Titus nahrál Druhý boj

  • Číst 6758 krát

Heavymetalový TITUS z východočeských Hořic v Podkrkonoší vydal druhé CD pod názvem „Druhý boj“. Tahle parta se dala dohromady relativně nedávno, konkrétně v roce 2020, ale jedná se o protřelé harcovníky a výborné muzikanty.

Kapela se pojmenovala podle mocného římského císaře, který vládnul na samém úsvitu našeho letopočtu. V textech se TITUS věnuje hlavně historickým tématům převážně z českých dějin. Osm písní plus intro zabírají nějakých 42 minut. Pojďme si je představit podrobněji.

Desku ve studiu Benas na Seči nahrála tato sestava: Zdeněk Mitáš – kytara, zpěv, Tomáš Halák – sólová kytara, doprovodný zpěv, Luděk Verner – basa, doprovodný zpěv, Radim Zvoníček – bicí. Na nahrávce se podíleli i hosté: Míla Sládek – klávesy, Čeněk Mitáš a Bára Haláková – sbor.

Desku otevírá mluvené intro. Zatímco první zpívaná skladba „Duše Arkony“ opěvuje modlu polabských Slovanů v Německu, kteří zápasili před 1000 lety s dánským králem. Druhá píseň „Proti všem“ je věnovaná našemu národnímu hrdinovi Mistru Janovi. Jedna z dalších skladeb „Dukla 1944“ popisuje vítězný boj Čechoslováků na Dukle za II. světové války. „Nejde zapomenout“ se v textu věnuje peklu koncentračních táborů. Historie zde popisovaná je opravdu košatá. Působí to trošku neuhlazeně. Mám dojem, že by si kapela do budoucna měla vyjasnit, jakým textům se věnovat. Mně osobně je bližší česká historie.

„Druhý boj“ zavírá baladicky zamilovaná píseň s výrazným refrénem „Zůstáváš“, která je nejdelší kompozicí této kolekce. Bez pár vteřin má sedm minut.

TITUS hrají rychlý melodický metal plný razance a výrazného zpěvu. Doufám, že kapelu někdy uvidím naživo. Její aktuální deska je totiž výborná.

Pro Rockpalace Honza Holý