Femme Fatale vol. 9

  • Číst 6993 krát

V pátek 30. 09. se konal v brněnském rockovém klubu Melodka už 9. ročník tradičního malého festu Femme Fatale pořádaný místní kapelou Alia Tempora, na kterém vystupují rock/metalové kapely se zpěvačkami. Nemohl jsem tam chybět stejně jako v minulých ročnících, protože mám v oblibě kapely hrající melodickou nebo symfonickou metalovou hudbu se zpěvačkami, které zpívají čistým hlasem.

Femme Fatale 01
Úvod patřil zajímavé brněnské kapele Rosa Nocturna se zpěvačkou Anetou Zatočilovou. Kapela zahrála písně ze svého posledního alba Andělé a bestie, měla hezky vyzdobenou scénu odpovídající názvu kapely, přičemž velmi vkusně působilo oblečení muzikantů i zpěvačky. Zajímavostí bylo, že kapela pozvala během koncertu na pódium i jednoho z diváků středního věku, aby si zahrál jednu skladbu s kapelou na tamburínu. Tento sympatický chlapík byl Španěl a šlo zřejmě o fandu Alia Tempory podle trička, které měl na sobě, ale hudba Rosy Nocturny se mu také hodně líbila, stejně jako přítomnému publiku. Rosa Nocturna byla jedinou kapelou, která zpívala na letošním Femme Fatale česky, i když má většinu svých novějších písní i v anglických verzích.

Femme Fatale 02

Následovala vynikající německá Xiphea, která je na Femme Fatale téměř každoročním hostem. Tato kapela je typická výborným zvukem, dobrým aranžmá svých skladeb a zdařilým použitím samplů, bez kterých by byla jejich hudba poloviční. Sympatický manželský pár tvořený zpěvačkou s příjemným hlasem Sabine Meusel a doprovodným kytaristou a zpěvákem Neilem doplňují dva mladší muzikanti, sólový kytarista a bubeník. Bylo zajímavé, že kapela hrála bez baskytaristy a sampler obstarával nejen klávesové a symfonické nástroje, ale i basový doprovod, ale to je dnes už poměrně běžná praxe u některých metalových kapel v případě, že jejich členem není zpívající baskytarista. Xiphea odehrála letos na Femme Fatale podobně zdařilý koncert jako loni a svým symfonickým metalem s pohádkovými texty dokáže diváky a posluchače vždy zaujmout a pobavit.

Femme Fatale 03

Domácí Alia Tempora odehrála výborný koncert jako třetí v pořadí. Kapela musela vyřešit personální problém, když se s ní nedávno rozloučil výborný mladý baskytarista Roman Škrabal, ale jeho náhrada zdatným staronovým hostujícím baskytaristou Jakubem Janků se povedla a zvuk i výkon kapely byl stoprocentní. Frontgirl Markie podala jako obvykle vynikající výkon a bylo znát, že Alia Tempora je v Brně v Melodce doma a má zde početné fanouškovské zázemí. Trochu mě zklamalo, že Alia Tempora ještě nedokončila své třetí studiové album, ale dvě nové skladby z připravovaného alba na tomto koncertu zazněly, setkaly se s kladnou odezvou publika a dávaly tušit, že se povede i třetí studiové album Alia Tempory, které bude vydáno příští rok.

Femme Fatale 04

Závěr patřil nadějné mladé německé hard rockové kapele Andy Rocks, která si letos zahrála i na Masters of Rock ve Vizovicích na hlavním pódiu. Jde o sympatickou kapelu která nehraje metal, ale poctivou hardrockovou muziku v sestavě s kytaristou, baskytaristou, bubeníkem a sólovou zpěvačkou.

Femme Fatale 05

Zajímavostí tohoto ročníku bylo vystoupení tří tanečníků předvádějících světelnou show, které bylo velmi vhodným vyplněním přestávky mezi vystoupeními kapel Xiphea a Alia Tempora, přičemž se tanečníci objevili na pódiu i při koncertu Alia Tempory.

Femme Fatale 06

Novinkou oproti minulým ročníkům byla také účast dvou rytířů v historických krojích, kteří jsou dobře známí z letních festivalů Masters of Rock nebo Rock Castle a zde se ujali i moderování programu.

Celkově se letošní akce Femme Fatale v brněnské Melodce hodně vydařila nejen díky dobré volbě kapel a jejich výborným výkonům, ale i díky vhodně zvolenému doprovodnému programu.

Honza Kubín, 1.10.2022
Brno, Melodka, 30.9.2022