Kalendárium - měsíc červen

  • Číst 6959 krát

1.6. Narození
60 let - Roswell Christopher Bottum, americký hudebník, nejlépe známý jako klávesista sanfranciské alternativní metalové skupiny Faith No More. Je také kytaristou a spoluzpěvákem popové skupiny Imperial Teen, která se nejlépe proslavila jejich singlem „Yoo Hoo“ z roku 1999 použitým ve filmu Jawbreaker.
74 let - Michael Stephen Levine, baskytarista a klávesista kanadské hardrockové kapely Triumph. Také působí v představenstvu a poradním sboru organizace pro práva hudebníků v Kanadě.
49 let - Alanis Morissette, kanadsko-americká zpěvačka, textařka, skladatelka a hudební producentka. Příležitostně také účinkuje jako herečka. Na mezinárodní scéně debutovala s albem Jagged Little Pill (1995). Této rockově pojaté desky se prodalo přes 30 milionů kusů a stala se tak do té doby nejprodávanějším albem v historii od ženské interpretky.
76 let - Ron Woodm, kytarista a malíř. Proslavil se jako člen kapel The Rolling Stones a The Faces. Členem The Rolling Stones je od roku 1974. Před Rolling Stones hrál také ve skupině The Birds.
Úmrtí
24 let - Jan Ivan Wünsch, byl český rockový baskytarista. V 80. letech 20. století byl jedním z členů rockové skupiny Jasná Páka a následně hrál i v jejím nástupnickém souboru Hudba Praha. Zemřel ve věku 51 let. V roce 2011 byl uveden do Beatové síně slávy jako osobnost in memoriam.
2.6. Narození
69 let – Jiří Veselý, baskytarista a hráč na harmoniku. Člen kapel Kroky, ETC…, Stromboli, BSP, Big Heads, Žlutý pes.
Úmrtí
17 let - Vince Welnick, byl americký klávesista. Člen skupin The Tubes a později, v letech 1990–1995, Grateful Dead. Zemřel ve věku 55 let.

3.6. Narození
73 let - Florian Pilkington-Miksa, byl bubeník původní sestavy britské rockové skupiny Curved Air. Poté, co skupinu opustil hrál ve skupině zpěvačky Kiki Dee. Zemřel ve věku 70 let 20.5.2021.
73 let - Suzi Quatro, vlastním jménem Susan Kay Quatrocchio, americká zpěvačka, multiintrumentalistka a herečka.
71 let - William Norris "Billy" Powell byl americký hudebník a dlouholetý klávesista jižanské rockové skupiny Lynyrd Skynyrd, od roku 1970 až do své smrti v roce 2009.
59 let - Kerry Ray King americký kytarista a jeden ze zakládajících členů thrashmetalové skupiny Slayer. Jeho přezdívka zní KFK, což znamená „Kerry Fucking King!“. Jeho texty se z větší části zabývají satanismem; jeho zálibou jsou také horory. Kerry King je antiteista - náboženství považuje za nebezpečné a destruktivní.

4.6. Narození
74 let - Otakar „Ota“ Petřina, byl český kytarista, skladatel, textař, zpěvák a kapelník. Byl členem skupiny Bacily a spolupracoval např. s Hanou Zagorovou, Jiřím Kornem, Jitkou Zelenkovou, Petrem Rezkem, Michalem Prokopem nebo Alešem Brichtou. Mezi jeho největší autorské hity patří např. „Nautilus“, „Tenhle vítr jsem měl rád“, „Motorest“ nebo „Marilyn, Good-Bye“. Zemřel ve věku 66 let.
Úmrtí
10 let - Joey Covington, byl americký rockový bubeník. Na bicí se začal učit v deseti letech a po členství v několika skupinách roku 1969 spoluzaložil skupinu Hot Tuna. Ze skupiny odešel o rok později, kdy přešel k Jefferson Airplane, Zemřel při autonehodě ve svých sedmašedesáti letech, kdy naboural autem do zdi bez použití bezpečnostních pásů.
5.6. Narození
77 let - John Du Cann, byl britský kytarista a zpěvák. Byl členem skupin Atomic Rooster, Hard Stuff, Andromeda a The Attack. V roce 1977 vydal své první sólové studiové album s názvem The World's Not Big Enough, na kterém se podílel John McCoy (baskytara) a tři členové skupiny Status Quo, Francis Rossi (kytara, producent), Andy Bown (klávesy) a Pete Kircher (bicí).
72 let - Ellen Foley, americká zpěvačka a herečka. Hrála například v seriálu Night Court. Jako zpěvačka spolupracovala například s Meat Loafem nebo punk rockovou skupinou The Clash. Celkem vydala tři sólová studiová alba. Hrála také ve filmu Vlasy (Hair) Miloše Formana.
71 let - Michael Henry McBrain, britský bubeník a skladatel heavymetalové skupiny Iron Maiden. K Iron Maiden se připojil roku 1983 (album Piece of Mind), kde nahradil Cliva Burra. Nicko McBrain se také často objevuje v horních tabulkách různých žebříčků o bubenících, díky jeho schopnostem ve studiu i na pódiu. V žebříčku časopisu Rhythm 50 největších bubeníků všech dob dosáhl 18. pozice.
60 let - Karl Sanders americký zpěvák, kytarista a zakládající člen egyptologicky orientované technické deathmetalové skupiny Nile. V hodnocení časopisu Decibel o nejlepšího kytaristu deathmetalového žánru všech dob se umístil na čtvrté příčce. Je známý svou rozsáhlou znalostí egyptské mytologie, která má nejvýraznější vliv na jeho tvorbu.
Úmrtí
21 let - Dee Dee Ramone vlastním jménem Douglas Glenn Colvin byl americký baskytarista a skladatel, zakládající člen punkové skupiny Ramones. S Ramones hrál až do roku 1989, kdy ze skupiny odešel a hrál v nedlouho trvající, rapové skupině Dee Dee King. Takřka celý svůj život se potýkal s drogovou závislostí, a to zejména na heroinu. Zemřel ve věku 50 let.

6.6. Narození
72 let - Stanislav Hranický (6. června 1951 – 7. dubna 2013) byl český hardrockový zpěvák, dlouholetý člen ostravské skupiny Citron. Jako zpěvák se poprvé představil publiku v roce 1968 společně s Marií Rottrovou v ostravské skupině Majestic. V téže skupině později vystupoval i s Věrou Špinarovou. V 70. letech hostoval ve skupině Iva Pavlíka a v roce 1982 se objevil ve skupině BBP. Pak nastoupil jako zpěvák do hardrockové skupiny Citron, která se od roku 1987, po příchodu Ladislava Křížka, řadila spíše k heavy metalu. Stanislav Hranický působil ve skupině Citron s přestávkou téměř třicet let.
77 let - Anthony Frederick „Tony“ Levin americký baskytarista a hráč na Chapman Stick. Hrál s Peterem Gabrielem, Anderson Bruford Wakeman Howe, Liquid Tension Experiment, Pink Floyd, Johnem Lennonem, Dire Straits, Joan Armatradingovou, Alice Cooperem, Sealem, Davidem Bowiem, Pandora's Box, Carly Simonovou, California Guitar Trio, Sarah McLachlanovou, Kevinem Maxem, Paul Simonem a mnoha dalšími hudebníky. Od roku 1981 (s přestávkou v letech 1999 až 2003) je členem progresivní rockové skupiny King Crimson. Roku 2011 se například také objevil na albu české skupiny Čechomor Místečko.
63 let - Steven Siro Vai (* 6. června 1960 New York) je americký kytarista, zpěvák, skladatel a producent. Držitel ceny Grammy (plus 9 nominací), je uznávaný jako jeden z nejlepších kytaristů všech dob, je žákem Joe Satrianiho a absolvent Berklee College of Music. Nahrával a cestoval na turné s hudebníky jako Alcatrazz, David Lee Roth nebo Whitesnake, dále nahrával s umělci jako Public Image Ltd, Mary J. Blige, Spinal Tap a Ozzy Osbourne. Také vystupoval na živo s projekty jako G3, Zappa Plays Zappa a Experience Hendrix Tour, stejně jako na svých mezinárodních turné.
62 let - Tom Araya, americký hudebník, bývalý zpěvák a baskytarista thrashmetalové skupiny Slayer. Araya byl zakládajícím členem Slayer a spolu s kytaristou Kerrym Kingem jediným členem, který v kapele zůstal nepřetržitě až do ukončení kariéry v roce 2019. Po celou dobu působil jako zpěvák a baskytarista; podílel se rovněž na psaní textů.
Úmrtí
17 let - William Everett „Billy“ Preston, byl americký pianista a klávesista, který na sebe nejdříve upozornil svou spoluprací s The Beatles, The Rolling Stones, Samem Cookem nebo Rayem Charlesem. Později se uplatnil jako sólový umělec s hity jako „Space Race“, „Will It Go Round In Circles“ a „Nothing From Nothing“. Podílel se na nahrávání skladby „Get Back“, který vystoupal až na vrchol americké i britské singlové hitparády. Jako autoři jsou uvedeni The Beatles s Billym Prestonem. Zemřel po těžkém boji na onemocnění ledvin v roce 2006.

7.6. Narození
62 let - David Catching, americký hudebník z Memphisu, Tennessee. Je zakládajícím členem kalifornské stoner rockové kapely earthlings?, člen hardrockové kapely Eagles of Death Metal a spoluzakladatel nahrávacího studia Rancho De La Luna.
56 let - David Michael "Dave" Navarro, americký kytarista, který se proslavil ve skupině Jane's Addiction. Hrál také s Red Hot Chili Peppers nebo The Panic Channel.
Úmrtí
11 let - Bob Welch, byl americký kytarista a zpěvák. V letech 1964–1969 hrál se skupinou Seven Souls, později byl krátce členem skupiny Head West. V letech 1971–1974 byl zpěvákem britské skupiny Fleetwood Mac.[1] Později byl členem skupiny Paris. Od druhé poloviny sedmdesátých let se věnoval sólové kariéře. V 65 letech spáchal sebevraždu zastřelením.

8.6. Narození
76 let - Michael Frederick "Mick" Box, kytarista britské rockové skupiny Uriah Heep, který byl dříve členem skupin Stalkers a Spice, společně s původním zpěvákem Uriah Heep Davidem Byronem. Je jediným zakládajícím členem, který v kapele působí od jejího založení v roce 1969 dodnes.
70 let - Jeffrey Dennis Rich, anglický rockový bubeník, nejlépe známý pro hraní se Status Quo v letech 1985 až 2000. Rich vypomáhal Def Leppard v srpnu 1986 a hrál po boku Ricka Allena, který přišel o levou ruku při autonehodě v prosinci 1984.
72 let - Gaynor Sullivan, rozená Hopkins, známá pod uměleckým pseudonymem Bonnie Tyler, velšská poprocková zpěvačka. Je známá svým charakteristickým chraplavým hlasem. Spolupracovala rovněž s jinými muzikanty. Známá je například písnička „Islands“, kterou nazpívala pro stejnojmenné album Mika Oldfielda vydané v roce 1987.
Úmrtí
36 let - Miroslav Berka, byl český rockový klávesista, zakládající člen kapely Olympic. Po maturitě na průmyslové škole spojové techniky v Praze roku 1962 pracoval u spojů, pak se stal profesionálním hudebníkem. Doprovázel Pavla Sedláčka a hrál v Crazy Boys po boku Ladislava Štaidla a Mikyho Volka, dále Golden Star a opět s Miki Volkem. V roce 1963 spoluzaložil skupinu Olympic, se kterou strávil dvacet pět let svého života a ve které působil až do své smrti. 19. května 1987 byl nalezen mrtvý ve sklepě jednoho z domů, v němž prohrál značnou sumu peněz, při cestě na koncert do Lucerny. Oficiálně se jednalo o sebevraždu, ovšem existují pochybnosti.
5 let - Daniel David „Danny“ Kirwan (13. května 1950 – 8. června 2018) byl britský hudebník. V letech 1968–1972 působil jako kytarista, zpěvák a skladatel v blues-rockové skupině Fleetwood Mac.

9.6. Narození
64 let - Gregg Bissonette, americký jazzový a rockový bubeník a zpěvák. Je bratrem baskytaristy Matta Bissonetta, se kterým často spolupracuje. Hrál na albech desítek hudebních umělců, včetně prvních tří sólových alb Davida Lee Rotha Bissonetta můžete slyšet na řadě rockových instrumentálních a progresivních rockových alb, včetně The Extremist od Joe Satrianiho.
73 let - Trevor Bolder, byl anglický rockový baskytarista. Trevor Bolder byl aktivní na R&B scéně od poloviny 60. let 20. století. Nejdříve přišel do skupiny The Rats, kde působil Mick Ronson jako sólový kytarista. Jeho velkým okamžikem byl rok 1971, kdy nahradil Tonyho Viscontiho v doprovodné skupině Davida Bowieho, V roce 1976 byl Bolder naverbován k Uriah Heep, kde nahradil Johna Wettona. V roce 1981 přijal nabídku připojit se k Wishbone Ash. V roce 1983 se vrátil do skupiny Uriah Heep, aby hrál na turné k albu Head First (na studiovém albu hrál Bob Daisley) a na dalších albech skupiny. Zemřel ve věku 62 let.
72 let - Peter Gill, je anglický bývalý heavymetalový bubeník, dříve člen The Glitter Band, Saxon a Motörhead. Pete Gill se detoxikoval v roce 2004 poté, co měl dva roky problém s alkoholem, a už nemůže hrát kvůli těžké artritidě, o které tvrdil, že se „rozšířila do mých rukou, nohou a zad“.
66 let - Paul William „Tonka“ Chapman, byl velšský kytarista. Svou kariéru zahájil koncem šedesátých let v různých lokálních skupinách. V prosinci 1971 nahradil Garyho Moorea na postu kytaristy v kapele Skid Row, která se však zanedlouho rozpadla. V roce 1974 se stal členem kapely UFO, ve které s přestávkou v letech 1975–1978 působil až do roku 1983. V letech 1975 až 1978 byl členem kapely Lone Star. Později hrál například se skupinou Gator Country. Zemřel v den svých 66.narozenin.

11.6. Narození
77 let - John Cooper Lawton, byl anglický rockový a bluesový zpěvák, který nejvíce proslul jako člen skupin Lucifer's Friend, Uriah Heep a Les Humphries Singers. Zemřel ve věku 74 let.
Úmrtí
12 let - Seth Edward Putnam, byl americký hudebník nejlépe známý jako zakladatel, zpěvák a příležitostný kytarista grindcorové kapely Anal Cunt. Byl známý pro své vysoké křičící vokály a texty, které buď šokují, uráží, nebo vyvolávají morbidní humor. Během své kariéry se Putnam také podílel na mnoha vedlejších projektech.

12.6. Narození
80 let - László Benkő, byl maďarský rockový klávesista. V letech 1960–1962 byl členem skupiny Universitas. V roce 1962 spoluzaložil skupinu Omega. Až do své smrti byl spolu s Jánosem Kóborem jediným členem skupiny, který v ní hrál po celou dobu její existence. Zemřel v listopadu 2020 po dlouhodobé nemoci.
72 let - Bun E. Carlos , je původním bubeníkem americké rockové skupiny Cheap Trick. Nahrával a vystupoval s kapelou v letech 1973 až 2010. Carlos byl v roce 2016 uveden do Rock and Roll Hall of Fame jako člen Cheap Trick. Carlos je dlouholetým členem skupiny First Airborne Rock 'n' Roll Division. Skupina zahrnuje členy The Doobie Brothers, Kansas, Little River Band, Pablo Cruise a Toto.
72 let - Bradley Edward Delp, byl americký hudebník, který byl původním hlavním zpěvákem a příležitostným rytmickým kytaristou rockové kapely Boston. Do Bostonu se připojil v roce 1970 a objevil se na každém albu s výjimkou Walk On (1994) a také se zúčastnil každého turné před svou smrtí v roce 2007. Zemřel sebevraždou na otravu oxidem uhelnatým.

13.6. Narození
72 let - Howard M. Leese, americký kytarista, hudební producent a hudební režisér, který hrál s Heart jako kytarista a klávesista 23 let (1975 až 1998). Pokračuje v nahrávání a turné jako sólový umělec a jako kytarista s The Paul Rodgers Band a Bad Company. V roce 2013 byl uveden do Rock and Roll Hall of Fame jako člen Heart.
60 let - Robbie Merrill, americký basista, známý jako zakládající člen rockových kapel Godsmack a Another Animal. Hrál v interaktivním hudebním videu Behind the Player.
51 let - Vladimír Šafránek (známý jako Vláďa Šafránek), byl český zpěvák a autor písniček. Hrál v kapele Harlej a zakládal skupinu Walda Gang, natočil i vlastní sólová alba. V červnu 2016 ale musela skupina Walda Gang odvolat všechny koncerty kvůli zhoršení zdravotního stavu Vládi, potýkajícího se s plicní hypertenzí a ten už se skupinou nekoncertoval. Kvůli zdravotním problémům zemřel 18. září 2018 ve věku 46 let na plicní hypertenzi.

14.6. Narození
60 let - Christopher Lee DeGarmo, americký kytarista a skladatel, známý jako bývalý spolukytarista, doprovodný zpěvák a hlavní skladatel v progresivní metalové kapele Queensrÿche od jejich založení v roce 1980 do roku 1998, se kterými hrál během jejich komerčně nejúspěšnějšího období. Krátce se vrátil ke spolupráci v letech 2003 a 2007. DeGarmo byl členem kapely Jerryho Cantrella během jeho sólového turné v roce 1998 a také přispěl k jeho albu z roku 2002 Degradation Trip. V roce 1999 spoluzaložil krátkodobou superskupinu Spys4Darwin s bubeníkem Alice in Chains Sean Kinney. Od odchodu z Queensrÿche se DeGarmo živí jako profesionální pilot soukromého tryskáče. Od roku 2009 tvoří hudbu se svou dcerou Rylie DeGarmo pod jménem The Rue a spolupracoval s Alice in Chains na jejich albu z roku 2018 Rainier Fog. DeGarmo byl nominován na tři ceny Grammy jako skladatel.
67 let - King Diamond (narozen jako Kim Bendix Petersen), heavymetalový hudebník a zpěvák, jeden ze zakladatelů tzv. horror metalu. Je znám pro ohromný hlasový rozsah (někde je uváděno dokonce 5 oktáv), ještě zvětšený častým používáním falsetta. Po odchodu ze skupiny Mercyful Fate, která byla v 80. letech 20. století jednou z nejoriginálnějších heavymetalových skupin (jako inspiraci ji mimo jiné uvádí i Metallica), se King Diamond vydal na sólovou dráhu. Své první album Fatal Portrait vydal v roce 1986. V roce 1987 následovalo Abigail (jedno z nejvíce fanoušky ceněných alb). Veškeré písně na albech jsou textově propojeny a celek tak tvoří samostatný příběh; s výjimkou Spiders's Lullabye a prvního Fatal Portrait, kde tento příběh tvoří asi polovina písní. 29. listopadu 2010 byl převezen do nemocnice, protože prodělal infarkt. Musel podstoupit trojitý bypass. Uzdravil se ale neuvěřitelně rychle, již druhý den jedl pevnou stravu a pokořil rekord, když dva dny po operaci již sám odešel domů. Poměrně dlouho se soudil (byl zažalován) s Gene Simmonsem, kterému se zdálo, že King okopíroval jeho make-up. Když soud nebyl dlouho schopný rozhodnout, King dobrovolně make-up změnil.
74 let - Jim Lea, anglický hudebník, který se proslavil jako baskytarista, klávesista, kytarista a doprovodný zpěvák a spoluautor v glam/hardrockové skupiny Slade.
74 let - Alan White, byl anglický rockový bubeník. Od roku 1972 působil v progressive rockové skupině Yes, spolupracoval také s mnoha umělci, mezi něž patří například John Lennon, George Harrison, Joe Cocker, Ginger Baker a The Ventures.

16.6. Narození
74 let - Francis Alan Fitzgerald, americký hudebník. Nejznámější jako druhý basista skupiny Montrose a jako klávesista skupiny Night Ranger. Vystupoval také s Gamma a bývalým kolegou z Montrose Sammy Hagarem. Fitzgerald také působil jako hráč na klávesy v zákulisí s Van Halen, během jejich koncertů od roku 1991 do roku 2004.
83 let - Petr Kaplan byl český zpěvák a doprovodný kytarista. Svou první skupinu s názvem Samuel's Band (nebo zkráceně jen Samuels) založil v roce 1958. Ve skupině s ním rovněž hrál i baskytarista Pavel Chrastina, se kterým později opět spolupracoval. V roce 1962 spolu s Chrastinou a dalšími založil skupinu Olympic, kterou následující rok opustil. V letech 1964–1968 hrál se skupinou Mefisto. V roce 1967 vystoupil spolu se skupinou Rogers Band Františka Ringo Čecha na prvním československém beatovém festivalu v Lucerně. V roce 1968 obnovil skupinu Samuels pod názvem Mickey and the Samuels, která se po značné proměně členů rozpadla v roce 1975. Zemřel ve věku 67 let.
70 let - Ian Mosley - rockový bubeník, který hraje v britské progresivní rockové kapele Marillion od konce roku 1983, kdy nahradil Micka Pointera. Už předtím byl známý, protože hrál na bicí na dvou sólových albech Stevea Hacketta (kytaristy Genesis). V Marillion hraje dodnes.
67 let – Martin Němec, český hudebník, hudební skladatel, malíř a spisovatel. Absolvoval malířství na Akademii výtvarných umění u prof.Jana Smetany. Působil jako kapelník a výhradní autor rockové skupiny Precedens (Doba ledová, Věž z písku, Pompeje, Drž hudbu!, Aurora atd.) a skupiny Lili Marlene (Tango desolato, Vrány a havrani). S Bárou Basikovou i dalšími interprety natočil desítky alb (Angel voices, Dreams of sphinx, Responsio mortifera atd.), s Janem Saharou Hedlem (Tajnej svatej, Šílený pondělí). Vytvořil hudbu k mnoha filmům (Perníková věž, Smrt pedofila, Únos domů, T.M.A. atd.).

18.6 Narození
81 let - Sir James Paul McCartney CH MBE - anglický hudebník, zpěvák, skladatel a producent, který se proslavil jako zpěvák a baskytarista skupiny The Beatles. Skladatelská dvojice Lennon/McCartney zůstává nejúspěšnější v historii. Poté, co se skupina v roce 1970 rozpadla, se vydal na sólovou dráhu a se svou první ženou Lindou a Dennym Lainem založil kapelu Wings. Kromě hudby se věnuje projektům na podporu mezinárodních charitativních organizací souvisejících s tématy jako jsou práva zvířat, lov tuleňů, pozemní miny, vegetariánství, chudoba a hudební výchova.
60 let - Darren Reed, známý spíše pod svým pseudonymem Dizzy Reed, je od roku 1990 klávesistou americké kapely Guns N' Roses. Jedná se také o zakladatele kapel „The Wild“ a „Hookers & Blow“, jejímž je zároveň i zpěvákem.

19.6. Narození
76 let - John Frederick Hinch, byl britský bubeník. V letech 1973–1975 byl bubeníkem v rané sestavě heavymetalové skupiny Judas Priest. Hinch byl jazz-rockový bubeník s velmi kompaktním stylem. Rozdíly a konflikty, zejména s Glennem Tiptonem, přiměly Hinche odejít: jeho místo zaujal Alan "Skip" Moore (který předtím hrál s kapelou během jejich "on the road" dnů). Hinch se rozhodl pokračovat v kariéře v hudebním managementu, spolupracoval s Jameson Raid, Uli Jon Roth, Fashion, Steel, The Bureau a Zeno. Hinch zemřel 29. dubna 2021.
60 let - Simon Wright, anglický bubeník nejlépe známý pro svou práci s rockovými kapelami AC/DC a Dio. Na bicí začal hrát ve 13 letech a jako jeho největší vlivy uvádí Cozyho Powella, Tommyho Aldridge a Johna Bonhama. Byl také bubeníkem kapel Rhino Bucket a Operation: Mindcrime.
63 let - Luke Morley kytarista a producent hardrockové skupiny Thunder od roku 1989 do současnosti (s přestávkou v letech 1999–2002 a 2009–2011). Předtím byl členem skupiny Terraplane z 80. let, ze které se následně stal Thunder. V roce 2009, když Thunder oznámili, že se rozcházejí, se Luke stal hlavním kytaristou a spoluskladatelem rockové kapely The Union.
Úmrtí
17 let - Duane Roland, byl americký kytarista jižanské hardrockové kapely Molly Hatchet. Byl členem kapely od jejího založení v polovině 70. let až do svého odchodu v roce 1990. Za tu dobu s kapelou nahrál sedm alb. Roland zemřel ve svém domě v St. Augustine na Floridě přirozenou smrtí ve věku 53 let.
1 rok - Brett Tuggle, byl americký hudebník, který je známý pro svou hru na klávesy s Fleetwood Mac a kapelou David Lee Roth. Zemřel 19. června 2022 na komplikace související s rakovinou. Bylo mu 70 let.

20.6. Narození
69 let - Michael Anthony Sobolewski, americký hudebník, který byl v letech 1974 až 2006 baskytaristou a doprovodným zpěvákem hardrockové skupiny Van Halen. Účinkoval na prvních 11 albech Van Halen a byl jejich nejdéle působícím basistou. V roce 2006 Anthony spolupracoval s bývalým kolegou z Van Halenovy kapely Sammy Hagarem pro superskupiny Chickenfoot a Sammy Hagar and the Circle. Kromě své hudební kariéry prodává řadu pálivých omáček s názvem Mad Anthony a související produkty. Anthony byl uveden do Rock and Roll Hall of Fame jako člen Van Halen v roce 2007.
65 let - Bernadette Jean " Kelly " Johnson, byla anglická kytaristka a zpěvačka, široce známá ve Velké Británii na počátku 80. let jako hlavní kytaristka čistě ženské rockové kapely Girlschool. Johnson zemřela v neděli 15. července 2007 ve věku 49 let po šestiletém boji s rakovinou páteře. To, že onemocněla, nebylo mimo její úzký okruh přátel a ještě bližší rodiny příliš známé.
55 let - Barry Sparks, americký rockový baskytarista a kytarista umělců, jako jsou Yngwie Malmsteen, Michael Schenker Group, UFO, Dokken a Ted Nugent, mezi ostatními. V současné době je Sparks součástí turné kapely japonské rockové skupiny B'z a také přispěl k mnoha jejich albům a singlům.

21.6. Narození
66 let - Mark Michael Brzezicki, anglický hudebník, nejlépe známý jako bubeník skotské rockové kapely Big Country. Hrál také s Cult, Ultravox, From the Jam, Procol Harum, Rick Astley, The Crazy World of Arthur Brown, Roger Daltrey, Fish, Steve Harley, Howard Jones, Nik Kershaw, The Pretenders, Thunderclap Newman, Tiffany, Midge Ure, Pete Townshend a mnoho dalších. Brzezicki byl také jediným bubeníkem Shine , druhého (a zatím posledního) anglicky psaného studiového alba švédské zpěvačky Anni-Frid Lyngstad z ABBA.
79 let - Raymond Douglas Davies, zpěvák, kytarista, skladatel a vůdčí osobnost britské rockové kapely The Kinks. Po rozchodu Kinks v roce 1996 pokračuje ve své sólové kariéře. V roce 1973 se Davies pokusil o sebevraždu kvůli rozpadu jeho prvního manželství; později u něj byla diagnostikována bipolární afektivní porucha. V roce 1990 byl Davies spolu s The Kinks uveden do Rock and Roll Hall of Fame a v roce 2005 do UK Music Hall of Fame.
73 let - Joseph Michael Kramer, americký bubeník, který se nejvíce proslavil jako člen hardrockové skupiny Aerosmith, ve které působí od roku 1970. Svým výrazným stylem se na zvuku alb podílel stejnou měrou jako Steven Tyler zpěvem nebo Joe Perry kytarou.
52 let - Anette Olzon, švédská zpěvačka, v minulosti (2007 – 2012) známá svým působením v metalové kapele Nightwish jako hlavní zpěvačka. Předtím byla známa jako zpěvačka švédské rockové skupiny Alyson Avenue. Po příchodu do Nightwish si ještě zahrála s několika skupinami, ve studiu i naživo, například Brother Firetribe nebo Pain.
72 let - Alan Silson, kytarista ve skupině Smokie, kde působil do roku 1996 a poté skupinu opustil ze zdravotních důvodů, Alan také působil později ve skupině T-Rex.
72 let - Terry Uttley, anglický basový kytarista a zpěvák skupiny Smokie. Byl jediným členem skupiny, který v ní působil již od jejího založení v roce 1965. Zemřel ve věku 70 let.
58 let - Josef Vojtek, český rockový zpěvák skupiny Kabát, muzikálový a příležitostný filmový herec. V letech 2012–2019 byl porotcem v televizní soutěži Hlas ČeskoSlovenska a posléze The Voice Česko Slovensko. Od roku 1988 zpívá jako hlavní zpěvák ve skupině Kabát.

22.6. Narození
74 let - Larry Junstrom, americký baskytarista, dřívější člen skupin 38 Special a Lynyrd Skynyrd.
Úmrtí
59 let - Vincent Paul Abbott, známý jako Vinnie Paul, byl americký heavy metalový bubeník a producent, který byl členem superskupiny Hellyeah, nejvíce se však proslavil jako člen a spoluzakladatel heavymetalové skupiny Pantera. Byl také spoluzakladatelem heavymetalové skupiny Damageplan v roce 2003, kterou založil se svým mladším, dnes už zesnulým bratrem Dimebagem Darrellem. Zemřel 22. června 2018 v Las Vegas ve čtyřiapadesáti letech. Později se objevily zprávy, které uvedly jako příčinu úmrtí dilatační kardiomyopatie a choroba koronárních tepen. Vinnie zemřel ve spánku ve svém domě v Las Vegas.

23.6. Narození
68 let - Glenn Danzig, vlastním jménem Glenn Allen Anzalone, americký hudebník a skladatel známý díky působení ve skupinách The Misfits (1977-1983), Samhain (1983-1987) a Danzig (1987-dosud). Krom hudebního působení vlastní společnost Verotik vydávající komiksy orientované pro dospělé publikum, přičemž se osobně podílí na tvorbě mnohých publikací.
75 let - Myles Francis Goodwyn, kanadský hudebník. Je jediným původním zbývajícím členem rockové skupiny April Wine, ve které je hlavním zpěvákem, kytaristou a hlavním skladatelem. Goodwyn vedl kapelu od jejího založení a skromných kořenů garážové kapely k multiplatinovým prodejům a vrcholu.
65 let - Christopher John Holmes, americký heavymetalový kytarista a skladatel. Holmes začal svou hudební kariéru v Pasadeně v Kalifornii koncem 70. a začátkem 80. let. Je známý jako hlavní kytarista heavymetalové skupiny WASP. Spolu s Blackie Lawless a Randy Piper byl jedním ze zakládajících členů kapely. Holmes byl členem WASP nejprve od roku 1983 do roku 1990 a znovu od roku 1996 do roku 2001.

24.6. Narození
79 let - Jeff Beck, byl anglický rockový kytarista. Spolu s Ericem Claptonem a Jimmy Pagem byl jedním ze tří nejvýznamnějších kytaristů, kteří působili v legendární skupině The Yardbirds. Jeff Beck nikdy nedosáhl takového komerčního úspěchu jako jeho kolegové, ale jako bývalý člen skupiny The Yardbirds byl pozván v roce 1992 na uvedení do Rokenrolové síně slávy. Většina jeho skladeb je instrumentálních, zahrnují různé žánry od blues-rocku, heavy metalu, jazz fusion po současný kytarový rock a elektronickou hudbu. Tato Beckova univerzálnost ztěžuje jeho žánrové zařazení. Naproti tomu je hudební kritikou za svou práci uznávaným kytaristou a jeho rockové instrumentální skladby ve své kategorii získaly i vícero cen Grammy.
76 let - Michael John Kells "Mick" Fleetwood, britský hudebník, známý jako bubeník blues-rockové skupiny Fleetwood Mac. Jeho příjmení zkombinované s příjmením dalšího člena skupiny, kterým byl John McVie, bylo inspirací pro pojmenování skupiny Petera Greena - Fleetwood Mac.

25.6. Narození
77 let - Allen Lanier, byl americký rockový kytarista a klávesista. V roce 1967 spoluzaložil skupinu Blue Öyster Cult, ve které působil do roku 1985 a znovu od roku 1987 do roku 2006, kdy se přestal věnovat hudbě. Se skupinou vystoupil znovu při jednom koncertě v roce 2012. V sedmdesátých letech byla jeho přítelkyní zpěvačka Patti Smith. Během své kariéry spolupracoval také například s Johnem Calem, se kterým v roce 1982 nahrál album Music for a New Society. Roku 1978 hrál na albu Give 'Em Enough Rope anglické kapely The Clash (bez uvedení na obalu). Zemřel na chronickou obstrukční plicní nemoc ve svých sedmašedesáti letech.
77 let - Ian McDonald, byl britský hudebník, multiinstrumentalista (především saxofonista, dále také hráč na další dechové nástroje, kytarista a klávesista), zakládající člen skupin King Crimson a Foreigner.
69 let - David Frank Paich, americký hitmaker, klávesista a hudebník, který několikrát získal Grammy. Proslavil se s losangeleskou pop rockovou kapelou Toto. Své kapele napsal společně s Jeffem Porcarem například hit "Africa".

26.6. Úmrtí
2 roky - John Preston Solinger, byl americký zpěvák známý tím, že byl v letech 1999 až 2015 hlavním zpěvákem hardrockové/heavy metalové skupiny Skid Row. S více než 15 lety v kapele byl jejich nejdéle sloužícím zpěvákem. Solinger zemřel 26. června 2021, měsíc poté, co prozradil, že trpí selháním jater.
5 let - Fedor Frešo, byl slovenský rockový a jazzový hudebník, baskytarista a zpěvák. Hrál ve slovenských skupinách: Soulmen s Ursinym, Prúdy s Hammelem a Mariánem Vargou, Collegium Musicum Mariána Vargy, Fermata s Fero Griglákem, T+R Band s Peterem Lipou, Traditional Club s Jankem Lehotským a i československá skupina Blue Effect s Hladíkem.

27.6. Narození
63 let - Axel Rudi Pell, německý kytarista, a zakládající člen stejnojmenné hudební skupiny. Na hudební scénu vstoupil roku 1984 jako člen kapely Steeler. S ní nahrál 4 studiová alba. V roce 1989 z kapely odešel, což přispělo k jejímu rozpadu. I jako člen Steeler se roku 1985 stál účastníkem X-Mas Projectu. V roce 1989 nahrál album Wild Obsession se svou novou kapelou, kterou pojmenoval po sobě. Kapela hraje bez přestávky s různými obměnami členů dodnes.
Úmrtí
21 let - John Alec Entwistle, byl anglický baskytarista, textař, zpěvák a hráč na lesní roh, známý jako baskytarista rockové skupiny The Who. Je uváděn jako jeden z nejvlivnějších rockových baskytaristů všech dob, který vytvořením zvláštního agresivního stylu hry ovlivnil mnoho současných i pozdějších baskytaristů jako Steve Harris, Lemmy, Geddy Lee, John Paul Jones, Phil Lesh, Noel Redding, Billy Sheehan, Chris Squire, Duff McKagan, Krist Novoselic, Markus Großkopf, Mike Watt, Matt Freeman nebo Peter Hook.
8 let - Christopher Russell Edward Squire „Chris“ Squire, byl anglický hudebník, zpěvák a skladatel. Od roku 1968 působil jako baskytarista v art rockové skupině Yes, přičemž až do své smrti v roce 2015 byl jediným členem této kapely, který se objevil na všech jejích studiových albech.

29.6. Narození
70 let - Donald Maynard Dokken, americký zpěvák a hudebník. Je nejlépe známý jako hlavní zpěvák, kytarista a zakladatel glammetalové skupiny Dokken. Je známý pro svůj melodický vokální styl plný vibrata, který z něj udělal vlivnou postavu amerického heavy metalu/glam metalu.
75 let - Ian Anderson Paice, bubeník rockové skupiny Deep Purple. Po odchodu Jona Lorda v roce 2002 je jediným zakládajícím členem, který v kapele hraje po celou dobu její existence. Během nečinnosti Deep Purple hrál ve skupinách Paice, Ashton & Lord, Whitesnake a také s Garym Moorem. Paice je jeden z mála hardrockových bubeníků, jejichž styl hry na bicí ovlivnil swing a jazz. Je také levák; jako jeden z mála hraje s kompletně levorukou bicí soupravou (dalším příkladem je třeba Phil Collins).

30.6. Narození
55 let - Phil Anselmo, heavy metalový zpěvák. Spolupracoval s kapelami Pantera a Superjoint Ritual, momentálně zpívá v kapele Down. Phil se připojil k Panteře v roce 1988, první album které s kapelou nahrál bylo Power Metal.V roce 1996 se Phil předávkoval heroinem, jeho srdce přestalo fungovat na pět minut. Pantera se rozpadla v roce 2003, poslední album které Phil s Panterou nahrál bylo Reinventing the Steel Po Dimebagově smrti nahrál Phil video o svých pocitech, které je dostupné na Youtube.
62 let - Martin Becker, německý klávesista, skladatel a rockový hudebník. V roce 1992 nastoupil do Karat jako klávesista a skladatel.
60 let - Yngwie Malmsteen, vlastním jménem Lars Johan Yngve Lannerbäck, švédský heavy metalový kytarista, skladatel a textař. Jeho oficiální internetová stránka uvádí citát:„V den, kdy zemřel Jimi Hendrix, se narodil kytarista Yngwie Malmsteen“. Setkání s hrou houslisty 19. století Niccola Paganiniho na něj zapůsobilo natolik, že ho uvádí jako svůj největší hudební vzor. Kromě Paganiniho na Malmsteena měli hudební vliv i Jimi Hendrix, Genesis, Brian May, Uli Jon Roth, a Ritchie Blackmore z Deep Purple. V roce 1981 se přestěhoval do USA, kde vystupoval v skupinách Steeler a Alcatrazz. Od roku 1983 po odchodu z Alcatrazzu začal vystupovat sólově.
74 let - Andy Scott, britský rockový kytarista a zpěvák, frontman skupiny Sweet.

Pro Rockpalace Mirek Teplý