BENEFIT - "A ta je dobrá" (2015)

  • Číst 1155 krát

Benefit je prostě dobrej!

Legendární tancovačková kapela Benefit slaví letos 45 let. K tomuto jubileu naděluje dárky svým fanouškům. Celé léto hráli kluci výroční koncerty a ještě si k jubileu natočili nové cédéčko. Jmenuje se A ta je dobrá. A deska je to vážně dobrá, byť se mi to na první poslech nepozdávalo.

Diskografie Benefitu není rozhodně dlouhá, proto je to událost víc než očekávaná. Staromilci a dlouholetí fanoušci kapely možná budou zklamaní. Nejde o přehlídku převzatých věcí se specifickými českými texty, ale jde o moderní autorskou muziku, která nikoho neurazí. Dovedu si představit podobnou hudbu i v rádiu, které normálně rocku nefandí.

Vyloženě se mi nelíbí obal. Ten udělala profesionální agentura a tak nějak se z něj vytratil tradiční duch Benefitu. Na titulu chybí typické logo proložené hvězdičkami i oblíbená čarodějnice letící na kytaře. Podobně strohý obal by se hodil spíš k punkové kapele. Jedna z písní na desce se sice jmenuje Punk´s not dead?, ale jinak po „čírech a čerokízech" není nikde ani vidu ani slechu.

Čím to je, že aktuální deska zní tak svěže a moderně. Za tím stojí mladá krev v kapele. Kytaristé a taky bratři Jakub a Matěj Koudelkovi a basák Vašek Kalaš. Slušnou skladatelskou práci odvedl taky Dan Horyna. Na aranžích se podílela celá kapela. Většina textů je dílem Jiřího Modranského. Prvně dva jmenovaní jsou synové jednoho ze zpěváků Benefitu Vládi „Gumáčka" Koudelky a Venda zeťákem bubeníka Milana Viplera. Z Benefitu se stala rodinná kapela a evidentně jí to svědčí. Rodinný klan doplňuje nestárnoucí zpívající bubeník Milan „Dědek" Vipler a zpěvák Dan „Zeppelin" Horyna.

Deska A ta je dobrá zní na Benefit nezvykle tvrdě. Typická poetika Benefitu je znát hlavně z textů. Myslím, že živě budou nové písně fungovat na jedničku. Úplně vidím skákající kotel pod pódiem, když kapela zaduje Punk´s not dead. To si Gumáček s Horynou zaskáčou! Baladická píseň Anděl graduje s příchodem hammondek, na které hrál jako host Vladimír Budík.
Následuje skočný Mr. Black, kterému dominuje nezvykle ostrý hlas Dana Horyny. Parádní záležitost. Po „Panu Černém" přichází Beachboy. Srandovní záležitost s milým textem v příjemně houpavém rytmu. Zpovědí muže v nejlepším věku je Pánská jízda. Autorská část desky končí vyznáním s posmutnělým textem Jen pár chvil.

Na samý závěr stříbrného kotoučku jsou zařazeny dvě šlapavé cover verze. První je dupárna z dílny Wildstreet s českým názvem Dostaň mě do nálady. To Ďábelskej anděl patřil původně do kuchyně dalších amíků Powerman 5000. Zde si zařádil tiskařský šotek, protože jsou skladby přehozeny. V bookletu jsou totiž přehozeny původní autoři a české názvy.
Kdybych měl nahrávku hodnotit jako ve škole, tak dám 1-. Muzika je super. Bohužel je zabalená do divného obalu a zmatek v autorství bonusových písní mi dává za pravdu.

Jan Holý