Narttu - Tady a teď

  • Číst 1017 krát

Kapela Narttu to rozjíždí tady a teď!
Na rtu můžete mít třeba opar. Haha, to je jen taková slovní říčka. Čeština je vážně velice bohatý jazyk. Narrtu sice česky nezní, ale je to česká a česky zpívající kapela z Vimperka. Pro mě dosud neznámé jméno, které si asi budu muset zapamatovat.
Narttu působí ve složení Honza Tláskal – zpěv, klávesy, Petr „Panky" Pankratz – kytara, zpěv, Roman „Mánek" Mráz – kytara, zpěv, Zdeněk „Čenda" Škopek – bicí, David „Píďa" Fridrich – kytara, zpěv, Ivan „Váňa" Tláskal – basa, zpěv.
Kapelu založili v roce 2016 bratři Tláskalové. V roce 2011 společně vydali album „Letíme jako šílený", kterou o tři roky později následovala deska „Tady a teď!". Před loňskými Vánoci vydala singl „Strašák Viktor" a v současné době se chystá na další plnohodnotné CD.
Na svém profilu na Bandzonu Narttu uvádí, že hrají crossover rock, což se mi moc nezdá. Podle mě jde spíš o písničkový rock. Je to vcelku líbivá muzika, která se musí líbit holkám. Trošku mě tahají za uši texty, které jsou místy tak nějak divně spisovné. To platí třeba o úvodní „Zasypal nás důl".
Dále mě zaujal rým v písni „Nevíš si s tím rady", kde zpěvák vybízí slečnu: „Nevíš si s tím rady, tak polož svoje vnady na můj klín". Dlouho jsem neslyšel takovou pitomost. Následující „Šedivý páry" jsou jiný kafe, ostřejší, ale ne moc a přitom dostatečně úderný.
Titulní „Tady a teď!" moc pěkně odsejpá a v tomto případě se mi líbí i slovní hříčky ukryté v textu. Baladická „Zhasínám prázdnej byt" je písní, která jakoby vypadla z repertoáru Tomáše Kluse. Fakt na mě tak působí. A nutno říci, že v této pohodářské pozici se mi kapela líbí nejvíc. Ale na rovinu říkám, že můj šálek to opravdu není.
V podobném duchu běží i kytarovka „Jednou to zmizí". Hudebně hravá záležitost s variabilní rytmikou a solidními zpěvy. Tomuhle říkám inteligentní pop rock. Tohle by mohlo hrát v mainstreamových rádiích místo předrevolučních pop sraček Helenky a Michala. Fakt hezká písnička!
Následuje „Zmrzlina", ve které kytary docela vtipně kvákají. To se jinak říct nedá. Ale nápad je to hodný géniů. A text je plný jinotajů. Prostě jde a nejde o lízání mražené pochoutky. „Majáky" jsou nejrychlejší písní alba a musím říct, že tahle muzika kapela taky sluší.
Klipovka „Strašák Viktor" má nepochybně hitové ambice. Jedenáctá skladba „Malý traktůrek" je označená jako bonus, ale přitom do kolekce docela dobře zapadá. Text je srandovní a muzika je takovým veselým rokenrolem 
Jan Holý