Kupujete vinyly?

  • Číst 9234 krát

Z několika důvodů už neberu vinyly na Aukru, jelikož ceny našich mnohých prodejců jsou opravdu „lidové“, ale hlavně prakticky málokdy dosahují udávané kvality (existují výjimky!!). Tak jsem začal brát alba jen na Discogs.com. I tam najdete „střelce“, kteří mají snahu prodávat „raritu“ za přemrštěnou cenu, kterou pak jinde najdete v rozmezí 10 - 30 Euro, ale to je věc každého (bavíme se o naprosto běžném řadovém albu). Pravda, člověk se tu musí zamyslet nad poštovným, které nebývá občas malé, ale když si od jednoho prodejce vyberete třeba 7 vinylů, kdy vás album vyjde taky na 100 Kč (po přepočtu), tak pak poštovné 25 – 30 Euro třeba z Litvy vůbec neřeším. Příklad – za 2LP Tokyo Blade – Warriors Of The Rising Sun mi zdejší prodejce udělal nabídku za 1600 Kč (ze známosti), na Discogs mi vyšla včetně poštového na krásných 660 Kč!! A luxusním stavu. Jen člověk musí hledat, hledat a hledat.

Co je důležité, ještě se mi při těch stovkách vinylů ze zahraničí nestalo, aby přišly v jiném, než avízovaném!! A co víc – „nevybrakované“!! Takže obsahují přebaly, obtisky, bonusové věci, plakáty….., což se o Aukru říci nedá (ale opět jsou výjimky). Je třeba jen sledovat „status“ prodejce, který ho dostává jako zpětnou vazbu od kupujícího po každém uzavřeném obchodu, pak člověk není zklamán a kupuje od seriózního prodejce. Pokud má někdo na 20 000 prodaných LP status 99,9%, nemám strach od něj kupovat desky. Jen musíte mít Pay Pal.

A i vyhledávání je parádní. Nabídne vám varianty, které jsou k maní – evropská vydání, japonské, anonymní, chcete první press, hledáte vinyl, CD…, stejně tak si vyberete k zobrazení třeba pouze Near Mint (NM) - kvalita desky – vysvětlení o pár řádků níže. To samé platí, když najedete na konkrétního prodejce, zadáte si, že hledáte vinyl, požadovanou kvalitu a styl. Tím pádem vám vyhledávač nabídne jen tu muziku, o kterou máte zájem (heavy metal, hard rock) … a nemusíte v některých případech u prodejce procházet často stovkou stránek. Ještě se mi nestalo, abych tu něco nenašel, co jsem kdy hledal. JInak naprosto spokojený jsem s obchodem musicrecords.cz a nezklamal mě ani muziker.cz a filmnadvd.cz.

A co znamenají poznámky u desek? Pro znalce „žádný objev Ameriky“, ale pokud začínáte, tak ať je vám „klíč“ o pár řádků níže ku pomoci.

Stav desek je vždy ohodnocen v pořadí deska/obal po vizuální a v rámci možností i zvukové kontrole na kvalitním vybavení.

Hodnocení stavu nabízených desek odpovídá následující škále:
MINT (M) odpovídá známce 1
Jedná se o dokonalou desku po všech stránkách. Deska je nepoužitá, obal bez opotřebení.

NEAR MINT (NM) odpovídá známkám 1 a 1-
Téměř dokonalá deska. Tyto vinyly si uchovaly lesk, mohou na nich být pouze optické šmouhy vytvořené např. třením desky o obal. Na etiketě ani na obalu nejsou popisky či cenovky apod. Týká se to rovněž vad z výroby. Vinyl mohl být hraný, avšak bez zanechání stop na kvalitě zvuku. Pokud jsou tyto stopy jen lehoulinké, používáme označení NM-. Obal není ošoupaný nebo viditelněji odřený.

EXCELLENT (EX) odpovídá známce 1-2
Deska v krásném stavu na pomezí VG+ a NM. Totéž obal.

VERY GOOD PLUS (VG+) odpovídá známkám 2+, 2 a 2-
Varianta přijatelná pro většinu sběratelů. Desky mohou vykazovat určité známky opotřebení, jakými jsou drobné oděrky nebo velmi lehké škrábance, které však zásadně neovlivňují poslech. Drobné známky manipulace jsou v pořádku. Pokud je deska očividně zachovaná, má však optické stopy, může být použito označení VG++. Obaly by měly mít pouze menší opotřebení. Obal může mít lehce odřený hřbet, lehký ringwear, nalepenou či drobně strženou cenovku apod. Obal může být rovněž opatřen výřezem tzv. cut-out, pokud je decentní.

VERY GOOD (VG) odpovídá známkám 3+, 3 a 3-
Dobrá volba do doby než narazíte na lepší kopii. VG záznamy mají patrnější známky používání než VG+. Chybí jim většina původního lesku a opotřebení drážek je zřejmé na první pohled. Mohou zde být mnohé povrchovky i lehké škrábance, které může jít cítit při přejetí nehtem. Záznam může šumět a občas lupnout, zejména v tichých pasážích a během intra. Šum však nepřehlušuje záznam.
VG obaly smí mít známky používání, ale ty jsou stále snesitelné. Patří sem například zohnutí, výraznější ošoupání, lehce prodřený hřbet, drobná natržení atd.

GOOD (G) nebo GOOD PLUS (G+) odpovídá známkám 4+ a 4
Záznam stále hraje bez přeskakování a může dobře posloužit, pokud se třeba jedná o raritní vydání. Povrchový hluk je však výrazný a může přehlušovat záznam. Deska už na pohled vypadá velmi "jetě". Etiketa může být natrhlá nebo výrazně počmáraná. Škrábance jsou viditelné. Obal může být roztržený, hodně pomačkaný a celkově v dost "použitém" stavu.

POOR (P) a FAIR (F) odpovídá známkám 4- a 5
Takové desky mohou být popraskané, pokřivené, mohou přeskakovat, slouží spíše jako dekorace. Obaly jakbysmet.