Kalendárium - KVĚTEN

  • Číst 6320 krát

2.5. Narození
74 let Lou Gramm, americký zpěvák a skladatel, známý jako zakládající člen skupiny Foreigner, se kterou hrál od jejího založení v roce 1976 až do roku 1990 a potom od roku 1992 do roku 2003.
82 let Petr Janda, český rockový zpěvák, skladatel, kytarista, majitel nahrávacího studia Propast a většinový akcionář hudební agentury a vydavatelství Best I.A. Petr Janda je dlouholetým frontmanem skupiny Olympic, pro kterou složil mnoho hitů; je jednou z největších legend v historii české hudební scény.
70 let Prescott Niles, americký rockový basista. Nejznámější je jako baskytarista skupiny Knack, který měl hit č. 1 v USA / č. 6 ve Velké Británii s " My Sharona ".
73 let Ondřej Soukup, český baskytarista a hudební skladatel. Působil v mnoha jazzových a popových kapelách jako baskytarista (např. v Pražském výběru, spolupracoval i s Pavlem Fořtem v jeho studiové skupině Labyrint), ale počátkem 80. let 20. století přestoupil ke Karlu Gottovi a současně skládal a aranžoval hudbu. Poté se komponování začal věnovat naplno a zároveň se pustil do produkování desek.
Úmrtí
11 let Jeffrey John „Jeff“ Hanneman, americký kytarista a zakládající člen americké thrash metalové skupiny Slayer. Jeff se také zajímal o nacistické Německo a medaile, což se projevilo na textech ve skladbách a veřejnost jeho a zbytek skupiny považovala za nacisty. Jeho zájem začal poté, co mu jeho otec nabídl sbírku medailí od padlých německých vojáků. Jeho nejcennější medailí byl Rytířský kříž Železného kříže, který koupil od fanouška Slayer za 1000 dolarů. Díky tomu jsi dost rozuměl s Lemmym, který také měl sbírku nacistického Německa a nožů z první a druhé světové války. Zemřel 2. května 2013 na selhání jater, způsobené otravou po kousnutí pavoukem a také alkoholismem.
16 let František Sahula, český kytarista, zpěvák, skladatel a textař. Působil ve skupině František Sahula & Synové výčepu, ale známý byl především jako občasný člen skupiny Tři sestry. František Sahula byl známý svým nezřízeným životem a láskou k ženám a alkoholu. V roce 2008 byl Sahula zatčen za neplacení výživného. Ve vazbě psal materiál na chystané album a zároveň zdokonaloval hru na kytaru pro plánované turné. Z vězení se dostal za přispění kolegů hudebníků. Byl však bez prostředků a poslední dny před svou smrtí žil v chalupě v lese. V noci z 1. května na 2. května 2008 byl Sahula zavražděn. Tělo nalezl 2. května náhodný svědek venčící psa na louce u chatové oblasti Skuheř nedaleko Prahy. Jeho hlava byla zabořená 8 cm hluboko v zemi. Prověřování jeho pohybu přivedlo vyšetřovatele k informaci, že měl v noci sedět v baru Boston s trojicí místních mladíků, které obsluha znala jmény. Ti byli vyslechnuti pouze jako potenciální svědci. Jejich výpovědi ohledně pohybu osudného večera se však nápadně lišily. Nakonec se hned druhý den po činu doznali a popsali jeho průběh.

4.5. Narození
73 let Mick Mars, americký hudebník, který se proslavil jako kytarista skupiny Mötley Crüe. Mick trpí Bechtěrevovou nemocí, kterou dokázal během vystoupení dokonale skrýt, diagnostikována mu byla v 17 letech. Je známý svými agresivními, melodickými sóly a bluesovými riffy
65 let Jiří Valenta, hráč na klávesové nástroje. 35 let byl členem skupiny Olympic. Ze zdravotních a psychických důvodů přestal v roce 2020 hrát.
Úmrtí
11 let Milan „Ferda“ Peroutka, český bubeník, známý především jako člen hudební skupiny Olympic. Hrál se skupinami Kvintet FM, S.L.S. Leška Semelky či OK Band. V 90. letech 20. století ještě hrál v kapelách doprovázejících zpěváky Jana Kalouska, Janka Ledeckého, Marcelu Březinovou. Od roku 1995 byl také členem ASPM Jana Spáleného. Zemřel náhle v noci z 3. na 4. května 2013.

5.5. Narozeni
58 let Shawn Drover, kanadský bubeník, nejlépe známý pro svou práci s americkou heavymetalovou kapelou Megadeth. Po deseti letech v Megadeth Drover spolu s kytaristou Chrisem Broderickem oznámili svůj odchod z kapely v listopadu 2014. Tato dvojice spolu koncem roku 2014 vytvořila extrémní metalovou superskupinu Act of Defiance . Poté, co vydal 2 desky s Act of Defiance, shawn založil svou novou kapelu WITHERING SCORN a znovu se spojil se svým bratrem a bývalým kolegou z Megadeth Glenem Droverem, aby vydali svou první nahrávku „Prophets of Demise“ v červenci 2023. V současné době pracují na jejich druhá deska, která má vyjít v roce 2025.
61 let Kevin James LaBrie, kanadský zpěvák, nejvíce známý jako frontman progressive metalové skupiny Dream Theater.
52 let Devin Garrett Townsend, kanadský hudebník a producent žijící v Britské Kolumbii. Jeho hlavními nástroji jsou kytara a vokály. Jeho hudba spadá do mnoha žánrů, nejobecněji se popisuje jako tzv. progressive metal s prvky industrial hudby a dalších. Vystupuje se svým projektem The Devin Townsend Project a, do nedávna, se svou skupinou Strapping Young Lad, která se ovšem roku 2007 rozpadla po dvanácti letech aktivní tvorby v neměnné sestavě. Vedle Strapping Young Lad vystupoval mnoho let s projektem The Devin Townsend Band, pod jehož hlavičkou nahrál většinu svých sólových alb.
76 let Bill Ward, bubeník legendární britské heavy metalové skupiny Black Sabbath. Ve skupině hrál na bicí od jejího vzniku v roce 1969 až do odchodu v roce 1980 a zpíval sólově ve dvou skladbách od Black Sabbath; „It's Alright“ (album Technical Ecstasy), a „Swinging The Chain“ (album Never Say Die!).Krátce se shledal s kapelou ještě na několika příležitostných a výročních koncertech.

8.5. Narození
64 let Eric Brittingham americký baskytarista nejlépe známý pro hraní v kapele Cinderella..V roce 2014 Brittingham spoluzaložil novou rockovou superskupinu Devil City Angels a hrál na jejich stejnojmenném debutovém albu vydaném v roce 2015. Po prvním albu Brittingham kapelu opustil a byl nahrazen Rudy Sarzo z Quiet Riot. V současné době Brittingham hraje na baskytaru v Bret Michaels Band.
71 let Alexander "Alex" Van Halen nizozemský hudebník, nejvíce známý jako zakládající člen skupiny Van Halen, kterou založil spolu se svým bratrem Eddie Van Halenem. Ve skutečnosti se jeho bratr Eddie učil hrát na bicí, zatímco Alex zkoušel kytaru. Alex strávil hodně času hraním na Eddieho bicí soupravu a po čase se stal mnohem schopnější bubeník než Eddie.

10.5. Narození
63 let Daniel „Danny“ Carey, americký bubeník progresivně metalové skupiny Tool. Také spolupracoval na albech umělců jako např. ZAUM, Green Jelly, Pigface, Skinny Puppy, Adrian Belew z King Crimson, Carole King, Collide, The Wild Blue Yonder, Lusk a The Melvins.
67 let Sid Vicious, anglický punkový hudebník a basový kytarista skupiny Sex Pistols. Zemřel na předávkování heroinem ve 21 letech.
Úmrtí
29 let Petr Hejduk, český bubeník a zdravotník, známý především ze svého působení ve skupinách Olympic a Balet. Od mládí chtěl studovat lékařství, ale otec filharmonik jej přesvědčil ke studiu hudby. Po opuštění hudební kariéry absolvoval zdravotnický kurz a v roce 1990 začal pracovat jako řidič-zdravotník na zdravotnické záchranné službě. 10. května 1995 podlehl rakovině. Téhož roku Olympic k jeho památce vydal album Olympic – Petr Hejduk, které obsahuje jeho písně.

11.5. Narození
66 let Neil Andrew Carter, anglický hudebník, který během své kariéry pracoval v různých žánrech. Hrál na kytaru a klávesy pro hardrockovou skupinu UFO (od roku 1980 do jejich prvního rozpadu v roce 1983), kytaristu Garyho Moora a Wild Horses. Je považován za spoluautora řady písní Garyho Moora, včetně celosvětového hitu „Empty Rooms“. Ve 30 letech opustil rockový svět a rozvinul se jinou kariérou dřevěného dechového nástroje ( saxofon a klarinet ). V roce 2010 došlo k nečekanému návratu k rocku s Garym Moorem , hraním na festivalech po celé Evropě a turné po Ukrajině a Rusku. Budoucí turné a keltské rockové album měly následovat, ale to bylo omezeno smrtí Garyho Moora v únoru 2011.
70 let Jaroslav Albert Kronek, po mnoho let výrazný frontman legendární skupiny Kern a později kapelník svého vlastního projektu Alband.
58 let Christoph „Doom“ Schneider, německý hudebník; bubeník a spoluzakladatel hudební skupiny Rammstein. Stejně jako někteří další členové Rammstein oceňuje, že se narodil ve východním Německu a prožil začátky své hudební kariéry v tak odlišné době.

12.5. Narozeni
63 let William Henry Duffy, anglický rockový hudebník, nejlépe známý jako kytarista skupiny The Cult .
65 let Raymond A. "Ray" Gillen, americký zpěvák a hráč na harmoniku, který se nejvíce proslavil ve skupině Badlands. Krátce také hrál ve skupinách Black Sabbath a Phenomena.
66 let Eric Singer, americký bubeník, který je v současnosti člen skupiny Paul Stanley's Soul Station. Nejlépe známý jako člen skupiny KISS, ale také i s Alice Cooper. Za dvě desetiletí se objevil na více než 50 různých albech.
Úmrtí
21 let Richard Kybic, český rockový kytarista, zpěvák a skladatel. Známý je především svým účinkováním ve skupinách Bumerang a Turbo. V roce 1974 nastoupil s Jiřím Langem a Jiřím Šindelářem k dvojici Vladimír Nový a Radek Křemenák do skupiny Bumerang. Ten se dostal do širšího povědomí společným účinkováním s Petrou Janů. V roce 1981 založil rockovou skupinu Turbo, se kterou vystupoval až do roku 1989. V letech 1985 až 1988 se umístil na 2. a 3. místě v anketě Zlatý slavík. V roce 1999 skupina Turbo obnovila svou činnost. Zahráli si v plzeňském Lochotíně společně s kapelami Slade a Uriah Heep. V roce 2003 Kybic umírá na rakovinu. Je pohřben v Čechticích u Vlašimi, vedle hrobu Jiřího Šindeláře.

13.5. Narození
57 let Charles Michael „Chuck“ Schuldiner, americký zpěvák, hudební skladatel a kytarista známý především z metalových kapel Death a Control Denied. Je považován za duchovního otce death metalu. Britský časopis Kerrang! ho v lednu 2002 označil za „jednu z největších osobností v historii metalu“. V roce 1999 mu byla diagnostikována rakovina mozku a ihned začal podstupovat radioterapii. Od té doby nejrůznější kapely pořádaly benefiční koncerty na podporu Schuldinera a na pokrytí jeho výdajů za léčbu. Chuck Schuldiner však svůj boj s rakovinou prohrál a 13. prosince 2001 zemřel. Bylo mu 34 let.

14.5. Narozeni
62 let Ian Astbury, anglický rockový zpěvák a textař. Svou hudební kariéru započal v roce 1981 se skupinou Southern Death Cult, ze které později vzešla kapela The Cult, ve které Astbury působí dodnes. Spolupracoval s mnohými hudebními skupinami, v roce 2002 založil s bývalými členy The Doors Robby Kriegerem a Ray Manzarekem skupinu The Doors of the 21st Century, později přejmenovanou na Riders On the Storm, kde Astbury působil na postu zpěváka místo zemřelého Jima Morrisona. V roce 2010 natočil desku s Japonskou skupinou Boris.
62 let Bruce Anthony Johannesson, americký kytarista, jenž se proslavil jako člen rockové kapely Poison.
58 let Mike Inez, americký kytarista, baskytarista a saxofonista. Působil ve skupině Alice in Chains jako baskytarista. Dále ve skupinách Slash's Snakepit, Black Label Society a Spys4Darwin. V letech 2002–2006 byl členem skupiny Heart.
60 let Eric Stanley Peterson, americký hudebník, nejlépe známý jako rytmický kytarista thrash metalové kapely Testament a je jediným zbývajícím původním členem kapely, která poprvé začala v roce 1983 pod názvem Legacy. On a hlavní zpěvák Chuck Billy jsou jediní členové, kteří se objevili na všech studiových albech kapely.

15.5. Narozeni
72 let František Kotva, český kytarista, známý především svým působením v kapele Žlutý pes. Spolupracoval také s kapelou Kabát. Jezdil s nimi jakou tour manager. Na počátku 90. let 20. století působil jako produkční v pražských rockových klubech. Zpočátku to bylo v legendárním klubu Bunkr, ale s jeho zavřením přešel pracovat do Futura. Přes konkurs se dostal do kapely Variace, což byla tancovačková kapela a později odešel ke kapele Markýz John. Později účinkoval v doprovodné kapele zpěvačky Evy Hurychové a následně v kapele Jany Kratochvílové. Členem Žlutého psa byl nejprve v roce 1982, poté kapely Tango a po přestávce se do kapely Žlutý pes vrátil v roce 1992. Zemřel 18. března 2007
71 let Michael „Mike“ Oldfield, anglický kytarista, multiinstrumentalista, skladatel, producent a příležitostný zpěvák. V jeho skladbách se snoubí styly rocku, New Age, etno, world music a klasické hudby. Mezi jeho nejznámější díla patří debutové album Tubular Bells (1973) či písně „Moonlight Shadow“ z roku 1983 a „To France“ z roku 1984.

16.5. Narozeni
78 let Robert Fripp, britský kytarista, producent a hudební skladatel, známý jako jediný stálý člen progressive rockové skupiny King Crimson. Jeho dílo překlenující čtyři desetiletí prošlo několika hudebními styly. Fripp se umístil na 42. místě v anketě časopisu Rolling Stone „100 nejlepších kytaristů všech dob“.
78 let Petr Směja, český kytarista a zpěvák. V prosinci 1960 založil skupinu Synkopy 61, v níž působil jako kytarista, zpěvák a kapelník, později i jako manažer. Synkopy opustil v létě 1981 po nahrání alba Sluneční hodiny, neboť mu nevyhovovalo art rockové směřování skupiny pod vedením Oldřicha Veselého. Se Synkopami vystoupil na koncertech série Comeback v roce 1992 a hraje s nimi od obnovení činnosti v roce 1995.
77 let Darrell Antony Sweet, bubeník skotské hard rockové skupiny Nazareth a její spoluzakládající člen. Zemřel na infarkt v roce 1999, během koncertního turné k albu Boogaloo.
Úmrtí
14 let Ronnie James Dio, americký metalový zpěvák s italskými kořeny, který je známý především účinkováním ve skupinách Black Sabbath, Rainbow, Elf a ve své vlastní skupině Dio. Jeho dalším projektem je organizace Hear 'n Aid. Je považován za jednoho z nejschopnějších a technicky nejnadanějších heavymetalových zpěváků všech dob. Proslulý silným hlasem a zpopularizováním znamení „rohů ďáblových“ v metalové kultuře. Před smrtí byl zapojen do projektu se členy Black Sabbath Tony Iommi, Geezer Butler a Vinny Appice, kteří vystupovali pod názvem Heaven and Hell. Ronnie zemřel 16. května 2010 na rakovinu žaludku.

17.5. Narození
66 let Paul Di'Anno, bývalý zpěvák heavy metalové skupiny Iron Maiden, ve které účinkoval mezi lety 1978 až 1981. Během turné s Iron Maiden v roce 1981 byl nespolehlivý kvůli svému životnímu stylu zrušeny a přeloženy data koncertů. Nakonec byl v září 1981 před koncem turné vyhozen kvůli alkoholu a drogám, ale také přiznal, že ve skupině se mu nelíbilo a také jakým směrem se skupina ubírala když se nahrávalo album Killers.
81 let János Kóbor, maďarský zpěvák , přezdívaný „Mecky“, frontman skupiny Omega. Jeho pěvecká kariéra je téměř celá spjata s Omegou, ale zároveň se podílel na produkci mnoha desek ve studiu Omega jako producent, hudební režisér a zvukař. Jeho první účastí na další produkci byl koncert Scorpions v Budapešti a Kassii v roce 2009 , čímž se v roce 1994 vrátilo hostování Klause Meineho a Rudolfa Schenkera. János Kóbor zemřel na následky koronavirové infekce během pandemie Covid-19 . Nedal si vakcínu proti koronaviru – i když ho manželka a kolegové muzikanti přesvědčovali , aby si to rozmyslel a nechal se očkovat
59 let Michael Trent Reznor, americký hudebník, hudební producent a filmový skladatel. Jako zpěvák a multiinstrumentalista je nejvíce známý jako zakladatel a hlavní skladatel Nine Inch Nails, kterou založil v roce 1988. Jeho první deska Pretty Hate Machine byla vydána v roce 1989, byla komerčně a kriticky úspěšná. Od té doby vydal osm studiových alb.

18.5. Narození
76 let Oldřich Říha, český hudebník, frontman české rockové skupiny Katapult. Říha se stal autorem takřka veškerého hudebního materiálu skupiny a měl tak výrazný podíl na úspěších skupiny, za které se rozhodně dají považovat dvě vítězství v anketě Zlatý slavík (1979, 1980), prodej přes 1.000.000 nosičů hudby či koncerty s legendárními kapelami Deep Purple, Sweet, Slade, Status Quo. V roce 2007 byl jako člen skupiny Katapult uveden do Beatové síně slávy, posléze v kategorii "osobnost" roku 2022. V roce 2016 byl uveden do Dvorany slávy Plzeňského kraje.
59 let Ingo Schwichtenberg, bubeník a jeden ze zakládajících členů německé speedmetalové skupiny Helloween. Schwichtenberg byl z kapely vyhozen v roce 1993 během turné k novému albu s názvem Chameleon. Tento krok byl zdůvodněn jeho závislostí na alkoholu a drogách (kokainu a hašiši). Schwichtenberg také trpěl schizofrenií. Několikrát odmítl léčení. V roce 1995 spáchal sebevraždu skokem pod přijíždějící metro.
75 let Rick Wakeman, britský rockový klávesista, hudební skladatel a písničkář, známý ze svého působení v progressive rockové skupině Yes. Jako jediný z členů Yes nebyl Wakeman vegetariánem, což se také podílelo na jeho prvním odchodu ze skupiny.

19.5. Narozeni
75 let Dusty Hill, americký baskytarista, klávesista a zpěvák. Svou kariéru zahájil ve druhé polovině šedesátých let jako člen skupiny American Blues a několika dalších skupin, ve kterých hrál s bubeníkem Frankem Beardem. Dvojice se roku 1969 spojila se zpěvákem a kytaristou Billym Gibbonsem a vznikla skupina ZZ Top.
63 let Guy Mann-Dude, americký hudebník, který byl nejlépe známý na přelomu 80. a 90. let 20. století poté, co jeho stejnojmenná kapela vznikla v Los Angeles v Kalifornii v roce 1988. Než se vydal na sólovou dráhu, hrál na kytaru pro Michael Angelo Band a byl součástí superskupiny. the Dudes of Wrath v roce 1989. Na počátku 90. let působil jako hudebník a producent v Československu, na dvou albech spolupracoval s Milošem "Dodo" Doležalem .
47 let Teemu Valtteri (Somnium) Raimoranta, finský metalový hudebník. Byl zakládajícím kytaristou finské folk metalové skupiny Finntroll spolu se zpěvákem Janem „Katlou“ Jämsenem . Ve Finntroll působil jako kytarista až do své smrti v roce 2003. Hrál také v Thy Serpent , Barathrum a Impaled Nazarene .
73 let Joey Ramone, zpěvák a skladatel americké punk rockové skupiny Ramones. On a kytarista Johnny Ramone byli jediní, kteří vydrželi po celou dobu existence Ramones. Po rozpadu Ramones se podílel na mnoha projektech, například dělal manažera a producenta skupině The Independents. Joey zemřel 15. dubna 2001 v New Yorku v Presbyteriánské nemocnici na rakovinu lymfatických žláz. S rakovinou bojoval více než čtyři roky, avšak marně.
70 let Phillip Hugh Norman Rudd, australský bubeník, člen australské hard rockové kapely AC/DC. Členem AC/DC byl v letech 1975 až 1983, kdy byl z kapely vyhozen. Do kapely se pak vrátil v roce 1994 a působil v ní do konce roku 2014. V roce 2020 se do kapely znovu vrátil a nahrál s ní album Power Up. V roce 2023 byl v kapele AC/DC z neznámých důvodů nahrazen. V listopadu 2014 byl obviněn z pokusu o zorganizování vraždy, ale byl propuštěn pro nedostatek důkazů. V platnosti však zůstalo jeho obvinění za vyhrožování smrtí a držení drog.
79 let Peter Townshend, anglický hudebník. Je spoluzakladatelem, kytaristou, druhým hlavním zpěvákem a hlavním skladatelem The Who, jedné z nejvlivnějších rockových kapel 60. a 70. let. Jeho agresivní herní styl a poetické techniky psaní písní, s Who a v jiných projektech, mu vynesly uznání kritiky.

21.5. Úmrtí
11 let Trevor Bolder, anglický rockový baskytarista. V roce 1976 byl Bolder naverbován k Uriah Heep, kde nahradil Johna Wettona. Z počátku bylo Bolderovo působení ve skupině Uriah Heep relativně krátkodobé. I když se podílel na albech Firefly, Innocent Victim, Fallen Angel a Conquest, sestava, která je nahrávala, se rozpadla a zůstal sám s Mickem Boxem, kytaristou, zakládajícím členem a jediným vlastníkem jména skupiny. Pokus dát dohromady novou sestavu se nepovedl a Bolder, který si potřeboval vydělávat na živobytí, přijal v roce 1981 nabídku připojit se k Wishbone Ash. Bolder tam znovu nahradil Johna Wettona, když se stal baskytaristou na albu W. Ash z roku 1982 Twin Barrels Burning. To bylo další krátkodobé angažmá, protože v roce 1983 se vrátil do skupiny Uriah Heep, aby hrál na turné k albu Head First (na studiovém albu hrál Bob Daisley) a na dalších albech skupiny.
8 let Nick Menza, americký hudebník nejvíce známý jako bubeník americké thrashmetalové kapely Megadeth v letech 1989–1998 a krátce v letech 2004 a 2014. Také byl členem jazzové skupiny OHM, kde hrál s ex-kytaristou Megadeth Chrisem Polandem. S Megadeth nahrál 4 alba: Rust in Peace (1990), Countdown to Extinction (1992), Youthanasia (1994) a Cryptic Writings (1997). Spolu s Davem Mustainem, Davidem Ellefsonem a Martym Friedmanem byl členem „klasické“ sestavy Megadeth.

22.5 Narozeni
58 let Kenneth Shaun Hickey americký kytarista, bývalý člen gothic metalové skupiny Type O Negative

24.5. Narození
77 let Albert Thomas Bouchard americký hudebník. Je zakládajícím členem a původním bubeníkem hardrockové skupiny Blue Öyster Cult a současným bubeníkem The Dictators .
78 let Steve Upton, bubeník a zakládající člen rockové skupiny Wishbone Ash, ve které působil v letech 1969–1990. Jeho přesná hra na bicí byla klíčovým prvkem zvuku skupiny. Byl jedním z prvních bubeníků, kteří hráli v otevřené poloze (bez zkřížených rukou). Je levák.

25.5. Narozeni
55 let Glen Drover, kanadský heavymetalový kytarista. Je nejlépe známý jako bývalý hlavní kytarista Megadeth a King Diamond
76 let Klaus Meine, zpěvák hard rockové, německé skupiny Scorpions. Klaus napsal většinu textů k písním od Scorpions, například k Wind of Change a spolu s Rudolfem Schenkerem, který k nim většinou složil hudbu, jsou považovaní za autorské jádro skupiny.
74 let Robert Eugene Steinhardt, americký hudebník nejlépe známý pro svou práci s rockovou kapelou Kansas, pro kterou byl spoluzpěvákem, houslistou.

26.5. Úmrtí
2 roky Alan White, anglický rockový bubeník. Od roku 1972 působil v progressive rockové skupině Yes, spolupracoval také s mnoha umělci, mezi něž patří například John Lennon, George Harrison, Joe Cocker, Ginger Baker a The Ventures.

27.5. Narozeni
53 let Sean Landon Reinert, americký hudebník. Byl bubeníkem rockové skupiny Æon Spoke a bubeníkem a spoluzakladatelem progresivní metalové skupiny Cynic spolu s Paulem Masvidalem až do odchodu z kapely v září 2015 . Reinert zemřel 24. ledna 2020 na rupturu aorty

28.5. Narozeni
61 let Gavin Richard Harrison, anglický hudebník. Nejvíce se proslavil hraním s progresivními rockovými kapelami Porcupine Tree (2002–2010; 2021–dosud), King Crimson (2008 a 2014–2021) a The Pineapple Thief (2016–dosud). Harrisonovo bubnování získalo mnoho ocenění od hudebních publikací a vysloužilo si pochvalu od jiných hudebníků.

29.5. Narození
42 let Pilar Giménez García, španělská zpěvačka. Do roku 2016 působila jako vokalistka norské goticko-metalové skupiny Sirenia .
61 let Blaze Bayley, anglický heavymetalový zpěvák a skladatel, který se proslavil působením v heavymetalové skupině Iron Maiden mezi lety 1993 a 1999. S Iron Maiden vydali dvě studiová alba The X Factor (1995), Virtual XI (1998) a jednu kompilaci Best of the Beast (1996). Mimo svou sólovou kariéru se Blaze dal znovu dohromady se skupinou Wolfsbane a díky nové popularitě vydali album s názvem Wolfsbane Save The World. V březnu 2023 utrpěl infarkt.
73 let Miloš Morávek, český rockový kytarista, hudebník a podnikatel. Známý je jako člen brněnských skupin Progres 2, Futurum, Kern a Synkopy.
69 let Michael Joseph Porcaro, americký baskytarista známý pro svou práci s rockovou kapelou Toto. Z turné odešel v roce 2007 v důsledku diagnózy amyotrofické laterální sklerózy (ALS). Zemřel ve svém domě v Los Angeles 15. března 2015 ve věku 59 let

31.5. Narození
66 let John Henry „Bonzo“ Bonham, britský bubeník a člen rockové kapely Led Zeppelin. Byl proslulý výkonnou a rychlou pravou nohou, charakteristickým zvukem a citem pro rockovou hudbu. Všeobecně je ostatními hudebníky a kritiky uznáván jako jeden z největších bubeníků v historii rockové hudby a jeden z nejdůležitějších a nejvlivnějších hudebníků své éry. Bonham je popsán v Encyclopædia Britannica jako "jedinečný příklad pro všechny hard-rockové bubeníky, kteří by jej měli následovat".Bonham se dožil věku 32 let a zemřel 25. září 1980 na následky plicního edému způsobeného vdechnutím zvratků ve spánku. Po jeho smrti se zbývající členové rozhodli Led Zeppelin rozpustit, protože Bonhama považovali za nenahraditelného bubeníka.