Walls Of Jericho - Helloween

  • Číst 8449 krát

Zastávka kapely Helloween v Praze v rámci turné Pumpkins United World Tour 2017/2018 udělala radost všem heavy metalovým staromilcům. Vždyť vedle aktuální sestavy (Grosskopf - baskytara, doprovodné vokály, Michael Weikath - solová & doprovodná kytara, doprovodné vokály, Andi Deris – zpěv, Sascha Gerstner – solová & doprovodná kytara, doprovodné vokály, Daniel Löble – bici) se v ansáblu „Dýní“ ukázal nejen Kai Hansen (solová & doprovodná kytara, doprovodné vokály (1984–1989), zpěv (1984–1986), ale i ztracený syn Michael Kiske (zpěv 1986–1993)! Tipsport Aréna hlásí – VYPRODÁNO!

Přijíždíme krátce po 19. hodině a okolo někdejšího „Juldy Fuldy“ jsou velké kolony aut ze všech stran. Stejně tak před samotnou „Arénou“ stojí několika tisícový dav. Bohudík máme vstup pro handicapované a tak se do haly dostáváme mimo mohutné davy, které obléhají dva vstupy a tlačí se do haly.

Prostor haly se postupně plní a tím i stoupá úměrně teplota. Krátce před oficiálním začátkem, který je avízován na 20. hodinu začíná ten správný řev. To ale netušíme, že se Helloween opozdí o víc jak 20 minut. Ještě za plných světel se rozsvěcuje nápis Halloween i na bočních obrazovkách a hraje Let Me Etertain You od Robbie Williamse, což je oficiální intro pro toto turné a pak… pak zhasla světla a začíná „boření zdí Jericha“… škoda že nepřišlo před 30ti lety…

Lepší start jsme si ani nemohli přát – pro úvod volí klipovku Halloween a z temnoty nastupuje nejen Michel Kiske a Andi Deris, ale Kai Hansen. Dokonalý zvuk, stejně tak světelná show. Výborná je i videoprojekce na mamutím plátně za kapelou. Videoprojekce při Halloween oživuje  legendární postavu Nosferata, kterého ztvárnil Max Schrek ještě v době éry němých filmů. Další horrorová ikona jde na pláno v následujícím songu – Boris Karloff coby Frankenstein ve skladbě Dr. Stein, kdy si opět zpěvné party rozdělí jak Michael tak Andi. I´m Alive už zpívá Michael sám. Je to parádní jízda a výkony všech muzikantů jsou na jedničku. Michael odchází a If I Could Fly zpívá Andi osamocen…Pro mne nastává vrchol koncertu při osmé skladbě, kdy se k mikrofonu staví sám Hansen a odpálí éru Jericha…Starlight, Ride The Sky a singlovku Judas. Blok Jericha ukončí Heavy Metal (Is The law). Miloval jsem první album Helloween - Walls Of Jericho, stejně jako oba „Strážce klíčů“, takže staré skladby si opravdu vychutnávám, tím více, že je zpívají tehdejší protaginosté.

Krasojízda pokračuje – Forever And One, krásná pomalá balada A Tale That Wasn´t Right o kterou se s Michealem překvapivě podělil i Andi. I Can a přichází drum sólo, které začíná Daniel Löble, následně se ze své stoličky vytrácí aby z dobových záznamů na projekci se aspoň obrazem a zvukem tímto způsobem vrátil někdejší bubeník Ingo Schwichtenberg, který musel opustit Helloween v roce 1993 pro drogovou závislost. V roce 1995 spáchá sebevraždu. Daniel Löble v drum solu pokračuje.

A Little Time zpívá celý sál společně s Michaelem…Videoprojekce je opravdu fantastická ke všem skladbám, stále je na co se dívat. Why? – Proč? Se ptají jak Andi tak Michel v následující skladbě. Sole Survivor si Andi odzpívá sám a skladbou Power z alba The Time of the Oath se blížíme do finále, které příjde ve skladbě How Many Tears, kdy kapela opět sáhla ke své prvotině z roku 85 a tak k Michaelovi a Andimu se přidává i Kai. Konec první části…

Že bude přídavek, bylo jasné a taky hala skanduje, kapela se vrací s Michaelem a se skladbou Eagle Fly Free z dvojky Keepera, ten následuje ihned po té – Keeper Of The Seven Keys a opět si zpěvné party rozdělí oba oba. Další odchod kapely, někteří lidé odcházejí, ale víme, že se kapela ještě vrátí a udělá to ve velkém stylu – kytarové solo Hansena a intermission Setha a Doca, kteří nás konečně provází celým koncertem na plátně jasně naznačuje co příjde ….Future World, který zpívá s kapelou celá hala. Nad hlavami v kotli se objevují obří nafukovací dýně, které si lidé pinkají nad hlavami napříč celou halou, aby v závěru zůstaly v náručí těch, kteří si chtějí odnést cenný suvenýr. Závěrečná skladba, nad hlavy lidí vystřelují papírové konfety a do všeho se valí sloupy mlhy – I Want Out je naprostá závěr a oba zpěváci opět rozezpívají celou halu… konec.

Nebyl to první koncert Helloween, ale byl zaručeně nejlepší, naprosto dokonalé show, výborný zvuk a jsem rád, že jsem viděl Kiskeho zase tam, kde jsem ho měl nejraději…kdo nebyl o hodně přišel, jeden z nej nej koncertů v letošním roce, alespoň pro mne. Každopádně jak Walls Of Jericho, tak oba Keepeři mi jako CD v autě zase vydrží asi dlouho…

rockombia 201705051494031863