MANUAL - Tak se směj (2015)

  • Číst 2580 krát

Použijte Manual a smějte se

Královéhradecký Manual přichází s novou nahrávkou po deseti letech své existence. Jedná se celkem o čtvrtý zářez v diskografii. A musím říct, že to je řez velice povedený. K tomu přispěl i autor komiksového zpracování bookletu Petr Netík.
Nahrávku sice sráží zbytečně sprosté intro, které mi k ostatním skladbám nepasuje. Tohle se Manualu fakt nepovedlo, dalo by se říct. Jenže se jedná o autentickou nahrávku opileckého blábolení totálně našrot zpitého nejmenovaného člena kapely, který z parku volal kolegovi, jaký právě složil hit.
Naštěstí následují další již plnohodnotné písně, které jsou úplně o něčem jiném. Příjemnou záležitostí je hned druhá skladba, která dala celé desce název. Tak se směj je příjemný hard rock s prvky heavy metalu. Solidní pěvecké a hráčské výkony stojí na pevné rytmice. Celá deska má opravdu velice slušný zvuk, všechny nástroje jsou čitelné a nahrávka nepostrádá dostatečnou dynamiku.
Následují šlapavý Strach a Pekelný Vánoce. Zvlášť jako druhý jmenovaný song mi svou náladou připomíná milované AC/DC. Parádní rokenrol se zajímavým textem, který vypráví, jak to chodí, když chybí prachy a jak se pak nedaří při přípravě údajně nejkrásnějších svátků v roce. Jak pro koho. Manual má Vánoce asi pekelný!
Mám dovolenou, nemám, to kecám. To je jen název dalšího songu s trošku dětským refrénem. Ale není to pitomost, je to taková veselá záležitost. Ve stejném duchu pokračuje i Má drahá. Zpověď borce, který dal své ex sbohem!
Midnight hunters je motorkářská hymna se vším všudy. Moc pěkná záležitost. To bude hit! Stejné ambice má i povedená balada Jako loutka s naléhavým textem. Povedenou záležitostí je postupně vygradovaná Tak pojď. Je to skladba staršího data, kterou ale kapela moc nehrála a oprášila ji až teď. A dobře udělala. Z poklidného začátku vznikne pěkná rubanice, která se na samém konci vlastně vrátí na začátek.
Závěrečný opus Zima se blíží zavítá až na pomezí art rocku. Parádní muzikantská záležitost a hodně barevná muzika s nezvykle dlouhou stopáží. Sedmiminutová instrumentálka láká pustit si desku znova. A tak by to mělo být!
Velice dobré melodie a „čitelné" refrény patří k poznávacím znamení Manualu na nahrávce Tak se směj. Zkuste použít návodu a při poslechu se smát.

Jan Holý

CD KE STAŽENÍ ZDE