Kalendárium - měsíc LEDEN

  • Číst 6884 krát

1.1. Narození
65 let David Wayne, americký zpěvák heavymetalových kapel Metal Church, Reverend a Wayne. Wayne zemřel 10. května 2005 na komplikace po autonehodě.
Úmrtí
1 rok Sebastian Marino, kytarista kanadských ANVIL, poté byl v angažmá angažmá v OVERKILL. Zemřel náhle, jen pár hodin po půlnoci poté, co jej dle všeho na akci, kterou „zvučil“, postihl infarkt.

2.1. Narození
78 let Michael George „Chick“ Churchill, anglický hráč na klávesové nástroje z konce 60. až 70. let 20. století bluesrockové kapely Ten Years After.
49 let Robert Westerholt, holandský hudebník, známý jako kytarista a spoluzakladatel symfonické metalové skupiny Within Temptation. Spolu se svou partnerkou a zpěvačkou Sharon den Adel píše pro kapelu také hudbu. Před svou kariérou ve společnosti Within Temptation pracoval v oblasti řízení lidských zdrojů.
Úmrtí
64 let Larry „Rhino“ Reinhardt, americký kytarista a zpěvák, který hrál s Iron Butterfly a Captain Beyond.

3.1. Narození
44 let Rob Arnold, člen a kytarista americké metalové kapely Chimaira. V rozhovoru pro Roadrunner Records jmenoval jako své vzory co ovlivnily jeho styl hraní Kirka Hammetta, Dimebaga Darrella, Davea Mustaina, Martyho Friedmana a Kerryho Kinga. Rob Arnold hrál původně v kapele Sanctum a později se připojil k Chimaire.
75 let Jiří „Dědek“ Šindelář, český baskytarista, spoluzakladatel a dlouholetý člen české rockové skupiny Katapult, která v letech 1979 a 1980 vyhrála anketu Zlatý slavík a byla na vrcholu své popularity. S touto kapelou odehrál celkově více než 7000 koncertů a zahrál si s ní i ve filmu Hon na kočku. Jiří Šindelář je spolumajitelem sedmi zlatých desek, jedné platinové a dvou Zlatých slavíků. Je autorem hudby k filmu O Jeníčkovi a Mařence (1999). Poslední koncert Katapultu s Dědkovou účastí se konal v listopadu 2008 v pražském klubu Futurum. Jiří Šindelář zemřel dva dny po svých šedesátých narozeninách v důsledku onemocnění chronickou obstrukční plicní nemocí.

4.1. Narození
62 let Peter Steele, americký zpěvák, baskytarista a skladatel. Působil v gotické metalové skupině Type O Negative. Před Type O Negative založil ještě metalovou skupinu Fallout a posléze thrash/crossover metalové trio Carnivore. Mezi poznávací znaky Petra Steela patřil jeho hluboký hlas, nepřehlédnutelná dvoumetrová postava a osobitý smysl pro humor. V roce 1995 pózoval pro dámský magazín Playgirl a dostal se na jeho titulní stranu. „Jeho texty byly často velice osobní, vyrovnávaly se s láskou, ztrátou a závislostí.“ Peter Steele opakovaně uváděl Black Sabbath a The Beatles jako své klíčové hudební vzory. Zemřel 14. dubna 2010 na sepsi v důsledku protržení a krvácení tlustého střeva ve věku osmačtyřiceti let.
61 let Till Lindemann, německý hudebník a básník, známý především jako frontman a zpěvák německé industrial metalové skupiny Rammstein a hudebního projektu Lindemann.
Úmrtí
38 let Philip Parris Lynott, irský zpěvák, instrumentalista, skladatel a člen rockové skupiny Thin Lizzy. Jeho otec byl černý Guayanec a matka Irka. Phil ve skupině působil jako zpěvák a baskytarista. Na štědrý den 1985, během velké oslavy ve svém domě v Richmondu, upadl po předávkovaní heroinem do bezvědomí a byl převezen do nemocnice v Salisbury, kde mu diagnostikovali sepsi. Po převozu na jednotku intenzivní péče dopoledne 4. ledna 1986 zemřel ve věku 36 let na selhání srdce, ledvin a zápal plic.

5.1. Narození

73 let Biff Byford, britský heavymetalový zpěvák. V roce 1976 spolu s kytaristy Grahamem Oliverem a Paulem Quinnem, baskytaristou Stevem Dawsonem a bubeníkem Petem Gillem založil skupinu Son of a Bitch. O dva roky později se skupina přejmenovala na Saxon a Byford v ní působí dodnes. V roce 1999 se podílel na EP Taragon skupiny Freedom Call. V roce 2007 vydal autobiografii Never Surrender. Ve stejném roce spolupracoval se skupinou Helloween na jejich albu Gambling with the Devil. Se skupinou spolupracoval znovu v roce 2010 na albu 7 Sinners.
84 let Peter Meyer, německý hudebník a skladatel. Byl dlouholetým členem rockové kapely Puhdys, která se v roce 2016 rozpadla.
74 let Christopher „Chris“ Stein, americký punk rockový kytarista, nejvíce známý jako spoluzakladatel skupiny Blondie, se kterou byl v roce 2006 uveden do Rock and Roll Hall of Fame.

6.1. Narození
78 let Roger Keith „Syd“ Barrett, britský zpěvák, skladatel, kytarista a malíř. Známý je především jako jeden ze zakládajících členů rockové kapely Pink Floyd, ve které působil ve druhé polovině 60. let 20. století jako její hlavní skladatel a frontman. Skupinu opustil v roce 1968 kvůli psychickým problémům způsobeným pravděpodobně užíváním drog.
71 let Malcolm Mitchell Young, zakládající člen, kytarista, doprovodný zpěvák a spoluautor písní australské rockové skupiny AC/DC. Na konci turné Black Ice World Tour byla Malcolmovi diagnostikována rakovina plic. Bylo léčeno v rané fázi, takže operace byla úspěšná a rakovina byla odstraněna. Měl také neurčené problémy se srdcem a měl kardiostimulátor. Young naposledy koncertoval s AC/DC na turné ve Španělsku v červnu 2010. Ze skupiny odešel kvůli zdravotnímu stavu v roce 2014. Podle zpráv deníku Sydney Morning Herald dožíval v domě s pečovatelskou službou specializující se na demenci.

7.1. Úmrtí
13 let Phil Kennemore, baskytarista americké hardrockové skupiny Y&T. Zemřel na rakovinu plic.
4 roky Neil Ellwood Peart, kanadský bubeník a skladatel, působící v torontské skupině Rush, do které vstoupil roku 1974. Obdržel mnoho cen za své hudební výkony a byl známý svou technickou dokonalostí a vitalitou. Vedle hudební činnosti byl Peart také plodným spisovatelem, který vydal několik pamětí o svém cestování a byl také hlavním textařem skupiny Rush. Peart zemřel 7. ledna 2020 v Santa Monica, Kalifornie, na agresivní formu rakoviny mozku. Jeho nemoc byla jeho blízkými utajovaná až do jeho smrti.

8.1. Narození
69 let Mike Reno, kanadský hudebník, zpěvák a hlavní zpěvák rockové skupiny Loverboy. Na udílení cen Juno 2009 byl Reno uveden do Kanadské hudební síně slávy jako člen Loverboy. Loverboy také hrál jako součást olympijských ceremonií v roce 2010 ve Vancouveru v neděli 21. února 2010. Tato noc, jinak známá jako "Nunavut night", byla co-headlined s kapelou Trooper.

9.1. Narození
80 let James Patrick „Jimmy“ Page, anglický hudebník považovaný za jednoho z nejlepších rockových kytaristů všech dob. V roce 1968 byl zakládajícím členem kapely Led Zeppelin. V letech 1966 až 1968 působil v The Yardbirds a předtím byl jedním z nejvyhledávanějších studiových hudebníků ve Velké Británii. V roce 2005 mu byl udělen Řád britského impéria. Je považovaný za praotce stylu „heavy metal“, v rockové muzice nejen zvýšením v té době akceptované hladiny zvuku elektrické kytary, ale hlavně osobitými kytarovými riffy, novou metodou nahrávaní rytmických základů a precizní technikou při zpracovaní studiové produkce. V roce 2012 jej magazín Rolling Stone ve svém žebříčku 100 Greatest Guitarists of All Time označil za nejlepšího kytaristu na světě.

10.1. Narození
78 let Aynsley Thomas Dunbar, anglický bubeník, který spolupracoval s mnoha významnými rockovými interprety jako John Mayall, Frank Zappa, Ian Hunter, Lou Reed, Jefferson Starship, The Jeff Beck Group, David Bowie, Whitesnake, Sammy Hagar, UFO nebo Journey. Podle časopisu Rolling Stone je Dunbar 27. nejlepší bubeník všech dob.
60 let Zdeněk Kub, český baskytarista skupiny Niakara. Nejlépe známý svým dlouholetým působením v metalové kapele Arakain.
64 let Jaroslav Olin Nejezchleba, český rockový violoncellista, baskytarista, zpěvák a houslista. Po absolvování konzervatoře v Brně měl nastoupit ve Zlíně (Gottwaldově) do symfonického orchestru, místo toho se ale v roce 1981 přestěhoval do Prahy, kde začal hrát se skupinou Marsyas. V roce 1984 od kapely odešel a stal se členem skupiny Etc..., kde hrál až do roku 2003. Během této doby koncertoval také s Čundergroundem a v Blues Sessionu Petra Kalandry, spolupracoval s Vlastou Redlem, Čechomorem, Petrem Skoumalem, Janem Burianem, Michalem Prokopem, Jiřím Bílým. Hostuje na albu Zuzany Navarové Caribe (1992) a jako host vystoupil na koncertě při natáčení desky Stará láska Nerez a vy (1993) Nerezu. Hostuje i na koncertech Anny K. Po odchodu z Etc... začal hrát v doprovodné kapele Ivana Hlase Růžový brejle, působí také v Blues Sessionu.
69 let Michael Schenker, německý hardrockový a heavymetalový kytarista, bývalý člen skupiny UFO a jeden ze zakládajících členů Scorpions. Je mladším bratrem Rudolfa Schenkera, který ve Scorpions stále hraje.
Úmrtí
1 rok Jeff Beck, anglický rockový kytarista. Spolu s Ericem Claptonem a Jimmy Pagem byl jedním ze tří nejvýznamnějších kytaristů, kteří působili v legendární skupině The Yardbirds. Jeff Beck nikdy nedosáhl takového komerčního úspěchu jako jeho kolegové, ale jako bývalý člen skupiny The Yardbirds byl pozván v roce 1992 na uvedení do Rokenrolové síně slávy. Většina jeho skladeb je instrumentálních, zahrnují různé žánry od blues-rocku, heavy metalu, jazz fusion po současný kytarový rock a elektronickou hudbu. Tato Beckova univerzálnost ztěžuje jeho žánrové zařazení. Naproti tomu je hudební kritikou za svou práci uznávaným kytaristou a jeho rockové instrumentální skladby ve své kategorii získaly i vícero cen Grammy.
6 let „Fast“ Eddie Clarke, rodným jménem Edward Allan Clarke, anglický kytarista. Jako teenager prošel několika kapelami, například The Bitter End. Do roku 1973 hrál lokální vystoupení a právě rokem 1973 se stal členem kapely Zeus, kterou vedl zpěvák Curtis Knight. V roce 1976 se stal členem skupiny Motörhead, s níž vystupoval do roku 1982. S kapelou nahrál pět řadových alb, posledním z nich bylo Iron Fist (1982). Následně založil kapelu Fastway. Své první sólové album nazvané It Ain't Over till It's Over vydal v roce 1994. Zemřel v 67 letech v nemocnici, kde se léčil se zápalem plic.

11.1. Narození
78 let Tony Kaye, britský hudebník a hráč na klávesové nástroje. Kaye byl původní klávesista skupiny Yes, v letech 1968 – 1971, vrátil se k nim v letech 1983 – 1995. Byl také členem skupin Flash, Badger, Detective nebo Badfinger. Roku 2006 založil s několika dalšími členy Yes kapelu Circa.

12.1. Narození
57 let Roman Izaiáš, zakladatel, zpěvák a frontman kapely Doga. Byl také členem kapely Törr a Legendy se vrací.

13.1. Narození
70 let Trevor Charles Rabin, jihoafrický hudebník, hudební producent a skladatel. V dětství hrál na klavír a ve dvanácti přešel ke kytaře. Působil v několika amatérských skupinách až v roce 1972 založil kapelu Rabbitt, ve které působil do roku 1978. V roce 1977 vydal své první sólové album Beginnings. Roku 1982 se stal členem britské skupiny Yes, se kterou v následujících letech nahrál alba 90125 (1983), Big Generator (1987), Union (1991) a Talk (1994). Po odchodu ze skupiny se začal věnovat psaní filmové hudby.

14.1. Narození
55 let Dave Grohl, americký rockový zpěvák, bubeník a kytarista. V současné době je protagonistou skupiny Foo Fighters. V roce 1986, přichází do skupiny The Scream z Washingtonu D.C., kde se Dave naučí hrát na bicí a na čas odkládá kytaru. V roce 1990 se Scream rozpadli a Dave se za pomoci svého kamaráda Buzze Osborna z Melvins zkontaktoval s Nirvanou. V Nirvaně hrál Dave až do jejího rozpadu po smrti leadera skupiny Kurta Cobaina, stál však v pozadí mediální pozornosti. Půl roku po rozpadu Nirvany zakládá skupinu Foo Fighters, kde se opět vrací ke kytaře. Hostoval také jako bubeník na albu skupiny Queens of the Stone Age – Songs for the Deaf a projektu Trenta Reznora Nine Inch Nails na albu With Teeth. Ztvárnil roli Satana ve snímku Králové ro(c)ku od kapely Tenacious D. Hostoval jako bubeník na několika skladbách z alba Invaders Must Die od The Prodigy. V roce 2009 vydává sestava Grohl, Josh Homme a John Paul Jones album Them Crooked Vultures, kde se Dave opět vrací k bicí soupravě. V srpnu 2009 se zúčastnil slavnostního ceremoniálu ve svém rodném městu Warren, kde na jeho počest přejmenovali jednu z ulic na David Grohl Alley.
55 let Radek „Hurvajs“ Hurčík, český rockový bubeník, člen skupiny Kabát, v niž je hráčem na bicí již od roku 1986. Krátce působil v teplické skupině Motorband. Původně je vyučený zámečník s maturitou.
71 let Jana „Uriel“ Kratochvílová, zpěvačka, textařka a skladatelka. Jde o osobnost s výstředním zjevem a zcela nezaměnitelným hlasovým projevem. Její pěvecký debut v televizi proběhl v roce 1973 společně s Country Beatem Jiřího Brabce v pořadu určeném pro vojáky základní služby. Poté působila v divadle Dostavník, zpívala s Pražskými trubadúry, u Petra Hanniga, Josefa Laufera, se skupinami Variace, Jezinky, Bezinky, Expanze a Jazz Q Martina Kratochvíla. V letech 1976–1978 pak následovala skupina Kroky Františka Janečka. V roce 1979 založila svou vlastní kapelu Motor s bluesově-rockovým soundem, jejíž členem byl mj. Michal Pavlík (Čechomor). Od roku 1981 do roku 1983 zpívala s průkopnickou rock-reggae skupinou Heval (Pavel Trnavský, Zdeněk Juračka, Franta Kotva, Jiří Novotný). V roce 1983 jí bylo povoleno účinkovat na hudebním festivalu v Irsku a vzápětí po jejím odjezdu bylo rozhlášeno, že emigrovala. Hudební nosiče byly staženy a Jana Kratochvílová „přestala oficiálně existovat“. V 90. letech natočila několik esoterických, rockových i popových nahrávek pod několika uměleckými jmény (Z. Goddess, Zuru, Heretyka). Zejména se skupinou Illuminati pak jezdila na vystoupení především po Velké Británii – po klubech a alternativních festivalech.
65 let Geoff Tate, americký zpěvák narozený v Německu. Nejvíce se proslavil jako zpěvák americké kapely Queensrÿche, v níž působil od jejího založení v roce 1981 až do rozpadu o 31 let později. Na výsluní se skupina dostala v roce 1988 vydáním konceptuálního alba Operation: Mindcrime. To se později stalo jedním z nejvýznamnějších děl historie heavy metalu a progresivního metalu. Po svém odchodu z Queensrÿche začal Tate vystupovat jednak sólově a jednak se svým projektem Operation: Mindcrime, který Tate v roce 2018 rozpustil a založil sólovou skupinu pod svým jménem. Od roku 2016 je též součástí metalové opery Avantasia.
63 let Mike Tramp, dánský zpěvák nejlépe známý pro svou práci s glammetalovou kapelou White Lion, se kterou byl jediným nepřetržitým členem kapely až do jejího rozpuštění v roce 2013. Od roku 1998 vydal také několik sólových alb. V roce 2012 se Tramp vydal na sólové akustické turné a vydal akustická alba v letech 2013 a 2014. V roce 2015 se vrátil s kompletní sestavou kapely a v roce 2017 vydal album Maybe Tomorrow , které se umístilo na 1. místě v Dánsku.
57 let Zakk Wylde, americký kytarista, zpěvák a frontman kapely Black Label Society, Zakk Sabbath, Ozzy Osbourne a 14. července 2022 bylo oznámeno, že Zakk se připojil ke znovusjednocení Pantery jako hostující člen na turné za původního kytaristu a jeho blízkého přítele Dimebaga Darrella.

15.1. Narození
76 let Ronald Wayne "Ronnie" Van Zant, zpěvák, textař a zakládající člen jižanské rockové skupiny Lynyrd Skynyrd. Byl také starší bratr zakladatele a zpěváka skupiny 38 Special Donnie Van Zanta a současného frontmana Lynyrd Skynyrd, zpěváka Johnny Van Zanta. Při havárii letadla 20. října 1977 zahynul. Spolu s ním i další členové skupiny Steve Gaines, Cassie Gaines.

16.1. Narození
55 let Per Yngve Ohlin, švédský zpěvák, který proslul především jako vokalista norské black metalové skupiny Mayhem, se kterou hrál od roku 1988 až do své sebevraždy v roce 1991. Byl pravděpodobně psychicky nemocný od svých 10 let, kdy prodělal klinickou smrt.
63 let Paul Vincent Raven, anglický basista nejlépe známý pro svou práci v post-punkové skupině Killing Joke. Později hrál v hudebních skupinách Prong, Ministry a Zilch. Raven zemřel na infarkt ve spánku 20. října 2007 ve švýcarské Ženevě, kde nahrával se zpěvákem Treponem Pal Marco Nevesem.
62 let Libor Remta, český bubeník kapely Index Y.
62 let Kane Roberts, americký rockový kytarista a zpěvák nejlépe známý jako bývalý hlavní kytarista u Alice Cooper. Kromě toho vystupoval jako sólový kytarista a jeho cover nevydané písně Bon Jovi „Does Anybody Really Fall in Love Anymore“ se dostal do Top 40 na Billboard Hot 100. Roberts je pozoruhodný svým vzhledem a postavou připomínající Ramba a používáním elektrické kytary ve tvaru kulometu.
Úmrtí
6 let David Holland, anglický bubeník kapel Trapeze od roku 1969 do roku 1979 a Judas Priest od roku 1979 do roku 1989. Zemřel v nemocnici Universitario Lucus Augusti ve španělském Lugu. Holland žil v nedalekém městě A Fonsagrada. Smrt byla způsobena rakovinou plic .

17.1. Narození
61 let Kai Michael Hansen, německý metalový kytarista a zpěvák. Svoji hudební kariéru odstartoval v roce 1978 v hudební skupině nazvané Iron Fist se spoluzakladatelem pozdější skupiny Iron Savior Pietem Sielckem. V roce 1984 spolu s Michaelem Weikathem založil skupinu Helloween, ve které hrál na kytaru a zpíval až do příchodu nového zpěváka Michaela Kiskeho, který se mikrofonu ujal na albech Keeper of the Seven Keys Part 1 a Keeper of the Seven Keys Part 2. Kai od Helloweenu odešel v letech 1988-1989 kvůli rozsáhlým tour a koncertům. Poté založil svoji vlastní powermetalovou skupinu Gamma Ray. V roce 1997 byl spoluzakladatelem skupiny Iron Savior, ale pak se více zaměřil na Gamma Ray, se kterou vydal několik alb a vystupuje po celém světě.
70 let Richard Lašek, rockový bubeník, člen kapel Bronz a Bowle
71 let Fernando von Arb, švýcarský kytarista, skladatel a producent. Známý jako hlavní kytarista švýcarské hardrockové skupiny Krokus
Úmrtí
6 let Oldřich Veselý, český zpěvák, klávesista a hudební skladatel. Roku 1974 se stal členem skupiny Synkopy 61, se kterou jako autor hudby spolupracoval již od roku 1967 a se kterou tehdy nahrál album Formule 1. Již o rok později ale odešel do pražského M.Efektu, kde působil až do roku 1979 a s nímž nahrál art rocková alba Svitanie a Svět hledačů. Poté se vrátil zpět do Brna a v roce 1980 převzal vedení Synkop 61. Kapelu přetvořil do art rockové formace, stal se jejím frontmanem a hlavním zpěvákem a brzy následovala úprava názvu na „Synkopy & Oldřich Veselý“ Zemřel 17. ledna 2018 ve věku 69 let.

18.1. Narození
58 let Lou Fanánek Hagen, vlastním jménem František Moravec, hudební skladatel, textař, zpěvák a frontman skupiny Tři sestry. V roce 2009 byl uveden do Beatové síně slávy v kategorii osobnost.

19.1. Narození
60 let Milan „Ferda“ Peroutka, český bubeník, známý především jako člen hudební skupiny Olympic. Zemřel náhle v noci z 3. na 4. května 2013.

20.1. Narozeni
72 let Ian Frank Hill, anglický baskytarista, jeden ze zakladatelů heavymetalové skupiny Judas Priest. Po odchodu K. K. Downinga v roce 2011 je jediným původním členem skupiny, který s ní stále vystupuje. Během koncertu stojí na jednom místě, ostatní členové kapely chodí po pódiu, ale Ian zůstává stále v pozadí.
71 let Robin McAuley, irský zpěvák. Nejznámější je jako zpěvák rockové skupiny McAuley Schenker Group.
72 let Paul Stanley, americký kytarista, zpěvák narozený do židovské rodiny. Nejlépe známý jako zakládající člen rockové skupiny KISS. Podílel se na většině největších hitů skupiny jako např. "Rock and Roll All Nite," "Hard Luck Woman," "I Was Made for Lovin' You," "Crazy Crazy Nights," a "Forever." Paul má vrozenou deformaci vnějšího ucha (Microtia- malé ucho). Během působení v Torontu ho kontaktovala organizace AboutFace, která podporuje a pomáhá lidem s vrozenými deformacemi a požádala ho o spolupráci. Paul Stanley se potom objevil na podpůrných akcích a na videích, které byly organizovány na shromažďování finančních prostředků pro tuto nadaci. Paul je vegetarián a velký milovník pizzy.
59 let Kamil Střihavka, český zpěvák. V roce 1986 začal zpívat s power metalovou skupinou Motorband. Později přešel od Power metalu k Hard rocku. Vystupoval také v triu BSP (Balage, Střihavka, Pavlíček). Účinkoval i v české adaptaci rockové opery Jesus Christ Superstar v pražském divadle Spirála, kde ztvárnil od roku 1994 do roku 1998 ve stovkách repríz Ježíše. Mezi jeho další muzikály patří například Johanka z Arku v pražském divadle Ta Fantastika, či Excalibur. Nazpíval také oficiální hymnu FK Teplice. V současnosti je frontmanem kapely Kamil Střihavka & Leaders!.
Úmrtí
2 roky Marvin Lee Aday, americký rockový a pop-rockový zpěvák a herec, a vůbec jedna z největších ikon rockové scény. Známý byl i díky své nemalé hmotnosti. Přezdívku Meat Loaf („Sekaná“) dostal už na střední škole. Jeho album Bat Out of Hell bylo k roku 2009 5. nejprodávanější album všech dob – prodalo se jich přes 43 mil.

21.1. Narozeni
71 let Nigel Glockler, anglický hudebník, nejlépe známý jako dlouholetý bubeník heavymetalové skupiny Saxon, ke které se poprvé připojil v roce 1981. Pro kapelu také příležitostně hraje na baskytaru a klávesy. Na konci roku 2014 přežil aneuryzma mozku a několik operací.
53 let Derrick Green, afroamerický muzikant. Nejvíce se proslavil jako zpěvák brazilské groove metalové skupiny Sepultury. Je vegan a podporuje činnost PETA.

22.1. Narozeni
75 let Stephen Ray Perry, americký zpěvák a skladatel. Byl hlavním zpěvákem a frontmanem rockové skupiny Journey během jejich nejúspěšnějších let od roku 1977 do roku 1987 a znovu od roku 1995 do roku 1998. Perry se umístil na 76. místě ve skladbě „100 největších zpěváků všech dob“ od Rolling Stone. 7.dubna 2017 byl Perry uveden do Rock and Roll Hall of Fame.
68 let Steve Riley, americký rockový bubeník, nejlépe známý pro svou práci s Keel, WASP a LA Guns. Riley zemřel 24. října 2023 ve věku 67 let po těžkém zápalu plic.

23.1. Narození
70 let Michal Ambrož, český rockový zpěvák, kytarista, skladatel a textař, nejvíce známý jako frontman skupin Jasná Páka, Hudba Praha, Divoký srdce a Michal Ambrož a Hudba Praha. Moderoval pořady Kalumet i Naděje Beatu na Radiu Beat. Michal Ambrož zemřel 31. října 2022.
Úmrtí
8 let James Stewart „Jimmy“ Bain, skotský baskytarista, který byl členem skupin Rainbow a Dio, stejně jako doprovodné kapely hudebníka Johna Calea. V lednu 2016 byl na plavbě nazvané Hysteria on the High Seas, pořádané kapelou Def Leppard, kde měla vystupovat i skupina Last in Line s Bainem. Ještě před vystoupením Last in Line byl však Bain nalezen ve své kabině mrtev. Následně bylo zjištěno, že příčinou smrti byl karcinom plic, přestože to nebylo Bainovi za života diagnostikováno. Ke konci života však měl problémy se zápalem plic
1 rok Petr Hošek, český baskytarista a zakladatel punkové kapely Plexis. Byl proslulý svým bohémským životem. Zemřel 23. ledna 2023 po krátké nemoci.

24.1. Narození
75 let Jan Kavale, český baskytarista Skupiny F.R.Čecha a S.L.S.
56 let Michael Kiske, německý hudebník a skladatel, který se nejvíce proslavil jako hlavní zpěvák německé speed/powermetalové skupiny Helloween. Po odchodu ze skupiny v roce 1993 Kiske nahrál několik sólových alb, podílel se na různých hardrockových či heavymetalových projektech jako Avantasia, Place Vendome nebo Kiske/Somerville a také spolupracoval jako zpěvák s několika kapelami. Na konci roku 2009 založil hard rock/heavy metalovou skupinu Unisonic.

25.1. Narození
67 let Miloš Makovský, český rockový kytarista. V roce 1983 se stal členem Synkop, se kterými nahrál alba Křídlení (1983), Zrcadla (1986) a Flying Time (1986). Roku 1986 založil vlastní rockovou skupinu Taxi, na podzim 1987 ze Synkop odešel. Taxi existovalo do roku 1991 a nahrálo jediné album, které vyšlo až dodatečně v roce 2008 pod názvem Taxi incl. Miloš Makovský. V roce 1991 přestal Miloš Makovský kvůli zdravotním problémům s rukou aktivně hrát a začal se zabývat zvukovou režií. V roce 2011 vydal své první sólové album Neopak a při jeho křtu 6. října 2011 se vrátil k živému hraní.

26.1. Narození
63 let Carl Thomas Keifer, americký zpěvák, kytarista a hlavní skladatel glam metalové skupiny Cinderella .
69 let Edward Lodewijk „Eddie“ Van Halen, nizozemsko-americký kytarista, hudební skladatel a hráč na klávesové nástroje, který je známý jako člen a spoluzakladatel hard rockové skupiny Van Halen. Jako čtrnáctiletý teenager hrál doma na kytaru celé hodiny. Snažil se napodobovat kytarová sóla slavných umělců, především sóla Erica Claptona a Cream. V roce 2000 mu byla diagnostikována rakovina jazyka. Po chemoterapii, radiační léčbě a následné operaci mu byla odebrána třetina jazyka. V roce 2002 se z nemoci zotavil. Ze vzniku rakoviny jazyka vinil svůj zvyk držení trsátek v ústech. Zemřel na rakovinu krku v nemocnici v Santa Monice 6. října 2020 ve věku 65 let.

27.1. Narození
73 let Brian Michael Downey, irský bubeník, instrumentalista, skladatel a bývalý člen rockové skupiny Thin Lizzy.
67 let Janick Robert Gers, jeden z kytaristů a skladatelů heavy metalové skupiny Iron Maiden. Janick Gers byl hlavním kytaristou kapely White Spirit, poté se přidal k formaci Gillan zpěváka Deep Purple Iana Gillana. Po rozpuštění této kapely nastoupil do Gogmagog, ve které hrál společně s bývalými členy Iron Maiden Pauelm Di'Annem a Clivem Burrem. Hrál také v kapele Marillion zpěváka Fishe. V roce 1990 hrál na prvním sólovém albu Bruce Dickinsona, Tattooed Millionaire.
80 let Nicholas Berkeley „Nick“ Mason, britský hudebník, bubeník progresivně rockové skupiny Pink Floyd. Je jediným členem kapely, který v ní hrál nepřetržitě od jejího založení v roce 1964 (včetně předchůdců od roku 1963). Závodí také v automobilových soutěžích, účastnil se např. závodu 24 hodin Le Mans.
56 let Michael Allen Patton, americký zpěvák, skladatel, producent a herec, který byl nominován na Cenu Grammy. Nejvíce ho proslavila jeho spolupráce s rockovou kapelou Faith No More v letech 1988–1998 a po roce 2000. Pattonův hlasový rozsah je neuvěřitelných 6 a půl oktáv.
Úmrtí
4 roky William Reed Mullin, americký hudebník, nejlépe známý jako spoluzakladatel a bubeník heavymetalové skupiny Corrosion of Conformity. V roce 2014 Mullin spoluzaložil hardcore punkovou superskupinu Teenage Time Killers s kolegou z COC Mikem Deanem a kytaristou My Ruin Mickem Murphym. Mezi další členy patří frontman Foo Fighters Dave Grohl, zpěvák Lamb of God Randy Blythe, zpěvák Stone Sour a Slipknot Corey Taylor, kytarista Bad Religion Brian Baker, bývalý baskytarista Queens of the Stone Age Nick Oliveri a další. 27. ledna 2020 Mullin zemřel ve věku 53 let. V posledních čtyřech letech vynechal řadu vystoupení kvůli různým zdravotním problémům, včetně záchvatu souvisejícího s alkoholem, který utrpěl v červnu 2016.

28.1. Narození
61 let Daniel Alan Spitz, americký hudebník a hodinář, který je nejlépe známý jako sólový kytarista americké skupiny Anthrax, kde účinkoval v letech 1983 až 1995 a znovu v roce 2005 až 2008. S Anthrax byl Spitz nominován na tři ceny Grammy a získal několik platinových alb. Spitz také založil křesťanskou hudební skupinu Red Lamb, která byla známá pro texty o povědomí o autismu. Spitz získal švýcarské a americké tituly v oboru luxusního mechanického hodinářství a mikrostrojírenství a je certifikovaný hodinářský instruktor pro Severní Ameriku v rámci švýcarské hodinářské společnosti Chopard. Jeho starší bratr je heavymetalový basista a kytarista Dave Spitz.
Úmrtí
80 let Geoffrey James Nicholls, byl anglický kytarista a klávesista a do roku 2004 dlouholetý člen heavymetalové skupiny Black Sabbath. Nicholls také hrál v NWOBHM kapele Quartz, než se připojil k Black Sabbath. Nicholls až do své smrti hrál na klávesy s bývalým zpěvákem Black Sabbath Tonym Martinem v jeho kapele Tony Martin's Headless Cross. Nicholls zemřel na rakovinu plic dne 28. ledna 2017 ve věku 72 let, obklopený svou rodinou.
29.1. Narození
63 let Eddie Jackson, je americký baskytarista progresivní metalové skupiny Queensrÿche, kterou v roce 1982 spoluzaložil.
75 let Tamás Erdélyi známý jako Tommy Ramone; maďarsko-americký producent a muzikant židovského původu. Ve skupině Ramones působil jako bubeník, a to od jejího vzniku v roce 1974 do roku 1978, kdy odešel unavený z koncertování. Po odchodu však pro Ramones produkoval i některá další alba (například Too Tough to Die nebo Road to Ruin). Zemřel 11. července 2014 na rakovinu žlučovodu. Z původní sestavy Ramones byl posledním žijícím členem.
77 let Marián Varga, slovenský hudební skladatel a hráč na klávesové nástroje, především na Hammondovy varhany. Měl zásadní podíl na formování populární hudby na Slovensku. Na konci 60. let vytvořil se skupinou Prúdy jedno z nejvýznamnějších slovenských alb, Zvoňte, zvonky. V 70. letech vedl instrumentálně nejvyspělejší rockový soubor v Československu – Collegium Musicum. Na začátku 70. let byl v západní Evropě údajně prohlášen za jednoho z nejlepších hráčů na Hammondovy varhany v Evropě. Marián Varga nebyl zdravotně zcela v pořádku, měl problémy se žaludkem, obstrukční onemocnění plic a nakonec také rakovinu. Zemřel 9. srpna 2017.

31.1. Narození
73 let Philip David Charles „Phil“ Collins, bývalý anglický zpěvák a bubeník, člen hudební skupiny Genesis a držitel cen Grammy a Oscar. Coby sólový zpěvák prodal více než 100 milionů kusů nahrávek. Dne 26. března 2022 Collins odehrál svůj poslední koncert a kvůli zdravotním problémům po operaci zad ukončil hudební kariéru. Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.
60 let Jeffrey John „Jeff“ Hanneman, americký kytarista a zakládající člen americké thrash metalové skupiny Slayer. Jeff byl "zdrženlivý člověk", když byl v zákulisí. Na rozdíl od ostatních členů byl v sociálním prostředí dost velmi vybíravý. Během kariéry, také moc neposkytoval rozhovory. Jeff se také zajímal o nacistické Německo a medaile, což se projevilo na textech ve skladbách a veřejnost jeho a zbytek skupiny považovala za nacisty. Zemřel 2. května 2013 na selhání jater, způsobené otravou po kousnutí pavoukem a také alkoholismem.
70 let Adrian Vandenberg, nizozemský malíř a kytarista, známý především z hardrockové skupiny Whitesnake. S touto skupinou začal spolupracovat v roce 1985, ale jejím členem se stal až o dva roky později. V kapele působil do roku 1991, krátce v ní opět hrál v letech 1994 a 1997. Později se skupinou několikrát vystoupil jako host.
Úmrtí
7 let John Kenneth Wetton, anglický zpěvák, baskytarista a kytarista. Vystupoval se skupinami jako Mogul Thrash, Family, King Crimson (spolupracoval s přítelem z dětství Robertem Frippem), Roxy Music/Bryan Ferry band, Uriah Heep, UK a Wishbone Ash. Wetton získal světovou popularitu v roce 1982 s nástupem nové skupiny Asia, když skupina prodala miliony kopií svého debutového alba, které se v hitparádě Billboard Hot 100 umístilo na prvním místě. V srpnu 2007 John Wetton podstoupil operaci srdce, která odsunula zbytek naplánovaného koncertního turné skupiny Asia do doby, než se zotaví. Zemřel dne 31. ledna 2017 ve věku 67 let po několikaletém boji s rakovinou tlustého střeva