Projekt XIII, Isiolia – sobota 27. 5. 2023, Jeskyně Výpustek

  • Číst 6866 krát

Když Projekt XIII před půl rokem ohlásil svůj druhý koncert v jeskyni Výpustek s videomappingem, málokdo si dovedl představit, jak celá akce bude vypadat. Možná právě proto byl koncert vyprodaný a parkoviště jeskyně Výpustek jen tak tak stačilo náporu automobilů návštěvníků koncertu.

Projekt XIII na svých stránkách avizoval, že se tento koncert bude konat jen jednou za život a že půjde o nevšední zážitek. Mimo to ale upozorňoval všechny příchozí, že v jeskyni je trvalý chlad a že se musí dobře obléci. Rovnou předesíláme, že nevšední zážitek si odneslo nejen naše pozadí na studené židli v jeskyni, ale i všechny ostatní smysly, tentokrát však myšleno v dobrém.

352582284 1454595335277995 4412484224432259153 n

Koncert začal lehce po 19.30 hod. vystoupením půvabné zpěvačky Julie Krausové, která užívá umělecký název ISIOLIA. Její skromné vystupování a elektronický synth-pop sice mohl rozhořčit přítomné rockery, ale za nás se jí set povedl. V prvních skladbách sice trošku bojovala s intonací, ale i to si posléze sedlo, a tak si pozorný posluchač mohl užít příjemný hlas a zajímavé melodie. Podle našich informací to bylo pravděpodobně poslední vystoupení Isiolie, neboť se v brzké době stěhuje do Švédska.

Lehce po 20. hodině již patřilo pódium Projektu XIII. Impozantní prostor jeskyně Výpustek potemněl a za zvuku intra se lehce rozjížděl i videomapping, který pro tento večer připravil Petr Raist Šťastný. Ten odvedl znamenitou práci, protože každá skladba byla umocněna animacemi, které pracovaly s 3D prostorem jeskyně a hudbou Projektu XIII. Podle místa k sezení tak diváci mohli zažít různé pohledy na videomapping, obzvláště ti, kteří seděli uprostřed, si mohli kromě výšky a šířky užít i hloubku. Projekt XIII odstartoval svůj set skladbou Proroctví a snad, aby kapela zmírnila zimu v jeskyni, za muzikanty, kteří vystoupili v havajských košilích, se objevily palmy. Zvuk byl čitelný, a dokonce bylo i zpěvákovi Matějovi Lipskému rozumět.

351410037 792979365547060 1180787422988189936 n

Nemá smysl vypisovat všechny skladby, které Projekt XIII hrál, ale v propojení s animacemi bychom rádi vyzdvihli Vládkyni bezmoci, při které v jeskyni pomrkávaly žluté oči a rozkvétaly bílé růže. Svět strojů, který nás přenesl do zeleného Matrixu. Nosferatu v síti, kdy se objevila podoba hackera složeného z jedniček a nul nebo Angels, kdy se za kapelou objevila tří metrová baletka a tu a tam se v prostoru jeskyně zjevily barokní andělíčci. Každá animace měla svoji jednotnou barvu, pouze závěrečná Průvodkyně temnotou zářila všemi barvami a nad kapelou se objevila animace tančící dívky, jejíž pohyby připomínaly tanečnici ve stejnojmenném klipu kapely. Závěrečný přídavek patřil Temné zelené, která pojednává o vltavínech, proto asi byla přítomnost padajících zelených meteoritů nevyhnutelná. V některých případech skutečně animace působily, jako by padaly kusy skály. Vzhledem k tomu, že v jeskyni byli přítomni i klienti z CSS Tloskov a Laguna Psáry, sami jsme se divili, že neutekli. Zdá se, že koncert měl opravdu terapeutický efekt, protože jak klienti zmíněných zařízení, tak i všichni ostatní odcházeli z koncertu nadšeni. Důvodem samozřejmě nebyl jen videomapping, ale především energický koncert Projektu XIII, který tvoří, kromě zpěváka Matěje, zkušení muzikanti. Posuďte sami:  Kobdzey – bicí (PRECEDENS), Rafan – kytara (PIPES AND PINTS), Daniel – kytara (LATITUDE 77), Martin – basa (SECTOR X,  ale hrál také live set s MAXIM TURBULENC) a Petr – klávesy (dvorní klávesista italského DRUPIHO).

Nutno dodat, že Projekt XIII ve Výpustku pokřtil své nové EP „Dark Energy“, které vyšlo v podobě láhve s energetickým nápojem od Samurai shotu. Kmotrem minialba v láhvi byl výtvarník, muzikant a youtuber Maťo Mišík.

351110162 1910112972721090 7097091263226525062 n

Protože uplynulo 100 let od narození Matějova (a také baskytaristy Martina) dědečka Lubomíra Lipského, během křtu se na tohoto slavného herce nejen vzpomínalo, ale objevil se v nadživotní velikosti na stěně jeskyně. Dědeček Lipský pomocí animací ožil v jedné ze svých nejzásadnějších rolí (George Camel z Čtyři vraždy stačí drahoušku). Mrkal očima, otevíral pusu a pomocí komiksových bublin s kapelou komunikoval. Poradil tak, jakou tekutinou by mělo být EP pokřtěno (mimochodem jeskyně Výpustek spadá pod obec Křtiny, takže není lepšího místa pro křest jako takový). Samozřejmě šlo o legendární Hu-hu koktejl, ze stejnojmenného filmu. Tradice v podobě hodu nosiče do lidí, vzhledem k tomu, že šlo o láhev, se nekonala. Kmotr Maťo Mišík hodil mezi diváky malý míček, a kdo ho chytil, získal výměnou pokřtěnou láhev s certifikátem podepsaným všemi členy kapely a nesoucím číslo láhve. Samozřejmě pokřtěná láhev měla číslo 1 (ze 113 kusů). Mimochodem v současné době jsou všechny lahve už vyprodány, neboť byl o ně obrovský zájem.

A závěrem - spousta lidí byla zvědavá, zda i tentokrát zpěvák Matěj odzpíval celý set Projektu XIII naboso. Odpovědí budiž fotka playlistu na Facebooku kapely, kde je vidět zároveň otisk bosé nohy zamazané od bahna jeskyně. Za nás je to neopakovatelný zážitek, který se rozhodně zařadí nejen mezi koncert roku, ale i koncerty posledních let. Nutno znovu dodat, že jde teprve o druhý koncert kapely Projekt XIII a jsme zvědaví, čím nás překvapí příště.

350802575 2510697759095515 8358122704054653182 n