Porta Inferi – The Gateway

  • Číst 6821 krát

Porta Inferi otevřela svou Bránu a to ve velkém stylu. Album, které nabízí neuvěřitelnou agresivitu, se přesto nevzdává melodické linky, především v refrénech, a stejně tak vyzařuje energii, kterou jsem z desky dlouho neslyšel.

Kapela bravurně míchá anglicky a česky zpívané songy, které vás vtáhnou do poslechu, ať chcete nebo ne. Osobně jsem měl výhodu slyšet album „na živo“, když se Porta Inferi představila jako host na turné Panoptiko.

Nešlo přehlédnout neuvěřitelnou sehranost muzikantů a samotný pěvecký výkon Radima, z něhož srší charisma. Celou tu atmosféru se kapele podařilo dostat i na stříbrný kotouč nového CD.

Celé album odstartuje Warbringer zpívané murmurem s bojovným refrénem, kytary řežou, přichází nádherný melodický refrén, z kterého až naskakuje husí kůže. Refrény jsou silnou stránkou, táhnoucí se jako červenou niťí celým albem a dělají ho výjimečným, nevšedním. Radim zpívá s intenzitou, někdy se zdá, že vyřve plíce, aby vzápětí v přirozené poloze hlasu odzpíval refrén. Nutno dodat, že refrény jsou vesměs více hlasé, což umocňuje celkový dojem.

Songy se řítí jako rozjetá lokomotiva - Síla je v nás, Vrat se nám... Kapela se nebojí experimentovat ani s "elektronikou", jak ukazuje úvod skladby Nech mé tělo vzkřísit s překvapující pasáží. Nenacházím zde slabou skladbu ani po xtém poslechu.

Ačkoliv obvykle nepreferuji anglické texty u našich kapel, zde vše ladí a sedí. Výborné album, které je o level výše o proti předchozí desce. Muzika Porta Inferi mě baví, plno neotřelých nápadů, změny rytmů, skvělá práce s hlasem Radima... a výborný zvuk z Bomb Jack studia. Brána je nejen otevřená, ale vede do fascinujícího a silného hudebního světa.