Ocelová parta Dymytry rozskákala Šeříkovku

  • Číst 5296 krát

Vyprodáno, hlásí rocková Šeříkovka v Plzni, která se stala druhou zastávkou nového turné kapely Dymytry. Ač ještě chybí víc jak hodina do otevření sálu, hospoda praská ve švech a před Šeříkovkou se už srocují davy rockových fanoušků.

Navštěvuju kapelu v šatně a nálada je tu víc než výborná, na schodech s rozesmátým Gorgym si podáváme ruku a v šatně usedám vedle stále usměvavého Prothea (uvidím ho někdy nasra…??) a Artura a dáváme se do družného rozhovoru. Artur mě potěšil tričkem Kiss Army, které má na sobě. Kapela se jde nachystat k autogramiádě a já vypadnu do ještě prázdného sálu. Děvčata u stánku Dymytry dolaďují poslední kousky „merche“ a já zaujímám klidné místo na balkóně, odkud máme parádní výhled na scénu.

Začíná autogramiáda a vedle monsters Dymytry usedá německá smečka Hämatom ve stejně bizardních maskách jako Dymytry. Rozdávají se podpisy, úsměvy a pozuje se s kapelou. Sál se plní hodně rychle a velký zájem je jak o autogramiádu, tak o produkty Dymytry shopu, kde je to opravdu hlava na hlavě. Vybírá se, zkouší…odnáší.
Zhasínají světla a nastupují prakticky ex členové Titanic nesoucí název Jerem.I. Hutná muzika, české texty střídají anglicky zpívané songy, pár lidí v prvních řadách se dostává do varu. Dobrá tvrdá muzika, ale chybí mi výraznější hit, s kterým bych „odcházel“ domů.

První krůčky autorské dvojice Jiří Remo (exTitanic) a Georgi Enchev (Georgen, Titanic) ke vzniku projektu Jerem.I byly učiněny na jaře 2015. Výběrovým sítem o pozici baskytara uspěl a nástroje se ujal výborný Pepa Kudláček (Secret, J.A.M.P., Sillage). Tým ještě tvořil hráč na bicí, nepřekonatelný Josef Cigánek, bohužel jeho hráčská vytíženost neumožnila na projektu Jerem.I pokračovat. Tohoto postu se záhy zodpovědně ujal bývalý kolega z Titanic Miloň Nahodil (Sax, exTitanic) (tolik oficiální Bandzone profil). Snad jen můžeme dodat, že kapela velmi často koncertuje s kamarády z Limetal.

Přestavba pódia a přichází pro mne velká neznámá a fantastické překvapení. Hämatom nastupuje v podobě 4 bizardních postav, které slibují víc než úžasnou podívanou. Kapela byla založena v Německu v roce 2004 a jsou to již ostřílení harcovníci, kteří předskakovali třeba Rammstein, nebo odehráli svůj set na Wackenu a zkušenost je na jejich horror projevu znát. Jo tady by se mohla plzeňská „Fatuška“ jen a jen učit.

hamatom

Nejvýraznější postavou je, jak už to bývá, zpěvák. Nord s bíle namalovanou lebkou a obličejem s černou páskou přes oči je k nepřehlédnutí. Svoje hlasivky nešetří ani v písních ani v pobízení publika, které mu jde na ruku. Musím se přiznat, že mi k jejich tvrdé muzice sedí i ta němčina! Basista West v jedné skladbě roztáčí dlouhý cop připevněný na helmě a z copu vylétávají jiskry, v další skladbě obsluhuje dělo, kterým střílí trička kapely mezi lidi na sále. Aby byla kapela úplná – kytara Ost a bicí Sued. Na podium pomocníci přitlačí elektrické křeslo, na kterém Nord odzpívá jednu ze svých skladeb. Parádní cirkus, při kterém jsem se nenudil ani minutu. Taky atmosféra pod námi se zvedla o pár desítek stupňů. Doporučuju všem najít si kapelu na YouTube!!

Chystá se to, na co jsme dnes přišli…prostor pod námi se zcela naplnil a projít s pivem mezi lidmi je nemožné. Jako sardinky jsou namačkaní lidé na sále pod námi, ale i balkón přetéká masou lidí. Jablko by nepropadlo. Sálem se zatím nesou skladby AC/DC Back In Black a Joan Jett I Love Rock n Roll, kterou si s chutí notují lidé pod námi a podupují si do taktu. Při songu Hej Stupid od Alice Cooper zhasínají světla a opona Dymytry září rudou barvou…

A pak začal prvotřídní cirkus a podívaná. Monstra Dymytry začínají hymnysem Ne nikdy a jak jinak ihned se chytá celý sál nejen hlasivkami, ale i s rukama nad hlavou. Je už od počátku jasné, čí je dnešní večer. Věrni zůstanem, Pod vodou…luxusní světla šlehají scénu a umocňují bravurní výkon kapely, která nás baví již 15 let. Za tu dobu ušla neuvěřitelně dlouhou cestou a právem stojí tam, kde stojí.

dymytry do textu

Ponurý hlas oznamuje …Psal se rok 1888, v průběhu dvou měsíců bylo v chudinské čtvrti Londýna brutálně zavražděno pět prostitutek způsobem, jaký dosud nikdo neviděl. Pachatel nebyl nikdy dopaden. Po mnoha letech se z něj stala legenda - legenda jménem Jack Rozparovač…a následuje Z pekla, na kterou navazuje S nadějí nová veleúspěšná klipovka. Opět nadšeně zpívá, haleká a poskakuje celá masa lidí dole na ploše pod námi. V tom jsou Dymytry neuvěřitelně silní, líbivá „vlezlá“ muzika, která vám zůstává v hlavě ještě dlouho po koncertě, libozvučné, zpěvné až stadiónové refrény, které vás strhávají ke zpěvu společně s kapelou. Jsem nadšenej…a Gorgy předvádí svoje číslo s kytarou, klipovka Capitán Heroin… Ten, kdo je se mnou už hranice nevnímá, to se zdá, buď jako superstar! Tak poleť se mnou, vyrazíme ke hvězdám, to ti dám, jen já… si společně s Protheem prozpěvuje skupinka fanoušků pod námi, ale i za mnou. Hrad z písku, Benzín a Arturovo číslo na basu přehází v Harpyji.

To, co předvádí Mildor za artilérií bicích tak na to slova nestačí, ač má jen dvě nohy a dvě ruce, jak jsem se přesvědčil na vlastní oči, je neuvěřitelné co stihá ve svém „tanci“ mezi svojí artilérií. Paličky jen kreslí vějíře a občas je ještě nenuceně hází nad hlavu a se zručností žonglisty opět chytá a pokračuje v kulometné palbě. Většinou mě podobná čísla nudí, ale tady člověk opravdu zírá s otevřenou pusou. Bohudík jsem tím nikoho nepohoršoval, byla nás většina. Nutno říci, že výkon všech členů Dymytry je fantastický, Kapela šlape jak namazaný stroj a pánové se točí po pódiu jako na baletu – ladně, s elegancí a grácií…každý ví, kde má v jakou dobu stát, žádná křeč. Parádní divadlo, které k podobné muzice patří.

Přehupujeme se do druhé půle, Sedmero krkavců (skladba, která mi otevřela cestu k Dymytry), Ztracená generace… já už konečně vím, proč každej hned chce všechno brát, svět je lunapark, ale já se točím rád…Lunapark a opět zní chorál z plochy. V každé skladbě je vidět, jak to Protheus s lidmi umí a dokáže strhnout dav…
Kniha života, Media,…Chceme tě tady, nesmíš to nikdy vzdát. Ne, vystup z řady, tvou krev si žádá tenhle stát. Chceme tě tady, dějiny budou psát. Jen ti, co stojí, na správný straně barikád…opět zpívá několik stovek hrdel společně s kapelou. Ocelová parta a finále patří Dej Bůh štěstí a Strážní věži.

Co na závěr, asi nejideálnější budou slůvka mého oblíbence. Gene Simmons řekl: „Se správným koncertem je to jako s dobrým horrorem…musíš ho vidět 2x.“. Já bych dodal, že show Dymytry stojí i za trojnásobné zhlédnutí. Věřím, že všechny štace budou vyprodané a opravdu se nedivím a všem, kteří mají chuť vidět nejen precizně odvedenou práci téhle smečky, ale i fantastický hudební zážitek a podívanou, kterou tato „monstra“ nabízí, doporučuji prolítnout internet a zjistit, kde jsou ještě nějaké „lupeny“ k mání. Já se každopádně těším do Prahy, kterou si nemůžu nechat ujít a pánům Urban ml. a spol tleskám za váš výkon a jsem rád, že jste tam, kde jste. Zasloužíte si to!!

Víkend 17.2. a 18.2. kapela bude vystupovat na koncertě v Rakousku a ve Švýcarsku právě se skupinou Hämatom