Protheus - Nepřestávej snít

  • Číst 7549 krát

Protheus – Nepřestávej snít

Charismatický Protheus se po triumfu své prvotiny "Závislosti" vrací s novým albem, které nese název "Nepřestávej snít". Již první LP získalo zlatou desku, a nyní se zdá, že i toto album směřuje ještě výše, což svědčí o kvalitě a přitažlivosti tvorby tohoto umělce.
"Nepřestávej snít" je důstojným nástupcem předchozího úspěchu. Protheus na nové desce ukazuje svůj hudební růst, zvolnění tempa a větší experimentaci s melodiemi. Podle jeho vlastních slov tentokrát „dospěl a přestal si v textech stěžovat“, což naznačuje zralost Protha a jeho schopnost se vyrovnat s různorodými tématy, kterým zatím, jak se zdá proud nápadů nevysychá.
S celkem jedenácti písněmi nabízí album pestrou paletu hudebních zážitků. Už od úvodní Cesty s výborným textem, a hudebními změnami rytmu. Ženy, ženy, ženy, song vás vtáhne do svého světa prostřednictvím burácení motorek a kytarových riffů, připomínající "dirty" rock'n'roll Motley Crue ve skladbě "Girls, girls…" opět vtipný text. Mírov se silným, emotivním textem a ponurou atmosférou. Titulní pomalé Nepřestávej snít (klip s Lucií Vondráčkovou), drží po celou skladbu harmonický motiv piáno a v zpovzdálí smyčce, to vše umocňuje atmosféru. Textově odlehčení a veselí Kluci z Nasavrk, kteří nechtějí do Hollywoodu a dávají přednost Nasavrkům. „Komunálnický“ cover Pod maskou klauna je notoricky známý a Proth si ho už se Suchánkem zazpíval, tady si vystačí sám. Chtěl bych vyzvednout pomalý Výtah, kdy text Honzovi věnoval český známý hitmaker Michal Horáček, silná citová skladba, s muzikou se autor (Wendel Dreiseitl) trefil do atmosféry a nálady textu. Tahle až šansonová melodie je tak výborná, jako by ji k Horáčkovu textu napsal sám Hapka. Piano je tam geniální!!
Múzy byly prvním singlem, který z nového alba Protheus představil a hned jde o duet s frontmanem Komunálu, Lubošem Suchánkem. S textem o bigbítu, každopádně tohle je taková ta správná „stadiónovka“, kdy bude zpívat celý sál.
Krásně si pohrál s textem "Wellerman" přináší zajímavou kombinaci irského "dupavého" tradicionálu se skvělým českým textem.
Desku uzavírá instrumentální skladba "Počátek", kde se virtuozita na elektrické kytary představuje kytarový „čaroděj“ Miloš Knopp. Nádherná skladba s překvapivým koncem -)))
Nejen výborná, pestrá muzika a aranže, ale texty jsou silnou stránkou alba a ukazují, že Honza patří k těm nej textařům, kteří u nás jsou (ty výjimečné texty teď bude někde chybět). Album je oslavou života jak starostí, tak i radostí, ale i nadšení z hudby a hrou s jazykem a slovíčky.
V kapele jsou výborní muzikanti, takže vše je zahrané na jedničku, vše ladí „duši“, ale i uchu, album je pestré, zajímavé a z mého pohledu sundal Protheus masku, tentokrát symbolicky podruhé a zcela se „odstřihl“ od předchozí hudební kariéry a více se otevřel širšímu posluchačskému spektru. Honzovo charisma je další přidanou hodnotou k albu a jeho skladbám, jak ukázalo již první turné k Závislostem.
Nahrávka vznikla ve výborném Bomb Jack studiu, kdy na vše dohlížel zvukový mág Vašek Dreiseitl, který stejně jako studio samé je zárukou kvalitního zvuku a finální podoby. A mne tahle deska strašně baví. Tohle je album pro každou náladu.