Helfštýn, hudba na Hefaistonu 27.8.2022

  • Číst 7011 krát

2. den letošního 40. ročníku Hefaistonu zahrály na hradě Helfštýně dvě zajímavé kapely z olomouckého kraje. Osobně se nezajímám o umělecké kovářství, které je náplní každoročního mezinárodního setkání kovářů na největším moravském hradě Helfštýně, takže mě k návštěvě této akce nalákal sobotní hudební program.

Helfštýn 01

V 18 hodin odehrála koncert přerovská ARRHYTMIA, která je zajímavá tím, že po vzoru slavné finské kapely Apocalyptica hraje na 4 violoncella (2 ženy a 2 muži) a navíc s nimi hraje i bubeník jako 5. člen kapely. Hraj dle svých vzorů převážně převzaté hity Metallicy, AC/DC a dalších populárních kapel. Nikdo tedy v Arrhytmii nezpívá, ale místo zpěvu hraje hlavní melodii vždy jeden z cellistů jako sólo. Kapela měla u publika velký úspěch, ale jejich hudba není úplně mým šálkem Lunga, podobně jako v případě slavné Apocalypticy. Nicméně, v českém hudebním prostředí je Arrhytmia docela jedinečnou a kvalitní, zajímavou kapelou.

Helfštýn 02

Ve 21 hodin zahrála mně úplně neznámá olomoucká kapela NYLON JAIL, která mě velmi příjemně překvapila. Hraje vlastní tvorbu s anglickými texty písní, která nemá téměř nic společného s hard rockem nebo metalem, blíží se spíš blues nebo jazzrocku s prvky punku a s důrazem na taneční rytmus, nejspíš jde o indie rock, na který však nejsem odborník. Nicméně mají výborného sólového zpěváka, jehož hlouběji položený hlas i pěvecký výkon působí zajímavě a příjemně. Dalšími členy kapely jsou pak charismaticky působící sólový kytarista střídající na koncertě tři kytary, doprovodný kytarista, zdatný baskytarista, bubeník a členem kapely je i saxofonista, který však nehraje ve všech skladbách. Letos v říjnu mají Nylon Jail vydat už své 4. album, na které jsem hodně zvědavý a rád ho budu poslouchat i doma. Být pořadatelem fesťáků nebo koncertů v klubech, které nejsou zaměřené jen na hard&heavy a punk, tak bych takovou kapelu rád na svou akci pozval, protože by to určitě stálo za to. Nylon Jail na letošním Hefaistonu zahráli jen jeden přídavek, přestože by si publikum rádo poslechlo alespoň ještě jednu píseň, ovšem na pořad přišel videomapping na hradní zeď, což byl poslední bod sobotního programu letošního jubilejního 40. ročníku Hefaistonu.

Pro Rockpalace Honza Kubín