KATR - Monstra (2015)

  • Číst 2490 krát

Katr představuje svá Monstra

Plzeňská kapela Katr přichází na trh s třetí oficiální nahrávkou. Možná budete znát starší klip Barbie, který rotoval před časem třeba na Óčku.

Aktuální deska Monstra je zabalená do stylového obalu, který obsahuje nezbytné texty a fakta o nahrávce. Titulnímu motivu dominuje tajemný dům jako vystřižený z Hitchcockova Psycha. Jen ten choromyslný Norman Bates chybí :-)

Hned na úvod tu máme titulní skladbu, která po strašidelném intru přichází s parádní muzikou, která se mi prostě líbí. Dvojka Ejmy Dejmy je slovní hříčkou, ale pěkně pitomou. Jak říkával taťulda Spejbl: „Dejmy jsou v komíně". Pamatuje si někdo nahrávku Hurvínek a kluci mameluci? Věřím, že ano :-)

Ejmy Dejmy ale oplývá několika zvraty, hudba pěkně šlape, ale kazí ji text. To následující Promiň je úplně jiné kafe. Odlehčená rocková písnička s bublající basou a drnkající kytarou. Tohle bych si uměl představit v našich mainstreamových rádiích. Pěkný šlapavý bigbít. Tohle bude hit. Prázdný rána, ten pocit zná asi každý. A kdo by čekal baladu, tak trefil do černého. Příjemná melodie i slušný text je dílem zpěváka Zdenka Vardžika, stejně jako většina hudby a slov na celé desce.

Skladba Mediální šelmy kritizuje média, která umí lidi doslova zblbnout. Jojo, informace se dají dokonale překroutit a některá média toho ráda využívají. Zajímalo by mě, jestli tohle kapela bude hrát živě. Téměř devítiminutová stopáž s velkou instrumentální plochou může být živě nuda, nebo naopak to bude pecka. V každém případě se jedná o pozoruhodnou kompozici.

Následující píseň Nervy mi žer to je prostě jízda. Hutný a šlapavá, přesně tak, jak to mám rád. Pěkně šlape i Múza, navíc má pěkný a zapamatovatelný refrén, ale ruší mě trochu násilné zvraty a přechody z pochodového marše do brnkačky a zpět. Moc nápadů na jednom místě. Zde by kapele prospěla účast zkušeného producenta.

Hvězdy jsou další baladou. V této poloze je kapela hodně silná. Má cit pro melodii i dramatičnost a vygradování skladby. Při poslechu písně Co se ti honí hlavou jsem si vzpomněl na čerstvou historku, když jsem do jednoho článku místo slova prostřednictvím napsal jeho přesmyčku začínající písmeny a slovem „prso". Můj nadřízený se mě taky ptal, co se mi honí hlavou :-) Závěrečný song Ty tam nahoře pěkně odsejpá. Refrén je halekačka, myslím, že to bude koncertní hit.

Shrnuto a podtrženo, Katr přichází s vyzrálou 50minutovou porcí tvrdého rocku, který produkuje pětice šikovných muzikantů ve složení Zdenek Vadržik – zpěv, Radek Tomášů- kytara, vokály, David Černý - kytara, vokály, Miloš Wirland – bass, Martin Tóth – bicí.

Jan Holý

CD KE STAŽENÍ ZDE