Kalendárium - měsíc srpen

  • Číst 7238 krát

1.8. Narození
72 let Tim Bachman - kanadský rockový kytarista a zpěvák. Od roku 1971 hrál se skupinou Brave Belt, která se však brzy rozpadla. Roku 1973 založil spolu se svými bratry Randym a Robbiem skupinu Bachman–Turner Overdrive. Ze skupiny odešel v roce 1974, kdy jej nahradil Blair Thornton. Skupina se později rozpadla a když byla v roce 1983 obnovena, opět s ní vystupoval také Tim Bachman; ten ze skupiny odešel o tři roky později. V roce 2014 byl obviněn ze sexuálního napadení nezletilých. Zemřel v dubnu 2023.
72 let Thomas Richard 'Tommy' Bolin - americký kytarista, známý účinkováním ve skupinách Zephyr (1969 až 1971), James Gang (1973 až 1974), Deep Purple (1975 až 1976) a také sólovou dráhou. Hrát začínal s místními skupinami okolo Sioux City a poté se přesunul do města Boulder v Coloradu, kde hrál se skupinou American Standard. Pak se připojil ke skupině Ethereal Zephyr, pojmenované podle vlaku mezi Denverem a Chicagem; ta pak jméno zkrátila na Zephyr. V roce 1976 v Miami zemřel na předávkování heroinem.
77 let Boz Burrell - baskytarista, kytarista a zpěvák známý svým působením v rockových skupinách King Crimson a Bad Company. Zemřel ve Španělsku na infarkt ve věku 60 let.
55 let Daniel Joseph Donegan - americký hudebník, který slouží jako kytarista a klávesista heavymetalové skupiny Disturbed .Donegan začal hrát na kytaru jako teenager a nakonec založil kapelu Vandal, což byla glammetalová kapela ve stylu 80. let. Hrál také s některými členy Vandal v jiné kapele, která se jmenovala Loudmouth, a ve spolupráci s členem kapely Disturbed Mikem Wengrenem se věnoval skupině vedlejšího projektu Fight or Flight. Donegan byl přidán do seznamu kytarové show Chop Shop„ Top 100 nejkompletnějších kytaristů všech dob na číslo 76.
64 let Joseph Thomas Elliott - anglický zpěvák, nejlépe známý jako hlavní zpěvák a jeden ze zakládajících členů hard rockové kapely Def Leppard. Byl také zpěvákem tribute kapely Davida Bowieho The Cybernauts a cover skupiny Mott the Hoople Down 'n' Outz. Je jedním ze dvou původních členů Def Leppard, kteří jsou stále v kapele, a jedním ze tří, kteří vystupují na každém albu Def Leppard. Elliott je známý svým výrazným a širokým chraplavým hlasem.
Úmrtí
4 roky Ian Gibbons - anglický klávesista, nejpozoruhodnější hraním s The Kinks. Gibbons spolupracoval s Rogerem Chapmanem, Sweet, Suzi Quatro a Ianem Hunterem. Zemřel 1. srpna 2019 doma ve věku 67 let na rakovinu močového měchýře.

2.8. Narození
75 let Andrew „Andy“ Fairweather-Low - britský kytarista, skladatel a zpěvák. V 60. letech byl spoluzakladatelem popové skupiny Amen Corner. Hrál s The Who (podílel se na albech Who Are You a It's Hard) a Joem Satrianim. Spolupracoval i s umělci jako jsou Roger Waters, Eric Clapton a Bill Wyman. Od 70. let též vydával svá sólová alba. Skupina Budgie zařadila coververzi jeho skladby "I Ain't No Mountain", z alba Spider Jiving, na svém albu z roku 1975 Bandolier.
54 let Jan Axel Blomberg - norský hudebník známý jako Hellhammer, bubeník blackmetalové skupiny Mayhem, do které vstoupil v roce 1988. V roce 1987 Blomberg založil avantgardní blackmetalovou skupinu Arcturus (pod jménem Mortem) se Steinarem Sverdem Johnsenem, která se rozpadla v r. dubna 2007 a znovu se dali dohromady v roce 2011. Pojmenoval se po švýcarské extrémní metalové kapele Hellhammer. Blomberg je trojnásobným vítězem ceny Spellemannprisen.
72 let Joe Lynn Turner - americký rockový zpěvák, nejvíce známý pro jeho práci s kytaristou Ritchie Blackmorem ve skupinách Deep Purple a Rainbow a s Yngwie Malmsteenem.
73 let David Alan "Ted" Turner - anglický kytarista a zpěvák, známý z účinkování v rockové skupině Wishbone Ash, ve které se společně s Andy Powellem proslavil aranžemi dvou sólových kytar. Při nahrávání používal též havajskou kytaru.

3.8. Narození

70 let John „ Ian “ Bairnson - skotský hudebník, nejlépe známý jako jeden z hlavních členů Alan Parsons Project. Byl multiinstrumentalista, který hrál na saxofon a klávesy, i když byl nejlépe známý jako kytarista. Byl také známý tím, že preferoval zvuk šest pencí před plektrem. Kromě práce s Parsonsem byl Bairnson také členem skupiny Pilot a hrál na kytaru na čtyřech albech Kate Bush, včetně kytarového sóla na jejím debutovém singlu z roku 1978 „ Wuthering Heights “.
53 let Stephen „Steph“ Carpenter - americký hudebník, známý jako spoluzakladatel a kytarista alternativní metalové skupiny Deftones. Carpenter se umístil na 60. místě v anketě The Guitar World 's The 100 Greatest Metal Guitarists .
67 let Ian Crichton - kytarista kanadské progresivní-pop-rockové kapely Saga. Je mladším bratrem Jima Crichtona, který hraje na baskytaru v Saze. Ian se inspiroval Queen a Jeffem Beckovými. Jeho jedinečný styl kombinuje melodické linky se zběsilými rychlými běhy, které „létají“ přes složité progresivní zvukové plochy.
60 let James Alan Hetfield - americký kytarista, zpěvák a jeden ze zakládajících členů kapely Metallica. Hetfield uvádí, že největší vliv na něho měly kapely jako Aerosmith, Motorhead, Black Sabbath, Led Zeppelin, Queen, AC/DC, Judas Priest nebo Deep Purple. Před Metallicou hrál v kapelách Obsession, Phantom Lord a Leather Charm. Během nahrávání alba St. Anger v letech 2002–2003 Hetfield podstoupil sedmiměsíční protialkoholní léčbu.

4.8. Narození
54 let Max Cavalera - americký muzikant brazilského původu. Po smrti svého otce musel pracovat, aby uživil svojí matku a mladšího bratra. Po návštěvě prvního rockového koncertu se Max a jeho bratr Igor rozhodli založit kapelu. Max se začal učit na kytaru a jeho bratr na bicí. Když bylo Maxovi 14 a Igorovi 13 let, založili spolu skupinu Sepultura. V roce 1985 vyšlo jejich první EP Bestial Devastation a v roce 1986 první album Morbid Visions. Se Sepulturou hrál až do roku 1996. Po vydání alba Roots a smrti svého nevlastního syna z kapely odešel. Chvíli se věnoval svému projektu Nailbomb a brzy založil skupinu Soulfly.
64 let Robbinson Lantz Crosby - americký kytarista, člen glam metalové skupiny Ratt, která v 80. letech získala v USA několik platinových alb. Crosby zemřel v roce 2002 na předávkování heroinem. Ačkoli jeho smrt byla údajně způsobena komplikacemi AIDS, ve skutečnosti zemřel na předávkování heroinem (ačkoli předtím byl také pozitivně testován na virus HIV).
Úmrtí
17 let John Tilden Locke - americký rockový klávesista. Byl členem klasické sestavy skupiny Spirit a v letech 1980–1982 hrál ve skupině Nazareth.

5.8. Narození
60 let Steve Lee - švýcarský hudebník, nejlépe známý jako zpěvák kapely Gotthard. V roce 2007 Leeho kontaktoval Arjen Anthony Lucassen , aby se objevil na albu Ayreon z roku 2008 01011001. Zpíval vokály po boku dalších progresivních rockových a progresivních metalových zpěváků. Mluvil plynně italsky, německy, anglicky a francouzsky. Steve Lee byl zabit při nehodě na motocyklu 10 mil jižně od Mesquite v Nevadě na Interstate 15, když náklaďák narazil do zaparkovaného motocyklu, který následně zasáhl a zabil Leeho. Švýcarská kapela Blue Cold Ice Creams mu věnovala píseň Moon of Midnight .
68 let Eddie " Fingers " Ojeda - americký hudebník nejlépe známý jako kytarista heavymetalové skupiny Twisted Sister. Byl členem klasické sestavy kapely.
64 let Pat Smear - americký kytarista, který působil hned v několika populárních rockových kapelách. Hrál mimo jiné s The Germs, Nirvanou a Foo Fighters
Úmrtí
3 roky Tony Costanza - americký bubeník, známý tím, že byl prvním bubeníkem heavymetalové kapely Machine Head, který v kapele hrál v letech 1992 až 1993. Constanza zemřel ve spánku 4. srpna 2020 ve věku 52 let.

6.8. Narození
63 let Edmund Stasiak – polský rockový kytarista. Krátce hrál v kapele Easy Rider, a v letech 1981-1988 účinkoval v kapele Lady Pank, se kterou natočil pět alb. Poté byl kytaristou skupiny Papa Dance
71 let Vinnie Vincent - americký kytarista a skladatel, který je známý zejména působením v glamrockové skupině Kiss, kde působil v letech 1982 až 1984. Spolupodílel se na albech Creatures of the Night a Lick It Up. Později založil vlastní skupinu, Vinnie Vincent Invasion. Ve skupině Kiss se maskoval jako Ankh-Warrior. Později se však skupina rozhodla make-up nechat stranou a tak mohli fanoušci vidět, jaký je to rozdíl. S make-upem a bez.

7.8. Narození
65 let Paul Bruce Dickinson - zpěvák, skladatel, šermíř a pilot, který se nejvíce proslavil působením v heavymetalové skupině Iron Maiden. Do roku 1980 působil v kapele Samson, ale v roce 1981 se připojil k Iron Maiden. Jeho první nahrávka s Iron Maiden byla na albu The Number of the Beast z roku 1982. V roce 1993 kapelu opustil a věnoval se vlastní tvorbě, ale roku 1999 se vrátil zpět ke kapele, kde působí dodnes. V roce 2012 v rozhovoru pro BBC, že je konzervativní a euroskeptik, i když žije převážně ve Francii, v roce 2016 v referendu hlasoval pro odchod Spojeného království z EU a podporoval Brexit.
V roce 2015 mu byla diagnostikována rakovina jazyka. Jelikož byl nádor podchycen v raném stadiu, byl úspěšně vyléčen. V roce 2017 vydal svou autobiografii s názvem What Does This Button Do?. Knihu česky vydalo nakladatelství Grada pod značkou Cosmopolis v roce 2021 pod názvem Co dělá tenhle knoflík? V roce 2019 mu Sarajevo udělilo čestné občanství jako poděkování za to, že v roce 1994 odehrál se svou skupinou Skunkworks koncert v tehdy dlouhodobě obléháném městě. Událost se stala námětem dokumentárního filmu Scream For Me Sarajevo (2017)

8.8. Narození
61 let Ralph Rieckermann - německý hudebník a filmový skladatel. Nejznámější je jako baskytarista rockové skupiny Scorpions. V roce 1992 nahradil Francise Buchholze jako basista pro Scorpions. Do roku 2003 s nimi nahrál několik alb a absolvoval s nimi několik světových turné. V roce 2003 Rieckermann ukončil svou kariéru jako baskytarista u Scorpions. Žije v Los Angeles.
62 let Richard Allan Ream, známý jako Rikki Rockett - aamerický rockový bubeník, nejznámější jako zakladatel a dlouholetý bubeník rockové skupiny Poison. Koncem roku 1993 vypukl ve skupině spor, když Rikki Rockett zjistil, že tehdejší kytarista Poison Richie Kotzen měl poměr s jeho snoubenkou. Richie Kotzen byl po tomto incidentu ze skupiny vyhozen.

9.8. Narození
64 let Aleš Brichta - český metalový zpěvák, textař, skladatel a autor výtvarných návrhů. Zakládající člen a kdysi vůdčí osobnost legendární české thrash metalové skupiny Arakain. V současnosti vystupuje se svou vlastní kapelou Aleš Brichta Project. V roce 2008 byl posluchači českého Radia Beat zvolen v kategorii „Osobnost“ do Beatové síně slávy.
67 let Steve Mann - anglický kytarista, klávesista, hudební producent a inženýr, nejlépe známý jako člen Andy Scott's Sweet v letech 1989 až 1995 a jako člen mnoha kapel německého kytaristy Michaela Schenkera. Je také součástí projektu s McAuleym, přezdívaným McAuley-Mann, od kterého se očekává vydání alb
Úmrtí
6 let Marián Varga - slovenský hudební skladatel a hráč na klávesové nástroje, především na Hammondovy varhany. Měl zásadní podíl na formování populární hudby na Slovensku. Na konci 60. let vytvořil se skupinou Prúdy jedno z nejvýznamnějších slovenských alb, Zvoňte, zvonky. V 70. letech vedl instrumentálně nejvyspělejší rockový soubor v Československu – Collegium Musicum. Významná byla jeho spolupráce s Pavolem Hammelem, s nímž nahrál pět hudebních alb. Složil také hudbu k několika filmům a inscenacím, divadelním i televizním. Od rozpadu Collegia Musica (1979) vystupoval také především sólově. Varga patří ke generaci vlivných rockových klávesistů s nezaměnitelným stylem hry. Na začátku 70. let byl v západní Evropě údajně prohlášen za jednoho z nejlepších hráčů na Hammondovy varhany v Evropě. Marián Varga nebyl zdravotně zcela v pořádku, měl problémy se žaludkem, obstrukční onemocnění plic a nakonec také rakovinu. Zemřel 9. srpna 2017.

10.8. Narození
76 let Ian Scott Anderson MBE - skotský hudebník (zpěvák, flétnista, kytarista) a skladatel, vůdčí osobnost světově proslulé rockové skupiny Jethro Tull. Hudba Iana Andersona a jeho skupiny byla od počátku inspirována starou britskou lidovou hudbou, blues a rockem. Originální zvuk a melodicko-harmonické principy, kombinující hard rock s charakteristickými postupy renesanční lidové hudby a tradicí potulných pěvců a bardů té doby činí hudební výraz kapely i autorových sólových projektů zcela nezaměnitelnými. Kromě hudební činnosti je i úspěšným podnikatelem, vlastní několik lososích farem.

11.8. Umrtí
12 let Jani Lane - americký zpěvák, frontman, textař a hlavní skladatel glam metalové skupiny Warrant . Skupina zažila úspěch od roku 1989 do roku 1996 s pěti alby, která dosáhla mezinárodního prodeje přes 10 milionů. Lane opustil Warrant v roce 2004 a znovu v roce 2008 po krátkém shledání. Lane také vydal sólové album Back Down to One v roce 2003 a album Love the Sin, Hate the Sinner s novou skupinou Saints of the Underground, v roce 2008. Lane během své kariéry přispíval zpěvem a psaním písní k různým projektům. 11. srpna 2011 policejní oddělení v Los Angeles a místní zpravodajské stanice oznámily, že Lane byl nalezen mrtvý po akutní otravě alkoholem v hotelu Comfort Inn v Woodland Hills v Kalifornii ve věku 47 let.

12.8. Narození
74 let Mark Freuder Knopfler - britský kytarista, zpěvák a skladatel. Jeho pěvecký styl je nejlépe popisován německou frází Sprechstimme – ne přímo zpěv, ne přímo mluva. Mark Knopfler je nejznámější jako kytarista a zpěvák skupiny Dire Straits, ale také vydal několik sólových alb, hrál v jiných skupinách (např. The Notting Hillbillies) a spolupracoval s jinými muzikanty jako např. s Bobem Dylanem, Ericem Claptonem atd. Je považován za jednoho z nejlepších kytaristů, kteří hrají prsty bez trsátka. V žebříčku časopisu Rolling Stone „100 Greatest Guitarists of All Time“ dosáhl 44. příčky.
Úmrtí
6 let Ivo Pavlík - český hudební skladatel, klávesista a klarinetista. V roce 1970 se stal vedoucím ostravské R & B skupiny, která z původního názvu Majestic byla přejmenovaná na Orchestr Ivo Pavlíka.Byl manželem zpěvačky Heidi Janků a s bývalou manželkou, zpěvačkou Věrou Špinarovou měl syna Adama Pavlíka.

13.8. Narození
77 let Michal Prokop, český rockový zpěvák, hudební skladatel,a kulturní činitel. Působí v hudební skupině Framus Five. V roce 2007 byl uveden do beatové síně slávy v kategorii osobnost.
71 let Hugh Edward Thomasson, Jr., americký kytarista a zpěvák, zakládající člen skupiny Outlaws a kytarista Lynyrd Skynyrd. Thomasson zemřel ve spánku dne 9. září 2007, na infarkt ve svém domě v Brooksville na Floridě ve věku 55 let.
70 let František „Fero“ Griglák, slovenský rockový kytarista, frontman jazz rockové skupiny Fermata.

14.8. Úmrtí
27 let Michael „Miki“ Volek, český rokenrolový zpěvák, kytarista, pianista, skladatel a showman, přezdívaný král českého rokenrolu. Jeho zájem o rokenrol vzbudil roku 1956 článek o Elvisi Presleym v časopise Dikobraz, ve kterém se psalo o „novém úpadkovém hudebním stylu, vzniklém v prohnilém imperialismu“. Miki Volek zemřel začátkem srpna 1996 ve svém bytě v Praze 7 ve Veletržní ulici. Pravděpodobnou příčinou smrti bylo krvácení do jícnu jako následek dlouhodobého nadměrného požívání alkoholu. Jeho mrtvé tělo bylo nalezeno až 14. srpna.
10 let Allen Lanier, americký rockový kytarista a klávesista. V roce 1967 spoluzaložil skupinu Blue Öyster Cult, ve které působil do roku 1985 a znovu od roku 1987 do roku 2006, kdy se přestal věnovat hudbě. Zemřel na chronickou obstrukční plicní nemoc ve svých sedmašedesáti letech.

15.8. Narození
73 let Tommy Aldridge, americký hard rockový a heavy metalový bubeník, člen skupin Black Oak Arkansas, Pat Travers Band, Ozzy Osbourne, Gary Moore, Whitesnake, Ted Nugent a v současné době hraje s Thin Lizzy.
71 let Chuck Burgi, americký bubeník, bratr herce Richarda Burgie. Hraje nebo hrál s Al Di Meola, Brand X, Rainbow, Blue Öyster Cult, Meat Loaf nebo Bon Jovi.
67 let Peter-John Vettese, britský klávesista, skladatel a producent. Hrál po hospodách a klubech ve Skotsku, když uviděl inzerát v Melody Makeru, kterým někdo hledal klávesistu, později vyšlo najevo, že to je skupina Jethro Tull. Vettese též v roce 1983 spolupracoval na sólovém albu frontmana J. Tull Iana Adersona Walk Into Light. Vettese napsal polovinu písniček na tomto albu, které se též stalo pozoruhodným pro jeho inovativní hru na elektronické klávesy. ettese má v současné době podepsánu smlouvu s EMI a má své vlastní nahrávací studio v Londýně, kde též píše hudbu pro filmy.
Úmrtí
33 let Viktor Robertovič Coj, sovětský umělec a lídr rockové skupiny Kino. je považován za jednoho z průkopníků ruského rocku a má dodnes velmi mnoho obdivovatelů v zemích bývalého Sovětského svazu. Jen málo hudebníků v dějinách ruské hudby bylo více oblíbených a mělo větší vliv na svůj žánr než Viktor Coj a jeho rocková skupina Kino. Coj přispěl velkou spoustou hudebních a uměleckých děl, mezi nimiž bylo např. deset hudebních alb. Zemřel 15. srpna 1990 ve věku 28 let při dopravní nehodě, když usnul při řízení. V celém Rusku se neoficiálně hovoří o vraždě na objednávku jako odpůrce režimu.
11 let Bob Birch, americký hudebník a baskytarista. Od roku 1992 byl členem doprovodné skupiny Eltona Johna. Krátce se rovněž objevil ve skupině Iron Butterfly a spolupracoval s mnoha dalšími hudebníky, mezi které patří například Lauren Wood, Dharma Buds, Keith Emerson a B. B. King. V srpnu 2012 se pravděpodobně zastřelil.

16.8. Narozeni
56 let Jason Everman, americký kytarista, hrál se skupinami Nirvana a Soundgarden. V únoru 1989 začal hrát s Nirvanou jako doprovodný hráč na kytaru. Je zaznamenaný jako druhý kytarista na albu Bleach (na jejím obalu je i zobrazen), ve skutečnosti na něm však nehrál. Jeho členství v kapele bylo do velké míry založeno na jeho finančním příspěvku 606,17 dolarů, který kapele daroval, aby mohla album nahrát. Poté z Nirvany odešel a vstoupil do Soundgarden. Když opustil i ji, tak se stal vojákem americké armády. Letmo se objevil v dokumentu pojednávající o frontmanovi britské kapely Motörhead Lemmy (2010).
Úmrtí
46 let Elvis Aron Presley, známý také jako „Král Rock 'n' Rollu“, americký zpěvák a herec. Dokázal skloubit inspiraci z černošského spirituálu, blues a country a stal se nejvýznamnější postavou amerického rock and rollu. Během své více než dvacet let trvající kariéry překonal mnoho rekordů prodeje desek a návštěvnosti koncertů. Víc než 100 jeho singlů se dostalo do TOP 30 ve Spojených státech a 17 se dostalo na 1. místo. Prodalo se přes jednu miliardu jeho nahrávek.

17.8. Narození
61 let Gilbert "Gilby" Clarke, americký kytarista. Již od dětství jej bavilo hrát na hudební nástroje, kvůli kterým zanedbával školu. Na začátku osmdesátých let působil v popové kapele Candy, která vydala album Whatever Happened To Fun. Poté se stal členem metalové kapely Kill For Thrills. Nejvíce se ale proslavil během svého tříletého angažmá v kapele Guns N' Roses, kde v listopadu 1991 nahradil kytaristu Izzyho Stradlina. S kapelou se v letech 1991 až 1993 účastnil světového turné s názvem Use Your Illusion Tour a podílel se na nahrávání alba The Spaghetti Incident?. V roce 1994 nahrál své debutové sólové album Pawnshop Guitar, na kterém se objevilo mnoho jeho přátel včetně všech tehdejších členů Guns N' Roses. Ve stejném roce jej z Guns N' Roses frontman Axl Rose vyhodil a nahradil jej svým přítelem Paulem Tobiasem.
74 let John Thomas " Sib " Hashian, americký hudebník, nejlépe známý jako bubeník rockové kapely Boston.
46 let Tarja Soile Susanna Turunen Cabuli. finská zpěvačka, která je pro svůj původ a pro zpěv, při kterém „zamrazí“, nazývána ledovou královnou severu. Tarja dostala nabídku od Tuomase Holopainena k účasti na společném akustickém projektu a návrh přijala. Po krátké době se k nim přidal kytarista Emppu Vuorinen a vznikla skupina Nightwish. V roce 1997 vydalo finské vydavatelství Spinefarm Records jejich debutové album Angels Fall First, kombinující metal a klasickou hudbu. Ve stejné době se Tarja zúčastnila Savonlinnského operního festivalu, a tím se zapsala do povědomí posluchačů jako zpěvačka dvou odlišných druhů zpěvu – metalu a klasické hudby.

19.8. Narození
72 let John Deacon, britský baskytarista legendární rockové skupiny Queen. Někdy hrál také na klávesy nebo kytaru. Nebyl tak produktivním skladatelem jako spoluhráči Freddie Mercury nebo Brian May, přesto napsal pro kapelu několik hitů, jako You're My Best Friend, I Want to Break Free nebo Another One Bites the Dust. Roku 1997 se stáhl do ústraní, zatímco zbylí členové Queen (Brian May a Roger Taylor) pokračují v hudební činnosti.
78 let Ian Gillan, britský zpěvák, známý jako člen hardrockové skupiny Deep Purple a také díky jednoletému angažmá v Black Sabbath. Zpíval také roli Ježíše Krista na původní nahrávce rockové opery Andrew Lloyda Webbera Jesus Christ Superstar. Ian Gillan byl v letech 1969–1973 členem Deep Purple a zpíval na slavných albech Fireball a Machine Head. Po odchodu z Deep Purple se stáhl z hudebního světa a vrhl se do světa obchodu, ale neúspěšně. Povzbuzen vřelým přijetím na Butterfly Ball v roce 1975 se rozhodl pokračovat v pěvecké kariéře a založil Ian Gillan Band (1975–1978). Zvuk kapely původně tíhl k výraznému jazz-rocku, avšak nebyl příliš populární, a tak byl nahrazen tvrdším hardrockovým zvukem, přičemž Gillan obměnil sestavu a zkrátil název kapely na Gillan (1978–1983). Poté kapelu rozpustil s tím, že jeho poškozené hlasivky potřebují odpočinek. V roce 1983 se stal členem Black Sabbath a nahrál s nimi album Born Again. Krátce po ukončení turné k albu na začátku roku 1984 se připojil ke znovu sjednoceným Deep Purple. V roce 1989 je opět opustil, ale vrátil se o tři roky později, v roce 1992 a od té doby zůstává členem.
64 let Stephen Grimmett, britský heavymetalový zpěvák, nejlépe známý jako hlavní zpěvák Grim Reaper . Grimmett byl z četných sestav Grim Reaper během existence kapely jediným stálým členem od roku 1982 do roku 1988, poté od roku 2006 až do své smrti v roce 2022. Mimo Grim Reaper byl Grimmett spojován s mnoha dalšími různými metalovými akty/projekty - Onslaught , než založil Lionsheart, The Steve Grimmett Band a GrimmStine. Zemřel 15. srpna 2022 ve věku 62 let.
60 let Joey Tempest, zpěvák a textař švédské skupiny Europe. Je, mimo jiné, autorem jejich největšího hitu The Final Countdown. V roce 1979 založil s Johnem Norumem, Tony Renem a Peterem Olssonem skupinu Force, přejmenovanou na Europe. Po jejím rozpadu se v roce 1993 vydal na sólovou dráhu. Po znovuobnovení skupiny v roce 2004 se stal opět jejím zpěvákem.
Úmrtí
26 let Petr Novák, český zpěvák a skladatel, který proslul řadou popových hitů, ve kterých uplatňoval svůj charakteristický vysoko položený hlas a melancholicky romantický projev. V roce 1963 založil s kamarády první skupinu, která později dostala název George and Beatovens. Ve sklepě natočili několik písniček a dvě z nich publicista Jiří Černý vybral do svého hudebního pořadu Houpačka. Skladba „Já budu chodit po špičkách“ se okamžitě stala hitem. V roce 1966 nastoupil do skupiny Flamengo. S ní vydal první singly „Já budu chodit po špičkách“ a „Povídej“. Následoval další úspěšný singl „Náhrobní kámen“. V roce 1967 vyhrála tato píseň 1. místo v anketě Zlatý slavík v kategorii Píseň. Písně „Náhrobní kámen“ a „Já budu chodit po špičkách“ vyšly u hudebního vydavatelství Supraphon, pak už Novákovy desky vydával do roku 1994 Panton. Po celou svou kariéru bojoval Petr Novák s velmi špatným zdravotním stavem. Moc nejedl, o to více kouřil a pil alkohol, mnohokrát musel být hospitalizován. Měl vyložený odpor k jídlu a dá se říci, že trpěl mentální anorexií. Měl výrazné problémy s chůzí, koncem 80. let spadl ze schodů a zlomil si nohu v krčku. Jeho zdravotní stav velmi zhoršila rozsáhlá trombóza v dolních končetinách. Několik týdnů před smrtí musel od lékařů dostávat injekce, aby na dvouhodinovém koncertě mohl fungovat. Jedno z jeho posledních vystoupení proběhlo v kostele, kde za doprovodu kytary a violy odehrál své největší hity. Zemřel 19. srpna 1997 ve spánku na srdeční kolaps a celkové vyčerpání organismu.

20.8. Narozeni
57 let Dimebag Darrel, kytarista kapel Pantera, Damageplan a Rebel Meets Rebel. Zemřel 8. prosince 2004 rukou „fanouška” jménem Nathan Gale, který tvrdil, že mu členové Pantery kradou skladby které napsal. Incident se odehrál v klubu Alrosa Villa,v Columbusu. Během koncertu Damageplan se Nathan dostal na pódium a střelil Dimebaga několikrát do hlavy.
71 let Douglas Lars Fieger, americký hudebník a frontman novovlné skupiny The Knack a spolu s Berton Averreem napsal píseň "My Sharona", mezinárodní hit
roku 1979.
74 let Philip Parris Lynott, irský zpěvák, instrumentalista, skladatel a člen rockové skupiny Thin Lizzy. Jeho otec byl černý Guayanec a matka Irka.V roce 1969 v Dublinu založil skupinu Thin Lizzy. Phil ve skupině působil jako zpěvák a baskytarista. První velký hit skupiny byl tradicional „Whiskey In The Jar“. Mezinárodní úspěch měla i skladba „The Boys Are Back In Town“.
4. ledna 1986 zemřel ve věku 36 let na selhání srdce, ledvin a zápal plic.
75 let Robert Anthony Plant CBE, anglický rockový zpěvák a textař, především známý jako člen skupiny Led Zeppelin, ale také čtyřicetiletou sólovou kariérou. Robert Plant je považován za jednoho z nejvýznamnějších rockových zpěváků všech dob, který inspiroval například Freddieho Mercuryho, Axla Rose a Chrise Cornella. V roce 2006 byl heavymetalovým časopisem Hit Parader označen za největšího metalového zpěváka všech dob, roku 2008 se dostal v žebříčku časopisu Rolling Stone na 15. místo mezi 100 nejvýznamnějších zpěváků rock and rollu a v roce 2011 ho čtenáři téhož časopisu označili za nejlepšího rockového zpěváka vůbec.
Úmrtí
3 roky Frankie Banali, americký rockový bubeník, nejvíce známý pro svou práci s heavymetalovou skupinou Quiet Riot . Jeho charakteristický tón a kultovní bicí intra se poprvé proslavily na jejich albu Metal Health , které se jako první metalové album dostalo na první místo v žebříčku Billboard a zahájilo éru metalových kapel 80. let. Od roku 1993 byl manažerem kapely. Hrál na bicí v heavymetalové skupině WASP a také s Billy Idolem . Banali byl krátce turné bubeník pro Faster Pussycat a Steppenwolf. V posledních měsících svého života byl také abstraktním malířem. V říjnu 2019 Banali odhalil, že mu byla 17. dubna diagnostikována rakovina slinivky břišní ve stádiu IV. Zemřel na tuto nemoc 20. srpna 2020 ve věku 68 let.

21.8. Narozeni
58 let Mike Howe, americký heavymetalový zpěvák, který vystupoval s Metal Church, Heretic a krátce s losangeleskou metalovou skupinou Snair v polovině 80.
72 let Glenn Hughes, britský baskytarista a zpěvák, který v 60. letech působil jako frontman skupiny Finders Keepers a ve funk rockové kapele Trapeze. V polovině 80. let také působil jako hlavní zpěvák skupiny Black Sabbath a spolu s Davidem Coverdalem se v 70. letech (1973 až 1976) připojil k Deep Purple, kde působil jako baskytarista/zpěvák. Celá osmdesátá léta se zabýval spoluprací s jinými hudebníky. Na Nový rok 1991 nakoukl do "death´s door" jak sám říká. Rozhodl se začít žít jinak. Již za rok vydává sólovky Blues. Začíná spolupracovat s hudebníky po celém světě (J.J. Marsh, Dario Mollo, Chad Smith, Marc Bonilla, Gary Moore, John Norum, Joe Lynn Turner, Tony Iommi a mnoho dalších). Téměř každý rok se objevuje aspoň jedno album, které nese Glennovu stopu. Své sólové desky vydává v duchu hard rocku s příměsí funky, soulu a blues. V případ spoluprací mu však nedělá problém zazpívat jakýkoliv žánr. Krátce také spolupracoval s českou kapelou Monkey Business.
Úmrtí
1 rok Stuart Anstis, kytarista, který hrál s black metalovou kapelou CRADLE OF FILTH.

22.8. Narozeni
64 let Juan Croucier, americký hudebník kubánského původu. Je nejlépe známý jako baskytarista hardrockové / glammetalové skupiny Ratt . Croucier hrál také s Dokken asi čtyři roky a několikrát s kapelou cestoval po Německu. Byl členem Ratt a Dokken současně po dobu přibližně 18 měsíců.
78 let Freddy Steady, bubeník švýcarské hardrockové skupiny Krokus a skupiny italské zpěvačky Ginny Nannini.
Úmrtí
2 roky Eric Wagner, americký heavymetalový zpěvák, nejlépe známý pro svou práci s doom metalovou kapelou Trouble, Wagner zemřel na komplikace COVID-19 v Las Vegas 22. srpna 2021 ve věku 62 let.

24.8. Narozeni
60 let John Bush, americký heavymetalový zpěvák a skladatel. Prosadil se v 80. letech jako hlavní zpěvák a textař Armored Saint , heavymetalové kapely z Los Angeles v Kalifornii. V roce 1992 se připojil k thrash metalové kapele Anthrax , se kterou zůstal až do roku 2005 a krátce se vrátil v letech 2009–2010. Bush také od roku 1999 až po současnost přerušovaně působil u reformovaného Armored Saint.
74 let Petr Hejduk, český bubeník a zdravotník, známý především ze svého působení ve skupinách Olympic a Balet. Od mládí chtěl studovat lékařství, ale otec filharmonik jej přesvědčil ke studiu hudby. Po opuštění hudební kariéry absolvoval zdravotnický kurz a v roce 1990 začal pracovat jako řidič-zdravotník na zdravotnické záchranné službě.10. května 1995 podlehl rakovině.
78 let Kenneth William David Hensley, hráč na klávesové nástroje (hlavně na Hammondovy varhany), kytarista, zpěvák, skladatel a producent, člen britské rockové skupiny Uriah Heep během 70. let. Podílel se na většině skladeb této skupiny, jako na hitech „Look at Yourself“, „Lady in Black“, „Easy Livin'“, „Stealin'“ a „Free Me“.
55 let Andreas Kisser, nejvíce známý jako kytarista brazilské thrash metalové skupiny Sepultura, sále Nailbomb a De La Tierra.

25.8. Narozeni
61 let Vivian Patrick Campbell, irský rockový kytarista a zpěvák. V současné době hraje se skupinami Def Leppard a Thin Lizzy. Před nástupem do Def Leppard v dubnu 1992, byl člen Whitesnake, Sweet Savage, Trinity, Riverdogs a Shadow King. Poprvé se prosadil jako zakládající člen skupiny Ronnieho Jamese Dia Dio. Od roku 2014 vystupuje se skupinou Last in Line.
71 let Geoffrey „Geoff“ Downes, britský rockový klávesista, skladatel a hudební producent. Je známý především jako člen skupin Asia, Buggles a Yes. V Yes hrál v letech 1980 a 1981, kdy kapela vydala album Drama, opětovně se k této skupině připojil v roce 2011 a nahrál s ní desku Fly from Here. Od konce 80. let vydává rovněž vlastní sólové desky.
72 let Robert John Arthur „Rob“ Halford. anglický zpěvák a skladatel. Nejvíce se proslavil jako frontman heavymetalové skupiny Judas Priest, která byla založena v roce 1969. Je známý díky silném hlasu s širokým rozsahem a jeho image koženého oblečení s cvočky, které se v heavy metalu stalo ikonou.[1] Podílel se také na několika vedlejších projektech jako Fight, Two a Halford. Rob je ženatý se svým manželem Thomasem. Halfordovo skrývání sexuality během působení v Judas Priest mu způsobilo deprese a uzavřenost, což mu způsobilo závislost na drogách a alkoholu. V roce 2021 veřejně přiznal, že poslední dva roky bojoval s rakovinou prostaty a musel podstoupit několik operací a léčeb.
77 let Keith John Moon, anglický bubeník, člen skupiny The Who. Byl proslulý svým chaotickým stylem hry na bicí a destruktivním životním stylem. Moon se ke skupině Who připojil v roce 1964, kdy nahradil Douga Sandoma. Hrál na všech albech skupiny, počínaje debutovým My Generation (1965) až po Who Are You (1978), vydaném dva týdny před jeho smrtí. V roce 1967 během jejich vystoupení v The Smothers Brothers Comedy Hour měl Moon v jednom z bubnů uložené trhaviny. Během finále "My Generation" nálož vybouchla. Spekuluje se o tom, že právě tento výbuch měl za následek, že Townshend pak měl problémy se sluchem, ačkoli sám Townshend to přisuzoval dlouhodobému používání sluchátek v nahrávacím studiu. Během jeho jediného bubenického sólo vystoupení v televizi Moon naplnil průhledné bubny vodou a zlatými rybičkami a hrál na ně pro obecenstvo. Za podobné šaškárny získal přezdívku "Moon the Loon". Stal se jedním z nejznámějších bubeníků.
74 let Gene Simmons, americký baskytarista, zpěvák a zakládající člen hard rockové skupiny Kiss. Z koncertů je známý kostýmem démona, pliváním ohně, pliváním umělé krve a vyplazováním jazyka.

26.8. Narozeni
83 let Nik Turner, anglický saxofonista, flétnista a zpěvák. V letech 1969 až 1976 a znovu 1982 až 1984 byl členem skupiny Hawkwind.
Úmrtí
18 let Denis " Piggy " D'Amour, kanadský kytarista, člen technothrash metalové skupiny Voivod od jejího založení v roce 1982 až do své smrti v roce 2005. D'Amourův přístup k hudbě byl spíše anarchický a experimentální než přísný a teoretický. V dětství se učil hrát na klasické housle. Byl ovlivněn progresivními rockovými umělci jako King Crimson , Pink Floyd a Rush. V létě 2005 byla D'Amourovi diagnostikována rakovina tlustého střeva. D'Amour upadl do kómatu na jednotce paliativní péče v montrealské nemocnici 25. srpna 2005, obklopen v posledních hodinách rodiny a přátel. Kytarista zemřel následující den přibližně ve 23:45.
16 let Petr Kaplan, český zpěvák a doprovodný kytarista.Svou první skupinu s názvem Samuel's Band založil v roce 1958. Ve skupině s ním rovněž hrál i baskytarista Pavel Chrastina, se kterým později opět spolupracoval. V roce 1962 spolu s Chrastinou a dalšími založil skupinu Olympic, kterou následující rok opustil. V letech 1964–1968 hrál se skupinou Mefisto. V roce 1967 vystoupil spolu se skupinou Rogers Band Františka Ringo Čecha na prvním československém beatovém festivalu v Lucerně. V roce 1968 obnovil skupinu Samuels pod názvem Mickey and the Samuels, která se po značné proměně členů rozpadla v roce 1975.

27.8. Narozeni
70 let Alex Lifeson, kanadský muzikant, kytarista kanadské rockové skupiny Rush. Vedle muziky, je Lifeson spolumajitel torontské restaurace The Orbit Room, pilot s licencí, motocyklový jezdec a kuchař
73 let Philip Neil Murray, skotský baskytarista, nejlépe známý pro jeho spolupráci s Whitesnake, skupinou Briana Maye , Black Sabbath a Gary Moore .
Úmrtí
17 let Jesus " Jesse " Ernesto Pintado Andrade, mexicko-americký kytarista nejlépe známý jako kytarista britské grindcoreové kapely Napalm Death. Pintado začínal v grindcore kapele Terrorizer, kde nahrál album World Downfall, první album s Peteem Sandovalem, který později skupinu opustil a připojil se k Morbid Angel. Pintado se připojil k Napalm Death v roce 1989, kde nahradil kytaristu Billa Steera bezprostředně před nahráváním jejich alba Harmony Corruption,

29.8. Úmrtí
2 roky Ron Bushy, americký rockový bubeník. V roce 1966 se stal členem skupiny Iron Butterfly

30.8. Úmrtí
32 let Vladimír Padrůněk, český rockový a jazzrockový baskytarista. Je znám ze svého působení ve skupinách Jazz Q, Energit, Etc…, Abraxas a dalších. Začátkem 80. let začalo nejtěžší období Padrůňkova života. K jeho neustálým problémům s komunistickým režimem se připojily i zdravotní problémy. Objevilo se podezření na roztroušenou sklerózu. Tyto špatné zprávy se snažil potlačit alkoholem. Na jaře 1981 krátce působil ve skupině Abraxas Slávka Jandy. Jeho zdravotní stav se ale prudce zhoršoval a na další tři roky se umělecky odmlčel zcela. Namísto toho se stal tragickou figurkou pražských restaurací. V roce 1985 svitla nová naděje. Působil ve skupině Moby Dick (od roku 1986 Dux). V roce 1988 se ale stáhl z hudebního světa definitivně. Jeho nahrávky s Duxem jsou zachyceny na desce In memoriam Vladimíra Padrůňka (1992). V srpnu 1991 zemřel.

31.8. Narození
60 let Reb Beach, americký rockový kytarista, známý především jako člen skupin Whitesnake a Winger.
75 let Rudolf Schenker, německý kytarista, skladatel. Je spoluzakladatel a kapelník hard rockové hudební skupiny Scorpions. Také jeho bratr Michael Schenker je kytarista a bývalý člen Scorpions.