SKYLLA CZ vydala novoroční Svatý grál

  • Číst 7201 krát

Letos na Nový rok vydala metalová kapela SKYLLA CZ z Kolína čtvrtou desku „Svatý grál“. Devět písní a mezi nimi dva covery.
Oproti prapůvodnímu stylu, kterému se ještě SKYLLA bez CZ věnovala, prošla kapela vleklým vývojem, přes thrash metal se dostala až k metalu a hard rocku, možná až k pubrocku. A protože kapela se po změně stylu chtěla odlišit, přidala si do názvu CZ. Ona totiž jedna SKYLLA je taky v Holandsku. Ale ta se věnuje death a doom metalu.
Kolínská SKYLLA CZ hraje v sestavě Petr Priessnitz – basa, zpěv, Jarda Rojar – bicí, Adam Šingovský – kytara, Dan Vecka – kytara. Na nahrávce se místo Dana podílel Pavel Bareš. Klávesy nahrál majitel Studia Hostivař Zdeněk Šikýř.
Zatímco první dvě skladby aktuální kolekce „Vikingové“ a titulní „Svatý grál“ jsou prostě jízda, zbytek desky je hudebně a textově jinde. Jak se trefně vyjádřil kamarád: „Jako by kapele spadnul řetěz“. Vikingům v pozadí melodických kytar a slušného textu sekundují klasické hammondky. To už se dnes moc nevidí a neslyší. A sem parádně zapadají. Mnohokráte opěvovaný „Svatý grál“ v podání Skylly je taky silná záležitost. Silné klávesy je slyšet i v dalších skladbách. Ale ty přeci jenom stojí na výborných kytarách a base.
Píseň „Hej, já jsem hospodskej“ by spíš seděla k ALKEHOLU nebo BRUTUSU. A druhé jmenované kapele jako by ze zpěvníku vypadl song „Každej den se pivem nalejvám“. Na tenhle pivní rokenrol kapela natočila stylový klip, který je k vidění na jůtůbku. Proti gustu žádnej dišputát. Pivní muzika si své posluchače jistě najde. Mně rozhodně nevadí.
„Ber a dávej“ s rozjuchaným kytarovým motivem a šikovně napsaným textem ze zmíněné pivní tématiky vybočuje. „Chvíli dávej a potom ber, život nebude vždycky fér“. To je text ze života.
První z cover verzí „Patrona z války“ má zajímavý nerockový původ. Prapůvodně pochází z dílny kladenské, mně neznámé, country folkové kapely GLADLY S. W. Známější nejspíš bude převzatina Honzy Vyčítala a teď se s coverem hlásí s rockovější variantou metalová SKYLLA CZ. Porovnal jsem si všechny verze a vývoj je tu znát.
Druhá převzatina je závěrečná německy zpívaná „Sag ihm“. Tu možná někdo bude znát z německých pop estrád, kde ji zpíval Roland Kaiser. Původně jde ale o ranně osmdesátkový italský hit „Storie di tutti i giorni“, který zpíval Riccardo Fogli před čtyřiceti lety. A taky tenhle cover SKYLLY CZ není vůbec špatný a má šmrnc.
Po hudební stránce tomu asi není moc co vytknout. Kapela odvedla slušné řemeslo, jelikož ale znám její starší tvorbu a mám možnost srovnání, deska „Svatý grál“ sklouzla k tancovačkové muzice z 80. nebo možná spíš 90. let. Kdo čtete moje recenze, víte, že se k tancovačce hrdě hlásím, protože jsem touhle muzikou odkojen. Holt už mi táhne na „pade“. Čas nezastavíš. A SKYLLE CZ tenhle návrat v čase nevyčítám, to jen čas dávno trhnul oponou. Milovníci této hudby si přijdou na své.
Pro Rockpalace Honza Holý