Vikingové VANAHEIM a jejich Lokiho krev

  • Číst 6711 krát

S rockovými a heavymetalovými „ípíčky“ se to v poslední době doslova roztrhnul pomyslný pytel. Jako další na řadu přišli východočeši VANAHEIM.
Tři skladby zabalili do 11minutového CD. V textech se VANAHEIM inspirují severskou mytologií. Jde o potomky Lokiho, proto se jmenuje „Lokiho krev“. Loki je bůh lsti, falše a mnoha jiných špatností. A jeho potomci nejsou zrovna jablkem, který by padlo daleko.
První song pojednává o vlku jménem Fenrir, nejstarším synovi Lokiho a obryně Angrbody, který se vyskytuje v severské mytologii. Bohové Fenrira spoutali, jenže Fenrir rostl dál, až pouta povolila. A roste i kapela VANAHEIM.
Druhou písní je „Jörmungandr“. Přepsat tento nebo vyslovit název je pro Čecha dost těžký úkol. „Jörmungandr“ je mořský had, který se spolu s vlkem Fenrirem a ženou Hel narodil Lokimu a Angrbody. Protože představoval pro lidi hrozbu, Ódin ho hodil do moře a tam vyrostl tak, že obepnul celý Midgard a stal se hlavním protivníkem boha Thóra.
Třetí postavou do mariáše je bohyně podsvětí jménem „Hel“, jak se jmenuje poslední píseň kolekce. Ta vládne všem mrtvým s výjimkou těch, kteří padli v boji a putují tak do Valhally, kde patří Ódinovi. Ale je to ještě složitější. Část padlých putuje jinam, a to do Fólkvangu, Freyjina příbytku. Utonulé stahuje k sobě sítí bohyně Rán.
Severská mytologie je podobných příběhů plná a pro našince není lehké se v ní vyznat. Tyto příběhy daleko předběhly příběhy fantasy autorů 20. a 21. století. Kluci z VANAHEIM se severské mytologii věnují dlouhodobě. Jejich hudba se nese na pomezí melodického heavy a power metalu s výraznými klávesami. Nejsem odborníkem na tyto mýty. Přiznávám, že údaje čerpám částečně z textů kapely a pomohla mi i tetička Wikipedie.
EP vzniklo v sestavě Miloš Koblmüller – zpěv, Martin Drobný – kytara, Jirka Kubišta – klávesy, Libor Král – bicí, Radek Hladík – basa.
Miloš Koblmüller bohužel po loňském předvánočním koncertu ve Velkých Svatoňovicích má velký zdravotní problém. Pár hodin po půlnoci a posledním prosincovým koncertem se kapela dozvěděla, že zpěvák prodělal náhlou zástavu srdce a ocitl se v umělém spánku. Na jeho místo letos na jaře zaskočil Ondra Marek z kapely ROXOR, který byl i u křtu tohoto EP v Městci Králové. Letos v létě převzal pěvecké žezlo Miloslav Krejčí.
VANAHEIM si rád poslechnu naživo a těším se i na další nahrávky
Pro Rockpalace Honza Holý