DOTEKY - demo

  • Číst 1061 krát

Doteky, jejichž názvy skladeb se nedochovaly

Přede mnou je další oříšek. Tentokrát nejde o žádnou šílenost, ale podmínky k recenzi lehce šílené jsou. Jde totiž o mně neznámou kapelu Doteky, která před mnoha lety hrávala kolem Semil, Železného Brodu a Turnova.

Na tom nic bláznivého nebylo, ale to že se názvy skladeb nedochovaly a o tvorbě kapely lze na internetu nalézt jen úryvky informací, to mi nahání vrásky do čela. Z doslechu vím, že Doteky hrály hodně převzatých věcí s českými texty. Mezi jejich vzory patřily přehrávané písně od Foreigner, Kiss, Krokus, UFO nebo Whitesnake.

Kapela s problémovou pověstí, kterou provázela řada zákazů tehdejších rudých mocipánů. Ale kterej bigbít nebyl za komoušů problémovej? Stačilo zahrát na plese pár rockových tónů, nějakej strejda práskač si postěžoval na blikající „nezdravá" světla a zákaz vystupování byl na světě.

Kapela Doteky vyznávala v našich zemích nepříliš rozšířený art rock míchaný s hard rockem. Z recenzované pětice „bezejmenných" skladeb rozeznávám jasně song „Doctor, doctor" (s českým textem „Doktor už to ví") od UFO. V předposlední písni dokonce zazní jadrná slovenština. Je to „zrockovaná" lidová písnička „Anička dušička". A závěrečný cover patří Whitesnake „Don´break my heart again" (zde se asi jmenovala „Tvá hra je prázdný sen"). Prostě hard rock smířený s artrockem zní i s českým textem velmi dobře. Roman Melka zpíval jako český David Coverdale. To mu nelze vzít. Zbývající dvě další skladby jsou z vlastní kuchyně Doteků.

Vliv art rocku je nepřeslechnutelný. Klávesák svým vybavením předběhl dobu. Měl na svou éru špičkový synťák ARP Odyssey. Zpěvák Doteků k výběru skladeb uvedl: „Asi jsme poslouchali převážně melodickej rock, myslím, že jsme vybírali kapely a písničky, co seděly našemu posazu. Tím myslím klasiku, bicí, basu, kytaru a hlavně klávesy".

Je znát, že v Dotecích hráli velice šikovní muzikanti, navíc Roman Melka zpíval velmi dobře a melodie mu nebyla cizí. Škoda, že se takhle kvalitně nedochovalo víc než 5 písniček, které mají dohromady jen 17 minut.

Jan Holý