Stará puška mě překvapila

  • Číst 7718 krát

Punkrocková superskupina Staré pušky ze severní Moravy hlásí návrat nebo zrození něčeho nového? Tenhle allstar band vytvořili členové punkových kapel Degradace, Proti směru a Naarden. Od roku 2019 si totiž kapela Staré pušky v množném čísle vybraly koncertní pauzu.
V prosinci 2020 vyšlo album „Maminko, vzbuďte mě, až budeme u moře“ pod názvem a podobným logem Stará puška. Jedná se totiž o sólový počin zpěváka, kytaristy a frontmana Starých pušek Sidneyho. Zde vystupuje jako multiinstrumentalista Petr „Sydouš“ Matěj. Postaral se o zpěv, hudbu, texty, klavír, kytary, foukací harmoniku a bubínek.
Stříbrný kotouček je zabalen do epesního černobílého obalu, který namalovala Míša Brusová. Musím říct, že tenhle cover se fakt povedl. Hlavním motivem je interiér kdysi luxusního zájezdového autobusu Škoda, jedoucího k moři.
Osm písní v akustickém hávu se příjemně vine mezi sněhovými vločkami a kolem vánočního stromečku. Tohle fakt není žádnej nasranej punk rock, i když členové Starých pušek hráli hodně melodicky. Stará puška používá opravdu silné texty, harmonika, kytárka, klavír a smyčce trošku jdou spíš do folku, který většinou stojí právě na výrazné lyrice. Sidney se pohybuje někde mezi vyprávěnkami Jarka Nohavici nebo Petra Hapky a veselejší pozicí jižanských rockerů Krausberry.
Texty Staré pušky prostě mají srdce, ruce a hlavu i patu, prostě jsou to příběhy ze života, sem tam nějaký fórek. Hodně zábavná záležitost. Baví mě to, je to pestrá muzika pro absolutní pohodičku. Jedna písnička se mi líbí víc než druhá. Strašně se mi líbí svižnější Naše firma s výtečným textem „Kdo jednou navlík kabát z bryndy a pak si na něj zvyk, už ho nedá do čistírny, už si ho nedá jen tak vzít“. Příběhem muže, který bilancuje svůj život a vzpomíná na lepší časy je „Neděle“ nebo duet „Kočárek“, ve kterém zpívá také Zuzka Váhalová Rausová.
K desce patří i videoklip Poslední sezona. Ten je věnován všem amatérským sportovcům, kteří, i přes všechny prohry, zasvětili sportu podstatnou část života.
Pro Rockpalace Honza Holý