EXARGEMA - Velká Morava

  • Číst 4698 krát

EXARGEMA oprášila vzpomínky na Velkou Moravu

Moravská kapela Argema v předlistopadovém období chystala nahrávku Velká Morava. Ta nikdy nevyšla a stala se doslova legendou. Nahrávka putovala do komunistického trezoru. „Komouši" zabavili dokonce i obal desky.

Co „komančům" na rockové muzice s naprosto nevinným názvem tak vadilo? Šlo o příběh věrozvěstů a vzestup a pád legendární Velkomoravské říše. Toto historické téma je nosnou kostrou alba. Texty se některých faktů dotýkají jen okrajově. Pozorný posluchač může namítnout, že spojují historicky a časově nesouvisející témata. V každém případě šlo ve své době o velice zajímavý počin a bylo by škoda nezaznamenat je na digitálním nosiči.

Proto se dala dohromady kapela EXARGEMA, která je částečně partou bývalých muzikantů, kteří v letech 1982-89 prošli skupinou Argema. V roce 2008 se EXARGEMA rozhodla oživit a natočit na CD album Velká Morava, který v roce 1988 zakázali komunisti. To vyšlo až 24 let po svém vzniku. Autory původního programu jsou zpěvák Zbyněk Bobr Horák a Karel Holomáč. Zatímco první jmenovaný v řadách EXARGEMY nepůsobí. Karel Holomáč kapelu vede stále jako manažer.

Na recenzovaném cédéčku jsou dvě písně, které v původním programu nebyly. Oficiálně nevydaná deska totiž měla jenom 10 písní. Na aktuální disk přibyl Smutný nářek a Hrdost, které jsou řazeny logicky až na konci desky. Nové skladby dokazují, že kapela má nápadů dost a proto v současné době pracuje na dalších nahrávkách.

Muzice určitě prospěly nové aranže. Něco se mi víc líbí na staré nahrávce, naopak jiné prvky znějí lépe jako novum. V záhybech cédéčka tak ožil Poslední Moravan i Kníže Rostislav. Velkým hitem bývala Moravská svatba se silným refrénem a je jím i dnes. Hitový potenciál měla i má píseň Pád Velké Moravy.

Protože porevoluční tvorba Argemy sklouzla k popu, je dobře, že vyšla tato historická metalová nahrávka plná kvílících kytar a zběsilé jízdy bicích. Velká Morava je předlistopadovým ztělesněním heavy metalu. Deska vznikala ve studiu Paradox v letech 2009 až 2012.

Sympatické je, že členové EXARGEMY nabádají své příznivce, aby nehaněli tvorbu vlastně konkurenční kapely podobného slovního základu. Kamarádství a férové jednání se mezi dnešními skupinami moc nenosí.

exazgema obrázek

..... zřejmě motiv z původního plakátu, který se asi mohl stát i obalem nevydané desky.

Jan Holý