PROJEKT XIII přichází s novým singlem

  • Číst 7616 krát

Kapela PROJEKT XIII vydává za pár dní nový singl, jako předzvěst debutního alba “Ad Radices Tergum”, které vyjde začátkem května a 8. 6. 2022 jej pokřtí v pražském planetáriu.

Singl nese název Vládkyně bezmoci. Nese se v post punkovém a gotick rockovém duchu. Obsahuje dvě skladby, kromě titulní se objeví i, prozatím jediná, anglicky zpívaná skladba Angels. Kapela tím vyslyšela přání mnoha zahraničních fanoušků, kteří jí opakovaně psali o anglicky zpívaný song přes Instagram kapely.

Výstižný cover singlu je z dílny známého výtvarníka Jaromíra Deathera Bezruče, který připravuje celkový design kapely i pro chystané debutní CD.

Níže připojujeme „jízdní řád“ singlu a vyjádření dvou členů PROJEKTU XIII - zpěváka a skladatele Matěje Lipského & bubeníka a producenta Tomáše Kobdzeye Kašpara:

1) v neděli (6. 3. 2022, od 16:00 hod) zazní singl premiérově na Rádiu Hey v pořadu, kde je hostem náš kytarista Ivo Rafan Traxmandl
2) v neděli (6. 3. 2022, v 19:00) spustíme jednoduché lyric video k titulní skladbě na YouTube
3) v pondělí (7. 3. 2022) vychází singl na streamovacích platformách Spotify, Apple Music, Deezer.
4) v úterý (8. 3. 2022) spustíme jednoduché lyric video k titulní skladbě na Facebooku
5) začátkem května vyjde skladba také na CD “Ad Radices Tergum”
6) 8. 6. 2022 zazní naživo v pražském planetáriu

Vyjádření Matěje:

„Před rokem jsem napsal písničku Vládkyně bezmoci, která pojednává o válce a pocitech s ní spojených. Ani ve snu by mě nenapadlo, že když tuto skladbu dokončím, bude v tomto tisíciletí vůbec možný válečný konflikt. I naše kapela stojí plně za Ukrajinou a každý z nás pomáhá, jak jen může… přesto ten pocit bezmoci je všudypřítomný. Původně jsem si říkal, zda je dobré tuto písničku vůbec pouštět ven, ale nakonec jsem se rozhodl, že právě proto ji pustíme ven a dokonce jako singl.
Následující skladba Angels na Vládkyni navazuje a přináší trochu naděje. Proto vypustíme skladby dvě, jako dříve singly na vinylu se stranou A a B. Zároveň je to naše jediná v angličtině nazpívaná písnička. Reagujeme tak na časté žádosti fanoušků ze zahraničí, že by chtěli rozumět tomu, o čem zpíváme.“

Vyjádření Kobdzeye:

„Začnu skladbu Angels - jeden z mnoha příkladů, že když si sedneme s Matějem nad jednou písní a řešíme pouze ji, tak se velice efektivně (doufám) kumuluje součinnost a tah na bránu píseň dovést do cíle... u písně Angels šlo o motoricismus, o který si dílo říkalo a o touhu a svobodu, kam můžeme potenciál skladby dovést....myslím,že se to naplnilo a výsledkem je cosi, co člověkem začne cloumat, pohybovat jím a velmi rychle ho nahodí na emoční koleje skladby....baví mě naléhavostst a agresivita oslovení...prostě tě to chytí pod krkem.
Vládkyně bezmoci (pracovní název Vlci) - tuto píseň jsme tvořili dne 25.2.... přiznám se, že už jsem tou dobou zapomněl, co jsem tam nabubnoval a jak ta píseň vlastně zní...no, byla to jistě výhoda....nebudu předstírat,že dne 25.2. jsem nebyl pod vlivem a dojmů událostí na Ukrajině.....naopak,ta píseň je pro mě reflexí oněch pohnutých událostí....zlověstný vývoj hudební faktury, tupá deklamace textu, gradace až do nesnesitelné úrovně...a snaha toto vše udržet v hudebním jazyce na uzdě a přitom zachytit emoci, která nás svírá....neustále se opakující a vtírající rytmický motiv bubnu, evokující bombardování.....celá faktura hudby s motivem narůstá a znepokojivě zanechává otisk v dojmech posluchače (doufám...)...nemyslím si, že obsahově a společenským dopadem tuto skladbu něco na desce překoná.....vzhledem k událostem kolem nás....další skladby budou (snad) reflektovat odlehčenější realismy naší doby…“

Ještě doplníme, že koncertní sestavu, kromě dvou výše zmíněných aktérů, tvoří:

Martin Jandourek (Sector X) - baskytara
Petr Maliňák (Negative Face) - klávesy
Dan Kroft (Latitude 77) - kytara
Ivo Rafan Traxmandl (Pipes and Pints) - kytara

Lístky na křest v pražské planetárium budou v předprodeji od druhé poloviny března na portálu QR TICKET za 350,- Kč. Kapela bude prodávat pouze 100 vstupenek.

Facebook
Instagram