Telegraf - Potulní hráči čtyřicet let v rocku

  • Číst 4067 krát

To je celý název knížky autorů Zdeňka Hejduka a Petra Bašuse, kterou jsem si pořídil na jejím křtu v Kolíně. Hned druhý den odpoledne jsem se dal do čtení. Četl jsem to jedním dechem, do večera jsem to celé přelouskal.

Na zhruba 160 stranách je přibližně 120 fotek a spousta vzpomínek na začátky Telegrafu před čtyřiceti lety. Větší část knihy je psaná jako rozhovor publicisty a ředitele Městského společenského domu v Kolíně Zdeňka Hejduka se zpěvákem Telegrafu Petrem Bašusem. A rozhovor je to opravdu obsáhlý. Zdeněk mi říkal, že šlo o spoustu dvacetiminutových a delších telefonátu s Petrem.

Baušus je výtečný vypravěč. Jeho vzpomínky mě zavedly do mládí, kdy jsme jezdili s partou za bigbítem do okolí vlakem a cestou k nám přibývaly další máničky. Všichni jsme se znali třeba jen přezdívkami, ale hlásili jsme se k sobě. Ta soudržnost rockového a metalového národa mě dodnes nepřestala fascinovat.

Z Petrových historek, které zažil coby zvukař slavnějších popových muzikantů v Rusku, vyloženě mrazí. Tam šlo vážně o kejhák. Při jiných hláškách jsem se naopak zasmál. Záměrně je tady nechci zmiňovat. Doporučuju všem fanouškům Telegrafu a melodického rocku, aby si tuhle knížku opatřili. 

Samozřejmě nechybí vzpomínky, jak vznikaly největší hity Telegrafu. Zaujal mě spor o autorství textu k nestárnoucí „Legendě“, která kapelu provází od jejich začátků. Fanoušci si ji stále žádají, stejně jako „Křídla andělů“, která měla původně být baladou.

Druhou část knihy pak tvoří vzpomínky, zážitky a historky dalších členů a jejich kamarádů muzikantů, novinářů či fanoušků jako jsou Ondra Marek, Jirka Lacina, Milan Liga, Standa Kyselák, Milan „Piáta“ Roudnický, Petr „Ferda“ Brabenec a další.

Na závěr je zařazena statistika, kdo všechno v Telegrafu za čtyřicet let hrál, s kým kapela sdílela pódia. Objevují se zde také jména lidí, techniků a zvukařů, kteří se kolem kapely celá léta pohybují.

Kniha má jednoduchou, avšak naprosto účelnou, grafiku. Sluší jí pevná vazba. Autoři zvolili spisovný jazyk s minimem chyb. Něco málo se najde, ale tak to chodí u knížek, které vznikaly doslova na koleně

Zakoupit si ji můžete na koncertech Telegrafu nebo v kanceláři Městského společenského domu v Kolíně nebo objednávky směřujte na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,  tel. 602 291 343. Kapela vám knihu pošle na dobírku za 200 Kč plus poštovné.

Pro Rockpalace Jan Holý