Metanoon - Legio Bohemorum (2020)

  • Číst 6864 krát

"Zdokumentovat historii této jihlavské rockové legendy, není nic jednoduchého, protože během jejího, téměř již třicetiletého působení, se v kapele vystřídalo bezmála třináct muzikantů.

Její kořeny sahají až hluboko do dob temné totality, kdy se hraní rockové hudby považovalo podle "soudruhů" skoro za zločin. Název Metanoon, vznikl podle sci-fi románu českého autora Václava Kličky, "Ve jménu Metanoona", který v osmdesátých letech vyšel v rodokapsové formě v edici Karavana. Tento prapodivný název označuje v samotné knize jakousi sílu, podle autora "sedmou proměnu hmoty" v cosi dokonalejšího než rozum, a v podstatě (volně přeloženo) znamená něco jako "Vyšší Moc". Název, přestože připomíná angličtinu, z angličtiny nepochází a přes svoji nespornou exotiku byl kupodivu tehdejšími komunistickými barbary přijat. Jak se říká, "prošel", a to i za cenu toho, že si ji ke schválení jistý nejmenovaný soudruh drze od kapely "vypůjčil" a podle jeho vlastních slov: "…to bysme tu na okrese mohli za chvíli mít třeba Zelený koleno", milostivě zjistil, že obsah knihy je tehdejšímu režimu naprosto nezávadný."

Tak se mi do rukou dostala novinková věc od jihlavské epic/symphonic/heavy metalové formace Metanoon……

Celé album čítá 9 skladeb-Legio Bohemorum, Moravské pole, Brno, Legionář, Do svělta, Hymna pěšáků, Podaj milá rúčku, Strážci světla, Valkyrie.

Vše je zabaleno do fantasy/keltského hávu s velice výpravnými texty, které pojednávají o válce, smrti, vlastenectví, lásce a celému konceptu dávají ten správnej šmak!!!!!!!

Muzikálně všemu vévodí kytarová sóla, která jsou velice dobře podkreslená akustickou kytarou a mandolínou. Celkový dojem jest staroslovanský s moderním metalovým kabátem!!!!!

Pro zasvěcené určitě výborná kapela se skvělým albem……….

Umím si Metanoon představit na nějakým keltským, ale i metalovým fesťáku…….

Leč nejsem znalcem téhle muziky dávám za letitý zkušenosti a celkovou vyhrannost šťastnou 7!!!!!

Vzdávám hold a zvolávám Legio Bohemorum!!!!!

Pro Rockpalace Petersongrind