Alband EP 2022

  • Číst 7000 krát

Alband se opět hlásí o slovo.
Po absolutně dokonalém albu Reziduum se připomíná čtyřskladbovým EP 2022.
Řekl bych, že oproti minulému albu se jedná o malý, takzvaný krok stranou. Kdo zná Alband, čili něco jako takovou rodovou DNA linii skupiny Kern, zná Jardu Kronka, Libora Machatu s basou a Víťu Fraňka u bicích, ten ví nebo alespoň tuší, co může na nahrávce pod jménem Alband očekávat. Není to ale dle mého názoru to samé, co na zmíněném předchozím albu. Tedy ne úplně.
Novou personou v sestavě skupiny a na této nahrávce je kytarista Michal Pospíšil. To s sebou vždy přináší nějaký nový prvek. Někdy je to čerstvý vítr, někdy výrazový posun ve spojení s jiným zvukem atd. Ano, řekl bych že tato nahrávka nezní stejně jako předchozí album. Myslím, že Michal používá víc kytaru elektrickou a nové písničky mi zní chvilku rockověji, chvilku zase tak pop-rockově. V čem názor neměním je to, že to je muzika hraná živými muzikanty na skutečné nástroje, jako stvořená pro hraní v rádiích. Stejně tak si ale bohužel myslím, že by byl malý zázrak, kdyby se taková dobrá muzika někdy ve dvě odpoledne z rádia skutečně ozvala.To je ale jiný, zapeklitý příběh.
Chápu novou čtyřpísničkovou nahrávku jako takovou vizitku, rozjezd nové sestavy, pozvánku a myslím, že je tu i nadále vše v pořádku. Reziduum je hodně osobní, řekl bych, čož mě uhranulo na jedné straně a potěšilo na druhé. Zde vnímám malinko posun v tom, že je jakoby víc pro nás, posluchače, ale nevím, jestli ten pocit umím dobře popsat. Poslech je přeci jen na vás. Myslím, že koncertní program sestavený z novinek na tomto EP, minulé desky, z alba Kalibrace smyslů a okořeněný sem tam vzpomínkou na kusy z období Kernu, je a bude zárukou fajnového pohodového koncertu, kde bude prostor jak pro uvolnění, tak pro zamyšlení.
Otvíráček Potkal jsem tě u jezera Como je dostává pod kůži hned s prvním poslechem a na čtvrtou písničku EP Měsíc nebo Mars máte klip.
Tak jsem „nastavil zrcadlo“ a pokud hledáte třeba muziku na noční cestu autem, Alband zafunguje stejně dobře jako na fesťáku.
Mějte se.
Petr Kohoutek.