Saphet a jeho mystický Amber

  • Číst 970 krát

Smekám před každou kapelou, která v dnešní době je ochotná věnovat čas a peníze na studiovou nahrávku a tu pak vydat na lisovaném CD. Debutní singl má za sebou i pražská kapela Saphet. Jedná se o služebně mladou pražskou metalovou kapelu, která vyznává styl blízký heavy metalu.
Kapela Saphet působí ve složení Michaela „Mišule" Jakerlová a Petr „Deris" Machaň – zpěv, Stanislav Havel – basa, Libor Kleisner – sólová kytara, Michal Kocum – kytara, Martin „Bóďa" Růžek – bicí. Singl se nahrával ve studiu Amber a ve stále se lepšícím studiu Smaragd Records. O produkci se postaral Olin Rokyta spolu se Standou Havlem.
Singl v papírové pošetce obsahuje dvě skladby Manticora a Amber. Nejprve jsem si myslel, že kapela má anglické texty. Opak je ale pravdou. Kluci a holka zpívají, jak jim zobák narost. Jen texty jsou poměrně nevšední. Obě skladby jsou ovlivněné ságou Rogera Zelazneho – Amber. Jde o fiktivní svět, kde existují světy dva. Amber, reprezentující vesmírný Řád, a Dvory Chaosu, zastupující prvotní Chaos. Dvory chaosu se dostaly například do textu Arakainu.
Manticora je mýtický tvor, který měl tělo okřídleného lva. V Zelazneho Amberu vystupuje jako bestie. V recenzované skladbě jde o pěknou jízdu kytar a bicích. Mišule zpívá jak o život a Deris ji přizvukuje.
Ve skladbě „Amber" mě vyloženě baví Derisovy výkřiky, které mi evokují Chosého z Mimikry. Vzpomínáte si na legendární bolševickej seriál Třicet případů majora Zemana? „Bič boží, bič boží, bič boží je vyžene!" Derisi, nezlob se, píšu to s úsměvem na rtech. Navíc i v Biči božím šlo kupodivu taky o mytologii. Divím, se že to komoušům uniklo!
Saphet v současné době připravuje regulérní debutové cédéčko „Východ z temnoty". Na Bandzonu už jsou instrumentální demo snímky některých skladeb a myslím si, že se máme na co těšit.
Recenzovaný singl Saphet budete moci brzy vyhrát v připravované soutěži na www.rockpalace.cz.
Jan Holý