Aááááá jako Autogen!

  • Číst 4148 krát

V roce 1983 vzniká skupina Autogen, která po vzoru dalších kapel jako Arakain, Orient dřímá v rukou prapor heavy metalu. Nejslavnější období prožívala skupina v letech 1986-1988, kdy úspěšně zabodovala v rozhlasovém pořadu Větrník a na pražské metalové scéně patřila ke špičce. Po odchodu zakladatele skupiny kytaristy Krištofa na vojnu vede kapelu Dan " Zeppelin " Horyna - kapela ale rychle ztrácí na popularitě. Nepomáhá ani příchod talentovaného zpěváka Vládi Šafránka na jaře 1990 z mostecké formace Krevel, který za pouhý rok odchází do Brianu. V roce 1993 slaví Autogen 10 let existence koncertem na Pražské Barče a v podstatě se rozpadá. Dnes stojí kapela opět na startovní čáře a tak si zajedu popovídat s kapelou.

Autogen je letitá kapela, pánové, jak a kdy vznikl Autogen?
…. Autogen vznikl v roce 1983 v Praze. Milan Háva – pozdější bubeník Torr – přinesl abecední seznam jmen, jak by se mohla vznikající kapela jmenovat. Hned u A byl Autogen a hned nás napadlo: To je blbý- to se bude líbit. A bylo to !

Znali jste se, nebo pomohl inzerát? Působili někteří z vás před Autogenem v jiných kapelách?
… v té době žádná inzerce na muzikanty neexistovala. Výjimkou byla tzv. vývěsková služba v pasáži Lucerna. To fungovalo tak, že za vitrínou byly lístečky s textem inzerátu. Vše bylo pole neorané a podobně postižení se sdružovali v různých tlupách. Takže kámoši, kámoši kámošů, doporučení a tak dále. Zkrátka průkopnictví v pravém slova smyslu. Například s Milan Hávou jsme to prakticky upekli v metru.

Jako styl jste si vybrali heavy metal – tak to bylo s vašimi vzory?
Mě nejvíce ovlivnili Deep Purple. Zpočátku jsme dokonce hrávali i Status Quo, na které jsme si udělali české texty. No a pak přišla britská vlna metalu 80let: Judas Priest, Iron Maiden, a bylo to.

Pamatujete si ještě, jak jste dlouho zkoušeli, než jste vyrazili na první koncert?
… po necelém půl roce zkoušení jsme šli na to a hned do „ Fučíkarny“ – dnešní Výstaviště na Praze 7. To bylo první oficiální vystoupení Autogenu.

autogen rockpalace 02

Když jsme se zmínili o zkoušce – jak to vypadlo se skladbami – vsadili jste od počátku na vlastní materiál, nebo tam byly i nějaké ty covery?
Od počátku jsme byli autorská kapela. Nějaké covery jsme sice hráli, ale spíš z nostalgie či z úcty k dané kapele…. Nebudu přehánět, když řeknu, že Autogen má z 99% vlastní repertoár.

Jak často a s kým jste hrávali? Vyjížděli jste i mimo Prahu?

Hrávali jsme tak 4x až 5x do měsíce. Vetšinou víkendy, ale i všední dny. Někdy sami, někdy s nějakou kapelou. My před nimi oni před námi, po celých Čechách a i na Slovensku ….. Teď si vzpomínám, nám dělala předkapelu na „ Barče „ nějaká parta z Teplic …. Měli takový nemetalový název… jak jen to bylo ? Jóóó Kabát …. Chtěli si zahrát v Praze a že prý nás zase pozvou k nim na sever….. Tak využívám této příležitosti, a jestli to někdo z kluků čte, chtěl bych se jen zeptat: „ Kucííí nezapomněli jste na něco ? …. Teď by se nám to celkem hodilo „ ….. Doufám, že všichni chápou nadsázku….. ale, že nám dělal Kabát předkapelu na Barče je fakt a že jsme pak společně vypili celý sud piva ve zkušebně, taky.

Sledovali jste v té době konkurenci, popř. byly některé spřízněné kapely?
Jasně… Arakain, Vitacit,Torr a Autogen – to byly v Praze metalové špičky. Vztahy byly mezi námi v pohodě. Každá parta měla svůj styl a fanoušky….. Samozřejmě, že jsme „ drbali „ , ale žádná řevnivost cítit nebyla. Když je na koncertě narváno, tak určité věci prostě neřešíš. Když dnes vyprávím mladým klukům, že více než 100 rozjuchaných posluchačů na kšeftě byla zcela běžná věc- nechtějí mi věřit. Ale tak to opravdu bylo. Byl hlad po muzice, po knížkách, po filmech, po všem …

Autogenem prošla pěkná řádka muzikantů, zdá se, že Autogen stejně jako Benefit sloužil jako „hokejová farma“ pro muzikanty, kteří šli pak dál. Spočítali jste, kolik lidí Autogenem prošlo?
To jsi vystihnul naprosto přesně a je to ten nejpodstatnější důvod, proč Autogen nevydržel.
Spočítané to nemám. Ta nedůležitější jména jsou uvedena na našem webu. Snad jsem na někoho nezapomněl. Jestli ano-omlouvám se. Napište a hned to napravím.

Mělo poměrně velké pendlování a výměna muzikantů vliv na tvorbu kapely?
To ne. Repertoár byl daný a autorem jsem byl já. Takže když přišel někdo nový, jakmile se to naučil , hned se vyjelo hrát.

autogen rockpalace

Jak to bylo v té době s nahrávkami? Ocitla se kapela na některém oficiálním nosiči, nebo je alespoň nějaké demo z té doby?
To je námět na knihu. Oficiálně nebyla absolutně žádná šance se do studia počátkem osmdesátých let dostat. Takže vše probíhalo na černo a hlavně na doporučení. Nejvíce se takto nahrávalo ve studiu, v tzv „ Ačku „ v Karlíně. Jestli si dobře vzpomínám, tak to bylo u „ Podlešáka „. Žádné vybírání termínu nebylo možné. Prostě jednoho dne, když vyšetřil nějakou frekvenci ti zavolal a řekl: přijďte zítra ve tři hodiny ráno a do šesti můžete nahrávat. No a takhle nahrál Autogen pořádné studiovky. Ty se odvysílaly v pořadu Čs rozhlasu „ Větrník“ a tím Autogen zamířil na tu pomyslnou špičku Heavy Metalu.
Na žádný oficiální nosič jsme se ale nedostali. Sice někdy v roce 86 Petr Janda dělal tzv. Edici Větrník, kde jsme dostali nabídku a nahrávali, ale na nosič se to nedostalo. Už ani nevím proč. Zkrátka nelezli jsme do těch správných řití.
Existuje několik nahrávek ze zkušebny a nějaká dema, která mám pomáhal nahrávat zvukař, ale není to žádní velká kvalita. Taky existuje několik záznamů z koncertů nahrané fanoušky, nebo pořízené zvukařem. Na internetu se to dá dohledat.

Kapela si dala nějakou dobu pauzu – proč? Měli jste hudby plné zuby?
----- když máš muziku rád, tak jí nemáš nikdy plné zuby. Ale představ si, že nastoupí nový muzikant – naučí se repertoár- odehraje pár vystoupení a pak dostane lano a řekne ti , že jde hrát do jiné party… a to se mnohokrát opakuje … když je to poprvé, podruhé, potřetí …. to ještě jde,… ale když se opakuje po celé roky, ztrácíš drahocenný čas a ubírá ti to energii, kterou jsi mohl věnovat něčemu jinému…. Zkrátka: stokrát nic umořilo vola a čím jsi starší, tím víc ti to dochází.

Hudební pauza, psal někdo z vás věci do šuplíku, nebo ještě hrával v jiné kapele než Autogen?
Nápadů mám plný šuplík. Já jsem v té době učil, hrál v různých partách a živil se muzikou.

Kdo přišel s nápadem opět obnovit kapelu a jak jste se dávali dohromady po letech?
No za všechno může náš basista Ivan – taky hrával dřív Autogenu. Kontaktoval mě, jestli nechci hrát v kapele BAD , kde i současně působí. Tak jsem se tam jel podívat a cestou ze zkoušky jsme kecali o všem možném. Až padla otázka : „ Co vůbec dělá Autogen? – Nic – A není to škoda? – Je, ale nejsou muzikanti-Nekecej-Tak je sežeň a jdeme do toho -Tak jo“. Za týden přivedl Slávka a později Jirku a bylo to. On je to takový Richelieu křížený s Delonem

Jaká je současná sestava kapely?
… Slávek Kůtek – tytara, Ivan Bulička zvaný „Medvěd“ – basa, Jirka Pecka – bicí ….. no a já Milan Krištof alias „Krišpýn“ – kytara a zpěv…

V kapele byl onehdy i Dan Horyna – obnovený Autogen s Danem již nepočítal?
…. To nás ani nenapadlo…. Vždyť Dan má dost svých aktivit

Jaký jste měli pocit, když jste po x letech zase byli společně ve zkušebně a spustili Otloukánka, Metelici....? Zafungovala chemie mezi vámi?
Za sebe můžu říct, že současný Autogen je ve výborné kondici jak hráčsky, tak lidsky. Já z toho mám osobně moc dobrý pocit. Kluků se musíš zeptat sám. Ale je vidět, že si vážíme jeden druhého a na tom hraní je to znát. Samozřejmě, že někdy „ lítají prdele, jak vlaštovky“ a zvířecími jmény se to jen hemží….. ale hned jsme schopní si sednout na kafe a krafat o všem možném… Taky jsme všichni staří opičáci, tak ty konflikty nevyhledáváme a už nejsme tak vztahovační jako ve dvaceti
Vy jste nedávno opět nahráli demo se starými songy, které to jsou a zůstaly v původní verzi, nebo došlo na úpravu alá rok 2017?
Jedná se o " Otloukánka,Vkodlaka,Sportovce a Já se z toho zblázním ". Snažili jsme se nahrávkám dát současný sound. Také aranže jsou trošku pozměněné. Vše vyjde během velmi krátké doby na DC a bude možné za příznivý poplatek získat.

Jak vypadá playlist pro Autogen 2017/2018 – vycházíte se starých skladeb, nebo se píšou nové skladby?
Je to takový průřez Autogenu za 30 let jeho existence . Nějaké novinky taky budou-neboj

Kdo se na psaní podílí? Celá kapela, nebo jak je dnes v módě každý pracuje doma a pak si sednete společně nad svými nápady?
Jak už jsem říkal: Autogen je moje autorská kapela. Všechno děláme na zkouškách společně. Mám sice nějakou představu, ale party jednotlivých nástrojů si kluci dělají sami- včetně sól.

Autogen zpíval česky, plánujete to i nadále?
Rozhodně-Autogen je česká kapela hrající pro české fanoušky….

Co nějaké to CD – Best Of? Nezaobíráte se myšlenkou kvalitně zdokumentovat staré skladby?
To víš, že nás to napadlo. Pokud o to bude zájem, tak proč ne, ale znáš to…neviditelná ruka trhu .
Překvapilo nás, kolik nahrávek Autogenu se dá na internetu dohledat. A některé jsou opravdu raritní.

Je rok 2017, když se spolu bavíme, jak to vypadá dnes s vaším hudebním cítěním – stále je to heavy metal, nebo se našly nové vzory?
Vše se vyvíjí. Vše jde dopředu. Přicházejí nové a nové kapely, nové styly, nové technologie, zvuky, možnosti nahrávání….. A pokud člověk nesedí potmě ve sklepě, tak ho to vše, ať chce nebo nechce, více- či méně ovlivňuje. Pokud čekáš seriózní zařazení, tak bych tomu teď říkal Hard n Heavy . Je to zkrátka AUTOGEN a je to jíízda

Máte stále stejný vliv na muziku a můžeme se těšit, že i další tvorba Autogenu bude ryzí heavy metal?
Je otázka, co je v dnešní době Heavy Metal ? …. V každém případě to bude jako vždy nářez

Kde lidé najdou informace o kapele?
http://www.autogen-hardnheavy.cz/
http://bandzone.cz/autogenofficial
https://www.facebook.com/autogen.hardnheavy/

Co vzkážete čtenářům Rockpaláce?

Držte AUTOGENU, HARD ROCKU A HEAVY METALU PALCE!!!!!!!!!!!!!!