Staroslovanská pitka slaví Časy bujarého hodokvasu

  • Číst 2966 krát

Doslova před pár dny vydala metalová parta s nádherným názvem STAROSLOVANSKÁ PITKA zajímavě pojmenované album „Časy bujarého hodokvasu“, které zdobí velmi pěkný ilustrovaný obal. Naprosto jedinečný je pak jeho obsah, jehož součástí je malá stolní hra Pivní vrh, která přesně odpovídá textům a hospodské poetice kapely. Tenhle nápad hraničí s genialitou. Mě dostal naprosto do kolen. Stačí dát si panáka házet kostkou.

Hra se jmenuje podle stejnojmenné první desky kapely. Sama kapela k tomu uvádí: „Debutové CD se opírá o životní příběhy lidí horské vesnice Pivní Vrh, kterou jsme kompletně vymysleli a v lyrice lašsko-valašsko-moravsko-hulvátštině tak dali základ pro stavbu textů a muziky.“ V podobném duchu a jazyce se nese i druhý cédo „Čas bujarého hodokvasu“.

A kdopak nahrál hodokvas? Sestava STAROSLOVANSKÉ PITKY: Chcípak – zpěvy, Migy – Basa, zpěvy Hozly – kytara, zpěvy Leon – bicí, pivo.

Novinka začíná mluveným intrem „Předtym fšeckym“, které je oslavou veškerého hodokvasu. STAROSLOVANSKÁ PITKA prostě miluje a hraje metal. Po pěvecké stránce je to blackový chropot jak cyp, hudební složka je spíš takový mix punku a metalu. Místy je to roj rozzuřených včel a hluk padajících brambor, prostě „blek metááááál“. Celkově se jedná o zajímavou a velmi originální kombinaci. Líbí se mi práce s tou jejich „hulvátštinou“. To je fakt prdel!

Po „Dožínkách“ následuje „Soché mlask“, to dobře znám. A po „Úctě k modle“ přichází „Výprava do vinného šlehu“, po které následuje „Šarvátka“. Další perlou mezi názvy skladeb „Kořalkový moribundus“ nebo závěrečný song „Kekel z pekel“.

Celkově nejde po hudební stránce o nic komplikovaného, je to prostě metal. Ale musím říct, že mě tahle nahrávka pobavila.

Pro Rockpalace Honza Holý