Alžběta oslavila dekádu „bestofkou“

  • Číst 6780 krát

Rockmetalová ALŽBĚTA z Nového Bydžova působí po obnovení činnosti na scéně již 10 let. K tomuto výročí vydala výběrové CD „Best of 10 let s Vámi“. Za první dekádu kapela vydala 5 alb a jedno mini CD, které se stalo sběratelskou raritou. Ani já ho ve sbírce nemám.
Nová ALŽBĚTA vznikla v roce 2011, ale její kořeny sahají až do roku 1997. Jenže po dvou letech se muzikanti rozprchli do jiných kapel. Nejznámější z nich byl bezesporu EPITAF. A po konci EPITAFU část party oprášila starý název a miminko ALŽBĚTA bylo na světě.
ALŽBĚTA se stala postupně fenoménem, za kterým neváhají táhnout davy fanoušků. Ale stejně tolik má taky odpůrců, kteří ji podle mě nesmyslně obviňují z hraní agro metalu. Nesouhlasím, Bydžováci hrají poctivý heavy metal, rychlý a melodický. A já mám „Bětku“ rád a vůbec se za to nestydím.
ALŽBĚTA v současné době hraje ve složení Radek Řezníček – zpěv, Jan Dlouhý – kytara, zpěv, Pavel Čmelák Bělik – basa, Miroslav Vejvoda – kytara, zpěv, Richard Kaloč – kytara, zpěv, Libor Král – bicí. V současné době již v kapele nepůsobí bubeník Radim Zvoníček, který všechny písně výběru nahrál. Na postu kytaristy naživo alternují Mirek s Richardem. Tolik k aktuální změnám.
Nahrávky z tohoto výběru vznikly v letech 2013 až 2019. Původně se nahrávalo ve studiu Benas na Seči u Míly Sládka. O novou podobu písní se postaral Martin Hollandr ze studia Hollysound v Kolíně.
Výběrová deska obsahuje průře tvorbou ALŽBĚTY. Nechybí „Čachtická paní“ a „Svátek všech strašidel“ a „Aréna slávy a krve“ z debutu „Zpověď“. Jeho titulní skladba bestofku otevírá. Dále zde jsou písně „Černá Fortuna, „Kdo z koho“, „Vůle“ a „Kopí osudu“ ze stejnojmenného druhého alba. Albovou trojku „Zastavte kolotoč“ zastupuje dvojice „Vikingové“ a skoro titulní „Zastavte motory“. Čtvrtá deska se jmenovala „Duše ztracených“ a na výběrovce je titulní flák, „Štvanice“, „Nevzdávám žít“ a „Země umírá“.
Zatím poslední řadová deska „Pavučina“ z roku 2021 na výběru zastoupena není.
Když to shrnu osobně mám nejradši druhou a první desku. Ano, v tomto pořadí. Asi to bude tím, že jsem se k dvojce dostal dřív a navíc je vážně skvělá. Výběrová deska je fajn, ale na druhou stranu nepřináší nic nového. Jako ochutnávka třeba pro neznalého rockera ale poslouží výborně.
Pro Rockpalace Honza Holý