Kalendárium - měsíc září

  • Číst 6735 krát

1.9. Narození
46 let Dirk Sauer - německý kytarista a spoluzakladatel powermetalové hudební skupiny Edguy. Tu založil v roce 1992 se svými spolužáky Tobiasem Sammetem, Jensem Ludwigem a Dominikem Storchem, když mu bylo pouhých čtrnáct let. Od té doby ve skupině podílí na všech albech. Ve skupině hraje na doprovodnou kytaru.
2.9. Narození
72 let Michael Kaminski - anglický hudebník. Proslavil se především hraním na housle v rockové kapele Electric Light Orchestra (ELO) v letech 1973 až 1979 a turné od roku 1981 do roku 1986 a také tím, že byl členem Electric Light Orchestra Part II od roku 1991 do jeho konce v roce 2000 a poté. Orchestr od roku 2000 do současnosti.
66 let Steve Porcaro - americký hudební skladatel a hráč na klávesové nástroje. Proslavil se jako zakládající člen skupiny Toto.
3.9. Narození
74 let Vladimír „Vlado“ Čech - český rockový bubeník, člen skupiny Blue Effect Svou hudební dráhu započal v roce 1967 v amatérské skupině The Ducks. Krátce se objevil ve skupině Apollobeat a hrál také ve skupině New Force, kde poznal Vladimíra Mišíka. Na podzim 1968 se s Mišíkem stal členem nově založené skupiny Blue Effect, kde působil až do roku 1981. Tehdy s Leškem Semelkou založil skupinu S.L.S., ve které zůstal tři roky. V roce 1984 se vrátil do Blue Effectu, ale kvůli dlouhodobým problémům s alkoholismem zanechal v létě 1985 aktivního hraní.
81 let Alan Charles Jardine - americký zpěvák, kytarista a multiinstrumentalista. V roce 1961 byl spoluzakladatelem skupiny The Beach Boys, se kterou byl v roce 1988 uveden do Rock and Roll Hall of Fame. V roce 2010 vydal své první sólové album s názvem A Postcard from California.
68 let Stephen Philip "Steve" Jones - anglický rockový kytarista, zpěvák a herec, jeden ze zakládajících členů punk rockové skupiny Sex Pistols. Později byl spolu s bubeníkem této skupiny Paulem Cookem členem kapely The Professionals. Dále byl členem superskupiny Chequered Past a vydal rovněž dvě sólová alba.
Úmrtí
13 let Mike Edwards známý též jako Swami Deva Pramada nebo zkráceně Pramada - anglický violoncellista a hudební pedagog. Nejvíce znám je jako člen skupiny Electric Light Orchestra (v letech 1972 až 1975). Zemřel tragicky dne 3. září 2010, když se na jeho auto svalil balík sena vážící 600 kg.
4.9. Narození
53 let Igor Graziano Cavalera - brazilský hudebník, nejlépe známý jako bývalý bubeník metalové skupiny Sepultura, kterou v roce 1984 spoluzaložil se svým bratrem Maxem . Max kapelu opustil v roce 1996 a Cavalera sám by odešel o deset let později, čímž se stal posledním původním členem Sepultury, který opustil kapelu. Bratři se od té doby sešli v kapele Cavalera Conspiracy. Hrál v kapelách Nailbomb a Strife. Jak jeho hip-hopové vlivy sílily, začal hrát DJ. Cavalera je polovinou DJ dua Mixhell, projektu, který založil se svou ženou Laimou Leyton.
79 let Vladimír „Guma“ Kulhánek - přední český baskytarista. Byl členem mnoha významných českých hudebních skupin např. Flamengo, Bohemia, Blues Band, Etc..., Stromboli, nebo Krausberry. Je oblíbeným studiovým hráčem a podílel se na dlouhé řadě hudebních alb různých žánrů. Má velmi osobitý a nezaměnitelný styl plný bohatých figur. Jako jeden z mála českých baskytaristů používá bezpražcovou baskytaru.
67 let Blackie Lawless - metalový zpěvák, skladatel, kytarista, baskytarista a herec, nejvíce známý jako frontman heavy metalové skupiny W.A.S.P. Blackie řekl, že byl v mládí „velmi aktivní“ v církvi a znovu se narodil v 11 letech. V dospívání se Blackie od církve obrátil a začal se zajímat o okultismus. Ale o okultismus se zajímal jen krátce než odešel z církve, a pokračoval v tématech okultismu až do svého návratu ke křesťanství v pozdějších letech.
5.9. Narození
77 let Freddie Mercury, rodným jménem Farrokh Bulsara - britský zpěvák a skladatel, člen rockové skupiny Queen. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších zpěváků v historii. Byl proslulý jak zpěvem, tak také charismatem a extravagancí během koncertů. Prohlásil, že „Žít do sedmdesáti by byla nuda“ a v roce 1991, den po přiznání, které nechal vydat a v němž bylo oznámeno, že se nakazil virem HIV, podlehl bronchopneumonii, komplikaci spojené s onemocněním AIDS.
68 let Brad Wilk - americký bubeník. V roce 1991 spoluzaložil skupinu Rage Against the Machine, ve které hrál do jejího rozpadu v roce 2000 a od roku 2007, kdy byla obnovena, je opět jejím členem. V neaktivním období skupiny hrál se skupinou Audioslave. V roce 2016 se přidal do skupiny Prophets of Rage. Spolupracoval se skupinou Black Sabbath, s níž nahrál album 13. Roku 1997 mu byl diagnostkován diabetes. Je vegetarián a praktikující buddhista.
6.9. Narození
63 let Petr Novák - český zpěvák a skladatel, který proslul řadou popových hitů, ve kterých uplatňoval svůj charakteristický vysoko položený hlas a melancholicky romantický projev. Jedno z posledních velkých vystoupeních měl v roce 1996 na hudebním festivalu Open Air Trutnov. V roce 1963 založil s kamarády první skupinu, která později dostala název George and Beatovens. Ve sklepě natočili několik písniček a dvě z nich publicista Jiří Černý vybral do svého hudebního pořadu Houpačka. Skladba „Já budu chodit po špičkách“ se okamžitě stala hitem. Po celou svou kariéru bojoval Petr Novák s velmi špatným zdravotním stavem. Moc nejedl, o to více kouřil a pil alkohol, mnohokrát musel být hospitalizován. Měl vyložený odpor k jídlu a dá se říci, že trpěl mentální anorexií. Měl výrazné problémy s chůzí, koncem 80. let spadl ze schodů a zlomil si nohu v krčku. Zemřel 19. srpna 1997 ve spánku na srdeční kolaps a celkové vyčerpání organismu.
73 let Luboš Pospíšil - český zpěvák a hudebník, známý hlavně jako frontman poprockové skupiny 5P. Pospíšil byl v 70. letech 20. století člen souboru C&K Vocal, pak odešel na sólovou dráhu. Prvním sólovým počinem byl v roce 1981 singl Kráska v nesnázích. Na svém debutovém albu Tenhle vítr jsem měl rád spolupracoval s hudebním skladatelem Otakarem Petřinou, textařem Ladislavem Kantorem.
71 let Bernd Römer - německý kytarista a rockový hudebník. Römer nahrál na přelomu 70. a 80. let s Karat důležitá německy psaná alba, jako Über Sieben Brücken , Schwanenkönig a Der Blaue Planet. Na začátku osmdesátých let byl Bernd Römer vyhlášen nejlepším kytaristou v NDR skupinou DT64. V roce 1983 mu byla s ostatními členy Karat udělena Národní cena NDR III . Třída umění a literatury. Ve finále Německé ligy ledního hokeje v letech 2005, 2006, 2008, 2009, 2012, 2013 a 2021 zahrál Bernd Römer na kytaru před domácími zápasy Eisbären Berlin německou státní hymnu podle interpretace Jimiho Hendrixe . Americká státní hymna .
80 let George Roger Waters - britský rockový hudebník, zpěvák a skladatel. Proslavil se svým působením v kapele Pink Floyd v letech 1965–1985, kde hrál na baskytaru, zpíval a v pozdějších letech byl i hlavním skladatelem. Na odchod z Pink Floyd navázal svojí sólovou kariérou, vydal tři studiová alba a jeden soundtrack. V roce 1990 zorganizoval koncert The Wall – Live in Berlin. V roce 2005 vydal operu Ça Ira a 2. července 2005 vystoupil společně s Pink Floyd na koncertě Live 8.
7.9. Narození
62 let Vilém Čok - český zpěvák, baskytarista a bavič.V roce 1978 založil pražské punkové trio Zikkurat, než v únoru 1981 uskutečnil svůj životní přestup do legendárního Pražského výběru. Po zákazu Pražského výběru v roce 1983 hrál se skupinou Moped. V roce 1986 zase začal koncertovat s Výběrem a byl hostujícím zpěvákem a baskytaristou skupiny Stromboli, kterou založil kytarista Výběru Michal Pavlíček (Čok složil text a nazpíval píseň „Ó hory“). Na konci 80. let založil skupinu Nová Růže. Po jejím rozpadu vytvořil skupinu Delirium tremens. V roce 2003 začal opět koncertovat Pražský výběr, než se definitivně rozpadl roku 2006. Vilém Čok zpíval v muzikálech Excalibur, Obraz Doriana Graye a dalších. Kromě toho zpívá se svou skupinou ByPass.
68 let Leonard Haze – americký bubeník hjard rockové kapely Y&T a spolupracovník Ian Gillan Band. Zemřel po boji s chronickou obstrukční plicní nemocí.
Úmrtí
28 let Petr Kalandra - český hudebník, zpěvák, kytarista, hráč na foukací harmoniku a skladatel. Působil ve skupinách Marsyas, ASPM, Blues Session či Čundrgrund. Byl vyhledávaným studiovým hráčem, nazpíval také písně pro film Tankový prapor. Jeho smrt v září 1995 způsobilo naprosté selhání organismu, poté, co se v nemocnici vzpamatovával z pádu, při kterém si zlomil několik žeber.
45 let Keith John Moon - anglický bubeník, člen skupiny The Who. Byl proslulý svým chaotickým stylem hry na bicí a destruktivním životním stylem. Moon se ke skupině Who připojil v roce 1964, kdy nahradil Douga Sandoma. Hrál na všech albech skupiny, počínaje debutovým My Generation (1965) až po Who Are You (1978), vydaném dva týdny před jeho smrtí. Zemřel na předávkování prášků na spaní.
8.9. Narození
78 let Kelly Groucutt - anglický hudebník, nejlépe známý jako baskytarista a příležitostný zpěvák rockové kapely Electric Light Orchestra.
9.9. Narození
77 let Anatoli „Tolja“ Kohout - český rockový bubeník, který působil v řadě hudebních skupin (zejména ve skupině Katapult), pracoval též jako studiový hudebník. V 80. letech 20. století emigroval do Anglie, kde si založil obchod s hudebními nástroji. V následující dekádě se vrátil zpět do Československa a opět se připojil ke skupině Katapult, ve které působil s přestávkami v letech 1998 - 2004 až do roku 2007. Kohout zemřel na rakovinu prostaty 9. října 2007 ve věku 61 let.
78 let Doug Ingle - americký rockový klávesista a zpěvák. Byl známý především jako zakládající člen a hlavní skladatel skupiny Iron Butterfly. S úspěchem druhého alba Iron Butterfly se Ingle stal multimilionářem, ale během několika let přišel kvůli neplacení daní o většinu svého majetku, včetně 600akrového ranče. Hudbě se věnoval minimálně, pracoval mj. jako malíř pokojů.
Úmrtí
49 let Robert Young - skotský hudebník. Byl členem alternativní rockové kapely Primal Scream od roku 1984 do roku 2006. Původně byl baskytarista, později kytarista a hráč na klávesy. Young byl nalezen mrtvý ve svém bytě v Hove ve východním Sussexu odpoledne 9. září 2014. Jeho smrt byla oznámena o dva dny později. Příčina smrti nebyla oficiálně oznámena. Alan McGee , který byl manažerem Primal Scream, však naznačil, že to byl důsledek zneužívání drog nebo alkoholu:
10.9. Narození
74 let Barriemore Barlow - anglický bubeník. Proslavený je především jako člen skupiny Jethro Tull, kde účinkoval od května 1971 do června 1980. Byl spolužákem a přítelem Iana Andersona a v Jethro Tull nahradil odcházejícího Clive Bunkera. Barlow opustil Jethro Tull v roce 1980, kdy po dokončení turné Stormwatch odešel dělat různé projekty, včetně práce s Robertem Plantem, Johnem Milesem a Jimmy Pagem. Začal též pracovat se svou vlastní skupinou nazvanou Storm. Hrál na albu Yngwie Malmsteena, Rising Force.
68 let Pat Mastelotto - americký bubeník a perkusionista, od roku 1994 člen rockové skupiny King Crimson. V roce 1983 Pat Mastelotto spoluzaložil pop rockovou skupinu Mr. Mister, která vydala tři alba, z nichž Welcome to the Real World (1985) se počátkem roku 1986 umístilo na prvním místě v žebříčku Billboard 200.
44 let Mustis je pseudonym Øyvinda Johana Mustaparty - norského klávesisty nejlépe známého pro svou práci v symfonické black metalové kapele Dimmu Borgir a také v black / thrash metalové skupině Susperia.
73 let Joe Perry - americký kytarista, člen skupiny Aerosmith. Od roku 2015 je také členem kapely Hollywood Vampires, ve které hraje společně s Johnnym Deppem a zpěvákem Alicem Cooperem.
77 let Donald George Powell - anglický hudebník, bubeník hardrockové skupiny Slade. V roce 1972 také spolu s Holderem a Leou napsal jeden ze Sladeových Top 10 hitů „ Look Wot You Dun “ a na pozadí písně vydával zvuky oddechování. 4.července 1973 měl autonehodu, které zanechala Powella bez chuti a čichu a stále má vážné problémy s krátkodobou pamětí, zatímco dlouhodobá paměť zůstala nedotčena. Powell chodil s pomocí tyče a musel být zvednut na svou bicí soupravu.
11.9. Narození
63 let Claus Lessmann - německý heavymetalový hudebník a bývalý zpěvák heavymetalové skupiny Bonfire . Byl jediným členem a jediným zpěvákem Bonfire, který se objevil na všech albech kapely. Lessmann byl také jedním ze dvou původních členů kapely až do ledna 2015, druhým byl hlavní kytarista Hans Ziller . Před nástupem do Bonfire v roce 1978 byl v kapelách Ginger a Sunset. V současné době je zpěvákem Phantom 5.
70 let Tommy Roland Shaw - americký kytarista, zpěvák, skladatel, hudebník a producent, známý jako člen skupiny Styx. Kromě Styx působil i v dalších skupinách jako Damn Yankees, Shaw Blades a vydal též několik sólových alb.
12.9. Narození
76 let Darryl DeLoach,- americký rockový zpěvák a textař. V roce 1966 se stal členem skupiny Iron Butterfly, se kterou nahrál její první studiové album Heavy; DeLoach ze skupiny odešel ještě před vydáním alba. Později vystupoval se skupinou nazvanou Two Guitars, Piano, Drum and Darryl, kde vedle něj hráli ještě Craig Tarwater, Ron Woods, Don MacAllister a John Day. Darryl Deloach zemřel v domě své matky v San Diegu v roce 2002 po dlouhém boji s rakovinou jater.
55 let Reid Laurence " Larry " LaLonde - je americký hudebník nejlépe známý jako kytarista skupiny Primus, na pozici, kterou zastává od roku 1989, kde je známý svým experimentálním doprovodem. baskytaru spoluhráče Lesa Claypoola. Dříve hrál na kytaru pro několik skupin včetně Possessed a Blind Illusion.
71 let Neil Ellwood Peart - kanadský bubeník a skladatel, působící v torontské skupině Rush, do které vstoupil roku 1974. Obdržel mnoho cen za své hudební výkony a byl známý svou technickou dokonalostí a vitalitou. Vedle hudební činnosti byl Peart také plodným spisovatelem, který vydal několik pamětí o svém cestování a byl také hlavním textařem skupiny Rush. Peart zemřel 7. ledna 2020 v Santa Monica, Kalifornie, na agresivní formu rakoviny mozku. Jeho nemoc byla jeho blízkými utajovaná až do jeho smrti.
13.9. Narození
55 let Bobby Koelble - americký kytarista, který vystupuje v žánrech death metal, blues, funk a jazz a jako studiový hudebník na volné noze. Nejznámější je asi jeho vystoupení s death metalovou kapelou Death. Album, na kterém hrál, Symbolic , bylo Joelem McIverem z britského hudebního časopisu Record Collector považováno za „tak dokonalé, jak se metal dostane“
62 let David Scott Mustaine - americký kytarista, skladatel a zpěvák speed/thrash metalové skupiny Megadeth. Narodil se Emily a John Mustainovým a od 15 let žil ve vlastním bytě, ve kterém vydržel díky obchodu s drogami. Vyrůstal na různých předměstích jižní Kalifornie. Jako frontman skupiny Megadeth, bývalý kytarista a spoluzakladatel kapely Metallica, je jeden z hrstky lidí považovaných za průkopníky thrash/speed metalu. Dne 17. června 2019 Mustaine prostřednictvím Facebooku uvedl, že má rakovinu jícnu. Lékaři mu prý dávají 90% šanci na zotavení a její nenávratnost. Megadeth kvůli Mustainovi tak ukončili turné pro rok 2019. V říjnu oznámil, že léčba byla úspěšná.
56 let Tim „Ripper“ Owens - americký zpěvák, který se stal po odchodu zpěváka Roba Halforda členem britské metalové skupiny Judas Priest. Dříve pracoval jako úředník; členem Judas Priest byl v letech 1996–2003. Jeho hlas údajně nestíhal tempo Judas Priest, i když se zdálo, že to bylo schválně. V současnosti působí v kapele KK's Priest spolu s kytaristou K.K. Downingem. 1. října 2021 vyšlo jejich debutové album Sermons of the Sinner.
14.9. Narození
77 let Pete Agnew - baskytarista skotské hard rockové skupiny Nazareth. Je také jedním ze zakládajících členů této skupiny.
74 let Edward Calhoun „Ed“ King -l americký hudebník, nejvíce známý jako kytarista psychedelické rockové skupiny Strawberry Alarm Clock a jižanské rockové kapely Lynyrd Skynyrd. V roce 2011 mu bylo transplantováno srdce. Ke konci života bojoval s rakovinou. Zemřel v roce 2018 ve věku 68 let.
52 let Jeff Loomis - americký hudebník, kytarista v progresivní metalové kapele Nevermore během její existence od roku 1991 do roku 2011. V roce 2014 se připojil ke švédské melodické death metalové kapele Arch Enemy a v roce 2021 se připojil také k Alcatrazzu Grahama Bonneta. Jako sólový umělec vydal dvě alba a jedno EP.
74 let Gary Richrath - americký kytarista. V roce 1970 se stal členem skupiny REO Speedwagon, s níž do roku 1989, kdy odešel, vydal řadu alb. Se skupinou opět vystupoval při speciálním koncertu v roce 2013. Přestože byl ve skupině primárně kytaristou, v některých písních rovněž zpíval. V roce 1992 vydal sólové album nazvané Only the Strong Survive. Zemřel roku 2015 ve věku 65 let.
15.9. Narození
81 let Lee Dorman - americký baskytarista známý jako člen rockové skupiny Iron Butterfly. Hrál také ve skupině Captain Beyond.
59 let Paul Caiafa - americký kytarista hororové punkové kapely Misfits a vlastní kapely eponymně pojmenovanou Doyle .
Úmrtí
19 let Johnny Ramone,- kytarista americké punkové skupiny Ramones. Spolu s Joey Ramonem byl Johnny jediným členem, který v kapele působil po celou dobu její existence. V roce 2003 byl časopisem Rolling Stone vyhlášen 16. nejvýznamnějším kytaristou všech dob. Johnny umírá 15. září 2004 v Los Angeles ve svém domě po pětiletém boji s rakovinou prostaty.
15 let Richard William Wright -l anglický hudebník, který spoluzaložil progresivní rockovou skupinu Pink Floyd. Hrál na klávesy a zpíval, objevil se téměř na každém albu Pink Floyd a vystupoval na všech jejich turné. V roce 1996 byl uveden do Rock and Roll Hall of Fame jako člen Pink Floyd.
16.9. Úmrtí
46 let Marc Bolan,- anglický zpěvák-skladatel, kytarista a básník, známý jako vedoucí osobnost britské rockové skupiny T. Rex. Zemřel při autonehodě v londýnské čtvrti Barnes v noci na 16. září 1977, když vůz řízený jeho partnerkou Glorií Jonesovou narazil do stromu.
18.9. Narození
43 let Charles Edward Alexander Hedger - britský kytarista, který je známý svým působením v extrémní metalové kapele Cradle of Filth a prací s Imperial Vengeance . V současné době hraje s norskou black metalovou kapelou Mayhem pod alias Ghul . V minulosti také vystupoval živě na pódiu s kapelami jako Tormentor a Shining a příležitostně v tom pokračuje.
74 let Kerry Allen Livgren - americký hudebník, nejlépe známý jako jeden ze zakládajících členů a hlavních skladatelů americké rockové kapely Kansas. Livgren jako hlavní skladatel, hlavní kytarista a hráč na klávesové nástroje pro Kansas, který napsal takové hity jako „ Carry On Wayward Son “ a „ Dust in the Wind “, dohnal kapelu k celosvětovému úspěchu a uznání u kritiků, s řadou zlatých a multiplatinových alb. a více než 14 milionů prodaných nahrávek k dnešnímu dni. Dne 1. září 2009 měl Livgren brzy ráno mrtvici . Jeho stav byl hlášen jako „vážný, ale stabilizovaný“ Livgren se nyní částečně zotavil a obnovil práci na svých různých hudebních projektech.
72 let Dee Dee Ramone - americký baskytarista a skladatel, zakládající člen punkové skupiny Ramones. S Ramones hrál až do roku 1989, kdy ze skupiny odešel a hrál v nedlouho trvající, rapové skupině Dee Dee King. Takřka celý svůj život se potýkal s drogovou závislostí, a to zejména na heroinu.
Úmrtí
53 let James Marshall Hendrix - americký kytarista, zpěvák a skladatel. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších kytaristů v historii rockové hudby. Po počátečním úspěchu v Anglii dosáhl světového věhlasu zejména díky vystoupení na popovém festivalu v Monterey v roce 1967. V roce 1969 byl hlavní hvězdou festivalu Woodstock. O rok později náhle zemřel ve věku 27 let.
5 let Vladimír Šafránek - český zpěvák a autor písniček. Hrál v kapele Harlej a zakládal skupinu Walda Gang, natočil i vlastní sólová alba. Kvůli zdravotním problémům zemřel 18. září 2018 ve věku 46 let na plicní hypertenzi.
19.9. Narození
65 let Lita Ford - kytaristka a zpěvačka, populární hlavně v 80. letech. v 11 letech začala hrát na kytaru a jako sedmnáctiletá se stala členkou dívčí rockové skupiny The Runaways,a po rozpadu v roce 1979 začala její sólová dráha. První dvě alba, která vydala, dosáhla průměrného úspěchu. V roce 1988 s Ozzy Osbournem nazpívala hitový duet "Close My Eyes Forever".
Úmrtí
3 roky Lee Kerslake - anglický bubeník. Dlouhodobě působil v rockové skupině Uriah Heep. V období let 1979–1982 účinkoval na albech s Black Sabbath a Ozzy Osbournem. Působil jako studiový hudebník, společně s baskytaristou Bobem Daisleyem hrál na Ozzyho albech Blizzard of Ozz a Diary of a Madman a toto účinkování se později stalo předmětem soudního sporu mezi nimi a Ozzym.
20.9. Narozeni
57 let Nuno Duarte Gil Mendes Bettencourt - americký kytarista, zpěvák, skladatel a producent portugalského původu. Jeho hudební kariéra je spojena především s bostonskou hard rockovou kapelou Extreme, kde působí jako hlavní kytarista a zpěvák.
21.9. Narozeni
69 let Philip John Taylor lépe známý jako „ Philthy Animal “ - anglický bubeník. V letech 1975 až 1984 a 1987 až 1992 byl členem rockové kapely Motörhead , s níž nahrál jedenáct studiových alb a čtyři živá alba. Sestava Motörhead ve složení Taylor, Lemmy a „Fast“ Eddie Clarke je obecně považována za „klasickou“ sestavu kapely. Taylor zemřel 12. listopadu 2015 v Londýně ve věku 61 let po nemoci. Jako příčina bylo uvedeno selhání jater
22.9. Narozeni
72 let David Coverdale - anglický rockový zpěvák. Nejvíce se proslavil s anglickou hard rockovou skupinou Deep Purple a později se svojí skupinou Whitesnake. V roce 1993 natočil jednorázový projekt s bývalým členem skupiny Led Zeppelin – Jimmy Pagem. V září 2000 vydal sólové album "Into the Light". Coverdale řekl, že rok 2021 je ideální pro odchod do důchodu. Nakonec řekl, že turné na rozloučenou by se mohlo odehrát v roce 2022, což se neuskutečnilo. Coverdale uvedl, že důvodem odchodu do důchodu je stres z cestování a věk.
67 let Rhett Forrester - americký hudebník nejlépe známý jako hlavní zpěvák newyorské kapely Riot. Forrester byl zastřelen poté, co se odmítl vzdát svého vozidla při pokusu o krádež auta. Forrester byl uveden do Hard Rock Cafe v Atlantě v roce 1996.
65 let Joan Jett,- americká rocková zpěvačka a kytaristka. Jett v srpnu 1980 zakládá v New Yorku vlastní doprovodnou skupinu The Blackhearts. Úspěch se dostavuje až v roce 1982 coververzí I Love Rock 'N Roll, který dosahuje vrcholu americké hitparády.
23.9. Narozeni
76 let Neal Smith - americký hudebník, nejlépe známý jako bubeník rockové skupiny Alice Cooper V roce 2011 byl Smith uveden do Rock and Roll Hall of Fame v kategorii „Performer“ jako člen původní skupiny Alice Cooper
74 let Bruce Springsteen - americký rockový zpěvák, kytarista a multiinstrumentalista, který dlouhodobě spolupracuje se svou kapelou E Street Band. Ve Spojených státech prodal více než 65 miliónů alb, celosvětově pak přes 120 miliónů nahrávek. Obdržel také řadu ocenění, včetně dvaceti Cen Grammy, dvou Zlatých glóbů a jednoho Oscara za píseň k filmu Philadelphia. V roce 2004 byl časopisem Rolling Stone vyhlášen 23. největším umělcem všech dob.
24.9. Narození
54 let Michael Shawn Crahan, známý jako Clown (Klaun) nebo pod číslem #6, je americký bubeník působící v kapelách Slipknot, To My Surprise a Dirty Little Rabbits.
64 let Denis " Piggy " D'Amour - kanadský kytarista. Byl členem skupiny Voivod od jejího založení v roce 1982 až do své smrti v roce 2005. D'Amourův přístup k hudbě byl spíše anarchický a experimentální než přísný a teoretický. V dětství se učil hrát na klasické housle. Byl ovlivněn progresivními rockovými umělci jako King Crimson , Pink Floyd a Rush V létě 2005 byla D'Amourovi diagnostikována rakovina tlustého střeva. Následně byla naplánována rutinní operace, i když několik komplikací vedlo lékaře k podezření na další problémy. Rakovina značně pokročila, takže jakákoli operace byla neživotaschopná. D'Amour upadl do kómatu na jednotce paliativní péče v montrealské nemocnici 25. srpna 2005, obklopen v posledních hodinách rodiny a přátel. Kytarista zemřel následující den přibližně ve 23:45.
76 let Mihály Tamás, držitel Kossuthovy ceny a držitel ceny Ference Liszta baskytarista, skladatel, přezdívaný Misi, bývalý člen skupiny Omega. Zemřel na rakovinu plic 21. listopadu 2020, nedlouho poté, co jeho kolega z Omega László Benkő.
25.9. Úmrti
75 let John Henry „Bonzo“ Bonham - britský bubeník a člen rockové kapely Led Zeppelin. Byl proslulý výkonnou a rychlou pravou nohou, charakteristickým zvukem a citem pro rockovou hudbu. Všeobecně je ostatními hudebníky a kritiky uznáván jako jeden z největších bubeníků v historii rockové hudby a jeden z nejdůležitějších a nejvlivnějších hudebníků své éry. Bonham je popsán v Encyclopædia Britannica jako "jedinečný příklad pro všechny hard-rockové bubeníky, kteří by jej měli následovat". Bonham se dožil věku 32 let a zemřel 25. září 1980 na následky plicního edému způsobeného vdechnutím zvratků ve spánku. Po jeho smrti se zbývající členové rozhodli Led Zeppelin rozpustit, protože Bonhama považovali za nenahraditelného bubeníka.
26.9. Úmrtí
2 roky Alan Lancaster,- anglický baskytarista, zakládající člen rockové skupiny Status Quo. Alan Lancaster založil skupinu v roce 1962 se svým spolužákem Francisem Rossim a působil v ní následujících třiadvacet let, během kterých s ní vydal šestnáct studiových alb. Ke skupině, v níž mezitím hrál jiný baskytarista, se znovu přidal na reunionové koncerty v letech 2013 až 2014. Koncem osmdesátých let působil ve skupině The Party Boys a později v The Bombers.
4 roky Jindřich Vobořil - český hudebník, skladatel, textař, zpěvák a baskytarista. Od roku 1969, kdy nastoupil jako zpěvák a baskytarista ke skupině The Cardinals zpěvačky Petry Černocké, vystřídal celou řadu významných českých skupin. Hrál například v kapelách Bacily Václava Neckáře, Gen, Los Vobos, Buran Buran, Česká trojka, pražská Pumpa, Marma Kansas Revival, zpíval ve vokálních skupinách Kontrast a VoCoDe. Účinkoval v muzikálech Jesus Christ Superstar, Evita, Romeo a Julie. Byl členem Hudebního divadla Karlín. Překládal články ze zahraničních časopisů do bruntálského Zpravodaje. V Bruntále byl členem Spolku přátel jižanského rocku. Mimo to byl i oblíbeným studiovým muzikantem a zpěvákem.
27.9. Narozeni
80 let Randolph Charles Bachman - kanadský rockový hudebník (kytarista a zpěvák). Je známý především jako člen skupiny The Guess Who a Bachman–Turner Overdrive (BTO). V roce 2000 se objevil Bachman společně se svými kolegy z BTO i v televizním seriálu Simpsonovi. Matt Groening, autor Simpsonových (jeho otec pochází z Winnipegu), je známý fanoušek BTO.
63 let David Koller - český rockový zpěvák, skladatel a bubeník. Patří k významným muzikantům střední generace českého bigbítu. Autor mnoha dnes (2020) již klasických hitů se nejvíce proslavil jako lídr rockové skupiny Lucie, kde působil v letech 1987 až 2005. Účinkoval i v dalších rockových formacích (Kollerband, Pusa, Žentour, Jasná Páka, Blue Effect), byl též hudebním producentem.
76 let Marvin Lee Aday - americký rockový a pop-rockový zpěvák a herec, a vůbec jedna z největších ikon rockové scény. Známý byl i díky své nemalé hmotnosti. Přezdívku Meat Loaf („Sekaná“) dostal už na střední škole. Jeho album Bat Out of Hell bylo k roku 2009 5. nejprodávanější album všech dob – prodalo se jich přes 43 mil.
Úmrtí
37 let Clifford Lee Burton - baskytarista thrash metalové skupiny Metallica. Byl znám svým specifickým pojetím baskytary jako sólového nástroje. Dodnes je považován za nejlepšího baskytaristu skupiny, a za jednoho z nejlepších baskytaristů všech dob. Cliff byl synem dvou hippies ze San Francisca – Jan a Raye Burtonových – a ideály hippies byl ovlivněn po celý svůj život. Poprvé s Metallicou vystoupil 3. března 1983. Za svého působení v kapele nahrál pouze tři alba (Kill 'Em All, Ride the Lightning a Master of Puppets), jež však patří k nejvýznamnějším v historii metalu. Album Master of Puppets je považováno za nejlepší album Metallicy. Zemřel při nehodě autobusu – kapela jela právě ze Stockholmu do Kodaně. Autobus se dostal do smyku, načež Cliff vypadl z autobusu, který na něj následně spadl. Zemřel na místě nehody ve věku 24 let.
28.9. Narození
69 let George Lynch - americký kytarista, nejlépe známý pro jeho práci s hard rockovou kapelou Dokken a jeho post-Dokken sólovou kapelou Lynch Mob. Je považován za jednoho z nejslavnějších a nejvlivnějších metalových kytaristů 80. let a je známý pro svůj jedinečný styl hry a zvuk. Je na 47. místě v žebříčku „100 největších kytaristů všech dob“ časopisu Guitar World a na 10. místě v žebříčku „10 nejlepších metalových kytaristů všech dob“ od Gibsona.
29.9. Narození
75 let Mike Pinera - americký rockový kytarista a zpěvák, známý především jako člen skupiny Iron Butterfly. Rovněž působil v několika dalších skupinách, jako Blues Image (je spoluautorem hitu „Ride Captain Ride“) a v osmdesátých letech hrál ve skupině zpěváka Alice Coopera.
55 let Alex Skolnick - americký hudebník. Je nejlépe známý jako hlavní kytarista a jeden ze skladatelů thrash metalové kapely Testament a hrál s několika dalšími kapelami, Trans-Siberian Orchestra , Savatage a heavymetalové superskupiny Metal Allegiance.
77 let Ian Russell Wallace - anglický rockový a jazzový bubeník, nejviditelněji jako člen progresivní rockové kapely King Crimson , jako člen El Rayo-X Davida Lindleyho a jako Don Henley.
30.9. Narození
58 let Matt Fallon - heavymetalový zpěvák nejlépe známý pro svou práci se Skid Row a Anthrax. V roce 1991 nahrál sólové album s názvem Fallon, které vyšlo v listopadu 2015.
51 let John Campbell – baskytarista metalové kapely Lamb Of God. V roce 2007 byla skupina nominována na cenu Grammy v kategorii Nejlepší metalový výkon za album z roku 2006 Sacrament. Lamb of God byli dvakrát na turné s Ozzfestem a v roce 2006 se objevili na koncertním turné skupiny Slayer "The Unholy Alliance Tour".