Alchymie Drž se mě (2017)

  • Číst 6961 krát

Mám trochu dilema, jelikož se mi teď mísí pocity typu „první dojem“ s několika informacemi a novější tvorbou.
Album Drž se mě je totiž již pět let staré a myslím, že Alchymie se za ten čas malinko posunula k dospělejší podobě v novější tvorbě.
Abych ale nepředbíhal, na albu Drž se mě se setkáte s muzikou, kterou bych nazval pop-rock nebo třeba kytarový pop. Parta muzikantů, kteří hrají rukama na skutečné nástroje líbivou muziku třeba pro mladé posluchačky komerčního rádia.
Jinými slovy, pokud nejste zatvrzelí vyznavači jedné škatulky nebo stylu, tak uslyšíte, že tady Alchymie funguje, protože tahle parta hraje parádně a evidentně ví co dělá nebo chce dělat.
I zvuk desky se mi líbí, protože se myslím místy podařilo dobře zachytit i dobrou energii. K té je potřeba souhra dobře hrající kapely i zvukaře ve studiu a při mixu. Můžete slyšet mraky desek, které jsou prostě bez energie i když kapela jsou třeba death řezníci. Tady je ve všem pohoda, ale důrazy jsou tam, kde vyniknou. Další album, kde se mi hodně líbí basa.
Kde mám trochu problém, to jsou texty. Ne, že by byly hloupé nebo že by to všechno byly nějaké bláboly.
Příběhy typu ty a já se k té muzice dobře hodí a funguje to. Jen se s nimi bohužel nejednou pracuje tak, že zazní pár vět a pak se několikrát opakuje refrén a hotovo. Typický příklad? Skladba Čas. Na mně je to prostě málo a to opakování do zblbnutí mi vadí. Jinak ale uslyšíte, jak dobře Alchymie hraje.
Poslední Outro beru spíš jako vtípek, kdy je opět muzika super, ale jinak je to blábol. Sorry. Taky tu zazní recept na „ moderní, úspěšnou“ písničku. To možná ano, ale na dobrou myslím ne. I když.. nejsem soudce ani autor, tak co, že? Nicméně, beru to jako vtip a jak tam můžete sami slyšet: „ tak jsme si to zkusili “... Jinak jsou ale texty celkem ok. Zvlášť v porovnání s tím, jaká „ díla“ můžete občas slyšet právě třeba z rádia, nebo z tv reklamy.
Nejvíc se mi líbí titulní Drž se mě. Opět příklad, jak vlastně muzikantsky výborná tahle kapela je.
Právě ji poslouchám i teď. Je z desky nejlepší.
Vrátím se na začátek. Mám dojem, že teď se kapela malinko posunula a třeba píseň Nevinná mi přijde dospělejší textově. Muzika šlape pořád fajnově, pop-rockově a k tomu trochu houslí.
Tak asi tolik několik postřehů. Nesoudím, jen tak přemítám o jednom albu. Ostatní je na vás.
https://bandzone.cz/alchymie
Petr Kohoutek