Argema nám půjčila Josefa Pavku na rozhovor!

  • Číst 5657 krát

Pozval jsem si na rozhovor další bubenickou veličinu v českém hudebním světě a to ne náhodou. Je to zakládající člen, dnes už legendární skupiny Argema, Josef Pavka. Jeden z důvodů rozhovoru, kromě toho že je to výborný bubeník, je i krásná událost Argemy.

Protože se snažím dělat rozhory více zaměřené na bubeníky, budu muset v prvních otázkách trochu od bubnů odbočit, protože tvoje Argema právě prochází jistým mezníkem na scéně. Řekneš nám něco o tom?
Letos slavíme krásné 35. výročí kapely na hudební scéně. Když jsme začínali, tak mě opravdu nenapadlo, že se tohohle výročí dočkáme. Je fakt, že někteří redaktoři nás už nazývají legendami. Faktem je, že kapel, které přečkaly tolik let, je na české scéně opravdu poskromnu.

K výročí vydáváte nové CD. Poslouchal jsem ukázky z této desky a přišlo mi, že je trochu jiná než vaše předešlá tvorba. Je to jen můj dojem nebo váš záměr?
Samozřejmě záměr. Chtěli jsme naši tvorbu už několik let vrátit maličko k našim rockovým kořenům, ale nějak se nám to pořád nedařilo.  Letos jsme se rozhodli jít nahrávat do studia Sono a je fakt, že zvukař Milan Cimfe dal nahrávkám přesně to, co jsme cítili. Velkou zásluhu na konečném zvuku kapely, má právě on. Vychází 21. dubna a obsahuje 10 novinek. Myslím, že je to takový náš malý návrat k rockovým kořenům Argemy. V prodeji bude ve všech prodejnách s cd a samozřejmě taky na našich stránkách

Je to vaše tvorba nebo se na vašich písničkách podílí někdo z profi skladatelů a textařů?
Někdy ano, ale na tomhle albu se podíleli tvorbou pouze muzikanti a kamarádi, kteří s námi spolupracují už dlouho. Nějak jsme se tomu zázračně vyhnuli, ale určitě to novému CD v žádném případě neuškodilo J

No a v neposlední řadě se šeptá, že vydáváte i knihu. To je zajímavá informace. Povídej! Co v ní najdeme?
To je pravda. Po dlouhém slibování, letos konečně vyjde kniha, s názvem Fenomén Argema. Mapuje celých 35 let Argemy a napsal ji náš bývalý basák Pepa Holomáč. Fanoušci v ní najdou spousty humorných zážitků z cest, rozhovory s bývalými členy a samozřejmě v ní nebude chybět ani trochu historie a spousta fotek a perliček.

17887296 1623453447672715 1825479526 o

Tak a jsme u bubnů! Mám dojem, že jsem někde na síti zahlédl, že sis nechal postavit nějakou „spešl“ soupravu. Tuším dvoukopákovou „střelnici“ zelené barvy. Je to tak?
To máš pravdu. Nechal jsem si v USA postavit nádhernou sadu DW custom. Je to prostě Rolls Royce  mezi bubnama a jsem s nimi zvukově moc spokojený.

Jaké používáš blány, činely a jaké máš paličky?
Blány mám osazené Evans G2, na kopácích požívám Emad a na snare mám pískovanou dw. Činely si vybírám podle zvuku,  převážně používám Paiste, ale z různých řad.  Paličky mi už léta vyrábí Bořek Rektořík, a to na míru.

Na koncertech si stavíš soupravu sám nebo na to máš svého technika? Pokud ano, jak dlouho to už za tebe dělá?
Bicí se raději stavím sám, ale jelikož je to velká sada, tak kvůli rychlosti postavení mi s nimi pomáhá někdy i náš podiový technik. Většinou ale jen na festivalech, kde je toho času opravdu málo.

Jaké má Argema plány do budoucna a jaké máš třeba ty sám.
Ke 35. výročí jedeme přes léto 35 koncertů, po celé ČR a k tomu další koncerty, které plánujeme na podzim. Už v květnu budeme točit klip na nové album a hlavně doufáme, že tady ještě nějaký rok budeme na pódiích přinášet radost svým fanouškům.

Jak ses k Argemě dostal? Vzpomeneš si na to?
Byl jsem zakládající člen a v roce 1982 jsem byl jeden z těch, kteří to vše vymysleli. Spolu s kamarády z jiných uskupení, jsme tuhle formaci založili a dnes jsem bohužel zůstal ze začínajících členů už jen já sám.

Se starou Argemou jste se chystali vydat LP Velká Morava. Proč jste to neudělali?
Tehdy nám to elity národa zakázaly vydat, ale tohle album vyšlo asi před 4 lety, jako vzpomínka na tu dobu. Vydali ho někteří z našich bývalých spoluhráčů, ale jaký mělo úspěch, to fakt nevím.

Když poslouchám CD Velká Morava, které vyšlo později,  je vidět, že šla Argema od té desky jiným směrem. Ubrala na tvrdosti. Proč?
Samozřejmě, má dnes Argema jiný sound. Je jiná doba, my se změnili a taky jsou v kapele už i jiní muzikanti. To všechno mělo vliv na vývoj Argemy.

S Argemou uz hraješ nejaký ten pátek - nemáš chuť si někdy zahrát něco tvrdšího???
To určitě ano. Bylo mi i nabídnuto abych účastnil natáčení Velké Moravy, ale z časových důvodů jsem to musel odmítnout. Argema mi prostě zabírá všechen volný čas.

Jak jsi i napsal, Argema ti bere všechen čas, mnohý manager by si s tebe mohl vzít vzor. Vím, že se o kapelu stará Agrentura One – Miloslav Rozner, máš víc času. Jak relaxuješ?
Miluju cestování, takže pokud vyšetřím nějaký volný čas, sednu do letadla a letím se někam podívat. Zamiloval jsem se do Thajska, ale rád se podívám i jinam. Mám rád teplo, tak to mi vyhovuje

Díky za rozhovor a přeji tobě a především celé kapele, aby jméno Argema ozdobylo ještě spoustu dalších „CDéček“ a plnila hlediště ještě dlouhou dobu.

Pro Rockpalace Šošon

17902913 1623453224339404 82526173 o

Nechtěl jsem Šošonovi zasahovat do rozhoru, přesto jsem měl už dlouho na jazyku otázku. I když Pepa s Argemou byli nejednou hosté našeho Rockpaláce na rock rádiu Šumava, nikdy na ní nedošlo, činím tak nyní...

Pepa s Argemou byli nejednou hosté našeho Rockpaláce na rock rádiu Šumava, častokrát jsem se chtěl Pepy zeptat na jednu otázku, ale nikdy k tomu nedošlo, činím tak nyní...
Album Milión snů mi prakticky neopustilo auto a s novým autem automaticky přendávám i CD. Překvapily mě předělávky mých milovaných Sweet -  Fax  a Včerejší kámo od Bay City Rollers. Jaký je tvůj vztah k hard rocku a staré muzice a sleduješ dnešní hudební scénu? Našel se někdo, kdo tě překvapil?
Jsou to písničky mého mládí a je to muzika, kterou jsem poslouchal a vlastně ji poslouchám až do dnes. Jsou to kapely, které vlastně ovlivnily celý můj život. Dnešní hudební scénu samozřejmě taky sleduju. Líbí se mi třeba Daughtry, Nickelback, Green Day, ale starý hard rock je prostě pro mě nostalgie