Nové CD představuje Radek Kurc

  • Číst 7548 krát

Radku, představuješ nové album, jak se jmenuje a kolikáté album to v tvé hudební kariéře je?
Ahoj všem, ano představuji nové album a také představuji nový název naší party a to Rock n Roll Clan. Je to mé dvanácté studiové album a dostalo název Rozhovor s ďáblem.

Jak dlouho na něm trvala práce?
Práce na něm trvala obligátní dva roky. Prostě skoro jako na každém albu, které vzniká v takové periodě. Musím ale prozradit, že tentokrát muziku napsal Dennis Kurc, já jsem dělal texty a veškerý linky. Vokály a míchačky jsme dělali spolu a já jsem dělal mastering.

Docela jistě vzniklo ve tvém studiu Aquarium, jak se pracuje doma? Nejsou sklony k lenosti, když seběhneš pár schodů a točíš ve svém, než když tě tlačí čas v jiném studiu? Pro koho je určeno studio Aquarium?
Dobrá otázka. Sklony k lenosti to rozhodně nejsou, protože moje studio je hodně vytížený a v podstatě od podzimu do jara v něm točí spousta kapel. Jsou to nejenom velké desky, ale i menší věci, občas nějaký dabing pro místní divadlo.

Kdo u tebe může nehrávat a jaká jména jsi tam měl?

Třeba naposled u mě daboval Lukáš Vaculík hlas Pána Boha, byla docela velká prča. Prostě jsem hodně vytížený. Točí u mě kapely od country přes blues, rock i metal. V podstatě všechno, jen nedělám jazz a klasiku. Ale třeba gotický rock mě moc bavil, ale to bylo akustický, takže to mělo zase jiný náboj.

A jak spolu vycházejí Radek – studiový technik s Radkem muzikantem?
Jak spolu vychází studiový technik a muzikant v jedné osobě? No občas je to velký boj. Mám nějakou představu a je velmi, velmi náročný se k ní přiblížit, ale myslím si, že na poslední desce se to sakra povedlo. Tak hodně spokojený jsem snad nikdy s žádnou deskou nebyl.

Co Dennis, máte v případě nahrávání a muziky vůbec tu správnou disciplínu a ty autoritu jako kapelník?

Musím říct, že obrovský přínos měl právě Dennis, který napsal výbornou, ale výbornou muziku plnou moderních riffů. On má obrovský cit na riffy, které naprosto zapadají do mých představ.

Kdo se na něm vyskytuje, jde o „friends“ nebo jste to upekli s Dennisem sami?
Položil jsi zajímavou otázku. Album už nevychází pod hlavičkou Friends, ale právě že to vyšlo pod novým názvem Rock n Roll Clan.
Veškerou muziku udělal Dennis, všechny texty jsem napsal já.
Konečně už máme doplněnou partu. Na basu hraje Jára Doksanská a na bicí nástroje Tomáš Vokurka. Myslím, že ta jména jsou natolik známá, že si stačí vyťukat jména do Googlu a hned je jasno. U Járy Doksanské je už podle příjmení jasný, z jaké líhně přišla. Tomáš je z úplně jiného ranku. Špičkový bubeník, který spolupracuje s americkými a anglickými jazzmany. Když u mne natáčel a já jsem mu pouštěl desku, tak projevil zájem o to, že by tuhle tu muziku docela rád hrál, a tak se k nám prostě připojil.

Liší se něčím album od těch předešlých? Pojď nám jí stručně představit, co máme čekat. Já doufám, že to bude zase ten dirty rock´n´roll.
Mám představit desku nové Party Rock n Roll Clan se jménem Rozhovor s ďáblem. Možná, že to zavání až moc velkým peklem Ta deska je někde mezi Hardline a Journey, díky velké kytarové melodice.

Kolik skladeb jste umístili na CD, měli jste více alternací?
Skladeb bylo připraveno asi 50, tak jsme začali pracovat, a nakonec jich zůstalo obligátních 10, jako vlastně na většině mých alb. Ono to nesmí přestat bavit a stopáž 10 skladeb mi připadá akorát.
Nová deska je tvrdší než všechny předchozí. Je melodičtější a je i nosnější v refrénech než předchozí alba. Najdete na ní 10 skladeb a je na ní i skladba, kterou můžete najít na albu Gang, která vyšla asi před 10 lety.
Právě titulka se jmenovala Gang a je o motorkářích, volných myšlenkách a svobodě.

Pamatuješ si ještě, která skladba vznikala jako první?

Lovec lidí, podle které se původně měla jmenovat deska.

Máš povedené texty, kde hledáš inspiraci?

Ptáš se na inspiraci k textům. Inspiraci najdeš všude kolem sebe. To, co se děje ve světě, to, co se děje lidem i to co by se dít lidem nemělo. Vidíš nějaký příběh, něco si přečteš, vstřebáš to do sebe a třeba za rok za dva to vyplave jako myšlenka a na tom se dá postavit text. U nás se nejdřív staví hudba a ten text se do toho vkládá. Ten text, který tě kdysi dávno napadl nebo příběh, který by tam mohl být.
Text Simple Man je o obyčejných lidech, kteří žijí běžný život, který se v noci radikálně mění, a když vyrazíš do velkoměsta poznáš, že není stejné jako za dne. Odkrývají se všechny skryté pudy a spousty divných lidí vylézá ze svých příbytků. Pokračování je vlastně v písni Hříšné město, /Come to play.
Videoklip, který byl jako první vypuštěný, je hned první na desce.
Rozhovor s ďáblem je hlavní skladba a trochu v ní cítím sám sebe, ale hlavní inspirace je film Ghost Rider.
Takhle bych mohl pokračovat až do konce, ale to tady nechci rozebírat. Chci, aby každý, kdo si desku poslechne, si ji přebral po svém a třeba si v tom našel i něco ze svého života.

Jak je těžké/lehké pro muzikanta po dlouhé hudební aktivní činnosti vůbec napsat text nebo notu, aby sám sebe nevykrádal?
Jak je těžké napsat pro muzikanta po tolika deskách něco originálního? No je pravda, že jsem přenechal veškerou muziku Dennisovi a já se mohl věnovat opravdu jen textům a pěveckým linkám.
Právě proto si myslím, že tahle deska je úplně jiná než všechny mé předchozí a je daleko mnohem modernější.

Patříš k těm šťastlivcům, které "líbá" múza, když si řeknout teď jdu psát, nebo musíš čekat, až přijde ten správný čas a nálada?

Nevím, jak to mají jiní. Já mám většinou dost velkou inspiraci v tom, když tu hudbu slyším. Potom teprve právě podle nálady vznikají texty. Když mi začnete psát pomalé věci, tak to bude samá láska a něha, a to není úplně to, o čem bych rád psal, protože takových textů je tady milion a moc mě nebaví. Ale jak říkám, ani já se tomu nevyhnul.

Bohudík jsi pro nás, sběratele dobré muziky opět po usb disku sáhnul s novým počinem po klasickém CD. Budu jedovatej, co úžasná Kniha kouzel, nemyslíš si, že si taky zaslouží regulérní nosič?

No vidíš, zabrousil jsi na CD vs flash nebo třeba vinyl, který se teď hodně dělá. Problém je v tom, že jsme zjistili, že dneska je fakt vydané CD nemoderní. Pár lidí mi řeklo, že ho nemá už v podstatě na čem přehrát. Myslím, že je to velký průšvih, ale na druhou stranu vím, že když si lidi napíšou o CD, tak si to nacpou na flashku do auta nebo někam nebo nějakého telefonu. Je pravda, že lidi chtějí tu desku mít v ruce a strčenou asi někde v nějakém regálu mezi deskami jako památku. Jsem rád, že deska vyšla opět na CD, ale není to asi v jednadvacátém století úplně to nejmodernější.
Minulá deska Kniha kouzel vyšla právě na flešce a celá se rozprodala. Prodávala se moc dobře a mám z toho radost.

Zdá se mi, že oproti již zmíněné Knize kouzel si teď maličko přešel na jinou grafiku. Nechtělo se ti už „vymazlovat“ obal?
Obal na Knihu kouzel mi trval asi dva a půl měsíce. Bylo to strašný práce. Já nejsem grafik, který by to měl asi podstatně dříve, ale já měl tak utkvělou představu, že jsem ji dotáhl k dokonalosti. Byla odeslána i na konzultaci profesionálům od filmu a prošlo to s pochvalou. Tak jsem spokojen :-)
Grafika, která je na desce Rozhovor s ďáblem je jednodušší, ale možná o to údernější.
Je to rock 'n 'rollový design.

To, že u tebe nahrává v Aquárium spousta kapel jsem naťuknul už v našich minulých rozhovorech. Dostáváš při nahrávání jiných kapel hudební nápady, které dokážeš zužitkovat pro sebe?
Nápady jiných kapel mám spíš na to, že mě to obohacuje, ale určitě je nekradu. Většinou jsou to kapely, které hrají úplně jiný styl.

Co vůbec dnes posloucháš? Vím, že nás spojují mimo jiné W.A.S.P., nebo Motley Crue, našel jsi nějaký zajímavý hudební objev?
Upřímně řečeno já už neposlouchám ani rádio v autě. Když připravuji novou desku, tak v podstatě vůbec nic neposlouchám, mimo toho, co zrovna točím ve studiu. Jsem tak plný, že nemám ani náladu nic poslouchat a radši si jedu vyvětrat hlavu do přírody nebo na motorce.
Novými nápady a novými kapelami mě zásobuje Dennis.
Mötley Crüe mám stále rád, pro mě je to ten správný dirty rock.
Na albu se vyskytla, pro mne příjemně překvapivě pár let stará skladba z tvé první sólovky Gang song Rock´n´Roll Clan. Co tě k tomu vedlo oživit tento výborný song?
Skladbu Gang, jak jsem psal již výše, jsme natočili, protože je to pecka. Stojí za to ji udělat moderněji, tak jsme to prostě udělali.

Pokud se nepletu, v první verzi jí dala „kouzlo“ svým hlasem i Lucka Roubíčková. Jak ses popral v nové verzi s její „stopou“?

Jo jo Lucka Roubíčková na této skladbě zanechala citelnou stopu. Já jsem to musel přezpívat, byl to ženský part, tak to bylo hodně vysoko a náročné.
Ale o ženské vokály jsme nepřišli. Máme tam zase Anetu a dceru Kateřinu, obě operní zpěvačky.

Radku v závěru, prakticky tě znám od roku 1988, když mě zaujala kapela Antracit (to jsem ještě o nějakém Kurcovi neměl ani šajnu), pak tu byl Skyland, osobně jsme se poznali, když něco slavil Dan Horyna a slyšel jsem poprvé Empire. Snad mohu napsat, že se z nás od té doby stali přátelé, posíláš mi „syrové“ skladby z věcí co chystáš, v tvém studiu jsme taky poseděli, ale – vůbec netuším, jaké všechny máš hudební aktivity teď, takže kde tě všude najdeme, nebo jsi to „zkrounul“? Vím, že to byli i nějaké coverové věci…
Rok 86 87 88 89 to byl Antracit to jsem byl fakt úplně mladinký kluk. V době revoluce mi bylo 20 let a to je fakt pravěk. Skyland byla odbočka, podobně jako měla odbočku kapela Cinderella.
Empire, v podstatě již legenda, která trvala přesně na měsíc 10 let. Vzpomínka na báječné lidi, co tam hráli, Aleš a Marcel. Tak kluci z Empire hrají různě s dobrými úspěchy. Občas se o tom dozvím třeba z nějakých serverů nebo Facebooku. Abychom věděli, jak žijeme, tak si občas zavoláme nebo si napíšeme. Ale třeba s Pavlem Marcelem se stále potkáváme i na hraní a na motorkách.
Jinak mám ještě další hudební aktivity. Máme partu Joe Berry Band, se kterou hrajeme covery. Tam hraje na kytaru Dennis, který tam vystřídal Pavla Marcela. Právě Pavel mě tam před nějakými osmi lety vlastně přivedl, abych si přišel zahrát a zazpívat. No a já už jsem tam zůstal, protože kluci jsou fajn.

Na závěr, kde lidé najdou informace o tobě, tvých koncertech, kde kapely najdou info o Aquárium a konečně, kde se dá koupit tvoje album? A co vzkážeš našim čtenářům a tvým novým potencionálním posluchačům.
Informace o mě najdou lidi na Googlu nebo na stránkách www.radekkurc.cz. Na facebookových stránkách pod jménem Radek Kurc nebo Rock n Roll Clan. Také nás můžete najít YouTube pod jménem Rock n Roll Clan, kde můžete najít 3 klipy desky Rozhovor s ďáblem, klip Gang, Simple Man nebo Ona je stroj.
Klip s tvým dovolením dnes nechám na sobě, váhal jsem mezi Zrozením draka, ale Empire zatím hybernuje, takže volím z nového alba Rock´n´Roll clan.
Klip Ona je stroj bych vybral jako nejpovedenější a nejzajímavější, pro mě je hudebně nejbližší.(Radkovi tedy vyhovuji, ale klip Rock´n ´Roll Clan si určitě najděte, stojí za to!)
Já bych nechal staré klipy spát, ať si je pouští všichni, co je měli rádi. Myslím, že všechny nové klipy budou určitě stát za vidění.
Na jaře bychom chtěli konečně vyjet v nové sestavě a užít si trošku Dirty rock n roll.
Díky všem, kteří byli schopní to dočíst dokonce a díky všem kdo mi věnovali trošku času ze svého života, který se teď dost divně sere v celé zemi. Budeme si přát hodně štěstí, hodně pohody do dalších let, chladnou hlavu a nenechat se zblbnout.
Mějte se všichni fajn a za Rock and roll Clan všem přeji klidné Vánoce.


S pozdravem Radek Kurc.