Kalendárium - měsíc LISTOPAD

  • Číst 6784 krát

1.11. Narození
70 let Radim Pařízek, leader a bubeník heavy metalové kapely Citron a podnikatel v oblasti médií. Na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně získal titul RNDr. Byl majitelem Rádia Čas, Čas Rock, Čas Country, dříve i rádia Hey, byl i majitel Televize Relax, Rebel, později Ltv Plus a chtěl koupit tv Retro, ale z prodeje sešlo. Byl také jednatelem společnosti Digital Broadcasting s.r.o., která provozuje digitální televizní multiplex 24 v DVB-T2 a dříve multiplex 4 a Regionální síť 7 v DVB-T.

76 let James Richard Steinman, americký skladatel, textař a hudební producent. Působil také jako aranžér, pianista a zpěvák. Jeho tvorba zahrnovala písně v soudobém pro dospělé, rock, tanec, pop, hudební divadlo a filmovou hudbu. Napsal písně pro Bonnie Tyler a Meat Loaf.

2.11. Narození

79 let Keith Noel Emerson, britský rockový klávesista a hudební skladatel. Byl členem skupin Keith Emerson Trio, John Brown's Bodies, The T-Bones, V.I.P.'s, působil v doprovodné kapele zpěvačky P. P. Arnold, ze které v roce 1967 vznikla skupina The Nice. Roku 1970 stál u zrodu rockové superskupiny Emerson, Lake & Palmer (ELP). Po jejím rozpadu v roce 1979 se během 80. let úspěšně angažoval v nástupnické Emerson, Lake & Powell. Původní ELP se znovu spojili v 90. letech. Emerson se také v roce 2002 zúčastnil turné s jednorázově obnovenou skupinou The Nice. Emerson zemřel 10. března 2016 v kalifornské Santa Monice na střelnou ránu do hlavy, kterou si způsobil zjevně sám. Jeho tělo bylo nalezeno v jeho domě. Bylo též oznámeno že „'v současnosti' trpěl depresemi a degenerativními nervovými problémy, které negativně ovlivňovaly jeho schopnost hraní na klávesy“.

3.11. Narození

50 let Michael Gordon Thomson, známý jednoduše jako Mick, nebo pod jeho číslem #7, je známý především jako jeden ze dvou kytaristů skupiny Slipknot. V roce 2006 vyrazil na své vlastní kytarové turné, kde rozdával rady začínajícím kytaristům. Na DVD Voliminal: Inside the Nine řekl: "Trávím hodně času doma. Nechodím moc ven, protože se mě sousedé bojí.". O rok později si zahrál na albu Doomsday X od Malevolent Creation. Podle Coreyho je Mick zapáleným autorem poezie.

56 let Steven John Wilson, britský zpěvák a kytarista. Zakladatel rockové skupiny Porcupine Tree, spolu s izraelským hudebníkem Avivem Geffenem působí v projektu Blackfield, členem hudebních skupin No-Man, Bass Communion, Incredible Expanding Mindfuck, Storm Corrosion. Rovněž remixoval alba skupin Jethro Tull a King Crimson.

4.11. Narození

55 let Daniel Landa, český rockový zpěvák, skladatel, aktivista, kouč, amatérský bojovník Muay Thai, herec a automobilový závodník. Ve své tvorbě se zabývá vlasteneckými tématy. V roce 1988 založil společně s hercem Davidem Matáskem kapelu Orlík, jejíž název převzali od stejnojmenné vinárny. V roce 1990 vydala kapela první studiovou nahrávku Oi!, která si získala velkou oblibu. Oblíbená byla i mezi příslušníky hnutí skinheads. Texty některých písní (viz např. „Bílá liga“, „Bílej jezdec“) vyvolaly nesouhlasné postoje. Druhým a posledním albem byla Demise, po kterém se kapela rozešla.

67 let Jordan Charles Rudess, americký hudebník, hráč na různé klávesové nástroje. Od roku 1997 je členem skupiny Liquid Tension Experiment a od roku 1999 působí ve skupině Dream Theater; prvním albem skupiny, na kterém hrál je Metropolis Pt. 2: Scenes from a Memory. Mimo to vydal řadu sólových alb a spolupracoval s řadou dalších hudebníků, mezi které patří Rod Morgenstein, David Bowie, Steven Wilson nebo Neal Morse.

58 let Jeff Scott Soto, americký rockový zpěvák a skladatel. Nejznámější je jako zpěvák na prvních dvou albech Yngwieho Malmsteena a hlavní zpěvák Journey v letech 2006–2007. Soto také zpíval hlavní vokály ve skupině Eyes. Měl také dlouhé působení jako frontman hard rockové skupiny Talisman. V současné době působí jako sólový umělec se svou vlastní kapelou SOTO a jako zpěvák superskupin WET Sons of Apollo (také jako hlavní textař kapely) a Trans-Siberian Orchestra. Jeho styl sahá od hard rocku po power metal a je ovlivněn zpěváky jako Sam Cooke, Steve Perry z Journey a Freddie Mercury z Queen .

67 let Jeffrey Victor Watson, americký kytarista původně známý jako jeden ze zakládajících členů a hlavní kytarista kapely Night Ranger, ve které hrál jako spolukytarista s kytaristou Bradem Gillisem. Watson během svého působení v kapele vyvinul svou charakteristickou techniku klepání osmi prsty.

Úmrtí
4 roky Timi Hansen, dánský baskytarista. V letech 1981 až 1985 a 1992 až 1993 hrál v dánské heavymetalové kapele Mercyful Fate a v letech 1985 až 1987 v jejím nástupnickém projektu King Diamond Hrál spíše prsty než trsátkem na kytaru

3 roky Kenneth William David Hensley, hráč na klávesové nástroje (hlavně na Hammondovy varhany), kytarista, zpěvák, skladatel a producent, známý jako člen britské rockové skupiny Uriah Heep během 70. let. Podílel se na většině skladeb této skupiny, jako na hitech „Look at Yourself“, „Lady in Black“, „Easy Livin'“, „Stealin'“ a „Free Me“.

5.11. Narození

49 let Angela Nathalie Gossow, bývalá death metalová zpěvačka, žurnalistka a současná manažerka kapely Arch Enemy. Od roku 2000 do března 2014 účinkovala se švédskou kapelou Arch Enemy. Vystupovala se skupinami Asmodina a Mistress. Je jednou z mála death-metalových zpěvaček. Největší vliv na ni měli Jeff Walker, David Vincent, Chuck Billy, John Tardy a Chuck Schuldiner. Jelikož je proti krutosti, které je pácháno masným průmyslem na zvířatech, je už od dětství přísnou vegankou.

6.11. Narození

57 let Paul Brandon Gilbert. americký kytarista. Je velmi známý díky svému účinkování v kapelách Racer X a Mr. Big a s dalšími známými muzikanty. Obsadil čtvrté místo v žebříčku deseti největších kytarových drtičů všech dob ("Top 10 Greatest Guitar Shredders of All Time") magazínu GuitarOne a zaujal své místo i na listině padesáti nejrychlejších kytaristů všech dob ("Guitar World's 50 Fastest Guitarists of All Time") časopisu Guitar World.

73 let Chris Glen, skotský rockový hudebník. Proslavil se především hraním se Sensational Alex Harvey Band v letech 1972 až 1977 a Michael Schenker Group v letech 1980 až 1984, 2008 až 2010 a 2016 až 2020. Vystupoval také s Michael Schenker Fest; původními členy MSG kapely.

62 let Thomas " Craig " Goldy, americký hudebník, nejlépe známý jako kytarista rockových kapel Dio a Giuffria. V roce 2011 se Goldy stal členem Dio Disciples spolu s bývalými členy Dio kapely Scottem Warrenem , Rudym Sarzem a Simonem Wrightem a bývalým zpěvákem Judas Priest Timem „Ripper“ Owensem. V srpnu 2018 vydal Goldy spolu se svými bývalými spoluhráči z kapely Dio Rudy Sarzo a Simon Wright novou spolupráci přes Frontiers Records s názvem Dream Child. V projektu dále účinkují kytarista/klávesista Wayne Findlay (ex-MSG) a argentinský zpěvák Diego Valdez (Helker).

59 let Gregory Walter Graffin, americký zpěvák a evoluční biolog. Nejvíce je uznáván jako hlavní zpěvák a jediný stálý člen punkrockové kapely Bad Religion, kterou spoluzaložil v roce 1980. Na sólovou dráhu se vydal v roce 1997, kdy vydal album American Lesion . Jeho následné album Cold as the Clay vyšlo o devět let později. Jeho nejnovější sólové dílo je Millport, vydané v roce 2017.

7.11. Narození

56 let Steve Di Giorgio, americký baskytarista. Je známý svou prací s řadou heavymetalových kapel jako Sadus Death, Testament, Megadeth, Sebastian Bach, Iced Earth, Autopsy, Obituary, Control Denied, Dragonlord a Charred Walls of the Damned a vystupoval na více než 50 albech jako host, session nebo hudebník na plný úvazek.

63 let Tommy Thayer, americký hudebník a současný sólový kytarista rockové skupiny Kiss. Když Ace Frehley opustil Kiss, Thayer byl jasnou volbou. Už předtím pomáhal Acovi, aby se znovu naučil svoje sóla pro Reunion Tour. Kiss, kteří si chtěli udržet vzhled původní sestavy, rozhodli, že Thayer bude používat Frehleyho masku. První koncert s Kiss hrál Tommy v březnu 2002 na soukromé oslavě na Jamajce. O měsíc později se jako Spaceman objevil na padesátém výročí show Dicka Clarka American Bandstand. Od té doby Thayer s Kiss odehrál Kiss Symphony koncert v Melbourne (Austrálie), mini turné po Japonsku, turné s Aerosmith, světové turné Rock The Nation World Tour a několik dalších jednotlivých koncertů.

8.11. Narození

77 let Karel Kahovec, český zpěvák, hudební skladatel a kytarista. Začínal jako bigbeatová a rokenrolová hvězda 60. let 20. století, kdy působil jako člen skupin The Matadors a Flamengo. V současné době pokračuje v odkazu svého kamaráda zpěváka Petra Nováka. Hraje a zpívá v obnovené skupině George & Beatovens, se kterou vystupuje od počátku 90. let 20. století.

Úmrtí
1 rok Dan McCafferty, zpěvák skotské hardrockové skupiny Nazareth. McCafferty byl jedním ze zakládajících členů skupiny Nazareth, která byla založena v roce 1968. Vystupoval na všech albech skupiny a sám vydal dvě sólová alba.

9.11. Narození

72 let Dennis William Stratton, anglický kytarista, nejvíce známý jako dřívější člen heavy metalové skupiny Iron Maiden od října 1979 do října 1980.

Úmrtí

16 let Hugh Edward Thomasson, Jr., americký kytarista a zpěvák, nejvíce známý jako zakládající člen skupiny Outlaws a jako kytarista Lynyrd Skynyrd. Thomasson zemřel ve spánku dne 9. září 2007, na infarkt ve svém domě v Brooksville na Floridě ve věku 55 let.

2 roky Miloslav Benýšek, kytarista působil na české hudební scéně od sedmdesátých let. Byl členem řady rockových kapel, zahrál si například s Citrony, Framus 5 nebo Baletem, ve kterém působila také Iveta Bartošová. Dva roky byl členem formace Nahlas Ivana Hlase, působil také ve skupinách Tanja, Kóma, S.L.S. a George and Beatovens.Příčina smrti nejasná.

10.11. Narození

76 let Gregory Stuart „Greg“ Lake, britský hudebník, zpěvák, producent a skladatel, zakládající člen skupin King Crimson a Emerson, Lake & Palmer.

11.11. Úmrtí

8 let Phil Taylor, bubeník heavymetalové skupiny Motörhead mezi lety 1975–1984 a 1987-1992. Zemřel 11. listopadu 2015 po jaterním selhání.

12.11. Narození

76 let Buck Dharma, americký zpěvák a kytarista. V roce 1967 založil kapelu Soft White Underbelly, později známou jako Blue Öyster Cult. Je jediným stálým členem kapely, který v ní hraje od roku 1967

59 let David Warren Ellefson, americký baskytarista, který se nejvíce proslavil jako spoluzakladatel thrashmetalové skupiny Megadeth, ve které hrál mezi lety 1983–2002 a 2010–2021. Po odstoupení v roce 2002 se stal členem skupin Temple of Brutality, F5 a Killing Machine. Také spolupracoval se skupinou Soulfly. Dne 9. února 2010 se David vrátil ke své mateřské kapele Megadeth po boku Dava Mustaina, Chrise Brodericka a Shawna Drovera. Ellefson, stejně jako Mustaine, je křesťan. Řekl, že v devadesátých letech, když se zbavil drog, se vrátil i k Bohu. V květnu 2021 byl z Megadeth vyhozen kvůli nařčení ze sexuálního obtěžování. Následně založil vlastní kapelu s názvem The Lucid

55 let Aaron Stainthorpe, anglický zpěvák doom metalové kapely My Dying Bride.

13.11. Narození

75 let Oldřich Veselý, český zpěvák, klávesista a hudební skladatel. Roku 1974 se stal členem skupiny Synkopy 61, se kterou jako autor hudby spolupracoval již od roku 1967 a se kterou tehdy nahrál album Formule 1. Již o rok později ale odešel do pražského M.Efektu, kde působil až do roku 1979. Poté se vrátil zpět do Brna a v roce 1980 převzal vedení Synkop 61. Kapelu přetvořil do art rockové formace, stal se jejím frontmanem a hlavním zpěvákem a brzy následovala úprava názvu na „Synkopy & Oldřich Veselý“. V průběhu 80. let vydaly Synkopy alba Sluneční hodiny, Křídlení, Zrcadla a Flying Time (exportní anglická verze Křídlení). Poslední deska Dlouhá noc, ačkoliv opět nahraná se Synkopami, vyšla pod hlavičkou „Oldřich Veselý/Pavel Vrba“. Od roku 2002 spolupracoval jako hostující zpěvák se skupinou U nás se svítí. Ta se v roce 2005 přejmenovala na E-band a Veselý se stal jejím členem. S touto kapelou nahrál v roce 2011 album Restart. Zemřel 17. ledna 2018 ve věku 69 let.

14.11. Narození

72 let Frankie Banali, americký rockový bubeník, nejvíce známý pro svou práci s heavymetalovou skupinou Quiet Riot. Jeho charakteristický tón a kultovní bicí intra se poprvé proslavily na jejich albu Metal Health, které se jako první metalové album dostalo na první místo v žebříčku Billboard a zahájilo éru metalových kapel 80. let. Od roku 1993 byl manažerem kapely. Hrál na bicí v heavymetalové skupině WASP a také s Billy Idolem. Banali byl krátce hostujícím bubeníkem pro Faster Pussycat a Steppenwolf. V posledních měsících svého života byl také abstraktním malířem.

18. ledna 2017 byl Frankie uveden do Metalové síně slávy za svůj příspěvek k heavy metalovým bicím. V říjnu 2019 Banali odhalil, že mu byla 17. dubna diagnostikována rakovina slinivky břišní ve stádiu IV. Zemřel na tuto nemoc 20. srpna 2020 ve věku 68 let.

74 let James Young, americký rockový kytarista a zpěvák. V roce 1972 založil skupinu Styx, ve které hrál až do jejího rozpadu o dvanáct let později. Se skupinou znovu vystupoval v letech 1989 až 1992 a od roku 1995, kdy byla obnovena. Během neaktivního období skupiny vydal Young své první sólové album City Slicker, na kterém jej doprovázel původem český hudebník Jan Hammer

15.11. Narození

67 let Milan Balcar, nejvíce známý jako bubeník skupiny Katapult. Před tím bubnoval v jižanské kapele Pumpa. Zemřel 9.dubna 2004 po těžké nemoci ovlivněné alkoholem, ve věku 47 let.

49 let Chad Robert Kroeger, kanadský zpěvák, kytarista, skladatel, hlavní zpěvák a zakladatel hard rockové skupiny Nickelback. V roce 2008 byl zatčen za řízení v opilosti. V roce 2015 se musela odložit evropská část turné kvůli problému v cystě a jeho hrtanu, kdy musel jít na operaci.

17.11. Narození

53 let Paul Allender, k\tarista nejlépe známý pro svou práci s britskou extrémní metalovou kapelou Cradle of Filth. Byl dlouholetým členem s působením v kapele od roku 1992 do roku 1995 a poté znovu od roku 1999 do roku 2014.

77 let Martin Lancelot Barre, britský rockový hudebník, kytarista rockové skupiny Jethro Tull od roku 1969. Objevil se na všech albech Jethro Tull album kromě This Was. Styl hry je označován jako směs bluesového stylu Jeffa Becka a Erica Claptona, barokního stylu hry začátku 70. let, progressive rock a tradičního zvuku evropského folku.

57 let Richard Fortus, americký kytarista kapel Love Spit Love a reformovaných Psychedelic Furs, kde navázal spolupráci s Richardem Butlerem. V současnosti je Richard Fortus členem Guns N' Roses, kde nahradil Paula Tobiase.

18.11. Narození

61 let Kirk Lee Hammett, americký kytarista hrající v kapele Metallica. V roce 2003 se umístil v americkém hudebním magazínu Rolling Stone na jedenáctém místě v anketě o 100 nejlepších kytaristů světa. V roce 1980 založil spolu se zpěvákem Paulem Baloffem, kytaristou Gary Holtem, baskytaristou Geoffem Andrewsem a bicmanem Tomem Huntingem skupinu Exodus, která je aktivní dodnes.

39 let Johnny Christ, baskytarista americké kapely Avenged Sevenfold. Je to v pořadí čtvrtý baskytarista Avenged Sevenfold, přidal se k nim v roce 2003, kdy nahradil Dameona Ashe.

53 let Johan Patrik Mattias Liiva, švédský extrémní metalový zpěvák, nejvíce uznávaný jako zakládající zpěvák melodické death metalové kapely Arch Enemy a také bývalý člen Carnage, Furbowl a NonExist. V současné době pracuje jako zpěvák s Hearse .

75 let Herman' 'Ze German' 'Rarebell německý bubeník, který se proslavil jako člen skupiny Scorpions, ve které hrál mezi lety 1977 až 1995; objevil se na jejich 8 studiových albech.

73 let Rudy Sarzo, kubánsko-americký hard rockový a heavy metalový baskytarista. Sarzo hrál s mnoha významnými skupinami, včetně Quiet Riot, Ozzy Osbourne, Whitesnake, Manic Eden, Dio nebo Blue Öyster Cult.

47 let Shagrath (vlastním jménem Stian Tomt Thoresen), norský metalový hudebník a zpěvák skupiny Dimmu Borgir. V roce 2004 založil heavy metalovou skupinu Chrome Division, kde hraje na kytaru. Dále v roce 2009 založil skupinu Ov Hell s baskytaristou přezdívaným King ov Hell z Gorgoroth.

Úmrtí
6 let Malcolm Mitchell Young, zakládající člen, kytarista, doprovodný zpěvák a spoluautor písní australské rockové skupiny AC/DC. Členem kapely je také jeho bratr Angus. Na konci turné Black Ice World Tour byla Malcolmovi diagnostikována rakovina plic. Bylo léčeno v rané fázi, takže operace byla úspěšná a rakovina byla odstraněna. Měl také neurčené problémy se srdcem a měl kardiostimulátor. Young naposledy koncertoval s AC/DC na turné ve Španělsku v červnu 2010. Ze skupiny odešel kvůli zdravotnímu stavu v roce 2014. Podle zpráv deníku Sydney Morning Herald dožíval v domě s pečovatelskou službou specializující se na demenci.

3 roky László Benkő, maďarský rockový klávesista. V letech 1960–1962 byl členem skupiny Universitas. V roce 1962 spoluzaložil skupinu Omega. Až do své smrti byl spolu s Jánosem Kóborem jediným členem skupiny, který v ní hrál po celou dobu její existence. Zemřel v listopadu 2020 po dlouhodobé nemoci.

19.11. Narození

70 let Michal Ditrich, baskytarista, zakladatel Hypnotix a člen kapel Abraxas a Babalet.

52 let Justin Gunnar Walter Chancellor, anglický hudebník nejlépe známý jako baskytarista rockové skupiny Tool od roku 1995.

57 let Klaudius Kryšpín, český bubeník. V roce 1986 se stal členem legendární skupiny Pražský výběr místo Jiřího Hrubeše, který emigroval do Anglie. Do roku 1988 spolupracoval se skupinou Stromboli, než sám emigroval do Austrálie. V roce 2003 se vrátil do ČR a v roce 2006 se stal členem Pražského výběru II. Od roku 2009 bubeník AB Bandu, a od roku 2012 bubeníkem skupiny Motorband. Dále firemní hráč společností Mapex, Anatolian a Balbex. S Martinem Vajglem, Zdeňkem Zdeňkem a Tomášem Kašparem vystupoval se skupinou DRUMWAVE tour 2008 (DVD Evening for the advanced).

65 let Petr Roškaňuk, český rockový kytarista, skladatel a producent. Působil v řadě hudebních skupin, některé sám založil a vedl, je spoluzakladatelem skupiny Žlutý pes a po Ondřeji Hejmovi jejím nejdlouhodobějším členem. Produkuje, skládá a nahrává filmovou hudbu. V průběhu kariéry hrál folkrock, hardrock, metal-pop, rock 'n' roll, líbí se mu blues. Byl členem Aleš Brichta Bandu a autorem a koproducentem některých písní na sólových albech Aleše Brichty.

63 let Matt Sorum, americký rockový bubeník. Hrál v kapelách Hawk, nebo The Cult. V roce 1990 nahradil v kapele Guns N' Roses bubeníka Stevena Adlera. Sorum spolu s Guns N' Roses nahrál alba Use Your Illusion I, Use Your Illusion II a The Spaghetti Incident?. V roce 1997 byl v důsledků sporů s Axlem Rosem Sorum z Guns N' Roses vyhozen. Se dvěma ex-členy Guns N' Roses Slashem a Duffem McKaganem, působil v kapele Velvet Revolver, jejímiž členy jsou ještě Scott Weiland a Dave Kushner. V roce 2012 zakládá kapelu Rock N'Roll All Stars, později Kings of Chaos, jde o koncertní superkapelu. Matt také pracoval na sólových deskách pro Duffa McKagana, Gilbyho Clarka, Buddyho Riche, Sammyho Hagara, Tommy Leeho, Stevieho Salase, Macy Gray či Atifa Aslama.

21.11. Narození

46 let Tobias Sammet, zpěvák a textař německé powermetalové skupiny Edguy; tvůrce metalové opery Avantasia a člen metalového projektu Final Chapter. Byl i hostem Roba Rocka na albu Holy Hell a metalové opeře Aina.

Úmrtí

3 roky Mihály Tamás, držitel Kossuthovy ceny a držitel ceny Ference Liszta baskytarista, skladatel, přezdívaný Misi, bývalý člen skupiny Omega. Zemřel na rakovinu plic 21. listopadu 2020, nedlouho poté, co jeho kolega z Omega László Benkő.

22.11. Narození

40 let Corey Beaulieu, kytarista floridské neo- thrash metalové skupiny Trivium .

67 let Lawrence Henry Gowan, kanadský zpěvák a klávesista. Narodil se v Glasgow a vyrůstal na předměstí Toronta Scarborough, Ontario. Gowan je od května 1999 sólovým umělcem i hlavním zpěvákem a klávesistou skupiny Styx.

61 let Jim Matheos, americký kytarista a hlavní skladatel progresivní metalové skupiny Fates Warning, ve které je jediným původním stálým členem. Hraje také ve skupině OSI společně s Kevinem Moorem (Chroma Key, ex-Dream Theater),
a mnoha dalšími skupinami a umělci.

23.11. Narození

51 let Christopher James Adler, americký hudebník, nejlépe známý jako zakladatel a dlouholetý bubeník heavymetalové kapely Lamb of God v letech 1994 až 2019 a Megadeth v letech 2015 až 2016. Adler se zajímá o práva zvířat a je vegetarián.

58 let Michal Dvořák, český producent, skladatel, textař, autor filmové a scénické hudby, hráč na klávesové nástroje, zakládající člen skupiny Lucie, autor projektu Vivaldianno.
24.10. Narození
79 let Bev Bevan, anglický rockový hudebník, který byl bubeník a jeden z původních členů The Move a Electric Light Orchestra (ELO). Po skončení ELO v roce 1986, založil ELO Part II. Bevan také hrál na bicí ve skupině Black Sabbath v letech 1983–1984 a nahrál s nimi album The Eternal Idol z roku 1987.

77 let Lešek Semelka, český zpěvák, skladatel a hráč na klávesové nástroje, Jeho dráha v oblasti popmusic byla odstartována v roce 1968, kdy se stal členem hudební skupiny Cardinals. V roce 1970 vystřídal Vladimíra Mišíka v kapele Blue Effect. Zde působil až do roku 1975 a nahrál s Blue Effectem resp. Modrým efektem dvě alba Nová syntéza a Nová syntéza 2, na kterých kapela vystupovala společně s velkým jazzovým big-bandem Československého rozhlasu. V roce 1975 založil vlastní jazz-rockové uskupení Bohemia. Odtud se ale v roce 1978 zase do Modrého efektu vrátil zpět a vydržel zde až do roku 1981, kdy po neshodách s Radimem Hladíkem odešel podruhé. Prakticky souběžně s tím se od počátku 70. let pokoušel prorazit i jako zpěvák v tzv. hlavním písničkovém proudu, měl pro to i jisté předpoklady, neboť disponoval a až doposud disponuje zajímavě chraplavým a dle mnohých příjemně zastřeným hlasem. V roce 1981 založil další vlastní hudební uskupení SLS. (Společnost Leška Semelky), se kterým natočil jednu gramofonovou LP desku a několik SP desek. Od roku 2009 je členem souboru RockOpera.

Úmrtí
32 let Paul Charles Caravello, známý jako Eric Carr, americký hudebník, v letech 1980 až 1991 bubeník hard rockové skupiny KISS. Podle Bruce Kulicka byl Eric Carr členem skupiny, který je pro fanoušky nejpříjemnější. Odpovídal na každý e-mail od fanoušků, který dostal, a někdy dokonce zavolal fanouškům. Kulick si vzpomíná, že podepisoval autogramy pro fanoušky v mrazivém počasí před jejich hotelem, protože fanoušci nesměli do haly. Během koncertního turné k albu Hot in the Shade začal mít Eric zdravotní problémy. Byl mu diagnostikován nádor na srdci. Podstoupil operaci, při které mu byly odstraněny tumory na pravé srdeční komoře a na plicích. Navzdory radikální léčbě se Ericův zdravotní stav nezlepšoval a 24. listopadu 1991 zemřel ve věku 41 roků, ve stejný den jako frontman skupiny Queen, Freddie Mercury.

15 let Michael Lee, anglický bubeník nejlépe známý z turné a nahrávání v 90. letech s Jimmy Page a Robertem Plantem. Spolupracoval také na albu Iana Gillana z roku 2006 Gillan's Inn. Lee byl nalezen mrtvý ve svém bytě dne 24. listopadu 2008 poté, co utrpěl smrtelný epileptický záchvat .

32 let Freddie Mercury, rodným jménem Farrokh Bulsara, britský zpěvák a skladatel, člen rockové skupiny Queen. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších zpěváků v historii. Byl proslulý jak zpěvem, tak také charismatem a extravagancí během koncertů. Prohlásil, že „Žít do sedmdesáti by byla nuda“ a v roce 1991, den po přiznání, které nechal vydat a v němž bylo oznámeno, že se nakazil virem HIV, podlehl bronchopneumonii, komplikaci spojené s onemocněním AIDS.

25.11. Narození

78 let Ladislav Kantor, český politik zpěvák, hudební dramaturg a organizátor, hudební publicista, hudební režisér a scenárista, textař, pedagog, dlouholetý člen skupiny C&K Vocal a blízký spolupracovník kapelníka této skupiny Jiřího Cerhy. Zemřel po těžké nemoci ve věku 69 let.

Úmrtí
16 let Kevin Mark DuBrow, americký zpěvák, nejlépe známý jako hlavní zpěvák metalové skupiny Quiet Riot od roku 1975 do roku 1987 a znovu od roku 1993 až do své smrti v roce 2007. 25. listopadu 2007 byl Kevin DuBrow nalezen mrtvý ve svém domě v Las Vegas. Příčinou smrti bylo zjištěno smrtelné předávkování kombinací kokainu, léků proti bolesti a alkoholu.

26.11. Narozeni

79 let Ladislav Klein, kytarista, klávesista, flétnista, aranžér a skladatel, bývalý člen skupin Crossfire, Juventus, Olympic, Atlantis a George and Beatovens. Od roku 1992 omezil hudební činnost pouze na vystupování na výročních koncertech skupiny Olympic a začal se více věnovat tenisu.

78 let John Graham McVie, britský baskytarista známý jako člen rockové skupiny Fleetwood Mac. Jeho příjmení, zkombinované s příjmením Micka Fleetwooda, bylo inspirací pro jméno této skupiny. Ke skupině Fleetwood Mac se připojil krátce po jejím založení, kdy v roce 1967 nahradil baskytaristu Boba Brunninga.

27.11. Narozeni

61 let Charles Lee Benante, bubeník Anthrax a groovemetalové skupiny Pantera. Spolu s kytaristou Scottem Ianem je autorem většiny skladeb kapely. Kromě hraní na bicí je Benantě kytaristou a hrál na několika albech skupiny S.O.D. (Stormtroopers of Death), hrající crossover thrash. Pracuje také jako grafik a vytvořil přebaly mnoha alb Anthrax.

61 let Mike Bordin, americký bubeník a zakladatel skupiny Faith No More, je také známý jako bubeník Ozzyho Osbournea. Jeho poznávacím znamením jsou dlouhé dredy a hraní v kraťasech.

66 let Shane Thomas Embury, britský basista a člen grindcore a death metalové kapely Napalm Death od roku 1987. Embury má dlouhý seznam vedlejších projektů. Účinkoval v grindcore kapele Unseen Terror s Dickinsonem, který byl také členem Heresy. S Lou Kollerem z newyorské Sick of It All, která vydala své debutové album To Spite The Gland That Breeds, založil v roce 1993 industrial metalovou kapelu. Byl v kapele s Mitchem Harrisem a několika členy Obituary jménem Meathook Seed. Byl také součástí nekonvenční kapely Malformed Earthborn s baskytaristou Brutal Truth Danem Lilkerem, Lock Up s Tomasem Lindbergem z At the Gates a Brujeria, mexické death metalové kapely.

71 let Daryl Stuermer, americký kytarista a baskytarista. V letech 1975–1977 byl členem kapely Jean-Luc Pontyho a v roce 1977 nahradil Stevea Hacketta ve skupině Genesis. Ve skupinou hrál do roku 1996 a znovu v 2006–2007. Řadu let rovněž hrál v kapele Phila Collinse. Mimo Collinse, se kterým nahrál několik alb, hrál i na dalších sólových albech členů Genesis Mikea Rutherforda a Tonyho Bankse; mimo ně spolupracoval i s dalšími hudebníky, jako jsou například Philip Bailey, George Duke, Joan Armatrading nebo Frida Lyngstad.

28.11. Narozeni

52 let Gylve Fenris Nagell, lépe známý jako Fenriz, norský hudebník a politik, který je známý jako polovina metalového dua Darkthrone, vedle Nocturno Culta. Ačkoli je primárně bubeník, hraje také na basu, kytaru a zpívá v Darkthrone i jiných metalových skupinách. Fenriz je známý pro své encyklopedické znalosti mnoha různých forem hudby (zejména metalu), dychtivou podporu dalších undergroundových kapel a nezájem o mainstreamový hudební proud obecně. Fenriz má za sebou několik samostatných projektů, včetně blackmetalového projektu Isengard, dark ambient projektu Neptune Towers a doommetalového projektu Fenriz' Red Planet.

48 let Sigurd Wongraven, také známý jako Satyr, norský hudebník, který je zpěvák, kytarista, baskytarista a klávesista black metalové skupiny Satyricon. Přispíval také do dalších kapel jako Darkthrone, Eibon, Storm, Thorns, Black Diamond Brigade a Wongraven. O black metalu prohlásil: "To, black metal, nemusí být nutně satanské, pokud je to temné." Wongravenovi byl v říjnu 2015 diagnostikován nádor na mozku, který podle něj není nutné chirurgicky odstraňovat, „pokud se nezvětší“.

29.11. Narození

79 let Dieter „Quaster“ Hertrampf, německý kytarista a zpěvák. Je zakládajícím členem rockové skupiny Puhdys. "D" v názvu kapely znamená "Dieter". Svou přezdívku „Quaster“ dostal od svých kolegů z kapely, když měl potíže s instrumentálkou The Shadows „ Quartermaster's Store “. Po rozpadu Puhdys se Dieter Hertrampf začal věnovat svým sólovým projektům „Ich bereue nichts“, „Quaster & Friends“ a „Quaster unplugged“, se kterými cestoval od roku 2016. Jako host se účastní různých projektů, např. Bonfire and Friends“ a „Ostrock meets Classic“.

73 let Ondřej Konrád, český hudební ale i politický publicista, zpěvák a hráč na foukací harmoniku. V roce 1978 se podílel na debutovém albu skupiny Pražský výběr Žízeň. V osmdesátých letech byl členem skupiny Blues Band Luboše Andršta. Hrával také s Ivanem Hlasem. Byl redaktorem časopisu Melodie a v roce 1990 jedním ze zakladatelů časopisu Rock & Pop. V letech 1995–2003 spolu s Michalem Pavlíčkem tvůrcem pořadu Na Kloboučku. Spolu s Vojtěchem Lindaurem je spoluautorem knihy Bigbít z roku 2001. V současné době je členem skupiny Blues Session. Byl stálým spolupracovníkem Českého rozhlasu 6, nyní stanice Plus.

Úmrtí
22 let George Harold Harrison, britský rockový kytarista, zpěvák, skladatel a hudební a filmový producent, známý především jako člen kapely The Beatles. Po jejich rozpadu se dal na sólovou dráhu, zprvu velmi úspěšnou. Financoval velké charitativní projekty, spolupracoval se skupinou Monty Python, superskupinou Traveling Wilburys a proslul také jako propagátor hinduismu (přesněji řečeno hnutí Haré Kršna). Roku 1999 se do jeho domu v noci vloupal pomatený muž a těžce Harrisona zranil nožem. Svého manžela zachránila Olivia, která stihla zavolat pomoc a pomáhala Georgeovi s násilníkem zápolit, než přijela policie. Harrison se z tohoto traumatického zážitku už nikdy zcela nevzpamatoval. Roku 2001 v květnu mu byl odstraněn plicní nádor, nemoc však už byla na postupu a metastazovala do mozku.

29. listopadu 2001 George Harrison v Los Angeles v Kalifornii nemoci podlehl. Podle dostupných informací byl jeho popel podle jeho přání nasypán do indické posvátné řeky Gangy.
30.11. Narození
78 let Roger David Glover, velšský baskytarista a hudební producent, nejvíce známý jako člen skupiny Deep Purple. V roce 1964 spoluzaložil skupinu Episode Six, ke které se později přidal zpěvák Ian Gillan. Dvojice Glover/Gillan ze skupiny odešla v roce 1969 a oba se připojili ke kapele Deep Purple. Po čtyřech letech, kdy skupina nahrála nejznámější alba jako například In Rock nebo Machine Head, Byl vyhozen a nahrazen baskytaristou Glennem Hughesem a stal se hudebním producentem skupin jako Judas Priest, Nazareth a Elf. Vydal dvě sólová alba, Butterfly Ball (1974) a Elements (1978). Podílel se na pěti albech skupiny Rainbow. V roce 1984 nahrál další sólové album Mask. Ještě ten samý rok se připojil k obnoveným Deep Purple, kde působí dodnes. Roku 1988 nahrál spolu s Gillanem album Accidentally on Purpose; roku 2002 vydal sólové album Snapshot a v roce 2011 pak If Life Was Easy.

68 let Billy Idol, britský zpěvák, skladatel a herec.Člen kapel Chelsea a Generation X a to až do roku 1981, kdy nastartoval úspěšnou sólovou kariéru. Díky nápadnému blonďatému přelivu a zajímavému hlasu se stal jedním z vůdčích symbolů 80. let. Se svými spoluhráči z Generation X nahrál celkem čtyři studiová alba. Potkal kytaristu Steva Stevense. Společně pak nahráli několik hitů opět v punkrockovém stylu. Díky klipům vysílaným na MTV se stal jednou z prvních hvězd tehdy nového televizního kanálu. Jeho sláva v 90. letech upadala, dále se však věnoval hudební tvorbě. Zatím poslední nahrávka nese název Happy Holidays (2006) a společně s Billym se na ní podíleli Brian Tichy (kytara, basová kytara, bicí) a Derek Sherinian (klávesy). Zajímavostí je, že podle něj byla vytvořena postava Spika v seriálu Buffy, přemožitelka upírů a Angel. V lednu 2023 mu byla odhalena hvězda na Hollywoodském chodníku slávy.

80 let Leo David William Lyons, anglický hudebník, který byl především baskytaristou bluesrockové skupiny Ten Years After Jako producent Lyons spolupracoval s širokou škálou hudebníků včetně UFO, Waysteda, Motörhead, Richarda a Lindy Thompsonových a mnoha dalších.

Úmrtí
1 rok Christine McVie, anglická rocková zpěvačka, klávesistka a textařka. Svou slávu si získala jako členka skupin Chicken Shack a Fleetwood Mac, vydala i tři svá sólová alba. Zemřela ve věku 79 let na mozkovou příhodu.

23 let Donald Scott Smith, kanadský baskytarista rockové kapely Loverboy. 30. listopadu 2000 se Smith plavil na své lodi Sea Major se dvěma přáteli u pobřeží San Francisca poblíž mostu Golden Gate, když ho velká vlna smetla přes palubu. Pátrání prováděné pobřežní stráží a soukromou společností najatou přáteli a rodinou byla neúspěšná. Smith byl prohlášen za nezvěstného a pravděpodobně mrtvého, ztraceného na moři.