Led Zeppelin – Stairway to Heaven

  • Číst 7159 krát

Skupina byla založena v Londýně v roce 1968 ve složení Robert Plant – zpěv, Jimmy Page – kytara, John Paul Jones – baskytara a klávesy a bubeník John Bonham.

Už v roce 1966 se Jimmy Page připojil ke kapele Yardbirds, kde nahradil baskytaristu Paula Samwella-Smitha. Baskytaru vystřídal sólovou kytarou a v kapele hráli na sólovku spolu s Jeffem Beckem, po jehož odchodu v říjnu 1966 začali Yardbirds, unaveni kolotočem koncertování a nahrávání, zvolňovat. Poslední koncert odehráli v červenci 1968. Jenže měli odehrát ještě několik koncertů ve Skandinávii. Bubeník Jim McCarty a zpěvák Keith Relf pověřili Page a baskytaristu Chrise Dreje, aby použili jméno Yardbirds ke splnění závazků kapely. Page si vybral jako zpěváka Terryho Reida. Ten však odmítl a navrhl Roberta Planta, zpěváka Kapely Band of Joy. Robert přijal nabídku a navrhl bývalého bubeníka Band of Joy Johna Bonhama. Poté, co Dreja z projektu odstoupil, stal se baskytaristou John Paul Jones. Skupina dokončila skandinávské turné jako New Yardbirds. Po zmíněném turné byla kapela nucena změnit si jméno, neboť skončilo její pověření k použití názvu New Yardbirds. Traduje se, že kapele byly předpovězeny katastrofální výsledky, že padne jako olověný balón. Z toho tedy vzešel nový název skupiny. V angličtině je olovo LEAD. Protože toto slovo má ještě jiné významy a také proto, aby neznalí nevyslovovali jako LEED (zármutek), bylo „a“ z názvu kapely vypuštěno a balón nahrazeno zeppelin. Ačkoli německé vzducholodě se správně vyslovují „cepelin“, v názvu kapely je vyslovováno „zepelin“.

Sama kapela si ze svých songů nejvíce cení Kashmir. Spolu s Black Sabbath a Deep Purple jsou Led Zeppelin uváděni jako průkopníci hard rocku a heavy metalu. Píseň Stairway to Heaven vyšla na bezejmenném albu kapely běžně označovaném jako Led Zeppelin IV. Vydělala kapele nejvíce peněz a je jednou z nejžádanějších a nejhranějších písní v amerických rockových rádiích v 70. letech 20. století.
Ačkoli dávám přednost jiným skladbám kapely, např. Immigrant Song, Ramble On, Bring It On Home…, vybral jsem pro Vás několik coverů právě Staiway to Heaven.

Nejdříve tedy „origoš“. Ty uvozovky zdůvodním níže.

V roce 2012 získali Led Zeppelin ocenění Kennedy Center Honors. Vyznamenal je tehdejší prezident USA Barrack Obama. Tak jako tají ledy, roztáli při koncertu i „Ledi“ a zatlačili slzy dojetí. Celou oslavu zahájil vtipným projevem americký herec Jack Black. Foo Fighters zahráli skladbu Rock and Roll. Zrovna včera bylo oznámeno úmrtí jejich bubeníka ve věku 50 let. Kid Rock zahráli Ramble On a pan architekt Lenny Krawitz připojil Whola Lotta Love. Závěrem vystupily Ann a Nancy Wilson (HEART)

Verzí aranžovanou do country přispěla se svým vibratem (nezaměňovat s vibrátorem, byť při zpěvu by mohl být efekt podobný) Dolly Parton

Na akustickou kytaru hraje Schody do nebe Justin Johnson

Něco pro fandy U2


Další cover od First To Eleven

Na závěr ještě vysvětlení, proč origoš v uvozovkách. V roce 2014 byla skupina žalována kvůli autorským právům. Z jaké písně měl být údajně ukraden úvodní riff? Poslechněte si instrumentálku Taurus od kapely Spirit.

Chcete -li se dozvědět více, rozdíly a totožnosti rozebírá TJR

Máte rádi mystifikace? Hlavně neberte následující řádky vážně!!!
Led Zeppelin je odvozeno, samozřejmě, z češtiny. Přesněji je to kombinace hanáckého a lašského nářečí. Led, coby zmrzlou vodu známe přece každý. Zbývají cepelíné. Cypy snad vysvětlovat není třeba, v hanáčtině cepe. A líné je taky jasné. Není divu, když si představíte, co všechno musí chudáci hudebníci s fanynkama vytrpět! A kolikrát! :-) A když se to propojí s tím ledem… komu by to šlo, kdyby mu zamrzly trubky?

Tuž zduř! (ale neopuchni)

27.3.2022