TRAKTOR - Artefuckt

  • Číst 3828 krát

Traktor vyjíždí za pátým artefaktem

Jede traktor, je to Zetor, jede do hor, orat brambor! Houby s octem, tohle je jiný traktor. Kapela původem z Hranic na Moravě, která dnes uvádí jako svou domovinu Moravu a Prahu.

Kola a motor Traktoru lze datovat od jara 2001, kdy se dali dohromady bývalí členové kapel Tarantula a Wizard, tzn. Standa Balko – kytara, sbor, Martin Kapek – zpěv a Karel Ferda – basa, sbor. Tohle trio zhruba po roce doplnili Pavel Balko – bicí a Petr Bartošek – klávesy a sbor. No a tato sestava funguje pohromadě dodnes.

V současné době kapela vydává již páté cédéčko, které nese název Artefuckt. Traktor hraje chytlavou muziku na pomezí hard rocku a heavy metalu. A umí to opravdu pompézně. Kapela je ošlehaná četnými koncerty. Hraje jí to dobře. Výtečné výkony všech muzikantů je potřeba podtrhnout. Nahrávku navíc zdůrazňuje masivní zvuk ze studia Bomb Jack. O hudbu i texty se podělili členové kapely. Kapela používá specifickou lyriku. Nejde o žádné jednoduché veršovánky, ale přitom si s cédéčkem brzy budete broukat. Zkrátka, slova mají hlavu i patu.

Výtečná je píseň „Letokruhy" se chytrým textem. „Romeo a Julie" je naopak odlehčená záležitost. „Masky" jsou skoro baladou. Následující „Caligula" to je jízda parního válce. Úžasná záležitost s velkou silou. Tipnu si, že tahle skladba bude mít velký ohlas při živém provedení. Sílu buldozeru nabírá Traktor také v dalším hitu „Uveď nás v pokušení (sv. Cecilie)". Tohle si dovedu představit jako pořádnou muziku na stadionech. Vyloženě si říká o velkolepé provedení.

Chytrý text v písni „Žena, růže, píseň, zlost" vystihuje podsatu věci, jak se promění „vychcaná" holka, jen co svazek změnil její jméno. A těsně před koncem dojde i na klasickou piánko baladu. Desátá skladba se jmenuje „Bolest hrdinů" a už název napovídá, že jde o ploužák. Závěrečný song je cover Motorhed „No voices in the sky" a když Martin Knapek začal zpívat, tak se mi v hlavě vynořil nedávno zesnulý Lemmy. Ta hlasová podobnost je až neuvěřitelná. Ani se mi nechce věřit, že Kapek zpíval pitomosti jako „Já mám motorku", když ještě hrával s Wizardem. Martin evidentně vyspěl a je to znát.

Aktuální 11písňové cédéčko je zabalené do zdařilého digipaku, který zdobí jakési historické písmo. Nejsem odborník, proto jen odhaduji, že se jedná o hieroglyfy, kterých rozlišujeme pět typů. Rád se dozvím pravý obsah. V každém případě vypadá obal velmi dobře.

Artefuckt od Traktoru se mi prostě líbí, muzika šlape a má svůj ksicht.

Jan Holý