Hudebně zábavní Malignant Tumour

  • Číst 2832 krát

Malignant Tumour je v překladu „maligní nádor“ a je to taky ostravská heavy metal rockenrollová parta. Neskutečná mlátička, velký pohodáři a výteční srandisti. Jejich hudbu lze milovat nebo nenávidět. Nic mezi tím neexistuje.
Muzika šmrncnutá Motörhead a starým dobrým heavy metalem. Neskutečně tvrďácká image kapely podtržená mnoha koncerty připomíná pornoherce z NDR. Malignatni si na tomhle zakládají. Džísky s nášivkama, dlouhá hára, paruky a ještě delší plnovousy. Myslí to vážně, nebo je to legrace?
Nebylo tomu tak vždycky. Kdo je zná, ví, že to není žádná póza. Tumoři to myslí smrtelně vážně, akorát že je to totální prdel, sranda, zábava. Skvělá kombinace.
Malignant Tumour začal objíždět světová pódia jako grind core smečka. A ta světovost platila už tenkrát. Málokterá kapela se dokázala ve světě prosadit tak jako grindoví Malignanti.
A u grindcorových partiček platí to, že jejich diskografie bývá nezvykle bohatá. K dnešnímu dni MT mají v této databázi neuvěřitelných 48 položek. Velkých desek ale skupina vydala pouze šest. Zbytek nahrávek jsou různá splitka a EP.
Kapela prapůvodně začínala jako noisecorový projekt v roce 1991. První demo vyšlo v roce 1993 a to už byl v našich zemích do té doby nevídaný nářez v podobě grind coru. S grindem projela kapela nejen celou Evropu. V roce 2003 přišla po řadě personálních změn i nenásilná proměna hudebního stylu, kterým se kapela prezentuje do dnešních dní. Současnou tvorbu lze označit jako crust punk heavy metal.
A přesně taková je i aktuální deska „The Metallist“, tvrdá, rychlá a přitom zábavná. Neskutečná jízda plná nezměrné energie se vešla do 38 minut. Tahle muzika ale fanoušky nabízí pozitivní náboj. Kapela si dělá srandu ze všeho a ze všech. Hlavně z Pražáků (viz skvělý klip Earthshaker). Jsou to kluci ostrafsky jak cyp, tak co?
Názvy písní aktuální 11skladbové kolekce hovoří za vše. Stačí jen číst „Fine Hellride“, „The Metallist“, „Walk as we talk“, „Kiss by Hammer“. Anglickým textům je poměrně dobře rozumět. Navíc si slova můžete přečíst v přiloženém bookletu, který je součástí pěkného třípanelového digipaku. Existuje i 12skladbová verze, kde je jako bonus cover „We are the malignant“ od Motörhead. Že by se tím kruh uzavíral? Těžko říct, čím nás kapela překvapí příště. Z veselých textů vybočuje song „1989“, který tvrdí, že my narození před tímto rokem jsme lidmi ze staré školy, dětmi tohoto věku. Věřte, že MT umí udělat nářez a přitom zachovat melodičnost. Nejvíc to slyším ve „Walk as we talk“. Nohy začínají křepčit. Úplně vidím to kolečko pod pódiem
Tahle muzika mě prostě baví. Je to sranda a neskutečná jízda zároveň. A živě je to ještě o 200 % lepší. To prostě musíte vidět. Parta kolem zpěváka a kytaristy Bilöse, tj. basák Šimek, kytarák Korál a bicák Bohdič umí udělat skvělou show.
Myslím, že Lemmy si tam někde v pekle musí mnout ty svý velký špinavý ruce, protože Malignanti jdou v jeho stopách. A peklo už čeká! I tohle je metal!
Jan Holý