Projekt XIII v pátek třináctého a pod hvězdami

  • Číst 7671 krát

Nová gothicrocková formace Projekt XIII vydává své debutové album s názvem Ad Radices Tergum. Stane se tak v pátek 13. května 2022 prostřednictvím elektronické distribuce na streamovacích platformách Apple Music, Deezer a Spotify. Album vyjde i fyzicky v podobě digipacku, a to 8. června 2022, konkrétně v rámci koncertu kapely v pražském planetáriu.

Držitel ceny Anděl z roku 2009 a frontman kapely Matěj Lipský k tomu dodává: „V osmdesátých letech jsem díky nahrávkám na kazetách a videokazetách poslouchal postpunkové a gothicrockové skupiny, aniž bych věděl, že se jedná o tyto hudební žánry. Albem Ad Radices Tergum, což se dá přeložit jako ,Zpět ke kořenům‘, jsem se rozhodl vyjádřit poctu daným stylům a kapelám z té doby. Nahrávalo se sice se všemi novodobými zvukovými možnostmi, přesto doufám, že se nám podařilo dotknout se osmdesátkového hudebního ducha. Pro mě osobně byla velká výzva držet se jednoho stylu, protože v předchozích projektech jsem se věnoval právě žánrovému prolínání.“

280287319 333372592070393 4729744616565900505 n

Vystoupení Projektu XIII v pražském planetáriu bude výjimečné. Jednak proto, že kapela pokřtí své album při projekci hvězd a planet na největší kopuli ve střední Evropě. Zároveň polovina kapacity sálu je určena pro klienty se zdravotním postižením z Centra sociálních služeb Tloskov, kde je Matěj Lipský ředitelem, a na koncert jsou pozváni také přátelé z podobného centra pro lidi se zdravotním postižením Laguna Psáry. Koncert tedy bude mít muzikoterapeutický přesah.

Matěj k tomu uvádí: „Velice často se mě klienti v Centru sociálních služeb Tloskov ptají, kdy jim opět zazpívám s kapelou. A také se ptají, kdy pojedou na výlet do Prahy, třeba do planetária… Tyto otázky mi připomněly dávný nápad zahrát s kapelou v planetáriu pod vizualizací hvězdné oblohy, a tak začaly přípravy tohoto unikátního koncertu, který se již nikdy nebude opakovat.“

Z tohoto důvodu šlo do prodeje pouze 100 lístků na tuto akci, předprodej zajišťuje QRTicket.cz. Kromě koncertu Projektu XIII, se můžete těšit na vystoupení synthpopové zpěvačky Binery ze Slovenska a na setkání s Czech Predators. Kulisy na pódium si vzal na starost filmový architekt Ivo Návrat se svými studenty ze Střední umělecké školy designu. Na závěr večera čeká všechny zúčastněné jedno překvapení.

Ještě dodejme, že ačkoliv Projekt XIII je neznámá kapela, tvoří ji muzikanti z uznávaných rockových, punkových, postpunkových a metalových skupin:
Tomáš „Kobdzey“ Kašpar – bicí (Bratrstvo Luny, Krmelec, U.M.P., Precedens),
Martin Jandourek – baskytara (Sector X, Negative Face, Bratrstvo Luny),
Daniel Kroft – kytara (Latitude 77, Negative Face),
Ivo „Rafan“ Traxmandl – kytara (Pipes and Pints, Bad Tones),
Petr Maliňák – klávesy (Free Ride, Drupi band, Anhead),
Matěj Lipský – zpěv (Negative Face, Masturbace, Krmelec, Bratrstvo Luny).

Album vydává Projekt XIII ve spolupráci s Championship Music.

Kontakt: instagram.com/projekt_xiii

279923286 719224249273492 9079841681699634273 n