PAČESS - "Absolutno" 2023

  • Číst 6888 krát

Když mě kontaktoval Honza H, jestli bych nechtěl napsat recenzi na nové album souboru Pačess "Absolutno", neměl jsem zrovna co na práci a vzhledem k tomu že mám album částečně naposlouchané už z dob před finálním masteringem, jsem souhlasil. Věděl jsem, že budu psát o nadprůměrném materiálu, zajímavé sestavě, která si tady sedla jako prdel na hrnec, o výborném tahu s Bárou Basikovou, kde Bára znovu ukázala, jaká to osobnost napříč žánry je, a obalu, kde obal na předchozím albu "Poupě" fungoval na první dobrou, a tady si autor vystačil s jednoduchou grafikou, přesto se jedná o velice nadprůměrné album. Tím bych mohl skončit, ale tím teprve začnu.
Zdeňka Vlčka alias Pačessa, jsem začal registrovat už v seskupení Asgard, kde mu byla jeho role metalových kýčů evidentně těsná a kde neměl šanci popustit uzdu jeho výjimečnému skladatelskému a hráčskému talentu. Desku "Zoigl" jsem bral s rezervou, ale už jsem začal bystřit, a když vyšla deska "Poupě", tak jsem byl nadšen čerstvou krví v našem malém rybníčku, protože ti kluci to začali dělat prostě trochu jinak, téma pivovarnictví vepsané do bravurních textů inspirovaných celou pivní kulturou, reálnými postavami a místy je prostě originální a neotřelé. Když mě nedávno přišlo LP "Absolutno", vložil jsem desku na talíř a začala jízda....
33 – Album začíná parádní kytarovou předehrou, s následným výbuchem kytar, bicích a skvělého zpěvu mistra Chymuse, kde udělal pan inženýr Hanzl posun "jako hovado", a kde svůj už tak pestrý rejstřík posunul o deset tříd nahoru. Že uslyším Chymuse čistě zpívat, a ještě k tomu dobře, tomu bych ještě donedávna nevěřil... Originální začátek, začíná mě to chvílema připomínat Masterś Hammer někde okolo alba "Formulae“, ovšem když začne duo Vlček, Fritsche vrstvit svoje kytarové party, je jasné že kluci si ze všeho vzali to nejlepší, a jedou svůj originální ksicht. Toto album je totiž nutné vnímat společně s velice povedenými texty (málokdy se mi stane že bych si četl samostatné texty kapel, metalových obzvlášť a měl při nich zážitek, jako při čtení těch nejkvalitnějších básní), a nádherného využití všeho, co náš krásný jazyk nabízí, a co mě na nich baví nejvíc je, že každý text má v sobě další jinotaje a poselství, které po hlubším zkoumání začínají vylézat na povrch a které stojí za to v daných textech hledat.
Další skladba "BOROWIEC" se začne valit jako staří dobří BATHORY. Nádherné spojení melodických kytar (Pačess-Fritzche), tepajících bubnů (Čepa), dunící basy (Paramba) a perfektní hlasové práce ve spojení s až dojemným textem, klavír na konci je už jenom třešnička na pomyslném dortu. První vrchol alba.
A jdeme na něco, co považuji pro nemainstreamovou undergroundovou kapelu za naprostý "majstrštyk" a to spojení se s největší hvězdou pěvecké multižánrové scény, Bárou Basikovou. "TOVÁRNY NA ABSOLUTNO" jsou jasný rádiový hit, kdy Bára sází svoje party podobně jako je sází ve své rodné STROMBOLI, toliko nejlepší a nejoriginálnější kapely na světě. Bára to odkojení rockem prostě nezapře, je evidentní že se v tomto ranku cítí jako ryba ve vodě a tady je slyšet že se nespokojila jenom s jednou stopou ve studiu, ba naopak... Jedná se v podstatě o jednoduchou rockovou písničku, ovšem vklad Báry Basikové, vynikajícího textu odkazujícího na Čapkův román, a snových sól Kuby Friztzcheho, který předvádí hru, jako vystřiženou rukou Michala Pavlíčka, jsou vklady vskutku božské. Je málo současných kapel, kde by mě při poslechu běhal mráz po zádech, při poslechu "Absolutna" se mi to stalo několikrát, a klip mě dodělal "Absolutně"...
"VAVŘÍN" je další rádiovou peckou, kde mě mrzí jediné, a to že není ve skladbě využitá elektronika. Výborně poskládaná skladba, okořeněná nosnými refrény a škoda hluchých míst, ač jich není mnoho, kde by ta elektrárna sedla...Nálada té věci mě připomíná Ministry, nebo z našich kapel třeba Kurtizány z 25 avenue, Kaviar Kavalier atd... Vynikající, šlapavá pecka!
Kterak se "metalová" kapela popere s francouzským šansonem? Tak jako PAČESS! Coververze francouzské šansoniérky ZAZ a krásné skladby "DÉTERRE" je velká výzva, a Pačess se s ní vypořádali víc jak důstojně. Když už nic jiného neukazuje Pačessa tak, že mu je metal těsný, tak tady je důkaz! Jak nesnáším sóla, tady mě to znovu baví...
"TRAVĚNCOVÉ" je ukázka Pačessova uvažování už v roce 2011 a přesto že se jedná o demo, hraje to víc než dobře, i když bych uvítal větší péči s aranžemi. Zajímavé nakouknutí do PAČESSovi kuchyně.
Jsme na konci a album ukončuje příjemná instrumentální skladba, v podání Vojtěcha Micky na akustickou kytaru.
Za pozornost stojí i samotný obal který je sice vyveden v jednoduchém stylu ART DECO třicátých let a nic moc na něm není k vidění, ovšem zdání klame! Barevné provedení, Boží oko a nádherné PAČESSí logo, vyvedené ve zlaté barvě, odkazuje na liturgické roucho a další skryté významy. Jak jsem nemohl dlouho obalu přijít na chuť, postupně jsem z něj nadšený.
Necelá třičtvrtě hodina utekla jako voda, klidně bych uvítal ještě o 2 skladby víc, ale už teď mám jasno v tom, kdo by měl být aspirant na album roku. "ABSOLUTNO" jest svěžím větrem v jinak celkem nudných vodách, zaslouží si velký RESPEKT a pozornost fanoušků, nejen metalové hudby. Za mě prozatím nejlepší album roku 2023.

Pro Rockpalace Ivo Plaček