Aldabra a její „Kráska a zvíře“

  • Číst 6933 krát

Brněnská kapela ALDABRA je sice služebně ještě mladá, ale pohled na fotky muzikantů dá vědět, že se jedná o protřelé muzikanty. Tahle parta se dala dohromady 25. října 2017 a půl roku poté vydalo první nahrávku. Loňské cédé Kráska a zvíře je její třetí položkou v diskografii.

Sestava prošla ALDABRA za pár let několika změnami a ustálila se na aktuálním složení: Marcel „Máca“ Staněk – zpěv, Marek „Mara“ Štork – kytara, Ivan „Segal“ Sláma – klávesy a zpěv, Pavel „Paul“ Strnad – basa a zpěv, Josef „Joseph“ Mark – bicí. Na části skladeb se podíleli též David „Baron“ Prášil – kytara a Martin „Indoš“ Gryc – bicí. Jako hosté na albu účinkují herec Pavel Rímský v intru skladby „Austerlitz 1805“. Yvet Šrámková zazpívala ve třech kusech a do jedné písně nahrál housle Jiří Salajka.

Deska začíná hardrockovou vypalovačkou „Po stopách předků“. Ta se doslova a do písmene zvrhne v heavymetalovou riffovačku se silnou melodií. A za hudbou nezaostává ani velmi slušný text. Trošku mi ale vadí vokál. Řekl bych, že zpěvák zbytečně moc tlačí na pilu.

V písni „Degustátor“ mi zpěv vyhovuje. Výrazný prostor zde dostávají také klávesy. Kytara taky nezůstává stranou. Oba nástroje tu mají sólo. Šmrnc má též balada „Až jednou“, která pěkně graduje. Jen si říkám, jestli bezmála šestiminutová stopáž není moc.

Píseň „Austerlitz 1805“ začíná jakoby vojenským bubnem. A po mluveném intru bitva tří císařů u Slavkova začíná. Slušná záležitost. Mluvkovi „Baronu Prášilovi“ se od pusy pěkně práší a je z toho zajímavě pojatý text se slovy ze života. Celkem netradiční záležitost i téma. Tohle může být hit! A ten konec: „Nikdy, nelžu, nelžu“. To je fakt aktuální.

Titulní pecka „Kráska a zvíře“ je zahraná hodně na pohodu. Ta by se hodila i do mainstreamových rádií.

Celkově cítím u tvorby kapely ALDABRA inspiraci partou TRAKTOR. Nejde o nějaké opisování, ale podoba zde je. Pokud klukům nadšení vydrží, pak musíme do budoucna s ALDABROU rozhodně počítat.

Pro Rockpalace Honza Holý