Arakain zaplnil chlumeckou sokolovnu

  • Číst 3566 krát

Naše hudební sezona konečně začala. Už nám to se ženou chybělo. Chtěli jsme jet už minulý týden do Úmyslovic, ale počasí nás vystrašilo, takže jsme nikam nejeli. Vyjeli jsme až 24.3. do Chlumce nad Cidlinou na koncert námi tak oblíbeného Arakainu.
Tomu předskakovaly dvě kapely. První z nich byl Crionic z Přelouče. Ten mě dvakrát nenadchl, znal jsem jeho thrashovou podobu z devadesátých let, která se mi líbila podstatně víc. Současná podoba kapely směřuje k rocku a možná až k popu. S technickým thrashmetalem z roku 93 to má pramálo společného. Musím ale smeknout před dlouhověkostí této party. V každém případě z Crionicu doslova sršela radost z hraní, takže mně to ke konci setu začalo bavit. Z novodobé písničkovější tvorby zahráli třeba písně „Na plný plyn“, „Dvě noci“ nebo hitovku „Zahrajem si na city“. Ale fakt bych uvítal, kdyby kluci oprášili nějaký song ze skvělého debutu „Different“.

P3241179
Druhou předkapelou byla Alžběta z Nového Bydžova a skvělý pěvec Radek Řezníček. Tyhle kluci dělají hudbu od srdíčka. Na nic si nehrají, jsou to písničky ze života. S chutí jsme si s Elizabetou zazpívali, protože její desky máme s mojí drahou polovičkou hodně naposlouchané. Z první desky zazněla titulní „Zpověď“. Už jsem jednou v nějakém svém reportu citoval její text: „Láska a muzika mně vždycky dobíjí, nastřádanou energii vracím do lidí“. Radek Řezníček říká, že tohle je písnička o něm. A já dodávám, že to máme stejně. Krvavá „Čachtická paní“ dala kapele jméno. Ze skvělého CD „Kopí osudu“ zahrála Bětka taky titulní flák, ale taky biatlonem inspirovaný pecka „Vítězná“ a velice silným textem vybavenou „Vůli“. Jinak se hrálo taky z loňské a zatím poslední desky „Zastavte kolotoč“. Opět nechyběl titulní song nebo třeba „Život“. Bylo znát, že Alžběta hraje skoro na domácí půdě. S kapelou totiž zpíval celý sál.

P3241231
No a pak už přišel na řadu Arakain, který oprášil playlist a zařadil do něj celou řadu opravdu starých věcí. Některé zazněly už vloni na Double tour. Otvírák patřil pecce „A zvony zvoní“. Jsem moc rád, že ze skvělé desky „Apage Satanas“ kapela hraje zase víc věcí, i když už je to víc jak dvacet let, co vyšla. Na repec se vrátila acceptí „Princess“ a závěr samozřejmě patřil famóznímu „Apage Satanas“. Z těch nejstarších songů nechyběl super rychlý Gladiátor nebo naopak pomalé Ztráty a nálezy. Do repertoáru Arakainu se vrátili též Strážci času. To byla thrashmetalová paráda. Z CD Salto Mortale zazněla balada „Marylin“. Z novějších věcí zazněli třeba „Černí koně“, kterou Arakain hrál na loňském turné jako akustický duet Honzy Toužimského s Veronikou Zelníčkovou z kapely Anacreon. Nechyběla ani skočná Ďábelská hra nebo rychlý Paganini.

P3241369

Arakainu v Chlumci tleskala velmi pěkně zaplněná sokolovna, ale musím znovu konstatovat, že metalové publikum stárne. A tak mě napadá takový oslí můstek. "Stárnem, všichni stejně a každej jinak". Ano, to je taky song Arakainu se skvělým textem Aleše Brichty. Je moc fajn, že Arakain nedopadl u Chlumce jako přísloveční sedláci. Lidí přišlo fakt hodně.

Bylo fajn pozorovat Arakain, který si odskočila od přípravy nového CD ke svému prvnímu letošnímu koncertu. Jsem rád, že jsme u toho byli. Těším se na novou fošnu s logem Arakain. To je přece jasný!¨
Jo a v sokolovně v Chlumci nad Cidlinou to po pár letech zase začíná žít. Na jaro mají tamní pořadatelé pro nás bigbíťáky připravenou celou řadu koncertů. Zahraje zde legendární Kyvadlo, Klaxon nebo Benefit. Myslím, že jsme do Chlumce letos nejeli naposled

Pro Rockpalace Honza Holý