Petroleum konečně vychází 17/2!!!!

  • Číst 8012 krát

Konečně výjde další, pro mne kultovní album Petroleum po mnohých potížích. S principálem Ivo Plačkem jsme rozhovor dělali, s Šakalem Švarcem také, takže nezbývá než položit pár otázek dalším důležitým personám, které na albu vystupují, začnu tím nejkrásnějším, co Petroleum má a to je Zuzana Dubnová.

Zuzi, jak jsi se vůbec k Petroleum dostala, ty, která nikdy nezpívala bigbít jsi slyšet podle mne na kultovním albu. Kde všude jsme tě mohli a můžeme slyšet?
Oslovil mě Ivo, poslal mi skladby, ať něco vymyslím, tak jsem vymyslela a přišla nazpívat. Moje parketa je ale jazz, mám několik formací, kde hraju na piano a zpívám jazzové standardy.

1394787 592528447474600 1885420574 n

Každopádně jak ti seděla spolupráce s Ivem pedantem?
S Ivem byla perfektní spolupráce, všechno, co jsem vyplodila, se mu líbilo, takže jsem si věci dělala po svém a bavilo mě to, i když je to žánr, který je mi na hony vzdálený.

Ivo je „nepřítel“ živého hraní, jak je to s tebou?
Já se ještě před „pandemií“ živila hraním a koncertováním, takže u mě je to jasné

Se Šakalem máš nádherný „duet“ Motýli na špendlíky, k jeho skřehotání tvůj sametový hlas udělal z poměrně průměrného songu megahit, jak se ti zpívaly „Špendlíky“ a jak ti vůbec sedla tahle skladba, dala jsi do ní něco svého?
Já vše dělala instinktivně. Prostě mě něco napadlo, tak jsem to tam dala.

Výborná je i tvoje poprocková rádiovka Beast, nenašla jsi cestu díky Petroleum k bigbítu?
Kdybych řekla, že ano, bylo by to asi odvážné tvrzení. Jen jsem chtěla do té hudby vnést něco ze svých vnitřních představ v tu chvíli.

Co vlastně posloucháš?
Já poslouchám černotu. Moc bílých interpretů ne? Mám ráda George Duka, Mary J.Blige a tak.

Myslíš, že ještě někdy do „rockové“ vody vstoupíš? Co máš v plánu na rok 2022.
No něco ještě s Ivem plánujeme.

Další osobou je Aleš Hrnčál,
Aleši, jak už dlouho s Ivem spolupracujete? A jak jste se poznali?
Tak to ty otázky začínají pěkně. Já si nepamatuju ani, co jsem měl dneska k snídani :) No s Ivošem se tak nějak na dálku známe už hromadu let, nakonec jsme oba muzikanti a oba z Rakovníka. Ale opravdu kolegy a kamarády jsme se stali ve chvíli, kdy přišel s nápadem natočit IPAH. A to muselo být tak někdy v roce 2014 / 2015.

67153369 2615530481790774 3705306859360485376 n

Ty jsi někde na hudební scéně působil před setkání s Ivem?
Mojí domácí kapelou je Warchild (thrash/black), který hraje už dobrých 25 let. Kromě toho jsem hrál s několika dalšími kapelami ať už jako kmenový člen nebo host.

Ty jsi s Ivem pracoval na již zmíněném CD Ipah – Mrchožrout, který je podle mého jinam zaměřený, jaký rozdíl byla práce na Ipah a na Petroleum?
Bylo to hodně jiné. První veliký rozdíl byl v technice nahrávání – Mrchožrouta jsme nahrávali klasicky pomocí mikrofonů, Petroleum - Verbalia je natočená modernějším způsobem „na sucho“ a s úpravou zvuku pomocí pluginů. Druhým velkým rozdílem je více hostů a jejich přínos k inspiraci – na Verbalii každý přinesl nějaké nápady a texty a pak jsme to s Ivošem dali dohromady. A možná nejdůležitější rozdíl – při nahrávání Verbalie jsme přestali chlastat :)

Jsi s Ivem už pár let, je mezi vámi idylická spolupráce, nebo si taky dokážete „jít po krku“?
Jestli si dobře pamatuju, tak s Ivošem jsme se nikdy nepohádali. A to jako že opravdu nikdy. Občas máme třeba rozdílné názory jak něco natočit, ale podumáme a vždycky na to společně přijdeme. Žádné spory nebo negativní emoce.

Počítáš, že budeš pracovat i na dalším albu Petroleum, nebo máš ještě rozpracované jiné projekty?
S dalším Petroleem počítám a když všechno půjde podle plánu, tak začneme točit příští měsíc. Bohužel mám hrozně málo volného času, takže nic jiného neplánuji. S Warchild máme už několik let roztočenou další desku, ale bůhví, jestli ji vůbec někdy dokončíme.

Každopádně tvoje skladba House of Lost Souls Pt.1 se sice vymyká z konceptu alba, přesto je výborná a dává albu větší pestrost, silně mi připomíná staré tradicionály, třeba staré Animals, jakou muziku posloucháš?
No kdybych ti prozradil, jak jsem přišel na House Of Lost Souls, tak by sis pomyslel, že patřím na psychiatrii :) To je zvláštní historka. Jinak poslouchám kde co – metal (hlavně thrash – Megadeth, Kreator, Tourniquet, atd.), ale i folk (Nohavica, Redl, Pepa Nos), Erica Claptona, Leonarda Cohena a spoustu dalších mistrů.

A stejně jako Zuzany s tě musím zeptat na tvé plány v roce 2022
Hlavně konečně postavit doma terasu :D A pak užít si nahrávání s Ivošem a co nejčastěji si zahrát v hospodě s countrystama.


Vzhledem k tomu, že nemáš čas na vlastní kapelu, co tě přesvědčilo spolupracovat s Ivem?
Tak kapela je o tom, že něco složíš, pak to dlouho trénuješ a cílem je vystupovat naživo. A to už mě moc neláká. Kromě toho nemáme basáka. Takže kapela tak nějak stagnuje. Petroleum funguje tak, že zasedneme, vymýšlíme, nahráváme, když je to hotové, tak to zapomeneme. Žádné pilování pořád toho samého dokola.

Třetí do trojlísku je Silenthell, ty jsi prožil slávu Masters Hammer, jak se díváš na Verbalii?
Ano, je trochu paradox, že když začal končit MH, tak se začalo formovat Petroleum. Ono se nejdřív začalo vlastně formovat na dálku, pomocí messengeru a fb. Tam jsme si dávali všichni představy dohromady a ladili jsme, co se bude produkovat. Bylo to sice na dálku, ale vytvořili jsme opravdu dobrou představu a začalo se nahrávat. Práce vznikala tzv. na koleně ve studiu v Rakovníku pod vedením Aleše a Iva. Mirek Valenta měll nápady, které pak kluci transformovali do již hmatatelné hudební verze. Skladby se neustále vyvíjely a pilovaly. V prvopočátku byla také nezaměnitelná zpěvačka Jam Valcors, která dávala celkové produkci originální punc. Ale postupně časem se personál a hudba začali tříbit a krystalizovat. Až postupně do té finální podoby, hudební a personální v jaké nakonec zakotvil.
Vlastně nejdříve mě oslovil Míra Valenta. Náš původní bubeník z MH. A s Ivošem jsme navázali velice rychle spojení a dá se říct, že i hudební souznění. Už mi nabízel spolupráci daleko před tím. S Ipah. Ale to jsem pro vytížení s reinkarnací MH nemohl uskutečnit z časových důvodů. Takže spolupráce s Ivošem a Alešem byla opravdu skvělá a velice profesionální. Co jsme si domluvili, to jsme také provedli a vyprodukovali. Myslím, že opravdu v rekordně krátkém nahrávacím čase a s naprostou shodou. Byla to výborná spolupráce, která také nese dobrou práci. Nahrávání pobíhalo v naprosté shodě a pohodě.

263718368 5060748003945653 3404903631377459426 nSilenthell a Jam Valcors

Honzo, co tě vlastně zaujalo na Petroleu a co tě přesvědčilo začít s klukama spolupracovat?
Na Petroleu mě zaujala celková originalita a také něco trochu hudebně jiného. Myslím, že se Petroleum nedá nějak extra muzikálně specifikovat. Je to něco jiného a tak to také beru. Je to výborná práce všech zúčastněných a vyjádření zase nějakých dalších jiných pocitů, co člověk zažívá s dalším odstupem času. Je to jako něco dalšího na cestě napříč muzikou.