 na následky dopravní nehody na dálnici M4 u Bristolu, když v nepříznivém počasí havaroval se svým Saabem 9000. Před nehodou nahrával v studiu se skupinou Fleetwood Mac.

6.4. Narození

72 let Udo Dirkschneider, německý heavymetalový hudebník a zakládající člen a bývalý zpěvák skupiny Accept. Po svém původně nedobrovolném odchodu z Accept v roce 1987 založil kapelu UDO, která si dala pauzu po návratu Dirkschneidera do Acceptu. Dirkschneider je známý svým „struhacím hlasem“. 16. října 2013 získala skupina Accept zákaz hraní pro Dirkschneidera a jeho kapelu UDO na Vánočním metalovém festivalu 15. prosince 2013 v Geiselwindu. V následujícím období zpěvák vystupoval pouze pod projektovým jménem Dirkschneider , později opět jako UDO, pro které od roku 2015 hraje na bicí jeho syn Sven Dirkschneider. Na jaře 2021 oznámil Udo Dirkschneider spolupráci s bývalými členy Accept Peterem Baltesem a Stefanem Kaufmannem pod názvem projektu Dirkschneider & The Old Gang .

7.4. Narození

61 let Aleš Zimolka, český hudebník a automobilový závodník. V devadesátých letech hrál se skupinou Markýz John. Ještě dříve hrál se skupinou Pedál. Později hrál se skupinami Empire, Merlin, Asonance, Humbuk a dalšími. Jako navigátor Petra Pelecha se s Hondou Civic VTi a Civic Type-R účastnil řady závodů v rámci Poháru ČR, MČR Sprintrally a MMČR. Dne 26. května 2012 utrpěl vážná zranění při Rallye Český Krumlov, následně byl převezen do českobudějovické nemocnice, kde zemřel.
Úmrtí
11 let Stanislav Hranický, český hardrockový zpěvák, dlouholetý člen ostravské skupiny Citron. Jako zpěvák se poprvé představil publiku v roce 1968 společně s Marií Rottrovou v ostravské skupině Majestic. V téže skupině později vystupoval i s Věrou Špinarovou. V 70. letech hostoval ve skupině Iva Pavlíka a v roce 1982 se objevil ve skupině BBP. Pak nastoupil jako zpěvák do hardrockové skupiny Citron, kde Standa působil s přestávkou téměř třicet let.
30 let Kurt Donald Cobain, americký zpěvák, kytarista, skladatel, hlavní zpěvák a zakladatel grungeové skupiny Nirvana. Hudební magazín Rolling Stone jej v osobním žebříčku hudebního redaktora Davida Frickeho označil v roce 2003 za 12. nejlepšího kytaristu všech dob a v roce 2011 se v obecném žebříčku času umístil na 73. příčce. Kurt byl několikrát hospitalizován kvůli své těžké závislosti na heroinu. Právě kvůli depresi, drogám a také nemoci žaludku (kterou nikdo nedokázal pojmenovat, natož léčit) ztrácel i tu poslední chuť žít. Dne 6. dubna 1994 ho hledali v jeho domě dva mladíci, protože se už nějakou dobu neukázal na veřejnosti, ale nevěděli, že leží v garáži mrtev, kde den předtím 5. dubna 1994 zemřel. O dva dny později ho našel elektrikář. Policie bez většího vyšetřování konstatovala smrt vlastním přičiněním. Měl brokovnicí prostřelenou hlavu, zároveň byla ale v jeho krvi zjištěna smrtelná dávka heroinu.

8.4. Narození

68 let Roman Dragoun, český hudebník, klávesista, zpěvák a skladatel. Hrál, či stále hraje v rockových skupinách Progres 2, Futurum, Stromboli a T4, vydal několik sólových alb, zpíval v muzikálech a spolupracuje jako studiový hráč s mnoha dalšími hudebníky. V současnosti kromě těchto aktivit Roman Dragoun vystupuje i sólově či se svojí doprovodnou skupinou His Angels, občas hraje i s kapelou svého syna, nazvanou David Dragoun Band. V roce 2012 byl posluchači Radia Beat vybrán do Beatové síně slávy v kategorii „Osobnost“, do které byl uveden 17. května 2012.
77 let Steve Howe, anglický hudebník, skladatel a producent známý pro své působení v progressive rockové skupině Yes, kde hrál od roku 1970. Howe dosáhl dalšího úspěchu v 80. letech jako člen rockových kapel Asia, GTR a Anderson Bruford Wakeman Howe. V dubnu 2017 byl Howe jako člen Yes uveden do Rock and Roll Hall of Fame.
45 let Alexi „Wildchild“ Laiho, finský metalový zpěvák, skladatel a kytarista. Byl kytaristou a zpěvákem finské metalové skupiny Children of Bodom a mimo tuto hudební skupinu byl rovněž kytaristou ve skupinách Sinergy a Kylähullut. Časopis Guitar World jej zařadil mezi padesát nejrychlejších kytaristů světa. Zemřel v prosinci roku 2020 v důsledku dlouhodobých zdravotních komplikací.
62 let Izzy Stradlin, americký rytmický kytarista, který se proslavil účinkováním ve skupině Guns N' Roses, jejíž je i spoluzakladatel.

9.4. Úmrtí

20 let Milan Balcar, bubeník skupin Katapult a Pumpa.
10.4. Narození
61 let Warren Justin DeMartini, americký metalový kytarista, nejvíce známý jako člen skupiny Ratt. Dříve hrál také ve skupinách Dokken, Whitesnake nebo Dio.

11.4. Narození

80 let Zdeněk Rytíř, český textař, hudební skladatel, multiinstrumentalista, zpěvák, herec a moderátor, jedna z předních osobností české country a populární hudby. Hrál mimo jiné v kapelích Karkulka, Mefisto. Apollobeat. Zemřel po dlouhé nemoci na srdeční infarkt 2. října 2013 v Praze ve věku 69 let.

13.4. Narozeni

70 let Jimmy Destri, americký hudebník. V roce 1975 se připojil ke skupině Blondie. Po odchodu z Blondie Destri pracoval jako poradce pro alkohol a závislosti v New Yorku. Rozhodl se jít do této oblasti práce poté, co se v roce 2003 zotavil z 25leté závislosti na kokainu.
50 let Marta Verner, rozená Jandová, česká zpěvačka známá především z působení v německé kapele Die Happy. Její otec je frontman kapely Olympic.
Úmrtí
43 let Jiří Schelinger, český rockový zpěvák a skladatel, jedna z předních postav českého rocku. Nastoupil na místo kytaristy a zpěváka bluesové kapely The Happy Five. Ta však odjela bez Jiřího Schelingra na angažmá do Finska, proto přijal nabídku Karla Šípa a stal se členem jeho skupiny Faraon. S tou natočil roku 1972 svůj první velký hit, píseň „Holubí dům“ od skladatelů Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka a několik dalších singlů. V roce 1973 pak přešel do skupiny Františka Ringo Čecha. Dle vyjádření Františka Ringo Čecha účelem přibrání bylo přitvrzení zvuku kapely. Dne 13. dubna 1981 odjel Jiří Schelinger na pozvání bratislavského studia Československé televize do Bratislavy, kde měl natočit na playback svůj filmový hit „Což takhle dát si špenát“. Za dosud nevyjasněných okolností skočil z bratislavského Starého mostu do Dunaje.
5 let Paul Martin Raymond, anglický klávesista/kytarista, známý z působení ve skupinách UFO a Michael Schenker Group. Spolupracoval na nahrávkách s bývalým kytaristou Fleetwood Mac Danny Kirwanem. Paul Raymond zemřel na infarkt 13. dubna 2019, ve věku 73 let.

14.4. Narození

79 let Richard Hugh Blackmore, anglický kytarista, zakládající člen skupin Deep Purple, Rainbow, a také kytarista skupiny Blackmore's Night. Založil skupinu Rainbow, spolu s muzikanty od skupiny Elf, která dělala Deep Purple předskokany.
72 let Slávek Janda, český kytarista, skladatel, zpěvák a producent, známý především jako leader skupiny Abraxas.
65 let Vlasta Redl, moravský zpěvák, textař, skladatel a multiinstrumentalista (hraje na kytaru, klávesy, piáno, mandolínu a další nástroje). Ve své tvorbě dokázal osobitě skloubit rock, folk a lidovou hudbu. Píše také scénickou hudbu a produkuje, podílel se na téměř 60 albech. V prosinci roku 1983 uačal hrát a zpívat se skupinou AG Flek, která tehdy po takřka roční odmlce způsobené odchodem zpěvačky Blanky Táborské obnovila koncertní činnost. Jako autor písní se poprvé proslavil díky vizovické skupině Fleret, která do svého repertoáru zařadila jeho písně Holky z Utopie, Sbohem galánečko, Večer křupavých srdíček či Bečva.
Úmrtí
14 let Peter Steele, americký zpěvák, baskytarista a skladatel. Působil v gotické metalové skupině Type O Negative. Před Type O Negative založil ještě metalovou skupinu Fallout a posléze thrash/crossover metalové trio Carnivore. Jeho texty byly často velice osobní, vyrovnávaly se s láskou, ztrátou a závislostí. Peter Steele opakovaně uváděl Black Sabbath a The Beatles jako své klíčové hudební vzory. Zemřel 14. dubna 2010 na sepsi v důsledku protržení a krvácení tlustého střeva ve věku osmačtyřiceti let.

15.4. Úmrtí

23 let Joey Ramone, zpěvák a skladatel americké punk rockové skupiny Ramones. On a kytarista Johnny Ramone byli jediní, kteří vydrželi po celou dobu existence Ramones. Po rozpadu Ramones se podílel na mnoha projektech, například dělal manažera a producenta skupině The Independents. Joey zemřel 15. dubna 2001 v New Yorku v Presbyteriánské nemocnici na rakovinu lymfatických žláz. S rakovinou bojoval více než čtyři roky, avšak marně.

16.4. Narozeni

77 let Lee Kerslake, anglický bubeník. Dlouhodobě působil v rockové skupině Uriah Heep. Hrál i na sólových albech členů Uriah Heep Kena Henslyho a Davida Byrona. V období let 1979–1982 účinkoval na albech s Black Sabbath a Ozzy Osbournem.
77 let Zdeněk Kluka, český bubeník, zpěvák a hudební skladatel. Působil v rockové skupině Atlantis, v roce 1968 spoluzaložil kapelu The Progress Organization/Progres 2 hraje dodnes. Rovněž působí ve skupině Čankišou hrající hudbu ve stylu world music. Zdeněk Kluka také skládá scénickou hudbu a spolupracuje s několika českými divadly.
77 let Ján Lehotský, slovenský zpěvák a skladatel, někdejší lídr slovenské skupiny Modus. Zároveň se skupinou Modus a jeho sólisty (M. Žbirka, M.Gombitová, I. Novotná, Ľ.Stankovský, J.Paulíny, M.Vyskočány, M. Greksa a jiní) spolupracoval jako skladatel i s českou skupinou Bezinky, H. Blehárovou, K. Duchoněm, P. Hammelem, J. Kocianovou, M. Laiferovou, P. Lipou, M. Rottrovou, V. Špinarovou, H. Vondráčkovou a jinými.
17.4. Narozeni
76 let Jan Hammer, hudební skladatel a multiinstrumentalista (klavírista, hráč na syntetizéry, kytarista, bubeník atd.) českého původu, žijící v USA. Byl členem legendární jazz-rockové formace Mahavishnu Orchestra a nahrál jak velké množství sólových desek, tak tituly v rámci příležitostných sestav nebo s vlastní skupinou, ve kterých se pohybuje od jazzu přes jazz-rock a rock k popové hudbě. Hammer vyhrál několik cen Grammy. Jeho asi nejznámější prací je hudba k seriálu Miami Vice z 80. let minulého století. V roce 1989 vydal album Snapshots, které obsahovalo i píseň „Too Much to Lose“. K písni byl natočen i videoklip, ve kterém hrají, mimo Hammera, i David Gilmour ze skupiny Pink Floyd, Ringo Starr a Jeff Beck.

18.4. Úmrtí

33 let Per Yngve Ohlin - Dead, švédský zpěvák, který proslul především jako vokalista norské black metalové skupiny Mayhem, se kterou hrál od roku 1988 až do své sebevraždy v roce 1991. Jako dítě měl velké zdravotní komplikace, trpěl spací poruchou a v deseti měl silné vnitřní krvácení sleziny po úrazu na lyžích. Po převozu do nemocnice byl prohlášen za mrtvého, nicméně se probral, ale byl psychicky nevyrovnaný (obdivoval smrt), Dead se několikrát na jevišti pořezal a nosil šaty které předtím na několik týdnů zahrabal pod zem. Podle ostatních členů skupiny byl mimo jeviště Dead introvertní a uzavřený. V roce 1991, pár dní před svou sebevraždou, požádal Varga Vikernese o několik nábojů do své brokovnice. Dead se potom zastřelil.

19.4. Narození

48 let Ruud Jolie, hlavní kytarista symfonické metalové skupiny Within Temptation.
58 let Tomáš Krulich, český rockový kytarista, hudební skladatel a zakládající člen skupiny Kabát. Krátce působil také ve skupině Motorband. V roce 1980 se stal jako žák mistr republiky ve fotbale za FK Teplice.

20.4. Narození

57 let Michael Stephen Portnoy, americký rockový bubeník, nejlépe známý jako zakladatel a dlouholetý bubeník progresivně metalové skupiny Dream Theater. Je držitelem mnoha ocenění, která uděluje časopis Modern Drummer Magazine. Mike byl spoluzakladatelem dalších projektů. A to několika super-skupin. V první řadě to byl projekt Liquid Tension Experiment. Na tomto projektu se podílel i kytarista John Petrucci a klávesista Jordan Rudess. Později přišel Transatlantic. Zde spolupracoval s klávesistou Nealem Morsem. Toto seskupení trvalo od roku 1999 do roku 2003. Dále je zde projekt O.S.I. (Office of Strategic Influence). V roce 2010 po náhlé smrti bubeníka Jimmyho "The Rev" Sullivana skupiny Avenged Sevenfold nahrává jejich páté album Nightmare a odehraje naplánované turné. Od roku 2012 je pod vedením producenta Billa Evanse přizván do projektu Flying Colors, do kterého jsou zapojeni i další významní muzikanti v oblasti progresivního rocku Steve Morse, Neal Morse a Dave LaRue. V současné době vystupuje s kapelami The Winery Dogs, Sons of Apollo a kytaristou Johnem Petruccim. Mike vstoupil do síně slávy už ve 37 letech (2004) jako jeden z nejmladších bubeníků na světě.

21.4. Narozeni

66 let Jiří Hrubeš, český bubeník Nejdříve hrál ve skupině Expanze a poté Horký dech Jany Koubkové (v obou skupinách hrál s kytaristou Michalem Pavlíčkem). Zde byl poznamenán jazzrockem, jehož prvky se v jeho bubenickém umění usídlily nastálo. V roce 1980 přestoupil i s M. Pavlíčkem do legendární novovlné skupiny Pražský výběr, s níž natočil desku Straka v hrsti (v roce 1982). Na začátku roku 1983 byl Pražský výběr zakázán a v roce 1985 Hrubeš emigroval do Anglie. V roce 1986, kdy se PV zase rozjel, přišel do PV bubnovat místo něho Klaudius Kryšpín. Dnes žije Jiří Hrubeš se zpěvačkou Janou Kratochvílovou.

22.4. Narozeni

73 let Ace Frehley, americký rockový kytarista a bývalý člen americké skupiny Kiss,

23.4 Narozeni

64 let Stephen Maynard Clark, britský hudební skladatel, kytarista a člen rockové skupiny Def Leppard. Dne 8. ledna 1991 byl nalezen mrtev ve svém domě na pohovce svojí přítelkyně. Příčinou smrti byla směs alkoholu a léků na předpis. V době smrti měl v krvi 3 promile alkoholu a morfin.

24.4. Narození

61 let William David Gould, americký hudebník a producent. Nejlépe známý jako basista Faith No More. V roce 2007 se Gould spojil s hvězdnou kapelou Fear and the Nervous System , kterou vytvořil kytarista Korn James "Munky" Shaffer . V kapele působí také bubeník Bad Religion Brooks Wackerman. V roce 2018 se Gould připojil ke skupině MC50 Wayna Kramera (kytarista) a oslavil 50. výročí vydání alba MC5 Kick Out The Jams . Tato kapela také představovala: Kim Thayil ze Soundgarden , Brendan Canty z Fugazi a Marcus Durant ze skupiny Zen Guerilla
61 let Ladislav Křížek, český zpěvák a skladatel, člen skupin Tam, Vitacit, Citron a zakladatel skupin Kreyson a Damiens.
65 let Eric Wagner, americký heavymetalový zpěvák, nejlépe známý pro svou práci s doom metalovou kapelou Trouble. V roce 2004 se také objevil na vedlejším heavymetalovém projektu Probot Davea Grohla. Založil také skupinu The Skull , ve které hraje bývalý baskytarista Trouble Ron Holzner. Zemřel na komplikace COVID-19 v Las Vegas 22. srpna 2021 ve věku 62 let.
70 let Jack Martin Blades, americký rockový hudebník. Působil ve skupinách Rubicon, Night Ranger (jako baskytarista a jeden z hlavních vokalistů) a Damn Yankees (jako jeden ze zakládajících členů). Nahrával také s Tommy Shawem pod jménem Shaw Blades a spolupracoval s Tak Matsumoto Group .

25.4. Narozeni

64 let Pavel Nicholas „Paul“ Baloff, americký zpěvák, nejlépe známý jako původní hlavní zpěvák thrash metalové skupiny Exodus. Zemřel na mrtvici v roce 2002.
66 let Derek William Dick, více znám jako Fish, skotský progressive rockový zpěvák, textař a příležitostný herec, člen skupiny Marillion.
84 let Pavel Chrastina, český rockový muzikant, básník a filmař, známý zejména jako člen a dvorní textař kapely Olympic v 60. letech. Jako stálý člen působil v nové sestavě skupiny Mefisto. Pavel Chrastina zemřel 28. prosince 2021 ve věku 81 let.
Úmrtí
21 let Josef „ Dodo “ Dubán, zpěvák a kytarista skupin Money Factor a Tublatanka. Poté, co ho opustila operetní zpěvačka Jana Šomóšiová, se kterou žil osm let, trpěl Dodo Dubán depresí. V pátek podvečer 25. dubna 2003 vyskočil z okna svého bytu v sedmém patře na Hraniční ulici v bratislavském Převozu. Podle informací policie našli Dubánovo tělo ležet před domem as těžkými zraněními ho převezli do nemocnice. Tam na následky zranění zemřel.

26.4. Narozeni

83 let Jan Antonín „Jeňýk“ Pacák, český malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor a hudebník. Hrál na dechové i strunné nástroje, flétny (zobcové i příčné), hoboj, foukací harmoniku, kazoo, kontrabas, banjo, loutnu, baskytaru, valchu, autoharfu (citeru), a bicí a perkuse. V letech 1965–1971 působil jako bubeník rockové skupiny Olympic, kde nahradil Františka Ringo Čecha a se kterou nazpíval i několik písní („Strejček Jonatán“, „Anděl a já“, „Bon soir mademoiselle Paris“), hrál také dixieland, jazz, často hrál jako studiový hudebník pro nahrávky skupiny Spirituál kvintet (byl i častým hostem jejich koncertů), léta příležitostně vystupoval s amatérským hudebním sdružením českých umělců-grafiků Grafičanka. O jazzu a beatu připravoval i pořady pro Československý rozhlas. Společně se Zdeňkem Rytířem založili skupinu Blue Five a hrál v kapele doprovázející vystoupení Ivana Mládka. Zemřel 23. března 2007 ve věku 65 let na leukemii.

28.4. Narozeni

70 let Antonín Smrčka, baskytarista, zpěvák a hudební skladatel, frontman skupiny Míchačky Betonu, současně působí jako zakladatel a basista skupiny Tonny Blues Band. Spoluzakladatel skupin Abraxas, Žlutý pes a Pumpa, La-la . 78 - 80 Duo CiS s Daliborem Cidlinským Sr. Hrál také v Yo Yo Bandu, SLS Leška Semelky, Dobrohošti a v hanspaulských kapelách Hlava B, Hudba ke kávě.
Úmrtí
1 rok Tim Bachman, kanadský rockový kytarista a zpěvák. Od roku 1971 hrál se skupinou Brave Belt, která se však brzy rozpadla. Roku 1973 založil spolu se svými bratry Randym a Robbiem skupinu Bachman–Turner Overdrive. Zemřel na rakovinu mozku.

30.4. Úmrtí

25 let Darrell Antony Sweet, bubeník skotské hard rockové skupiny Nazareth a její spoluzakládající člen. Zemřel na infarkt v roce 1999, během koncertního turné k albu Boogaloo. Skupina přijela do amfiteatru ve městě New Albany v Indianě a když se 51letému Sweetovi udělalo špatně, byl převezen do Floyd Memorial Hospital v New Albany, kde lékař konstatoval smrt.