Welicoruss - Brno, Melodka

  • Číst 7356 krát

V sobotu 22.1.2022 jsem se zúčastnil ve svém oblíbeném brněnském rockovém klubu Melodka poprvé v životě hudební akce, na které hrály pouze death a black metalové kapely, protože jsem nikdy tento hudební žánr příliš nevyhledával, i když melodicky zaměřeným metalistům vždycky fandím, pokud jejich melodie nejsou příliš líbivé a refrény podbízivé.

Jako první zahrál tento večer čtyřčlenný německý black metalový band Maahes, který se inspiruje starodávnou egyptskou mytologií a svůj název má odvozený od egyptského boha války se lví hlavou, což symbolizuje svojí působivou maskou bubeník Anubis. Potěšilo mě, že nejde pouze o kytarovou kapelu, ale band vystupuje, kromě kytaristy, basisty a bubeníka, i s klávesistou. Zvuk Maahes se mi moc líbil, což bylo nejen díky hře klávesisty Osirise, ale i dobře použitými samply. Hodně jsem si užil hru kytaristy, který náležitě vynikl rytmicky a hlavně melodicky právě díky tomu, že v kapele nehrál další kytarista. Hlavní osobností kapely je zpěvák a baskytarista Horus, jehož znakem je to, podobně jako u většiny zpěváků tohoto žánru, že nezpívá čistým hlasem, ale zásadně používá jen screaming nebo growling, což je hodně náročné na hlasivky a snad si je nezničí tak, jako Dani Filth z legendární kapely Cradle of Filth. Mně osobně nesedí, když zpěváci rock/metalových kapel vůbec nezpívají čistým hlasem alespoň v některých skladbách či jejich částech, což působí poněkud nudně a jednotvárně, ale pro black a death metal je to typické. Nicméně brněnský koncert Maahes můžu v podstatě jen chválit nejen díky zvuku kapely a podaným výkonům muzikantů, ale také působivé atmosféře vytvořené osvětlením scény i oděvem členů kapely.

Maahes Melodka 2022 01 22

Doma bych nechtěl poslouchat metalovou muziku pouze se zpěvem v podobě growlingu a screamingu, ale na koncertě se na takovou kapelu podívám rád díky jeho atmosféře, zvuku i efektnímu osvětlení.

Jako druhá v pořadí se tento večer v Melodce představila čtyřčlenná plzeňská melodic-death metalová kapela Innersphere, která mě příjemně překvapila. Kapele to perfektně "šlapalo" a její zvuk se mi hodně líbil díky dobrým aranžím jejich skladeb a použití dvou kytar i dobrým zapojením samplů. Frontman kapely, kytarista a zpěvák Míra Litomerický zpívá převážná growlem, ale hodně se mi líbilo, když s ním občas ve sboru zpívali i baskytarista Marek Hlubocký a sólový kytarista Lukáš Mai, jehož kytarová hra je na vysoké úrovni a hodně jsem si jeho kytarový zvuk užil. Bubeník Filip Wintr spolu s basistou spolehlivě obstaral rytmiku skladeb. Jak už je to u mě zvykem v případě mých nových hudebních "objevů", tak jsem si koupil ve zde prodávaném merchu poslední album kapely Omfalos, abych mohl posoudit i studiovou práci tohoto kvalitního a zajímavého bandu.

Innersphere Melodka 2022 01 22

Po vystoupení Innersphere nastal vrchol dnešního metalového večera v Melodce v podobě koncertu rusko-pražské symphonic black metalové kapely WelicoRuss. Tento čtyřčlenný, původně sibiřský pohanský band z Novosibirska, kde svou kapelu frontman a skladatel Alexey Boganov založil, předvedl parádní hudební výkon podepřený působivým osvětlením scény a tradičním oděvem i líčením muzikantů. Na začátku koncertu zazněly skladby z posledního alba Siberian Heathen Horde a pak samozřejmě následovaly i starší skladby z předchozích alb, přičemž se s velkým ohlasem publika setkaly i slovanské metalové hity této kapely "Slava Rusi" a "Slavjanskaja sila" s poukazem na velkou slovanskou rodinu, do které všichni patříme, čož sice v případě Čechů tak úplně neplatí, ale u nás na Moravě máme ke Slovanům blíže než je tomu v Čechách. Musím říci, že se mi ruština u metalových písní docela líbí, asi ještě o něco víc než čeština nebo němčina, což ale může být způsobeno tím, že jsem ve svém mládí povinně maturoval z ruštiny. Jak to bývá u většiny úspěšných koncertů, po závěrečné skladbě a děkovačce muzikantů si po jejich odchodu z pódia nadšené publikum skandováním "Ještě jednu" vyžádalo přídavek, což WelicoRuss ochotně splnili, na pódium se vrátili a ještě naposled zahráli. Jediným nedostatkem koncertu z mého pohledu bylo to, že kapela dělala mezi jednotlivými skladbami pauzy, ve kterých bylo ticho, na pódiu se nic nedělo a muzikanti stáli u bicích zády k publiku, než spustili sampler k další skladbě. Jeden nedočkavý fanda to nevydržel a volal z publika, ať pohnout, což frontman vtipně komentoval do mikrofonu dotazem "Pospícháš na autobus?". Inu, Rusové jsou známí svým pohodovým přístupem ke všemu, co dělají, pokud je nepopožene příkaz shora.

WelicoRuss Melodka 2022 01 22

Celkově mě koncert WelicoRuss v Melodce hodně potěšil a jsem rád, že se mi naživo potvrdil můj dobrý dojem z poslechu jejich písní na Spotify. Už teď se hodně těším, až tento pohanský band uvidím a uslyším na nějakém venkovním koncertu, kde bývá zvuk rock/metalových kapel obvykle lepší než je tomu v hudebních klubech a v sálech, i když v Melodce odvádí zvukaři a osvětlovači na tamní možnosti obvykle dobrou práci a nejinak tomu bylo i tento večer.

WelicoRuss Melodka 2022 01 22b

Pro Rockplace Honza Kubín